Expres na západ

(TV film)
  • USA The Sunset Limited
Psychologický / Drama
USA, 2011, 87 min

V tomto dramatu z produkce HBO září Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones. Příběh zkoumá debatu o víře a ateismu, životě a nihilismu, vykoupení a sebevraždě. Nenechte si ujít strhující film z pera uznávaného autora Cormaca McCarthyho. Toto spalující drama z pera držitele Pulitzeroy ceny, Cormaca McCarthyho (Tahle země není pro starý) bravurně mísí humor a patos při zkoumání vztahu mezi cizími lidmi, kteří se setkávají v zoufalé situaci. Vše se odehrává v jednom newyorském bytě. Dva velmi odlišní muži – hluboce věřící bývalý trestanec (Samuel L. Jackson), jenž zmaří pokus o sebevraždu bílému asociálovi, který je profesorem na univerzitě (Tommy Lee Jones). Zoufalý profesor se pokusil skočit pod vlak metra. Zatímco jeden se snaží navázat pouto na racionální, duchovní a emocionální úrovni, druhý se noří hlouběji do svého těžce vybudovaného zoufalství. Uzavřeni ve filozofické debatě se oba snaží vášnivě hájit své životní krédo a přesvědčit toho druhého o své pravdě. (HBO Europe)

Wally

Výborně filmařsky zvládnutý film o dvou hercích, kdy oba předvádějí úžasný herecký výkon...až mi někdy přišlo, že pomalu na pokraji vyčerpaní. Spousta myšlenek byla parádní, některá sem nepochopil...možná jen chtělo sehnat film s českým dabingem, ale udělali byste to u těchto dvou skvělých herců? 😁Každopádně je to film k zamyšlení. ()

MilkyA

Hlboké ako keď sa stretne banda ožratých filozofov a religionistov v prvom semestri štúdia. :D :D 1nu hviezdičku Samkovi, druhú Tomkovi :D :D Musím, ale uznať, že McCarthy je veľký filozof ..v porovnaní s Daniel Steelovou a Štefkom Kráľom aspoň ()

Kovaja

Hooodně těžkej kousek.asi stokrát sem si musel určité pasáže vracet,protože sem se nachytal jak na tv jen koukám a pak nevím vo co go:-)))Prvních asi 20 min.sem trpěl jako hovado ale pak sem si řekl že ,,co tě nezabije,,....Poté sem dialogy hltal a musím uznat že se jedná o povedený kousek.náklady na film nula nula hovno,nepočítám li náklady na honoráře herců.prostě masakr a tečka:-)))) ()

Pretender

"I long for Darkness. I pray for death, real death. And if I thought that in death I would meet the people I knew in life, I don't know what I would do. That would be the ultimate horror, the ultimate nightmare. If I thought I was gonna meet my mother again an' start all of that over, only this time without the prospect of death to look forward to... that would be the final nightmare. Goddamn Kafka on wheels." ()

ThomasCrown

Nebol som pripravený na toľký pesimizmus zo života a po pravde, koniec filmu bol nečakaný. Hoci, čakať jedno a dostať druhé nie je vždy fajn, tu si nie som tak celkom istý, či si Sunset Limited zaslúži také nízke hodnotenie. Ono, samotný názov má hlboký význam a vôbec to nie je o vlaku či slnku alebo starnutí. Akoby to obohrané klišé - raz si hore, raz dole - ponúkalo akýsi zmysel možno aj nášmu životu. Po pravde, počas sledovania som sa nudil, nebojím sa to priznať, no život je aj o tom, ale sú chvíle, podobne ako otvorenie sa TLJ v závere, kedy zisťujem, že to predsa nemôže byť celé o ničom. Som si takmer istý, že Cormac McCarthy napísal hru plnú chuti do života a životnej radosti, tak krásne zaobalenú v pesimizme, že je veľmi ťažké, no o to cennejšie postrehnúť jej výnimočnosť. Samotná záverečná scéna je toho dôkazom a verím, nie, ja viem, že herecké predstavenie čo predvádzali SLJ a TLJ, je akýmsi obrazom celého sveta a života, v plnej jeho kráse a rôznorodosti a v rovnakej chvíli zároveň jednoty dobra a zla, tmy a svetla, bielej a čiernej.... ()

Mo.

Těžké hodnotit, abych si zároveň nepřipadal jako moc velký pokrytec. Není to tak dávno, co bych konec filmu přijal se souhlasným pokýváním hlavou a pocitem, že toho chlapa chápu a jeho přístup schvaluju. Jenomže v té době bych si zřejmě film nedokázal zdaleka tak užít, protože by se ke mně jedna jeho polovina, reprezentovaná Samuel L. Jacksonem, jednoduše nedostala. Jsem rád, že jsem se k The Sunset Limited dostal až potom, co se mi povedlo odhodit atestický předsudky a popkulturní představy o víře a ze slova Bůh se mi konečně přestala dělat vyrážka na jazyku. O to víc mě teď zabolelo Jonesovo závěrečné plivnutí do tváře reality a světa, které ve výsledku tím nejkrutějším způsobem odhaluje lidské srdce a způsob, kterým se (někdy zcela špatně) vyrovnáváme se světem. ()

Matematicka

Film vyhroceně černo-bílý (ač natočený barevně). Dvě postavy, Černý a Bílý (rozdílní i barvou pleti, což je asi v Americe stále živé téma), vedou jeden dlouhý dialog. Pokud nečekáte akci či oddech, ale naopak chcete "zajet na hlubinu", pak je to film právě pro vás, bez ohledu na to, jaký světonázor zrovna zastáváte. Toto drama je navíc dost drsně mužské :-) Už se těším na přečtení knihy Cormaca McCarthyho, která nedávno vyšla v češtině... Zajímavé komentáře: Radek99, Isherwood, Malarkey, DaViD'82, woody, Slasher, Fr. ()

Schuldiner

Two men show! Dva muži, jedna místnost....... Koukám na tuhle záležitost z několika pohledů. A nutno podotknout, že je to rozhodně jeden z nejdepresivnějších filmů...možná i všech dob. Na jednu stranu je to něco, co vás jistojistě duševně rozhodně nepozvedne. Dá se říci, že vás to může opravdu odrovnat. A v tomhle musim dát za pravdu uživateli - KrestanFilms - protože jeho komentář je vážně vystihující! A v podstatě všeříkající. Ani já bych tenhle, i když v mnohém silný snímek, asi nikomu nedoporučil. A tedy vlastně nevím proč k tomu píšu komentář a film hodnotím... Ale tím se v tuhle chvíli nebudu zabývat. Na druhou stranu, i když je to opravdu anti-povznášející film, vás to může paradoxně nakopnout. Pozitivně nakopnout. Otázka je, co nám tím chtěl tvůrce vlastně opravdu říci.. Nejsem věřící, jsem tedy ateista. Ale nechci se nikdy vzdát nadějí. Nadějí na cokoliv, co nám - mé osobě i všem mým blízkým, potažmo všem dobrým lidem - bude dělat ze světa lepší místo pro naší životní pouť. Může to být celé ale bráno prostě jen jako komorní filmček bez snahy tvůrce nutně sdělovat divákovi svá stanoviska, ať už tvůrce na svět a na život hledí jakkoliv. Možná to jen moc řeším, možná si to ani nezaslouží nějaký hlubší rozbor. Ale to bych nebyl já, abych nad tím nepřemýšlel. Mě osobně to ale zaujalo, uvedlo v hlubokou depresi, ale zároveň i nakoplo. Nedokážu říci, jak na to budu koukat za čas. Možná to teď nějak korespondovalo s mým momentálním rozpoložením. Ale pokud se rozhodnete na tuto záležitost podívat, čekejte spíše beznaděj. A jako ukázku použiju citáty přímo ze zdroje, tedy filmu. Z úst ateisty. ,,Když čtete historii světa, čtete pokračování krveprolévání, chamtivosti a nerozumu, jejichž smysl je nemožné ignorovat. A stejně si myslíme, že budoucnost bude nějak odlišná. Vůbec netuším, proč tu ještě stále jsme. S největší pravděpodobností...tu už dlouho nebudeme.´´ A další.. ,,V podstatě je tenhle svět táborem nucených prací, z kterého jsou pracovníci, kteří jsou úplně nevinní, vedeni dál každodenní loterií, aby byli popraveni.´´ Obsaženy jsou v poslední půlhodině, která je rozhodně nejlepší a nejsilnější. Zároveň ale...prostě rozvracející lidskou naději.. Ale on si na tom každý stejně vezme to své. Nerad bych přeháněl, pouze sděluji své dojmy.. ()

Disease

Taková ta náboženská disputace, kterou má McCarthy v každé knize na několik stránek, akorát natažená na hodinu a půl. Ale oba pánové to dali na výbornou! ()

sona123

Úplně v tom vidím divadelní hru - a u té bych udržela pozornost. Ve filmu je to o trochu horší. Ovšem pánové jsou výteční, o tom žádná a kvůli nim stojí za to film dokoukat do konce - co se týče samotných dialogů, ty v sobě dle mého názoru žádnou perlu neskrývají. ()

Furmi

Veľmi moralizujúci film odohrávajúci sa len v jednej miestnosti a len medzi dvoma ľudmi. To je hneď pochopitelné že je založený od začiatku až do konca na dialógoch. Niektoré mali veľkú myšlienku, hĺbku a páčilo sa mi ich čítať ale väčšina, takých 80% s filmu sú miestami nepochopiteľné, zbytočné a hlavne a predovšetkým nudné. Áno, pri tomto filme som sa neskutočne nudil ale na druhej strane musím uznať že som sa do postáv vžil, chápal som ich odlišnosti i postoje k svetu (jedného i druhého i keď niekedy menej alebo viac). Ťažká psycho dráma ktorú stráviť nieje vôbec jednoduché a po čase tam možno pribudne ešte 1 hviezda a kto vie, možno i dve. 60% ()

takken

Príjemná "kecačka" , ktorej však chýba dramatickosť a možno tak trochu aj zmysel. Dialógy sú dvoma pánmi hercami skvelo prerozprávané a je vidieť že si to užívajú no nie je to akosi ono . ()

PanPes

Mám rád filmy založené na dialogu - z velké části pro mne tento ostrůvek vytvořil Jim Jarmusch, který má na můj vkus hodně působivé a táhlé filmy. To povídání rozloží každý důvod a každou myšlenku, která se honí hlavou - rozloží ideu člověka a její podstatu - vyřčené myšlenky v dialogu, které vedly a vedou k činům vysvětlují ony prapodivné pohnůtky každého jedince a právě z toho důvodu je pro mne dialog mnohem působivější než tak časté symboly. Jako třeba symbolické činy ve filmech, hrdinové jež jsou vyobrazeni jako symbol dané myšlenky, akty s dávkou patosu a rádoby skrytou hlubší myšlenkou alá najdi si ji sám... A proto mnohem raději než pointu vyobrazenou s optickým umem shlédnu film "povídavého" charakteru, kde je jedinec schopen předat svou myšlenku slovy. Těžko se to popisuje a možná právě z toho důvodu je pro mne zážitek tak silný. ()

zahadum

Konverzačné orgie v produkcii HBO a režisérskom podaní Tommy Lee Jonesa ktorý stvárnil úlohu profesora.... " bieleho ". Jeho zámer spáchať samovraždu prekazil " čierny " Samuel Lee Jackson ... máme tu jeden úbohý byt..dvoch starších mužov ... celý film sa ani nepohne z tej špinavej kuchyni v nebezpečnej štvrti niekde v NY...nečakajte nejaké sladké rečičky o živote a odsúdenie konečného riešenia v podobe samovraždy...dokonca aj keď záchranca je veriaci a cíti sa nejak povinný pomáhať " bratovi " nejedná sa o lacnú náboženskú agitku ...je to do písmenka prepracované dielko ktoré chce minimálne trikrát za sebou opakovaní a obávam sa ,že ani potom nerozchodím silné citové chvenie po slovách ... som profesor temnoty...... ()

Meteorista

Přesně na takovýchhle konverzačkách se ukáže pravý herecký um. A jsem rád, že jsem měl tu možnost utvrdit se v tom, co už dávno moc dobře vím. Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones patří mezi herecké špičky. Mistr Jones se po šesti letech ujímá opět režijní sesle, aby pod vedením HBO natočil konverzační drama na téma víry, sebevraždy jako zločinu na člověku samotném a celkovém smyslu bytí na tomto světě. Samozřejmě, že tento snímek není prokaždého (který je, že; avšak tady u tohoto to platí dvojnásob), proto taky to místní hodnocení, ale kdo holduje klidným dramatům - toto je jedno z nej svého druhu za poslední léta. ()

Milwa

Nemám ráda Cormaca McCarthyho a momentálně ani mého muže, protože mě nic netušící vystavil tomuto dílku...Cestu jsem nebyla schopna dokoukat, tohle ano...a tak jsem moc chtěla, aby to dopadlo jinak než jsem čekala...a nedopadlo:( No nic jdu si zvednout náladu pomocí "The Philadelphia story", snad mě to pomůže......jak moc bych chtěla být věřící, fakt bych to chtěla... ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy