Začátky

(festivalový název)

Beginners

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2010, 105 min

V podstatě jen další přecitlivělé indiečko rochnící se v pochmurnosti lidské existence. Žádná revoluce formy ani ultraoduševnělý obsah, jen fascinace smutkem a samotou a Ewan s Melanií, což mně osobně stačilo k dokonalému štěstí. Neuchopitelné vztahové peripetie, vnitřní prázdnota, individualita, smíření se sebou samým, možná tam tyhle témata vidím záměrně, ale jelikož je pro mě Beginners shrnují tak kouzelně a procítěně, je mi to fuk a pálím absolutorium.(11.12.2011)

Takový propletence příběhů a osudů poněkud komplikovaně odvyprávěný. Ale díky tomu se člověk dozví, kdo to ten oliver vlastně je. V podstatě jde o obyčejný film o zcela obyčejných lidech. Režisér zvolil lidský přístup a nikde netlačí na pilu, což je opravdu dobře. Divák může při sledování zapojit mozek a zabývat se hloubkou filmu. Komedie to není v žádném případě. Je to spíše komorní drama.(17.1.2012)

Naprosto čisté, milé a zajímavě(nikoliv násilně)hluboké komediální drama s prvky romantiky. Beginners také hezky končilo : "Co budeme dělat teď?" Moc se mi líbí podobné filmy, které si na nic nehrají a ctí heslo - v jednoduchosti je síla(a nebo krása). Geniální herci Ewan McGregor, Christopher Plummer a také Mélanie Laurent. Obdivuji takového člověka co vydržel 44 let tajit svoji orientaci a vybudoval si tak "ochranu" v podobě pěkné a na oko harmonické rodiny a také to byl příběh smutného Olivera a jeho začátku v budování vztahu s příjemným průběhem, který netlačí na citovou pilu. A nikdy jsem nevěřila, že by snad mladý gay mohl milovat starého - třeba je to jen ve filmech, ale jak se říká v lásce na věku nezáleží.(12.2.2013)

Linka otec - syn o moc zaujímavejšia, ako syn - Anna. 60%(19.2.2012)

Tak tenhle film toho možná říká o životě víc, než všechno ostatní, co jsem dosud viděla. Možná to bude tím, že jsem dříve taky všechny vztahy opouštěla já...nebo tím, že na mě leze krize středního věku, kdo ví. Ale určitě to bude tím, že kromě sympatických hereckých výkonů film taky oplývá milými drobnostmi jako jsou Oliverovy nápadité skicy nebo retrospektivní fotomontáže, o nádherné Reitzellově hudbě (kdysi spolupracoval s AIR) ani nemluvím.(21.1.2012)

• - Příběh Oliverova otce (Christopher Plummer), jeho nemoci a coming-outu je autentickým příběhem režisérova otce. (JardaBauer)

• - Společně s filmem Strom života (2011) byl snímek oceněn prestižní cenou Gotham Award. (Saku)

• - Režisér Mike Mills je mimo jiné stejně jako hlavní postava filmu Oliver (Ewan McGregor) grafickým designérem, který je zodpovědný za vizáž hudebních alb několika kapel. (JardaBauer)