Začátky

(festivalový název)

Beginners

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2010, 105 min

Začátky aneb jak se vypořádat v pozůstalostí zemřelých a co vás při tom všechno možná potká. Z počátku jsem považoval dějovou dualitu umírání otce a nabalování herečky za zbytečně rozšafný námět, postupně jsem si zvykl, ale zase jsem ztratil zájem o film jako celek, je to příliš ospalé. Dobrá hudba, na naše poměry solidní dabing. Christopher Plummer se toho fakt nebojí :-) a když dáte do filmu Jacka Russella, máte poloviční úspěch automaticky zaručen.(24.3.2013)

Rozpočet $3,2miliónaTržby USA $5,790,894Tržby Celosvetovo $14,311,701 ▐ Niekto sa moc chcel hrať na umenie a vznikol z toho potom taký rozháraný povrchne odbitý guláš ničoho, najviac zamrzí keď v tom hrá dosť dobré obsadenie: Ewan McGregor, Christopher Plummer, či aj čarovná Mélanie Laurent. Vydržal som pri tom trpieť asi hodinu a keď sa to nikam neposúvalo som to vzdal. /10%/(11.2.2012)

• honajz

Problém s rádoby nezávislými filmy je v tom, že si vždy berou velké sousto - především politické korektnosti - a vyprávějí rádoby artistně. Jak nás učili v Zahrádkách, teda na FAMU, netalentovaní tvůrci mají tendenci si vypomáhat: hlasem mimo obraz, který dění na plátně komentuje (protože vyprávíte kurňa obrazem, ne?, rozhlasovou hru si můžete zkusit rozhlase), nebo třeba nabouráním narativního způsobu vyprávění tím, že přeházíme různé děje z různých časů vyprávěného příběhu (protože nejdřív musíte umět odvyprávět příběh chronologicky a zaujmout, než se rozhodnete bourat pravidla). Film Začátky trpí obojím - a nejen tím. Sledujeme mimo obraz komentované fotografie, chronologicky na přeskáčku vyprávěný příběh, často tak zmateně, že netušíte, ve kterém roce a století se právě nacházíme, a k tomu si připočtěme onu "uměleckou" kameru a dlouhé záběry nikam a na nic, které mají působit oduševněle. A aby divák nemohl nic namítat, tak se řeší Závažná Témata (ta velká písmena tam mám schválně): rakovina, otcův coming out, ochrana pejsků, a samozřejmě láska a nakolik jí člověk chce nebo má podlehnout. Věřím, že hodně dívek kecne na sedýnku z Ewana McGregora, ale protože nejsem gay, přišlo mi, že hraje prostě utrápeného týpka, který se filmem tak nějak potácí a vlastně se o něm dozvíme jen, že mu maminka umřela na rakovinu, tatínek po její smrti řekl, že je gay a za čtyři roky nato umřel, a že týpek má psa. Každému co jeho jest. Věřím, že artistně založení diváci budou blahem bez sebe. Kdo má však už něco nakoukáno, asi se bude artistně nudit.(29.12.2011)

Tak tenhle film toho možná říká o životě víc, než všechno ostatní, co jsem dosud viděla. Možná to bude tím, že jsem dříve taky všechny vztahy opouštěla já...nebo tím, že na mě leze krize středního věku, kdo ví. Ale určitě to bude tím, že kromě sympatických hereckých výkonů film taky oplývá milými drobnostmi jako jsou Oliverovy nápadité skicy nebo retrospektivní fotomontáže, o nádherné Reitzellově hudbě (kdysi spolupracoval s AIR) ani nemluvím.(21.1.2012)

Neuvěřitelně milý snímek, který sice primárně pojednává o umírání (o tom, jak se rozloučit s milovanou osobou), ale sekundárně se samozřejmě zaměřuje na lásku. Film o pocitech, štěstí, smutku a o tom, jak vnímáme milovanou osobu. Poetika obyčejného života...doplněna skvělými herci. Jedná se přesně o ten typ filmu, který Vás buď naplno chytne (zaujme) nebo naopak naprosto mine. Mně se stalo to první, proto za 5 hvězd, zrovna něco takového jsem potřeboval vidět...(31.10.2012)

• - Společně s filmem Strom života (2011) byl snímek oceněn prestižní cenou Gotham Award. (Saku)

• - Christopher Plummer získal za roli v tomto filmu Zlatý globus v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. (Terva)

• - Režisér Mike Mills je mimo jiné stejně jako hlavní postava filmu Oliver (Ewan McGregor) grafickým designérem, který je zodpovědný za vizáž hudebních alb několika kapel. (JardaBauer)