poster

Zkouška orchestru

 • francouzský

  Répétition d'orchestre

 • Itálie

  Prova d'orchestra

 • slovenský

  Skúška orchestra

 • anglický

  Orchestra Rehearsal

Drama

Itálie / Francie / Západní Německo, 1978, 70 min

Hudba:

Nino Rota

Kostýmy:

Gabriella Pescucci
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dr.film
  ****

  Sofistikovaná sonda, která jasně analyzuje mezilidské vztahy. Klasický orchestr zde slouží jako vzorek „národa“ a zároveň představuje metaforu moderní společnosti. Vzestup i pád civilizace odehrávající se ve zkušební místnosti. Geniální!(29.1.2016)

 • gudaulin
  *****

  Jeden z nejlepších Felliniho filmů, což je ovlivněné mj. i velmi sympatickou délkou pouhých 70 minut, která neumožnila režisérovi rozjet své tvůrčí orgie naplno a rozmělnit výpověď do řady symbolů a dekadentních obrazů. Film je ucelený a ve svém podobenství dobře pochopitelný. Symfonický orchestr vlastně představuje moderní společnost a její zrání. Na reakcích jednotlivých hudebníků, dirigenta a vedení souboru režisér popisuje vznik moderního státu, rozvolňování autoritářských režimů, nástup demokracie a její ohrožování plíživou korupcí až po příchod revolty 68. roku, která je zpodobněna jako vzpoura hudebníků proti dominantnímu dirigentovi. Stejně jako 68. rok skončil vyčerpáním revoltujících a víceméně návratem do vyježděných kolejí státních institucí, tak i vzpoura proti dirigentovi končí ve chvíli, kdy se objeví vnější nebezpečí a nastane potřeba autority. Celkový dojem: 95 %.(26.5.2009)

 • berg.12
  *****

  Velmi profesně ovlivněné hodnocení, ale tímhle si u mě Fellini opravdu šplhnul. Navíc to zpracování je perfektní, i když i díky stopáži celkem věcné a skromné.(12.12.2005)

 • dopitak
  ****

  Moje dosavadní hodnocení Felliniho filmů: (*; ***) Takže zatím nejlepší Fellini :). Zaznamenal jsem tisíc skvělých dabingových hlasů (až na poněkud mladé hlasy zasloužilých členek sboru), krásnou hudbu a pořádně praštěnou podívanou. Ale je to natočené chytře a i základech i tohohle díla dodnes stojí minimálně italský film. Nadčasový plakát, tedy ta česká verze.(10.4.2016)

 • sportovec
  *****

  Dokonalá alegorie, v níž orchestr a jehjo vnitřní vztahy dokonale zastupují jednotlivé momenty davové psychózy. Svlékání charakterů je současně i studií lidské skupinové duše. Preciznost a synergie záměru, syžetu, scénáře, režie i na ni navazujících hereckých kreací je téměř dokonalá. Hodnotový rozlom, který v tehdejší Evropě probíhal (s trochou nadsázky můžeme mluvit o její paralelní postmodernizaci a postupném vytlačování bipolárního světa - debipolarizaci), je v tomto podobenství vystižen excelentně. V tomto případě zhlédnout znamená obohatit se. Nadlouho.(26.8.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace