Temný dům

• Česko Dům hrůzy (festivalový název) (více)

Existenciální koktejl, který namíchal režisér Wojciech Smarzowski ve filmu Dům hrůzy, je ještě hořčí než ten, který servíroval ve svém hraném debutu Svatba (Wesele) v roce 2004. Opět se ale jedná o ironický portrét polské společnosti. Film se odehrává ve dvou časových rovinách. V té první sledujeme Edwarda Środoně, jenž po smrti své manželky opouští pobřeží Baltu a stěhuje se za prací v JZD do zapadlého koutu Běščad. Po cestě narazí na dům manželů Dziabasových. Počáteční nedůvěra domácích se postupně ve jménu tradiční polské pohostinnosti mění v pijatiku, nesoucí se zprvu v přátelském duchu. Druhou rovinu tvoří vyšetřování hrůzné vraždy, která se onoho večera v domě Dziabasových odehrála. Hlavním podezřelým je Środoň. V průběhu vyšetřování se toho děje daleko víc. Do popředí se dostává poručík Mróz a zkorumpovaný prokurátor Tomala. Politické souvislosti filmu mohou zůstat pro českého diváka v některých místech skryty. Děj filmu začíná na konci roku 1978 na baltickém pobřeží, kde se v té době tvořilo politické hnutí Solidarita. Hlavní hrdina utíká do zapadákova nejen zapomenout na smrt své manželky, ale taky z politických důvodů. Nehodlá se politicky angažovat. Vyšetřování zločinu se naopak odehrává v roce 1982, v době výjimečného stavu. Ten je ve filmu symbolicky v duchu polské filmařské tradice znázorněn zasněženou krajinou. Pod závěji sněhu zůstává uvězněna také pravda, jež by měla být výsledkem šetření. Při něm by se totiž mohlo ukázat, že do případu jsou zapleteni straničtí představitelé. A tak na tom, co se v domě hrůzy opravdu stalo, nakonec skoro nikomu nezáleží. Na snímek musíme nahlížet rovněž jako na obraz polské společnosti těch let. (Letní filmová škola)

Mikino00

Původně se film tvářil jako polská tragikomedie v alkoholovém oparu, ale to jsem se při odhadu krutě zmýlil. Z filmu se stala skvělá satira na polskou společnost, policii a dobu, ve které se odehrává hrůzný příběh jak hlavního hrdiny, tak i překvapivě rozuzlený vedlejší příběh v policejním sboru. Moc se mi líbilo, jak jej při líčení toho připravovali pro své potřeby a hlavně naprosto depresivní prostředí a bezvýchodnost situace v obou časových rovinách. V jednom domě se tak odehrál silný a přitom jednoduchý příběh a já jsem na konci už ani skoro nedýchal. ()

Renfield

Dokonale dobová rekonstrukce nejen jednoho, ne úplně povedeného, silně vodkou zapáchajícího večera. Vodka nevoní, vodka hned v úvodu opravdu zapáchá a dění ovlivňuje snad ještě více, než doba, ve které se příběh odehrává. Ten má dvě části, tedy, že se "něco stane", je zřejmé hned v úvodu. Právě vyšetřování, by se zprvu mohlo zdát jako ta slabší, "hlavní děj" mírně narušující, samozřejmě tomu tak není. Jako u všech filmů Wojciecha Smarzowskiho je nutné obě části (a policejní především) bedlivě sledovat, důležitých odkazů a detailů je klasicky mnoho. Navíc právě vyšetřování, nežaluje pouze možného vraha, ale především dobu... dokonalost scénáře se zde potvrzuje. Ten je navíc podpořen svým způsobem dobovou televizní kamerou, často až dokumentární, ruční. Záběrů na celé místnosti není mnoho, kamera je spíše detailní, často zabírající pouze tváře herců. Mezi nimi těžko vybrat favorita (i když, Arkadiusz Jakubik), ona nejen ústřední herecká trojice hrála dokonale, potěšil i Bartłomiej Topa. Jak jsem zmínil v úvodu, příběh je silně ovlivněn zápachem vodky, nabízí mnoho výborných scén, ale i humor... takový Malovaný džbánek pro mě dostává zcela nový rozměr. Všechny silné scény ovšem překonává neskutečně hutný závěr, je to dvacet minut, ve kterých se dořeší vše, samozřejmě mnohé překvapivě. Krom kriminálních jsou zde i části prakticky hororové (ano, vzpomenout na Studnu jsem musel), pokud film v tempu nikam nespěchal, tady je tomu právě naopak... dvacet minut je pryč, obžaloba v posledním úchvatném záběru dokonána. 85% ()

bobstock

Dom zlý tak autentický, surový, polský k dané době přikován zkaženou morálkou a politickým zmatkem. Nehezké televizní dráma pro pamětníky. 70% ()

jacksax

Tak toto je fakt soda. Drama s dokumentaristickými prvky, co chytne a až do konce nepustí. Kdyby se Češi a Slováci dokázali vyrovnat se svou minulostí tak jako Poláci tady, možná bych skutečně věřil, že spějeme (společnost i kinematografie) k lepším zítřkům. Pokud bych měl srovnávat Dom zly a naše údajné skvosty Pelíšky a Musíme si pomáhat, jsem nucen uznat, že bratrům ze severu krapet nestačíme. Ještě poznámka: Tohle vážně není Fargo, tohle je lepší. ()

Vesecký

Ponurý film už svým prostředím, samota daleko od lidí, sněhová nadílka, kluzké cesty, všechno odporné, co každá zima přináší; přítmí a starý špinavý dům, kam dorazí Edward Środoň, aby zde přenocoval u zvláštních podivínských lidí, s nimiž se spřátelí, ale do toho přijde vražda... a její vyšetřování, pozorujeme podivné zákulisní machinace vyšetřujících kriminalistů a policistů, pak ještě jakési skryté politické zákulisí, moc jsem tomu filmu neporozuměl. ()

edie sedgwic

Chvilami horsie ako video tocene amaterskou kamerou a ak to bol pokus umenie, tak zlyhal kdesi na polceste. Poliaci sami o sebe podavaju nie prilis lichotivy obraz, ktori sa ani najmenej nepokusaju zjemnit. Alkoholizmus, honba za peniazmi, zapletenost cirkvi do nelegalneho obchodu. Toto vsetko dotvara mozaiku krvaveho pribehu spojeneho s vysetrovanim. ()

warrenur

Aj keby ste nerozpoznali polsky jazyk, hned je vam jasne, ze sa jedna o niektory slovansky narod. Chlast, primitivne pudy, korupcia, odrby a spina z toho kricia na kilometer. Rekonstrukcia kriminalneho pripadu z jednej noci, kde je ozraty komplet policajny "tym" sa prelina so skutocnou udalostou, kedy boli ozrati aj dvaja z akterov onej noci. Celkovy dojem je vsak mizerny a teda ani nebudem vyzdvihovat "europsky film". Za mna humus, pri ktorom sa neoplati zabijat dve hodiny. 30% max Neodporucam. Navnadilo ma privysoke hodnotenie a prave "europsky film". ()

Bozvav

Mně se to moc nelíbilo. Hlavně způsob, jakým to bylo natočeno, ale i způsob vyprávění mi prostě nesednul, nudila jsme se. Pouze po stránce psychologie postav zajímavé. ()

Rokle

Označení "polské Fargo" je na místě. Fargo však mělo jednu nespornou výhodu. Neřešilo minulost, socialistické poměry, bylo "jen" černohumorné (no, té černé tam bylo víc :) Musím se tedy přiznat k jedné věci. Že hlavní svědek z druhé linie příběhu Edward je ten Edward, který se ocitne na hospodářské farmě, jsem si uvědomil až po delší době. Ty zkrácené vlasy ho úplně změnily :) ()

Rockerman

Je to prezentovâno jako drama, thriller, krimi. Já bych řekl, že to je neuvěřitelně hořká komedie s krimi zapletkou. Film má politický podtext, protože se vše odehrává v době, kdy se začínala formovat Solidarność a ve druhé časové rovině už po vyhlášení válečného stavu. Morální bahno té doby, absurdní postavy a scény a všudypřítomná vodka, to jsou atributy tohoto silného filmu. Roztřesená a hodně detailní kamera nás vtahuje do neskutečného děje. Zážitek je to hlavně pro ty, kteří tu dobu pamatují a mají k Polsku, tak jako já, nějaký bližší vztah. Je to také pro ty, kteří už na komunistickou totalitu zapomínají nebo chtějí zapomenout. ()

agassi68

Podľa strohých informécií som čakal niečo na spôsob Studne majora Zemana. Bohužiaľ atmosférou sa to tomuto klenotu socialistického hororu nepriblížilo. Stredná pasáž únavne nezáživne dlhá, spôsobujúca u mňa obraz ponurosti, surovosti a šedosti celého Poľska.. ()

Josit

Súdruhovia Poliaci natočili film, pri ktorom doslova ostáva rozum stáť. Veľmi dobré vyobrazenie vtedajšej doby v art-dramatickom štýle. Kriminálny aspekt tohto filmu je taktiež vskutku podarený. Jediná vec ktorá mi počas celého filmu prekážala bola nenormálne nevkusná, na LSD fičiaca hudba. ()

actor-SP

Tento film je tak nefalošný, bezprostredný, emocionálny až je geniálny.Pre moderného diváka nakazeného americkými hlúposťami a zábavkami bude toto veľmi ťažké prehltnúť, no výsledný dojem bude výnimočný. Ak sa nadtým zamyslím, tomuto filmu sa nedá čo vytknúť. 4,5* (2 dni som premýšľal či 5* alebo 4*) ()

Ygnor

Obecně polské filmy více než můžu, ale tady mne neskrytá inspirace zde propíranými dvěma tituly spíše zklamala. Možná o deset let dříve bych dal čtyři. O dvacet let více možná pět… Ale už mám něco nakoukáno a tak originální pecka na solar to zase IMHO nebyla. Nůžky ve střižně by určitě sedly, nebo nejen ve střižně… :-O (PS 1 Fargo zde spíše obecně evokuje vizuál beranice s bílým podkladem než Coenovský uhelný humor-tento film je více drama než komedie, PS 2 Studnu mi zde více evokuje ostříhaný Edward laděný do mladého Brůny, než samotný sekyrový příběh, přestože odkrytá studna tam byla evidentně naservírovanou poctou, ale nejvíce mě uhranul hlavní „kladný“ policajt co byl snad dvojče Harveye Keitla ze Scottových Soupeřů z roku 1977 :-O) ()

netWoor

Absurdní film z absurdní doby, kterou nejsem schopný (v polských podmínkách) posoudit. Většinu filmu mě ta absurdita ale příliš nebavila a v ději jsem se i díky dvěma rovinám dost ztrácel. Konec je sice zajímavý, ale ... opět až příliš absurdní ... sakra, jsem si to slovo nějak zamiloval ... za to rozuzlení téměř tři ... ()

markotter

Vizuál úžasný, takhle si představuju Polsko v 80. letech. Ono to u nás v některých oblastech totiž taky skoro tak vypadalo - akorát tý vodky bylo míň. Scénář měl být geniální, ale scénárista/režisér se snažil do filmu nacpat tolik věcí najednou, že to působilo hodně zamotaně. Linka z minulosti docela v pohodě, ale to následné vyšetřování, počet policajtů, politický kecy atd. (do toho ještě porod na místě činu :-) film příliš kouskovalo a moc se v tom nedalo vyznat. Ale jako celek a celkové vyznění rozhodně nadprůměrné. ()

papadoce

Ak tak naozaj ľudia žili alebo žijú, tak som vďačný za to, že som vyrástol inde. Film ma ale v podstate nudil. Kľudne mohol mať o 30 minút menej. ()

Emafera

Na depresi dobrý. S vděčnosti, že nemusím žít v době, kdy se dalo jenom chlastat dávám 4*. Zpracování super. ()