Reklama

Reklama

Dobrodružství mladšího a chytřejšího bratra Sherlocka Holmese

  • USA The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother (více)

Obsahy(1)

Píše se rok 1891 a najslavnějším detektivem Británie je Sherlock Holmes. I proto mu královna svěří vyšetřování případu ztracené listiny, která v nepovolaných rukách může Británii přinést dost zla. Sherlock, aby odpoutal pozornost zločinců, kteří ho pronásledují, předstírá že i s Watsonem odcestovali případ řešit do Paříže. Zároveň požádá svého nejmladšího bratra Singerse, aby se ujal jeho případu vydírané operní zpěvačky. Singers toužící po slávě svého staršího bratra, se případu ujme spolu s excentrickým členem Scotland Yardu a naráz začíná sprška šílených gagů a nepředvídatelných událostí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (30)

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Zabudnite na Leslieho Nielsena a hlavne ho prosím nespomínajte, akoby ho Wilder kopíroval. Leslie komédie len pozerával, keď v nich Gene už dávno exceloval. Dobrodružstvo... atď. je ešte o to vzácnejšie, že si ho Wilder sám napísal a zrežíroval a film má tie nádherné znaky zlatej doby Mela Brooksa, ktorú ja osobne milujem. Trojica Wilder-Feldman-Kahn(ová) je navyše dokonalou komediálnou zostavou pre zážitok plný smiechu, bláznivých gagov a paródie. ()

Dreadd 

všechny recenze uživatele

Film si utahuje s Holmesovy metodiky, váží si však detektiva natolik, že to neprovádí na jeho osobě. K tomuto účelu vznikl Sherlockův mladší bratr Sigerson (proč je tu proboha v obsahu Singers?), místo Doktora Watsona spolupracuje na případu vykulená databanka ze Scotland Yardu. Parodizaci neunikl ani Holmesův největší protivník, profesor Moriarty, matematický génius, který však tentokrát má velký problém s vydělením dvou čísel. Humorné scény a detektivní práce si však překážejí, jedno na úkor druhého, ovšem vrchol celého filmu, vznešená italská opera, která přeložená do angličtiny zní jako největší kýč, tomu nemám co vytknout. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemný absurdní humor, žel občas poměrně nevyvážený - některé scénky a fóry jsou zde geniální, některé tak trochu nijaké až trapné. Ale celkově to drží pohromadě, není to blbé, dokonce je zde i pár věcí ve druhém plánu (třeba odchod Sherlocka z divadla) a výtvarně se mi hodně líbí finále v tom divadelním skladu, tam se Wilderův smysl pro absurditu pěkně vyřádil. A umírněný Feldman zde rovněž baví. Jinak film sám by obstál i jako vážně míněný, takže sám o sobě parodií není, ale pár scén zde parodických je - například na jeden Hitchcockův film s činely. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Je to fajn a nejedna scénka mě dokázala rozesmát nahlas, ale pak je tu taky dost takových, které jsou spíš nefunkční a zbytečně dlouhé. Nakonec je to v relativně vyrovnaném poměru, takže výsledek je stále nadprůměrný a sympatický, ale když nevím, jestli bych to chtěl vidět někdy znova, nejsem schopný tomu tu čtvrtou hvězdičku dát. Možná kdyby tu bylo míň zpívání... Ale rád jsem to viděl, pobavilo mě to a Marty Feldman vypadá normálněji než na obrázcích, i když tu má dost specifickou roli, kterou by člověk podle jeho vzhledu očekával nejvíc. Silné 3* ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Nádherná blbina, ze které jako přízrak vystupuje širokoúhlý pohled Martyho Feldmana, uhlazený komický šarm Gena Wildera (jehož vážnost skutečně evokuje Leslieho Nielsena), několikero opravdu nádherných skečů a situací... no a snad ještě ta ukrutná muzikálovo-operní hudba, která nás celým filmem provází. Zdráhám se tohle dílko nazvat parodií, protože, vzato do důsledku, film paroduje spíše sám sebe... Velká škoda, že úroveň značně kolísá od hluchých míst, ze kterých se vytrácí nadheld, až k opravdu excelentním pasážím, ve kterých je kde jaká blbina prodávána s briskou vážností a odměřeností. Vliv britské humoristické školy se prostě nezapře a to je moc a moc dobře. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (4)

  • Sigerson Holmes a Orville Sacker byla jména, která použil Arthur Conan Doyle v rané fázi příběhů o Holmesovi. (HellFire)
  • Režijní debut Gena Wildera. (HellFire)
  • Ve filmu si zahraje cameo Albert Finney jako divák na opeře, který si stěžuje na zpěváky, a také Mel Brooks, toho uslyšíme jako „dámu“, která mluví za červenými dveřmi. (HellFire)

Reklama

Reklama