Několik klanů Yakuza soupeří v japonském podsvětí o přízeň vůdce své rodiny. Tento boj o moc nemá konce a ve zkorumpovaném světě, kde neexistují hrdinové, ale jen zrady a pomsty, nejde o to, dostat se na vrchol, ale především o přežití...  V čele zločinecké rodiny Sanno-kai, japonského nejmocnějšího syndikátu z podsvětí, stojí Předseda. Jeho pravou rukou je Ikemoto, jež řídí každodenní byznys. Předsedovým největším rivalem je Murase. Předseda má za to, že Ikemoto se dostal v rámci svého pohodlí až příliš blízko k Murasovi a žádá, aby se od sebe distancovali. Ve snaze uklidnit Předsedovo podezření, Ikemoto nařídí Otomovi, jednomu z mechaniků, aby přinesl několik důkazů, že oba gangy proti sobě brojí. Jenže to je jen začátek nemilosrdné série zrad a konfliktů. Netrvá dlouho a několik klanů Yakuza se chladnokrevně snaží získat peníze a především moc. Intriky a krátkodobá hra na věrnost vrcholí. V tomto zkorumpovaném světě neexistují hrdinové, v tomto boji stojí zlo proti zlu a spirála války gangů nemá konce... (oficiální text distributora)

agentmiky

Moc fajnová záležitost z prostředí japonské mafie Yakuzy, film vám jaksi umožní nahlédnout pod pomyslnou pokličku a tudíž vám přiblížit všechny jejich praktiky. Musím za sebe uznat, že než se člověk vyzná ve všech jménech zúčastněných postav a jejich příslušnosti ke všem rodinám, tak to pár desítek minut zabere (asi jediné zásadní mínus filmu). Všechno kromě tohoto aspektu totiž pracuje na jedničku s hvězdičkou. Sice nejsem tak moc znalý japonské tvorby, ale jsem alespoň tak znalý filmové tvorby obecně, že jméno Takeši Kitano mi něco říká. No a tento muž dokázal film zrežírovat, napsat mu scénář a v neposlední řadě ztvárnit i hlavní roli drsného mafiána Otoma, který se s nikým nemaže. Rozhodně se film nedá označit za akční (jen závěr se vymykal tomuto předtím zažitému trendu), ale v něčem jiném se zde nešetří........a to samozřejmě brutalitou (scéna s vrtačkou, provazem). Jako divák musíte dávat bacha po celou stopáž, pořád někdo někoho zrazuje a zápletka se otáčí o 180 stupňů. Výhodou ale je, že vše působí uvěřitelně, ne jen vyumělkovaně. Parádních 81 % ()

cukorek

Ako sa hovorí pod lampou je najväčšia tma. Tak to bolo aj v tomto filmovom príbehu o japonskej mafii Yakuza. Po hádzaní polien pod nohy a odstránenie menších šéfov jednotlivých klanov, ktorý by mohli byť potenciálnymi nástupcami predsedu (šéfa mafie) prichádza moment, keď ho zradí a zabije jeho najbližší a najmenej očakávaný ochranca. Celý film sa nesie v duchu jemnej hudby bez veľkých akčných scén typu " kung fu Jackieho Chana " a keď, už príde k mafiánskym praktikám a vyrovnávaniu si účtov tak to stojí za to. Nikto z hercov obzvlášť nezažiaril, ale žáner krimi a dráma bola naplnená. ()

netWoor

Kmotr po japonsku to úplně není, ale určité shodné rysy by se našly. Zásadním problémem je, že minimálně do poloviny filmu netušíte kdo je kdo a až v poslední čtvrtině zjistíte, že to je úplně jedno. Podle mě to na čtyři hvězdy není, ale vzhledem k tomu, že jsem další díly viděl bezprostředně po sobě, ještě přivřu oči... ()

beso74

Chladne vypočítavý film o chladne vypočítavých zločincov z radov yakuzy. Divák tu nemá svojho výslovného favorita a spočiatku ani prehľad kto je kto a o čo komu ide. Ako sa príbeh rozuzľuje, množstvo gangstrov sa zmenšuje rýchlejšie ako počet funkčných malíčkov a speje do finále, v ktorom sa už vidí veľa hráčov predčasne. Zvláštny film, ktorý určite neidealizuje svet zločinu, jeho príslušníci sú vierolomné svine, ktoré by kvôli väčšiemu prídelu saké neváhali spraviť zo sestry gejšu a z matky vdovu. A to všetko skôr ako si po nich príde chladné olovo. Moje prvé stretnutie s majstrom Kitanom má zaujalo viac ako som si myslel. ()

Necrotongue

Tempo příběhu by mohl za rychlé považovat snad jen invalidní šnek, přesto mě to celé jaksi zaujalo a ani mě nenapadlo, že bych se mohl nudit. Faktem je, že jsem si ani nemohl dovolit povolit v ostražitosti, mohlo by mi totiž uniknout jméno nějaké důležité rodiny a já už jsem měl i tak co dělat, když jsem se snažil přiřadit jména k obličejům. Nejhorší pro mě bylo to, že se ti Japonci neustále pohybovali, a když si párkrát prohodili místa, připadal jsem si jako trotl, který si myslel, že vyhraje nad skořápkářem. ()

• Film se natáčel od 23.8.2009 do 23.10.2009 v přístavním městě Kóbe a v prefektuře Ibaraki. (Hal_Moore)
  • Jediným Kitanovým záměrem při psaní scénáře bylo, aby byl film zábavný. Začal proto vymýšlením způsobů, kterými budou postavy postupně umírat, a až poté napsal příběh, který umožňoval jejich zobrazení. (Raztubyl)
  • První Kitanův film natočený ve formátu 2.35:1. (Hal_Moore)

5. ročník festivalu japonského filmu a kultury

5. ročník festivalu japonského filmu a kultury

15.01.2012

Ve dnech 20. – 26. ledna 2012 proběhne v pražském kině Lucerna Festival japonských filmů Eiga-sai 2012. Výrazně rozšířený 5. ročník festivalu nese podtitul „Pocta Kitano Takeshimu“ (Hommage à Kitano… (více)

Kitano opět ve spárech yakuzy

Kitano opět ve spárech yakuzy

05.12.2009

Takeshi Kitano je bezesporu všestranný tvůrce, ale na mezinárodní scéně se prosadil hlavně díky gangsterkám a drsným kriminálnkám. Těmto žánrům se však na celých deset let odcizil. Teď se ke kořenům… (více)