Dvojka

Drama / Road movie

Česko, 2009, 88 min

• bassator

45th KVIFF 2010 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum Nezávislých + 36. LFŠ UH 2010 - VISEGRÁDSKÝ HORIZONT - Český horizont (Dvojka / TWOSOME / Dvojka)(15.7.2011)

• charlosina

Tahle Dvojka se ke mně dostala náhodou, zpočátku mě navnadila na téma psychologické sondy do vztahu dvou navzájem se odcizujících lidí, aby mě po několika minutách začala štvát kamera a hlavně iritovat postava Veroniky, té nevděčné coury, která po rozhovoru se svou dávnou kamarádkou musí zažít nějaké dobrodružství na cestách, ale i když jí přítel hned udělá, co jí na očích vidí, pořád má málo, takže je vlastně pořád nasraná a strašně nešťastná, což nasere i jejího přítele, který by si raději než s lahví povídal se svou milou, a tak se z jejich "dovolené" stane vstupenka do světa nezadaných, kde je s (okouzlujícím?) šarmem dovede jejich nový "kamarád" Šimon. // Námět filmu za něco stojí, ale to je asi tak vše. Lehce zapomenutelná podívaná.(9.7.2010)

Vztahové problémy páru po pěti letech soužití posoudí jiní než já, avšak bavilo mě pozorovat celý film. Nakloněn jsem na stranu Kristýny Novákové hlavně z čisté náklonnosti.(14.4.2010)

Vztahová psychologie jak kravský vemeno. Když pominu fakt, že se tam všichni tři chovali jak hovada, což ale bylo v rámci příběhu pochopitelné, nemám co vyčíst. Kristýnka, Jakub i David záhrali své role naprosto přirozeně a ani chvíli jsem neměl pocit, že by i přes ty hodně extremně napsaný postavy nepůsobily realisticky. V poslední době rád vyhledávám zapadlý český filmy a opět se mě potvrdil názor, že je docela škoda, že už i naše současná kinematografie má škatulku přehlížené filmy, protože Dvojka si naší pozornost zaslouží a udrží, byť občas může působit zbytečně vyhroceně, svou obsažností má určitě co říct.(8.6.2015)

Poměrně povedený a příjemně nečekaný filmek, který netrpí neduhy, jež jsou vlastní velkému počtu českých "vztahových" filmů posledních x let. V odvážně dogmatickém stylu je zobrazen rozklad dlouholetého vztahu šetrného, nepříliš ohleduplného a vlastně úplně pitomého Michala a divoké Veroniky, která si chce ještě užít mládí... Katalyzátorem vzájemného odcizení se má stát setkání se Šimonem, k němuž dojde na nedobře zorganizovaném výletě do Švédska... Už od počátku mě iritovala postava Michala. Je bolestivý pohled na hlupáky, zvláště když se chovají tak pitomě, jak to předváděl právě Michal - a to nejen ve vztahu ke své přítelkyni, ale vůbec ve všem. To ale samozřejmě není vada filmu, snad jen jsou Michalovy negativní vlastnosti až přehnaně zdůrazňovány. Iritovala mě také postava Šimona, který si všecko dokázal zdůvodnit a ospravedlnit. Michal se choval jako pitomec, ale pitomost ještě není nemorální. To Šimon, chytrák s duší volnomyšlenkáře, se choval jako prachsprostý zloděj a ničema - zkrátka jako ryze nemorální člověk. Andělem není ani Veronika, která sice cítila trhliny ve vztahu, ale sama se místy chovala jako hloupá husa. V těchto hrubých rysech jsou představeny určité typy charakterů, které v českém filmu nebývají k vidění příliš často - alespoň ne v této uvěřitelné podobě (častěji to bývá ve formě parodie či karikatury). Příběh trojúhelníku hlavních postav je velmi slušně napsaný, nepostrádá dramatičnost ani návaznost na realitu. Celkové zpracování, styl kamery i výběr prostředí dodává filmu na síle a především autenticitě. Doporučuji :-)(7.8.2010)

• - K natočení celého filmu bylo třeba 20 dní. (Devitka)

• - Děj filmu byl z části inspirován skutečnými osudy režisérových přátel. (Devitka)

• - Postava Maliny je skutečná. V reálu se ale daná osoba jmenuje Jahoda. (Devitka)