Dvojka

Drama / Road movie

Česko, 2009, 88 min

Domnívám se, že jde v mnoha ohledech o nedoceněný snímek, zbytečně nenudící analýza partnerského vztahu na cestě po Dánsku potěší navíc ty, kterým se v Kodani líbilo :-)(14.8.2011)

Autentický autorský obraz toho, akí vieme byť: ješitní, smiešni, zbabelí, naivní, zlí, podliehajúci rozkoš-I(am), nevyspytateľní a pritom tak jasne čitateľní a prázdni.. A navyše plní ďalších podobných Ha Ha (haluzí a halušiek), že sa mi na konci chcelo z tej nekompatibility grcať. Tak som si šiel, povinne, vygargalovať hrdlo a sadol si k Vracenkám. "Seš dobrej. Seš dobrej, jo...?!" NIE JE LEPŠIE BYŤ SÁM, AKO VO VZŤAHU (A PRITOM OSAMELÝ) ??(22.2.2010)

V rámci filmové kategorie "přirozený a auntenticky působící snímek ze života" a českého kinematografického rybníčku vlastně výborné. Fauitovi se daří vtahovat diváka za filmové plátno a dát mu pocit, že nejenže sleduje skutečné a životné postavy, ale dokonce vše prožívá přímo s nimi, je očitým svědkem všech jejich peripetií. Připoměňme si, že to je u českého porevulučního filmu jev významově se blížící zázraku - až mám chuť volat tisk nebo nechat zvonit na kostele. Musím se také ohradit proti nadávaní na ruční digitální kameru, protože je vidět, že ji vede evidentně talentovaná ruka a film vypadá na plátně až překvapivě dobře. Srovnám-li to třeba se Sedláčkovým posledním filmem Největší z Čechů, pak Dvojka ve vizuální atraktivnosti vede na celé čáře. Škoda, že ji tolik lidí přehlíží nebo podceňuje. ___ LFŠ 2010(2.8.2010)

Vytrhněte dva lidi z jejich každodenní rutiny a běžného okolí, a oni už se vám vybarví. Mohla to být jejich šance zachránit upadající vztah, ale nakonec to jen uspíšilo konec. Ano, tři dobře napsané postavy, které se chovají jako obyčejní lidé a ne papírové loutky, bohatě stačí na dobrý film. Jen to dokázat napsat a natočit. Což se oboje povedlo na vysoké úrovni. Pro mne jeden z nejlepších českých filmů roku 2009.(16.3.2010)

Vztahové problémy páru po pěti letech soužití posoudí jiní než já, avšak bavilo mě pozorovat celý film. Nakloněn jsem na stranu Kristýny Novákové hlavně z čisté náklonnosti.(14.4.2010)