foto

Jaroslav Plesl

  • nar. 20.10.1974 (41 let)
    Hradec Králové, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Nejdříve studoval střední pedagogickou školu v Litomyšli, v rodném Hradci dokonce zpíval ve sboru a na Janáčkově akademie múzických umění v Brně, kde absolvoval obor herectví, ho chtěli dokonce do brněnské operety, čemuž se ale ubránil. Prvně však v Brně studoval 3 roky pedagogiku,která ho však vůbec nebavila.

První angažmá získal v Městském divadle ve Zlíně. Mezi výraznější role, které zde ztvárnil, patří Ivan Alexandrovič Chlestakov v Revizorovi, Michal v Jiráskově Lucerně nebo Valér v Lakomci. Hostuje i v divadlech na Jezerce v Praze nebo v divadle F.X.Šaldy v Liberci. V současnosti je však stálým členem uměleckého souboru pražského Dejvického divadla, kde vytvořil například Hamleta místo pracovně vytíženého Ivana Trojana (dnes má toto představení velmi v oblibě) a kam ho přivedl Miroslav Krobot až v roce 2001, protože nejdříve musel dokončit civilní vojenskou službu ve Zlíně. V Dejvicích si zahrál rovněž v Příbězích obyčejného šílenství nebo Čechovových Třech sestrách, největší úspěch mu ale zatím přinesla hlavní role vychloubačného Christy Mahona ve hře Hrdina západu, za kterou v roce 2008 získal Cenu Alfréda Radoka.

Uspěl i jako moderátor cen Divadelních novin a Sazky nebo jednoho z ročníků Festivalu krátkých filmů, kde bude pravděpodobně pokračovat, ale cíleně se moderování věnovat nechce, pokud by akce byla moc oficiální, tak by asi ztratil radost ze hry, kterou při každém moderování prožívá. V rozhovoru pro Divadelní noviny mimo jiné přiznal, že v Dejvickém divadle byly jeho role dobrou přípravou na účinkování ve filmu, neboť zde musel předvádět téměř filmové herectví, tedy být co nejpřirozenějším člověkem. Je schopný jít do různých rolí a zkoušet nové věci, i když při prvních pokusech o improvizaci měl strach, že na to nemá, protože ho nic nenapadne.

Po několika menších rolích v televizi vstoupily v roce 2006 do kin jeho prakticky první a zároveň nejvýraznější filmy PRAVIDLA LŽI, kde si zahrál tichého a nevyzpytatelného Martina a GRANDHOTEL, kde ve své postavě nevyrovnaného Patky nachází shodu jen v nesportovním založení (sám říká, že je také takový "chcípáček") a rovněž odjakživa nosí "patku", jinak se mu však postava hrála dobře, neboť pár takových "Patků" zažil a něco od nich odkoukal. Při konkurzu byl hrozně nervozní, jestli ho vůbec vyberou, ale pak zjistil, že to byla jen zkouška, protože režisér Ondříček od začátku věděl, že do role chce právě jeho. Nadále však zůstává věrný divadlu, i když po dalších menších rolích v televizních filmech a seriálech se můžume dočkat něčeho slibnějšího a většího, neboť talent na velké filmové role rozhodně má.

Do divadla však jako divák moc nechodí, mnohem víc ho baví hrady a zámky, o kterých ví plno detailů a dokonce na Hrádku u Nechranic u Hradce Králové provází přes léto turisty a vlastní rytířské brnění vyrobené na míru. Tyto znalosti mu jistě pomohly v úloze moderátora televizního seriálu Štíty království českého, kterým provázel spolu se zasvěceným historikem.

Kamila "Kamkon" Kontríková

Herecká filmografie

2017 Fagus
Kvarteto
Princ Mamánek
2016 Anděl Páně 2
Četníci z Luhačovic (TV seriál)
Hlas pro římského krále (TV film)
Jak se zbavit nevěsty
Zločin v Polné (TV film)
2015 Autobazar Monte Karlo (TV seriál)
Doktor Martin (TV seriál)
Korunní princ (TV film)
Reportérka (TV seriál)
Svatojánský věneček (TV film)
Vraždy v kruhu (TV seriál)
2014 Čtvrtá hvězda (TV seriál)
Díra u Hanušovic
Intimity
Kdyby byly ryby (TV film)
Krásno
Život a doba soudce A. K. (TV seriál)
2013 České století (TV seriál)
Hexenšus (TV film)
Jirka a bílé myšky
Nevinné lži (TV seriál)
Rozkoš
Škoda lásky (TV seriál)
2012 Čtyři slunce
Helena (TV seriál)
Kdo se směje naposled
Můj vysvlečenej deník
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka
Svlíkání (studentský film)
Ve stínu
Ženy, které nenávidí muže (TV film)
2011 Černá díra (divadelní záznam)
O Tondovi, který svítil (studentský film)
Sráči (TV film)
2010 Cesty domů (TV seriál)
Dokonalý svět (TV seriál)
Hlava-ruce-srdce
Kráska a netvor 1950 (TV film)
Největší z Čechů
Teremin (divadelní záznam)
Zázraky života (TV seriál)
2009 Dvojka
Hodinu nevíš...
Muži v říji
Nespavost (TV film)
Příběhy obyčejného šílenství (divadelní záznam)
Zakázaný člověk (TV film)
Zoufalci
2008 BrainStorm (TV film)
Kriminálka Anděl (TV seriál)
Nebe a Vincek (TV film)
Soukromé pasti (TV seriál)
2007 Operace Silver A (TV film)
O život
V hlavní roli (TV film)
2006 Grandhotel
Letiště (TV seriál)
Pravidla lži
2005 Boháč a chudák (TV film)
3 plus 1 s Miroslavem Donutilem (TV seriál)
2003 Sirup (divadelní záznam)
1997 Četnické humoresky (TV seriál)

Dokumentární

2011 24 (TV film)
2008 Die Deutschen (TV seriál)
2007 Štíty království českého (TV seriál)

TV pořady

2015 Český lev 2014 (TV pořad)
Pomáhej s humorem – Konto Bariéry (TV pořad)
2014 Kancelář Blaník (TV pořad)
2013 Nominační večer Českého lva 2013 (TV pořad)
2005 Všechnopárty (TV pořad)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace