Expres na západ

(TV film)
  • USA The Sunset Limited
Psychologický / Drama
USA, 2011, 87 min

V tomto dramatu z produkce HBO září Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones. Příběh zkoumá debatu o víře a ateismu, životě a nihilismu, vykoupení a sebevraždě. Nenechte si ujít strhující film z pera uznávaného autora Cormaca McCarthyho. Toto spalující drama z pera držitele Pulitzeroy ceny, Cormaca McCarthyho (Tahle země není pro starý) bravurně mísí humor a patos při zkoumání vztahu mezi cizími lidmi, kteří se setkávají v zoufalé situaci. Vše se odehrává v jednom newyorském bytě. Dva velmi odlišní muži – hluboce věřící bývalý trestanec (Samuel L. Jackson), jenž zmaří pokus o sebevraždu bílému asociálovi, který je profesorem na univerzitě (Tommy Lee Jones). Zoufalý profesor se pokusil skočit pod vlak metra. Zatímco jeden se snaží navázat pouto na racionální, duchovní a emocionální úrovni, druhý se noří hlouběji do svého těžce vybudovaného zoufalství. Uzavřeni ve filozofické debatě se oba snaží vášnivě hájit své životní krédo a přesvědčit toho druhého o své pravdě. (HBO Europe)

Fowl

Sunset limited je spíše než teologickou úvahou útok černého jehovisty. Samuel L. Jackson nehraje člověka, otevřeného názorům, se kterými může pracovat, vyvracet je, či pokorně příjmout. A naopak T. L. Jonese mám spojeného s rolemi mnohem silnějšího charakteru, nežli profesora s životem v koncích. A tak film, dle mého zůstává o míle daleko za podobným dílem jako je kupříkladu Pozemšťan. ()

Pochtli

Tak tohle fakt ne. Divím se, že "profesor" neodešel po prvních deseti minutách blbých otázek, do kterých nikomu nic nemusí být. Já to vydržel cca 25 minut, pak jsem se mrkl na konec, 45 minut vaty jsem přeskočil a hádám, že jsem o nic nepřišel. ()

MarsVl

Ačkoliv to byla naprostá nuda, což se dalo od 90 minut, v jedné místnosti a o 2 hercích, čekat, tak nechápu hodnocení 68% (5.3.2012). 2* ()

ratpile

SPOILER ALERT. Hodinu a 20 minut Jackson konvertuje Jonese k chuti do života. Nutno uznat, že tahle část je jak dramatu, tak i hlubšího sdělení prostší. V následujících 10 minutách Jones v hereckém nadvýkonu usadí Jacksona do křesla z plna hrdla hlásajíc, že on už žádnou naději nemá. Jones se jde zabít, a Jackson to obrečí. Depresivní. Přesto, kdo si všechny ty věčné otázky také alespoň občas nepoloží. U takových filmů je k tomu vždy dobrá příležitost. ()

Cikinko

Toto bol môj duševný pokrm. Dualisticky nabitá myšlienková atmosféra , ktorá nadchne každého človeka , ktorý sa už zamyslel nad zmyslom života a nad tým , či viera je dostatočným dôvodom neuchýliť sa k vedomému a úmyselnému činu, ktorý môže ale nemusí byť tým jednoznačným východiskom zo situácie zvanej "život". ()

Markiz555

Hneď v prvých minútach ma dostal tento film...skvelé herecké obsadenie a ešte lepšie dialógy...počas celého filmu som sa ani chvíľu nenudil i keď sa celý odohráva v jednej miesnosti...skvelé u mňa je to za päť ()

jafuska

Nemám ráda filmy, kde se zbytečně jen mluví, a děj nikde, to si sama můžu sednout s kamarádem u stolu a povídat si, a bude to stejný, ne tomuto neříkám dobrý film, ale jen napodobenina čehosi, mluvení tady bylo naprosto o ničem, nezáživný a nudný. ()

Beauul

... ... trosku mi tam chybi na stolku sklenka skotske, ci pulitr piva ... ! Jestli hledate krev, nebo zas__any hady v tomhle letadle, tak pryc odsud. Najdete jen dva typky co 90minut recni v jedne mistnosti .... misto hudby otevrene okno do ulice. Jen pro narocne divaky..... ()

gicous

Černý proti bílému. Věřící proti bezvěrci. Pesimismus proti optimismu. Poznání proti nevědomosti. Spousta filozofických témat a dva výborní, a nutno říci, že také jediní herci v jednom snímku - v jedné místnosti. Dialog převedný na obrazovky. Obtížná diskuze, náročná ke sledování. Žádné emoce, žádné typicky filmové rysy. Debata, která se bude mnohem lépe vyjímat na divadelních prknech či na stránkách knihy a nikoli na filmové obrazovce. 4/10 ()

kubas369

8/10. Dva zkušený a výjimečný herci, v jedné místnosti, v dialogu o smyslu života. Žádna lacinost, jen spousty skutečně bolesti. Chci víc. ()

Apricots

Nadšení! Miluji takovéhle konverzačky! Navíc i bezva téma, takovéhle filozofování, to mám ráda. Oba herci se úžasně chopili postav, perfektní. Mě osobně se hodně líbily i kulisy - to zátiší toho bytu kde se to odehrává (někdy jsem takový detailista že si všímám nepodstatných maličkostí a nechám se jimi těšit, když jsou povedené a otrávit, když nejsou). Ze všeho nejvíc ale oceňuji ten čerstvý závan něčeho stokrát neokoukaného. Plný počet zkrátka a dobře. ()

CorvusBlek

Slušná konverzačka z jedné místnosti, spoustu silných slov, to je fakt, ale myslím že i divadelní představení by mělo trochu víc života. Závěrečná slova pana White stojí za to. Tématicky mi to připomělo Stalker, jen s tím rozdílem, že The Sunset Limited nenechává příliš prostoru divákovi... ()

DuMonT

Wow, no nečakal som takéto pútavé rozprávanie, originálne ! ! Síce som sa miestami strácal, pretože gentlemani neboli lakomí na slová, ale aj tak perfektný zážitok. ()

Thinger

U tohoto filmu (knihu jsem nečetl) jsem dlouho uvažoval o tom, z jaké pozice jej Cormac McCarthy napsal. Upřímně, filozofovat tímhle způsobem dokáže kdekdo, na žádnou hlubokou myšlenku jsem nenarazil a co říká Tommy Lee Jones - zřejmě typická představa věřících o tom, co si ateisté myslí. Ale pokud je někdo ateista (a především ví, proč je ateista) tak může těžko pouštět z úst takové pindy. Třeba se ale dozvím, že McCarthy tady byl ironický, a v takovém případě bych ho mohl vzít na milost. ()

Dondi

Ak budem chcieť počuť 90 minútovú kázeň, pôjdem do kostola . . a nie na tento film. (Aj tak by som som do kostola nešiel :D) ()

mimale

zaujímavý film plný trefných, premyslených a logických argumentov o bohu, živote a šťastí. Herecký koncert Samuela L. Jacskon a Tommyho Lee Jonesa bol naozaj parádny. Títo starí veteráni dokázali, že ešte naptria do starého železa. Film na mňa pôsobil ako divadelné predstavenie. Najdôležitejším prvkom je hovorené slovo, takže čakajte len slová, slová a slová. Možno to mohlo trvať aj kratšie, ale záver bol naozaj perfektný a nečakal som, že Biely sa tak prebudí a zavelí do útoku :) ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy