Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovské přesile perské armády... Bitva u Thermopyl představuje jednu z nejslavnějších událostí řecko-perských válek, která se zapsala do dějin díky mýtu o nevšedním zvratu, kdy 300 spartských válečníků obětovalo svůj život při obraně Thermopylské soutěsky za svobodu celého řeckého národa. Stejnojmenný historický snímek z roku 1962 se odehrává roku 480 př. n. l., kdy perský král Xerxés I. zahajuje jednu z nejrozsáhlejších vojenských operací starověku, jejímž cílem bylo potrestat Athéňany a Sparťany za jejich vzdor vůči moci perské říše. Vládce obrovské otrokářské říše se vydává se svou nespočetnou armádou na válečné tažení s cílem zcela zničit řecké nezávislé státy, které představovaly jediné ostrovy svobody v tehdejším světě. Xerxés si předsevzal, že naplní sen svého otce o jednom světě a jediném vladaři. Právě v ohromném početní převaze jeho barbarské armády by měla spočívat síla, které běžní smrtelníci nedokáží vzdorovat. Mezi zástupci jednotlivých řeckých měst nepanuje shoda, jak této drtivé nepřátelské síle vzdorovat. Spartský král Leónidás (Richard Egan) vnímá, že ve vážném ohrožení je samotná existence Řeků jako svébytného národa a vybízí k rychlé obraně země před perským králem. Musí se však podřídit rozhodnutí spartské rady, která odmítá válčit během náboženských slavností. Statečný Leónidás proto neztrácí čas a vyráží se svou osobní stráží čítající 300 mužů zaujmout obranné pozice v úzkém průsmyku u Thermopyl, který byl vybrán jako nejvhodnější místo ke střetu s perskou armádou. Tímto odvážným vojenským manévrem se navždy zapíše do dějin a mýtů jako ten nejslavnější a nejstatečnější řecký král. (Česká televize)

Han22

This is Spa.... originál. Bohužel. I v roce 1962 se sandálovkám dařilo, ale bohužel tahle je jedna z těch méně nápaditých. Nikdo tu nehraje, nikdo to nerežíruje a díky tomu ta příběhová omáčka je opravdu jen nudná omáčka bez zajímavých hereckých výkonů. Politikaření, nějaká ta kýčovitá láska, béčkový záporák Xerxes a mirkodušínovský hrdina Leonidas. Jakmile se konečně dostaneme k válce, je to lepší. Sparťani předvedvedou pár pěkných taktických manévrů (oheň, lehnutí), davové scény jsou slušné a finále je tragické (i když víme jak to dopadne). 3*, ale neodpustím si poslední výtku - celý film se mluví o soutězce, proč se tedy bitva odehrává na rozlehlé pláni někde u vody? ()

Scevola

Putniku zvestuj Lakedajmonskym, ze mi tu lezime tak ako nam zakony kazali - hrdinsky dokument venovany tym najlepsim bojovnikom. 8/10 ()

chaometic

300 spartans Staré filmy nejsou vždy špatné, ale v tomto případě musím zkritizovat celý film, velmi velmi nedokonalé. Hodně slabě natočené bojové scény. Všimli jste si třeba, že kamery zaostřené na Peršany nejsou do detailů vidět? Pouze oděvy Nesmrtelných byli vidět...Teprve, až potom kdy došlo bitvě u Therpopyl tak bylo zajímavé Jinak do té doby, pěkná nuda, zbytečné rozhovory.... Až ted když jsem viděl tuto starou verzi jsem pochopil inspiraci Zacka Snydera. Ze zoufalství **. Nevím jestli je to tím, že já na velmi staré filmy moc nejsem. ()

venom14

v dneštní době už jsou bojové scény velmi úsměvné a pokud by někdo čekal podobný nářez jako od filmového bratra z roku 2006 tak bude hodně zklamaný. Ale podle mého názoru je to celkem příjemný a dobře koukatelný historický film, u kterého se člověk nebude nudit. ()

Bucounit

Kto si myslí, že toto je len klasická 50 rokov stará historická kravina je na omyle. Hrdinské reči sú ešte hrdinskejšie ako v Snyderovej 300vke, taktika boja tam je ukázana tiež, Leonidas je správny tvrďák a celý film hláškuje ako o život. Jednoducho výborný hist. film ktorý by si mal pozrieť každý komu sa páči aj jeho nová verzia. ()

