Expres na západ

(TV film)
  • USA The Sunset Limited
Psychologický / Drama
USA, 2011, 87 min

V tomto dramatu z produkce HBO září Samuel L. Jackson a Tommy Lee Jones. Příběh zkoumá debatu o víře a ateismu, životě a nihilismu, vykoupení a sebevraždě. Nenechte si ujít strhující film z pera uznávaného autora Cormaca McCarthyho. Toto spalující drama z pera držitele Pulitzeroy ceny, Cormaca McCarthyho (Tahle země není pro starý) bravurně mísí humor a patos při zkoumání vztahu mezi cizími lidmi, kteří se setkávají v zoufalé situaci. Vše se odehrává v jednom newyorském bytě. Dva velmi odlišní muži – hluboce věřící bývalý trestanec (Samuel L. Jackson), jenž zmaří pokus o sebevraždu bílému asociálovi, který je profesorem na univerzitě (Tommy Lee Jones). Zoufalý profesor se pokusil skočit pod vlak metra. Zatímco jeden se snaží navázat pouto na racionální, duchovní a emocionální úrovni, druhý se noří hlouběji do svého těžce vybudovaného zoufalství. Uzavřeni ve filozofické debatě se oba snaží vášnivě hájit své životní krédo a přesvědčit toho druhého o své pravdě. (HBO Europe)

KrestanFilms odpad!

Psycho oneroomshow snímek. Film v popisu slibuje zamyšlení se nad životem z pohledu ateisty a "věřícího". Jaké bylo mé zklamání, když jsem zjistil, že autor tohoto filmu je rovněž ateista plně se ztotožňující se zoufalým pohledem herce ateisty a věřící tam je jen tak lehce nastíněn dle autorovy zkreslené představy, jako osoba vhodná pro argumentaci a vyvolávání témat, které chtěl autor rozpitvat. Uznávám, že film obsahoval i pár zajímavých myšlenek a otázek... Ale při pohledu na celek jsem film vnímal jako nemocniční kapačku, která postupně divákovi vpouští do žil jed a to v čím dál větších dávkách... a jako takový ho rozhodně nikomu NEDOPORUČUJI! ()

MontyBrogan

Dôkaz, že poznanie nie je vždy oslobodzujúce. Môžeme byť zajatí aj v negatívnych vedomostiach. Je to depresívny film na túto tému, ak sa vás to týka. Mňa našťastie menej než som myslel. A tak som bol na jeho konci vlastne rád. ()

Thomick

Tak já nevim. Možná tam na mě bylo až moc "faith bullshit"; možná jsem režisérovi, potažmo Beltramimu, neskočil na tak lacinej hudební podklad, řvoucí typicky "ha, teď to přijde, bomba, šílený moudro, bude ti mrazit!". Každopádně ... ono to holt nepřišlo, no. O tom, jak je celej svět hrozně hroznej, jsem se popravdě dozvídat nepotřeboval; určitě ne celých bezmála 90 minut. Kór z úst tak vyklepanýho profesora, kterýmu jsem jeho povolání (přesně jak poznamenala Jacksonova postava) pořádně uvěřil až někdy v půlce. Proto mě ani ten konec tolik neudeřil; on na takovej výstup prostě neměl nebo jsem minimálně necítil, že by na něj měl mít. Ať už po řečnický stránce, nebo tý aktuálně psychický. --- Líbila se mi symbolika na gauč ulehnuvšího Jonese právě v době, kdy kolega nasadil k nejvěrnějšímu napodobování školenýho terapeuta; líbil se mi konečnej záběr na pořádnej "sunset"; líbila se mi myšlenka (bohužel zhruba jen tahle jedna): "Brotherhood, justice, eternal life? Eh, dear god, man! Show me a religion that prepares one for nothingness, death. That's the church I may enter" ... to je ale celý. ()

mrkt

“You give up the world line by line. Stoically. And then one day you realize that your courage is farcical. It doesn't mean anything. You've become an accomplice in your own annihilation and there is nothing you can do about it. Everything you do closes a door somewhere ahead of you. And finally there is only one door left.” ()

Handle

Filozofické filmy mám rád, nikdo je příliš nedocení, ovšem tohle už bylo trochu moc. Nápad zajímavý, ve filmu bez pochyby zazní i plno výborných myšlenek, přesto jsem film dokoukal asi napočvrté, protože místy i velmi nudí... A nakonec celý snímek vyzní maximálně pesimisticky. Prostě mi to nesedlo. ()

ScarPoul

Dvaja herecký velikáni uvažujú nad zmyslom života. McCarthy je výborný v dialógoch. A Jackson s Jonesom podávajú fantastický výkon. Divadelnosť - hoci z nej príbeh vychádza - tomu ale veľmi nesvedčí. Motivácia postáv - prečo sú tam kde sú - bola pre mňa neuspokojivá. Niekoľko krát sme sa chystali odísť a neodišli sme. Radšej sme riešili všemožné otázky zmyslu života, náboženstva a hodnôt. V niečom výborné. V niečom niekde na pol cesty. Málokedy mi takýto typ adaptácie sadne. A hoci tomu neupieram kvality, na zadok som z toho nespadol. Príjemná jednohubka, ktorá ale významovo vyšumí do prázdna. A to len preto, lebo takýto typ filmov sa do tejto doby až tak veľmi nehodí. Vidieť to ale pred 10 rokmi, asi by som z toho bol unesený. White by mal z tejto mojej poznámky asi radosť. ()

maseer2

debata člověka, který ztratil víru ve smysl lidské existence, a člověka, který má tuto otázku automaticky zodpovězenou prostřednictvím víry v Boha.. aneb setkání dvou různých světů, které podle mě ovšem mělo potenciál nabídnout toho mnohem víc.. ()

Lacike

Dvaja herci, jedna miestnost a kopec nepretrzitych filozofickych dialogov a vysledok je strhujucejsi ako kdejaký akcny film. Najviac si cením, ze Samuel L. Jackson hra civilne a nie zase cool motherfuckera. Stvrtu hiezdicku nedavam hlavne kvôli zaveru, ktory mi nesadol. Dufal som, ze to dopadne pozitivnejsie. 7/10. ()

Dale

Aby dokázal byť film, ktorý je založený čisto na konverzácii dvoch postáv, dobrý a zaujať, musí disponovať veľmi kvalitným a inteligentným scenárom. Tento film má ale doslova majstrovský scenár, kedy sa musí divák zamýšľať nad každým argumentom jednej či druhej postavy a vôbec nezáleží na tom, nakoľko s ich životnými postojmi súhlasí. A extra veľká poklona Samuelovi L. Jacksonovi, pretože jeho herecký výkon je neskutočný. MASTERPIECE ()

Terva

CITÁT - Takže, vy můžete jít se mnou domů a já s vámi ne ?.......... Rozhovor dvou mužů v jedné místnosti. Jeden se chtěl zabít skokem pod vlak a možná se mu to i povedlo. Druhý ho zachránil, ale možná se mu to nepovedlo. Film silně zavání náboženstvím. Je ale docela klidný a dá se sledovat, pokud vás brzy neomrzí jen ten dialog a žádná akce. Duel Jackson vs. Jones je dlouhý a plný filozofických, materiálních a ... prostě keců. Vydržel jsem to až do konce, ale možná taky ne a cestou jsem někde usnul, nebo možná taky ne - nevím. CITÁT - Počkejte podívám se do jízdního řádu, kdy jede další Sunset Limited......... ()

DEXTER099

Nevěděl jsem zprvu co od toho čekat,ale nakonec se dostal prozatím do mé top 10 zde na čsfd,perfektně napsaný film odehrávající se v jedné místnosti se spoustou mě blízkých otázek a odpovědí.De facto takhle nějak jsem strávil spoustu debat jako Samuel a Tommy v tomto filmu :-) .90% ()

ledzepfan

Těžké po všech směrech a protože tvůrci pod tou tíhou hekají a podlamují se jim kolena-je z toho nakonec docela zklamání..... Oba ostřílení herci dělají co můžou ale na takhle uzavřeném prostoru s takovým textem prostě řemen občas spadne a najednou chybí gesta(nekonečně opakované mnutí očí a zoufalé facepalmy přímo bijou do očí),chybí pohyb(z židle na gauč,pak chviku přešlapovat a zase z židle na gauč..).... Problém není až tak ve filmařině jako spíš v samotném textu, který se tváří být chytřejším než je a jehož jedinou zbraní proti divákovi je bezhlavě(až nepřirozené) kulometné tempo, které ale zabíjí gradaci a jakékoliv vypointování celé přestřelky. ()

FFilipCZ

Zajímavý námět, šikovné zpracování formou one man - eh oprava: two men show - v podání výborného S.L.Jacksona a T.L.Jonese. Celý film je v podstatě o neustálém dialogu a vyměňováním názorů mezi těmito dvěma postavami. Špatné to nebylo, ale vzhledem k tomu, že na tento film musíte být naprosto soustředěni a musíte naslouchat každému slovu, které je vyřčeno, abyste se vžili a pochopili tento film, mám s tím problém, jelikož na filmy koukám před spaním, kdy už mozek vypíná. ()

