Úkryt

• USA Panic Room (více)

Rozvedená Meg Altmanová a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si nechal vybudovat jako nedobytný úkryt předchozí majitel. Hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham a vpustí do domu komplice Juniora, jenž si neplánovaně přivedl posilu, ozbrojeného Raoula. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti. Lupiči začnou hledat způsob, jak se dostat dovnitř. Zatímco se Burnham dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil. V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit na pevnou linku, policie má však obsazeno, a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně hledá v zásobách cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Raoul ho zmlátí, a pak vyhrožuje Meg, že ho zabije, pokud neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham s Raoulem se konečně dostanou do úkrytu. Meg zůstane venku a souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, jak se snaží přesvědčit policii, že vše je v pořádku. Potom se začne připravovat k boji. (TV Nova)

Bachy

Čekal jsem, co bude dál, jak to dopadne, kdo přežije a celý film jsem vydržel koukat bez chvilky, která by nudila. Výborná kamera a líbil se mi i nápad. Pár výhrad bych měl - začátek byl hned nasměrován na to, co se bude dít, ale možná je to dobře. Pak ten přehnaný konec, kdy se toho dělo až moc, ale i to je drobnost, protože pořád to bylo v mezích. No a nevím nevím, to, jak se Foret vrátil, ale to jsou jenom blbinky, které správný šťoural přidá, aby si rýpnul a netížilo ho svědomí. Výborný film ()

Vitason

Dnes už nestačí, aby měl dům záchod, ložnici, velký obývák a pár vymožeností. Dnes už musí mít ,,panikárnu". Úkryt je v první řadě exhibicí pana režiséra, který dokazuje, že dokáže budovat atmosféru, při které se mi kroutily i prsty na nohou, i na velice malém prostoru. K tomu to snímá neuvěřitelnou kamerou. Třeba při kamerovém průletu celým domem, když se lupiči snaží dostat dovnitř, skákalo moje fanouškovské srdce trojté salto s pěti vruty. Jenže Úkryt není jen stylistická exhibice, protože film má velice napínavý příběh, se zajímavými postavami, které si stihnou vyměnit role. Dále je tu úžasná hudba Howarda Shora a vynikající herci, kdy Jodie Foster podává tradičně dobrý výkon a lehce přehrávajícího Jareda Leta vyvažuje skvělý Forest Whitaker. Takže musím dát 5* a vůbec se za to nestydím a teď mne omluvte, jdu opancéřovat koupelnu. ()

Rocky62

Fincher je genius. S tímhle filmem si precizně pohrál a vyšperkoval všechny parametry, které má kvalitní film mít. Největším plusem je zde napětí, které se po celý film vůbec nevytrácí. Bravurně vykreslené postavy, jakási tísnivá atmosféra a co musím vynachválit, tak to je nezpochybnitelná kamerová technika. Scenář možná trochu jednoduchý, ale vše ostatní zvládnuto na výbornou. 85% ()

Happens

Perfektní scéna s výměnou manželek, aneb škatulata batulata hejbejte se z místa na místo-teď. Jinak nic moc film nepřinese, všechno je fajn, spíš mám pocit, jako bych viděl krátkometrážní filmek. Na Finchera je to slabý, velmi slabý, ale jako film to ujde ve smyslu pěkný sobotní film na večer. :) ()

eLeR

Výborné mená - Fincher, Foster, Stewart, Whitaker, Leto ... a nie zlý nápad a film. Ale raz stačilo. 3,5* ()

FrodoF

Od Finchera sem čekal sice něco rafinovanějšího, ale přesto můžeme děkovat za originální thriller s dobrými hereckými výkony a to na **** úplně stačí. ()

klerik

TELEFÓNNA BÚDKA+VÝKUPNÉ Minimalistická hra plná adrenalínu a napätia. Fincher tentoraz viac naznačí ako povie a je len na divákovi či pristúpi na jeho hru... Skvelá kamera, hudba a neodolateľná Jodie Foster... Škoda, že predovšetkým finále je v podstate béčkové... A hrdinky sa občas chovajú ako kravy, ale ktovie ako by to bolo v skutočnosti... ()

iamek

David Fincher nám tentokrát natočil drama, které se odehrává v jednom domě. Pochválit musím skvělou kameru a hlavně Jodie Foster. Palec nahoru taky za skvělou atmosféru a spád snímku. ()

SeBig

Ze začátku jsem absolutně nechápal proč si holka a její máma kupujou tak zbytečně obrovskej barák když jsou jenom dvě a tu otázku jsem si kladl celý film. Když vynechám tenhle fakt film je celkem dost napínavý Whitaker a Leto se dali..Nicole Kidman jsem asi přehlídl.. nedoporučuji pro schyzouše ;) ()

LaciLC

Výborná Fincherova réžia, originálna zápletka, hustá atmosféra, Jodie Foster a istý pocit stiesnenosti. Viac o tomto filme netreba napísať. ()

korbitch22

jediný fincherův film,který dokážu opravdu ocenit.stylové noir drama,kde exceluje jodie foster a ne méně skvěle jí sekunduje mladinká kristen stewart. ()

heyda

Strašně moc jsem si tenhle minimalistický thriller užil. Fincher je génius přes budování atmosféry. 90% ()

sharky

Čtyři stěny, tři zločinci venku, dvě ženský uvnitř a jeden geniální režisér ukrytý v každém záběru. Ale chybí tomu dějové vychytávky předchozích Davidových filmů, tak jen 4. ()

poz3n

Miluju, když se film odehrává v jednom prostoru, ale režisér to zvládne a neni z toho sračka. Fincher neni žádná bábovka a tak tenhle film stojí za to. ()

MM11

Jodie Foster nezklame nikdy, to Fincher už měl lepší chvilky. Snaží se budovat napětí, jenže zásluhou mírné předvídatelnosti se mu to nedaří. Začátek vypadá slibně, napínavá atmosféra, kalustrofobické mrazení a stylizace. Po chvilce však bohužel začíná mírné oťukávání a zbytečné minuty, kdy nezjistíte nic zásadního. Parádně to ke všemu zprznil konec. Co dodat, přát lepší zítřky. ()

Othello

Původně plánovaný béčkový thriller se Fincherovi prostě nepodařil. Záměrně si chtěl odpočinout po náročné produkci Fight Clubu něčím naprosto žánrově čistým, co se odehrává v jedné lokaci. Místo toho z toho vzniklo 150 dnů dlouhé natáčení a jeden s mainstreamových feministických milníků, k čemuž došlo tak nějak nečekaně mimochodem (původně obsazená Nicole Kidman měla být klasickou děvou v ohrožení ve stylu Grace Kelly a její dospívající dcera vlastně přijala v průběhu filmu mateřskou pozici, po obsazení Jodie Foster musel být přepsaný scénář, protože Foster je typově úplně jiný typ herečky). S odstupem si lze nejvíce užít tu formální čistotu. Dnešní home invasion snímky se snaží přenést nepříjemnost situace protagonistů skrze ruční kameru a rychlý střih, Fincher záběry z ruky téměř nikdy nepoužívá, nešvenkuje a tedy neuhýbá pohledem a místo toho staví celý film na gimmicku, že kamera dokáže být všudypřítomná, žádný člověk ji neovládá a proto se z její strany můžeme dočkat prakticky čehokoli. Je trochu škoda, že se režie pak musí opírat o nijak zvlášť vynalézavý scénář, který tahá v poslední části podzápletky opravdu z paty, násilně a zkrátka když po devadesáti minutách přijde další způsob, jak se hlavní hrdinky mohou zachránit, ale nějak se to opět zvrtne, začínáte stále usilovněji přemýšlet, jestli to ještě dává smysl a s tímhle parametrem se ocitnete tam, kde nechcete být ani vy, ani vás tam nechce ten film. ()