Mikino00

Do doby než se začne bojovat, je film dost nudný a i ta bitva není až tak dobře nafilmována. Citelně chybí nějaká výraznější herecká osobnost, která by film utáhla v momentech kdy se nebojuje. ()

filipvrbik

Celkem, dobré, docela zajímavé - ale zub času, to je svině... Ty bojové scény jsou vážně k smíchu, nebýt toho, je to velmi dobrý film. Bohužel je to film o bitvě, takže bojové scény jsou jaksi stěžejní...60% ()

reich

Někteří ze zdejších uživatelů to srovnávají s novější verzí, která má asi něco do sebe, ale měli by si někteří taky uvědomit na možnosti vzniku tohoto snímku a hlavně, v jaké době film vznikl. Za mě je film skvělý, na svou dobu hodně dobře zrežírovaný a navíc solidně i obsazený. Richard Egan (král Leonidas) a David Farrar (Xerxés) zde naprosto excelují a doslova si přivlastňují pro sebe každou scénku. Film je plynulý a nesmím opomenout ani hudbu od Manose Hatzidakise. Nechápu, tak nízké hodnocení. 90%  ()

Vesecký

V šedesátých letech Američané historické velkofilmy točit uměli. Ještě byli oproštěni nepřehledných a zkratkovitých akčních scén, takže se v ději člověk neztrácel, účastníci bitvy byli skutečnými statisty a nikoliv jen figurkami z počítače, které by mi jistě zkazily dojem z filmu Troja (který jsem právě protob neviděl), film nebyl zbytečně dlouhý (opět jako Troja nebo Titanic), nenudil a neuspával. Jen skriptu ujel jeden záběr, kde se v dálce kouří z nějakého továrního komína a možná by se našly i nějaké nelogičnosti děje. Mám pocit, že se film točit velmi blízko skutečného Thermopylského průsmyku, aspoň pokud si pamatuji z jeho návštěvy. ()

char_t

Film z doby, kdy vojsko nedělalo deset lidí v černém obleku před zelenou stěnou, naklonováno 100x, ale opravdu tisíc vojáků na opravdovém kopci s reálnými zbraněmi, v opravdově vypadajících kostýmech a s leskem v očích, který prostě digitálně nevytvoříte. ()

MickeyStuma

300 Sparťanů proti mnohasettisícové přesile perských uchvatitelů dnes už v klasickém zpracování. A tak máme možnost, jak si s takovým tématem tehdy filmaři poradili. Hodně se tu diskutuje,což je značně protahováno a divák se začíná nudit. Bojové scény na svou dobu nejsou špatné, ale zdá se mi, že jsou ne zrovna dobře nasnímané. Masovost scén je stále úžasná. Zub času na tomto snímku však zahlodal velmi značně, takže ztratil tu svoji sílu. Jako dávná připomínka úžasných historických filmů patří mezi ty dobré. ()

Tormentor665

Taková typická USpohádka inspirovaná řeckými dějinami. Když se podívám na jiné západní eposy té doby, tohle působí jako naprosté béčko. Jinak ale docela příjemné na koukání, často se bojuje a film nenudí. Navíc když si vzpomenu na 300 fašounů ve falanze proti černému perskému králi, tak díky bohu za tohle. ()

Amonasr

Poněkud popisný snímek s nezbytným romantickým nádechem, který se jiným historickým velkofilmům své doby nevyrovná, působí tak trochu jako jejich chudý příbuzný. Mnohé scény vyznívají i na svou dobu dost naivně. Ale na oprášení kousku historie dobré. ()

ostravak30

Těžko porovnávat tohle a 300: Bitva u Thermopyl. Jsou to filmy z úplně jiné doby a dělány jiným způsobem. Bitva u Thermopyl prostě působí proti svému remaku chudobně, pravda. Jenže s ohledem na rok vzniku to zase tak hrozné být nemusí. Filmaři se zaměřují na tu jednu hlavní myšlenku. 300 odvážných se postaví jasné přesile, ale přesto se nevzdají a neutečou. Je též pravda, že s ohledem na jiné velkofilmy natáčené dříve nebo ve stejné době je tento snímek přeci jen ochuzen na výpravě. Na druhé straně se tehdejší filmy dělaly s nulovými triky a bez počítačů, vše ručně. Byť oba filmy popisující střet Sparťanů a Peršanů byly natočeny v jiné době, oba mi svým způsobem přijdou hodně podobné. Nakonec Frank Miller sám přiznává, že se tímto snímkem nechal inspirovat. ()

helrohir

Štandardný zástupca žánru "sword-and-sandal", trpiaci všemožnými neduhmi tak typickými pre filmy podobného druhu. Film sa síce snaží na prvý pohľad vyzerať veľkolepo, ale v porovnaní so žánrovými kolegami z daného obdobia tomuto filmu v tomto smere predsa len niečo chýba. Dej sa zbytočne vetví na niekoľko nikam nevedúcich dejových nití, postavy sú v rámci vzťahov rozvinuté len povrchne, a prílišný dôraz sa dáva na ošemetnú milostnú dejovú linku. Samotná obrana termopylského priesmyku prináša niekoľko zaujímavých okamihov, ale keďže som skôr videl Snyderove "300", nemôžem byť týmto stvárnením onej bitky nijak ohromený. Herci sú skôr strnulí a nie je tu vyslovene žiadna výrazná postava (ani len Leonidas). 60%. ()