Krt.Ek

Mám s tímhle počinem dvojí problém, první výtka je zásadní (kompozičního rázu, týkající se vztahu času a myšlení), druhá čistě hodnotová, z ranku normativní kritiky (tedy nutně arbitrární). Zaprvé: filmy, v nichž se neděje než to, že se v dialozích přetřásají hluboké, abstraktní myšlenky (víra a ateismus, život a nihilismus, vykoupení a sebevražda) si žádají delší stopáž. Hodina a půl je hrozně málo - ostatně i dvě hodiny mně přijdou málo -  to je čas akorát tak na „čus a nazdar“, hrozně kraťoučká doba, ve které se nedá pořádně nic projednat (kór když jde o otázku bytí a nebytí), slova do sebe náraží a rychle a nevratně mizí ve víru času. Věřím, že by ve mně McCartyho román (Vlak Sunset Limited) zanechal hlubokou stopu, potenciál tahle debata má, ne že ne, nicméně adaptace mně tím, že se nezvládá napojit na „myšlení pomalé“, že tomu svou dynamikou brání, přijde zkratkovitá, polovičatá, jednoduše řečeno neúplná (chybí pauzy, „trávení“, opětovně promyšlení stanovisek). Své poslední naděje vkládám do Malmkrogu. Zadruhé: nekonvenuje mi, s jakou lehkostí získává k závěru SPOILER vrchu profesorovo hledisko SPOILER, nabyl jsem dojmu (nutno podotknout, že možná jsem jen něco nepochopil, že jsem se v určitém momentu mohl ztratit) že film v jistou chvíli začne jedné z postav stranit, nadržovat, s tím jsem se, přiznávám, neztotožnil, tohle setkání mělo zůstat bez jasného vítěze, ideálně obapolným znejistěním, případným slevením ze svých pozic. 65 % ()

MartinezZ

Výborně zahrané a za to jsou ty tři hvězdičky. Divadelní dialog na jednom jediném místě. Bohužel samotný text a myšlenky mě moc neoslovily a 87 minut mi tak přišlo dost dlouhých, ale dokoukal jsem to bez posuvu "dějem". Jediné, co mi tzv. sedlo, byl finální "vševysvětlující" Tommyho monolog - a za to ještě ta jedna * navíc. ()

LV.Helter

Ohromne ťažká, pesimistická a idealistická argumentovačka. Tento scenár nemože pochádzať z našeho sveta-Coman McCarthy je nadčasový vizionár. Herecké bezchybné duo. 90 minút som neveril svojim očiam ani ušiam. Toto je skratka Majstrovské dielo.. Plný počet bez výhrady!! ()

O.Peta

Tyhle konverzační filmy mám rád. Vždy diváka zapojí a nutí, aby si udělal taky svůj názor na dané téma. Jen škoda ž v tomto případě je hlavním tématem Bůh a víra v něj. To není zrovna můj šálek čaje, a proto jsem se několikrát v tom i ztrácel a nechápal význam. Herecky ale poctivě odvedená práce, byť herců, které zrovna moc nemusím. 70% ()

zipper111

Dialogy a dva výborní herci. Dialogy, dialogy a zase dialogy... Ať už udělátě sebevíc zajímavější konverzačku, měly by jste jí vyplnit něčím víc než jen uvařením kávy a ohřátím večeře, protože pak začne být i sebelepší text v podstatě nudným. Zpracovat tolik informací najednou bez přestávky a v kulometném tempu mi dalo docela práci, proto jsem si film tolik neužil. Chtělo by to trošku zvolnit, jelikož obsahově to je jasná pětihvězda, herecky snad i šesti hvězda, ale ta celková "hratelnost" je bohůžel hodně omezená. The Sunset Limited musí divadlu slušet mnohem víc.3,5* ()

SarumanKo

Dvaja muži si takto sedia za stolom a deväťdesiat minút debatujú o viere, o dobre a zle, o hodnotách a zmysle života... Kandidát na najnudnejší film roka? To by ho ale nemohol napísať Cormac McCarthy a nesmeli v ňom hrať (a to mimoriadne skvostným spôsobom) Tommy Lee Jones a Samuel L. Jackson! Je to tak brilantným spôsobom napísaný, vedený a vygradovaný dialóg, že sa proste vymyká normám „výbornej konverzačnej drámy“ a diváka, ktorý je ochotný venovať mu dosť pozornosti a trpezlivosti, dovedie do totálnej emocionálnej i intelektuálnej katarzie. Nebyť občasných výpadkov tempa, išlo by o dokonale nadpozemský zážitok. (9/10) ()

blackrain

Nejlepší je, když si k filmu v klidu sednete a přitom budete mít čistou hlavu, nezatíženou nejrůznějšími problémy a ptákovinami. Takhle přesně jsem to udělala já. Tenhle film totiž od svých diváků vyžaduje plnou soustředěnost a to hned od prvních minut. Nebylo pro mě lehké mu přijít na chuť. Přiznám se, že mě velmi zlákaly dvě velké herecké legendy a samozřejmě HBO. To plodí samé kvalitní filmy a pořady, což už je samo o sobě zárukou kvality. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy