Libanon

(festivalový název)
  • Izrael Levanon (více)

Červen 1982 - první libanonská válka. Osamocený izraelský tank a četa parašutistů dostává rozkaz prozkoumat městečko na území Libanonu, kde mají najít a osvobodit zajatce, jež padli do rukou muslimských ozbrojenců. Na první pohled prostý úkol, který se však velmi brzy zvrhne v noční můru. Čtyřčlenná posádka tanku musí v klaustrofobním prostředí útrob bojového stroje čelit nejen vnějšímu nepříteli, ale i svým vlastním vnitřním démonům. Hnáni strachem a základním pudem sebezáchovy se zoufale snaží dostat zpět do bezpečí, mimo dosah válečného běsnění. (sigf07)

RobbieM@N

Ve filmu to vypadá, jak kdyby posádku tanku tvořili čtyři nejneschopnější vojáci z celé izraelské armády - nakonec to ale asi je tak, že tvůrcům šlo o to co nejvíce zobrazit klaustrofobii a napětí mezi vojáky, kteří musí spolu (ne)kooperovat na malém prostoru a jediným způsobem, jak do toho emočně zapojit i diváka, je nechat se ho dívat na čtyři úplný hovada. ()

Dž@Dž@

Samuel Maoz sa nám snažil ukázať pravú tvár libanonskej vojny. Z časti mu to vyšlo. No veľkým mínusom bol dej točiaci sa okolo štyroch tankistoch. Ich neskúsenosť a panika ktorá ich sprevádzala po celý film mi liezla na nervy. Všetko zachránilo prostredie v ktorom sa dej odohrával. ()

jack_scott

Snímek je skutečně divný, protože psy-drama to není, ani trochu akční...zbývá jen nápad. A ten pokulhává v dokonalosti, už proto, že každý, kdo tomu dává lepší hodnocení, nejen že nasi eví nic ani o válce,ani o Libanonu, a asi o vůbec nic o tankách... Že je to jako psy drama hodně slabé by se asi dalo,ale tady to nic nekompenzuje. To, že se snímek sousředí jen na tankový interiér...no, proč ne. Ještě by bylo fajn aby ale byl aspoň reálnej, a ne jako zbytek filmu, nějaká podivná směs reality a fikce. Takhle si člověk pořád říká, jak je debilní že ani základ filmu - ten interiér- neodpovídá...Rozhodně to vypadá že režisér tedy byl leda u pěchoty :-) ** a 40%. ()

Obenny

Tohle epické válečné drama zachycuje přesnost chaosu ve válce, které prožívá posádka tanku uprostřed Lebanonu bez jakékoliv podpory a navigace, díky dramatům jako tohle nahlédnete do útrob války a budete rádi za domov bez vàlky. Film je natáčen tak aby působyl autenticky a to se povedlo. ()

Kkahunaa

Film Libanon se s odstupem času snaží zmapovat izraelskou vojenskou intervenci v roce 1982. Téměř v reálném čase jsme z pohledu tankové osádky zavedeni na válěčné bojiště. Celkový tížívý pohled na konflikt je podpořen hlediskovými záběry skoro jen a pouze z pohledu tanku a jeho osádky, kteří si nemohou odskočit ani na malou (chvilku ven). ()

RoyBatty444

Aj keď komorne ladený film napriek tomu s veľkým srdcom a množstvom toho čo povedať. Nenudil som sa ani chvýlu a s hrdinami som tŕpol ako už dlho nie. Film je ˝ponorkovina˝ ale klaustrofóbici nemusia mať strach. ()

Declen

Slušný válečný film, odehrávající se celou stopáž pouze uvnitř tanku, což vytváří příjemnou ponorkovou atmosféru. Okolní svět nám autor dovolí sledovat pouze skrze hledí dělostřelce. Jak vypadá železné monstrum se dozvíme až nakonci, což ještě více umocní pocit, že jsme celý film vlastně strávili, tak jako jeho posádka, zavřeni v ošklivé plechovce. 3,5 hvězdy, na 4 by téma muselo být více využito. ()

joywork

Výborně pojatý film se silně protiválečnou tematikou. Na skutečnou bojovou situaci a zabíjení vás základní vojenský výcvik nepřipraví, proto mi to přišlo uvěřitelné. Hrůza. stres a strach život udělá své. ()

Snakefinger odpad!

Film z agresivní války Izraele proti suverenímu státu Libanon. Možná to režíroval Mossad, protože ve filmu nic vidět nebylo a proradný ŽId tak chtěl tak zamezit vyzrazení státního tajemství. Jediné co mě vůbec zaujalo byl neskutečný a nebetyčný bordel uvnitř židovského tanku. To bylo asi tak všechno. Pokud to má být ovšem obžaloba židovské agrese proti okolním státům tak se povedlo na plné čáře. ()

90125

Originalita tejto psychologickej drame nechyba. Nechat cely 90 minutovy pribeh odohrat v stiesnenom priestore tanku vyzaduje od tvorcov odvahu. Tazko mozno vycitat mladym, neskusenym chlapcom, ze sa nechovaju ako vojaci. Nepocituju ziadne hrdinske odhodlanie, nechcu nikoho zabijat, chcu len prezit. Klaustrofobicka schiza, ktoru tito chlapci prezivaju, ich vyplasene tvare, to vsetko funguje dobre. Autenticita vojny, ktoru vidime cez hladacik dela vyzera tiez dostatocne skutocne. Zdalo sa mi ale, ze v tom pribehu akoby cosi chybalo. Akasi druha rovina. Ta by ovsem asi musela von z tanku a tym by sa to cele zmenilo. Tak ci onak, zaverecny zaber je silny. Tank stojaci v poli slnecnic. Jediny zaber na tank, v ktorom sa film odohral. 58% ()

raru

Psychologická sonda do života osádky tanku v absurdnej situácii v absurdnej vojne.Ktovie ako by dopadla druhá sv. vojna,keby v nej bojovali vojaci s takou disciplínou, výcvikom a profesionalitou ako v tomto filme. ()

Sardinka5

Film je zajímavý z hlediska formy, natáčí se buď vnitřek tanku nebo okolí, který skupinka právě projíždí z pohledu zaměřovače. Vzhledem k omezenému prostoru je film emočně dost intenzivní, bohužel se v něm jednotlivé postavy místy ztrácejí. Někdy jako by jen lacině "ukazoval hrůzy války" s vědomím, že budou emočně silné a divácky atraktivní, příběh by ale dělalo mnohem soudržnějším, kdyby se více pracovalo s těmi několika málo obyvateli tanku, kdyby výbuchy jejich zlosti pouze nezhušťovaly atmosféru, ale i někam vedly a třeba se i stupňovaly. Jinak odlehčená scéna vprostřed filmu, kdy jeden z hrdinů vypráví o tom, jak mu umřel otec a utěšovala ho prsatá učitelka, je hodně v topu. ()

archetta

Nejlepší válečný film, jaký jsem kdy viděla. Skvělý psychologický pohled na posádku tanku, mladá ucha, která se ocitla ve válce, ani neví jak. Drtivá většina filmu se odehrává pouze uvnitř tanku a vnější svět vidíme jen průzorem. Silné. ()