Dvojka

Drama / Road movie

Česko, 2009, 88 min

• Roman.Ticka

Jestli se má jednat o podrobný návod, jak bezpečně dojít do stavu Singl, tak potěš, jak brzy dopadne celá naše přenádherná civilizace. Veronika sehrála blbku jak bohužel některé holky fungují, když hledají prince na bílém koni, zodpovědnost jim nic neříká, slyší na jméno zábava a věrnost je jim cizím slovem. Chudák Michal jako typický hodný kluk, kterého holky opouštějí dopadl přesně podle šablony, protože s grázlem je všecko jen ne nuda. Takže nezbytný třetí do party floutek, co se fláká světem, nic neřeší, nic nehledá, jen si "užívá" života, byl vlastně už tak trochu zbytečným článkem k rozbití vztahu, jenž nikdy vztahem nebyl a ani jím být nechtěl. Ubohé, ale bohužel pravdivé. Otázka zní - Kdo za to může?!(23.9.2013)

První český film produkovaný HBO nese jméno Dvojka a je o zašmodrchaných vztazích tří lidí. Oblíbená výchozí situace thrillerů „k mileneckému páru se vetře podivný cizinec“ byla tentokrát využita k psychologické hře, která své účastníky přiměje odhalit se až na dřeň. Nic není předem jisté a pro jednou mne u nějakého tuzemského filmu zajímalo, k čemu dojde v následujících minutách. Několik detailů zůstává nevyjasněných (párek zlodějíčků, proč zrovna Dánsko, proč badminton, když pořád fouká silný vítr), ale autenticita emocí, o něž běží prvořadě, tím nijak netrpí. Z herců pod kůži své postavy nejlépe proniknul David Máj, který dokázal najít správný poměr mezi nesnesitelností, tajemností a pohodářstvím. U Wagnera nesnesitelnost občas převládá a Nováková zase sem tam trošku přehrává. Třebaže mne oslovila a domnívám se, že jsem u ní prožíval zhruba to, co tvůrci zamýšleli, nejspíš bych dlouho zvažoval, jestli za zhlédnutí Dvojky v kině dát nějakých 150,-. Televizní obrazovka je pro ni ideální. S čím asi souvisí zvláštní pocit, že tvůrcem číslo jedna v tomto případě nebyl režisér z masa a kostí, nýbrž abstraktní HBO. 75% Zajímavý komentář: SeanLSD(22.12.2009)

• Tirion

Nápad dobrej. Ale tak možná na bezprostřední dokument. Herecké výkony, dá-li se to tak říct jsou tragické. A je faktem, že neherec (nebo nedej bože herec?) Jakub Wagner svou partnerku Kristýnu Novákovou-Fuitovou asi hodně strhává. No a teď nějak obhájit tu jednu hvězdu. Asi fakt za ten nápad a za tu milovanou Skandináviii.(25.4.2012)

• sta

já chápu, že Beverly Hills jsou pro tuto generaci filmařů kultovním dílem, ale tato mikrodramátka mě fakt iritujou.. ale o dost lepší než Zoufalci...(12.11.2009)

Domnívám se, že jde v mnoha ohledech o nedoceněný snímek, zbytečně nenudící analýza partnerského vztahu na cestě po Dánsku potěší navíc ty, kterým se v Kodani líbilo :-)(14.8.2011)