Sanctum

Frank miluje potápění a jeskyně. Stojí před velkým úkolem, chce najít chodby, které propojí jeskyni Esa  Ala v Jižním Pacifiku s oceánem. Jsou už velmi hluboko a zbývá prohledat pár dalších kilometrů chodeb. Frank cítí, že je blízko, že další jeskyně jsou ještě před ním a ty ho dovedou až k moři. Financování mise zajistil Carl, Frankův přítel, který na místo přilétá se svou přítelkyní Victorií, aby se dobrodružství zúčastnili společně s Frankem a jeho mladým synem, který prožívá krizi ve vztahu k otci. Když se všichni společně podívají až na konec jeskynních cest, dojde k tragédii, při které zemře jedna z členů mise. Frank proto uzavírá projekt a chce se dočasně vrátit na povrch. Do oblasti bohužel dorazí obrovská bouře, která začíná nabírat na síle. Tým v jeskyni rychle pochopí, že se musí dostat co nejdříve ven, než je zatopí rychle stoupající voda. Proudy jsou ale příliš silné a zatopené oblasti si vyžádají první oběti. Frank organizuje zbývající členy týmu a společně pod vodou hledají cestu jeskyní směrem k oceánu. To je jediná možnost, jak vyváznout živý. Protože jsou členy týmů také nezkušení potápěči, je nutné dávat velký pozor. Jeden ze zkušených horolezců a potápěčů dostává embolii a začne kašlat krev. Stane se tak další obětí náročné cesty. Další chybu udělá Carlova přítelkyně Victorie, která také umírá v hlubinách zatopených jeskynních chodeb. Zbývají poslední tři členové, Frank, syn Josh a Carl... (TV Prima)

VanTom

Rozsáhlý podvodní komplex jeskyní tvoří působivou a fascinující, přitom nevyzpytatelnou a smrtící kulisu a díkybohu nezůstává nevyužit. Titulek "inspirováno skutečnými událostmi" však znamená jen a pouze to, že někdy někde zůstala partička potápěčů odříznuta v zatopené jeskyni, takže ta snad úplně všechna klišé podobných filmů (hysterie, hádky, filosofování, smiřování, hloupá rozhodnutí, vysoká úmrtnost, zlotřilý milionář, ...) padají na vrub pitomého a ne zrovna dramatického scénáře, který rozhodně nepsal život. Naštěstí stále zůstává to parádní, klaustrofobické prostředí. ()

ghatos

Já bych Sanctu i ty tři nejslabší hvězdičky věnoval, jenže patos a omladina tomu dávají takový záhul, že se to prostě nedá vydržet. Kdyby se nechovali jako cvoci, tak by snad nebyla ve filmu žádná akce. Dialogy, scénář, herecké výkony...o tom tady píšou všichni. 49%. Výborný komentář: Šakalík ()

Guzo

Asi by mě to celé oslovilo víc, kdybych se věnoval potápění nebo jeskyním nějak víc. Takhle jsem spíš jen celou dobu čekal, kdy se to zvrhne v Pád do tmy, i když jsem věděl, že tomu tak nebude. Nicméně třeba scéna s tankem je dost cool (celé je to vizuálně vcelku dobré), na druhou stranu hlavní hrdina mluví ve vypjatých chvílích jako by ho někdo daboval.. 5/10 ()

Kosmik 1

Podobné filmy mám hodně rád a tady z toho stísněnost a nedostatek prostoru přímo sálá. Všude kolem samý šutr, všude plno vody a parta lidí co se snaží najít cestu ven ze zatápějící se jeskyně, přičemž jeden po druhém nějakým způsobem odpadá. Napětí je velké, místy se tají dech. Závěr jsem si dokonale užil. Nechápu proč je tady Sanctum tolik podhodnocen. 80% ()

Ravi

Já bych to nezatracoval. Nároky survival filmu, od kterého vlastně jen vždy čekáte, kdo kdy umře a jak, ale také zda někdo vůbec přežije, to splnilo. Nádherné "exteriéry" a dramatická hudba odvedli své, i když herci nebyli zrovna kdovíjací. Jenže zde jde především o drama a napětí, kterého zde bylo dost. Pokud máte rádi nehororové survivaly, kde člověk zápasí s přírodou a život je křehký jako vlas, na kterém každou vteřinu visí, pak neváhejte. Není to žádná podívaná, ale nadprůměrná žánrovka ano. 65% = 3/5 ()

jefff

Mě jeskyňářské Sanctum oslovilo. Krásné a neobvyklé prostředí jeskyní, od začátku napětí..co víc si u těchto filmů přát. Sice to mu něco málo chybělo, přesto v rámci dobrodružných filmů se jedná o velmi povedený kousek. Já se na Sanctum s radostí podívám zasě někdy znovu. ()

Šakalík

Byl by to docela zajímavý dobrodružný film, kdyby zůstalo jen u té zatopené jeskyně a skupiny lidí uvězněných dole. Ostatně ty katastrofické pasáže, kdy se všude valí voda a jeskyňáři hledají cestu ven, jsou docela fajn. Ale to bohužel jen do chvíle, než kdokoli z herců otevře ústa. Z jejich dialogů totiž bolí uši a z nich šířící se patos, který doslova probublává celým jeskynním systémem, je pro soudného diváka jednoduše neúnosný. Ruku v ruce s tím jdou i herecké výkony. Pohříchu nejbolestivější pohled je na představitele hlavní role Rhyse Wakefielda, což je jinak docela slušný herec, ale tady v těch momentech, kdy má zahrát nějakou emoci, je prostě k smíchu. Celkově tenhle film ale úplně špatný není. Má to docela spád a kdyby se vystříhalo těch několik konverzačních scén, které jsou prostě hloupé a nadto úplně zbytečné, stálo by to asi za víc než jedno podívání. V současné podobě je ale radno na film rychle zapomenout. ()

BMAJTZ

Vemte si film pád do tmy a vynechte v něm všechna monstra a potom dostanete víceméně Sanctum. Co chci teda říci, že neočekávejte moc originality. Mimochodem jedna věc mě překvapila a to, že nepřežil ten u koho jsem to očekával nejvíc. ()

slovan1

Můžem se hádat do jaké míry je Sanctum inspirován skutečnou události. Nicméně se jedna o docela dobrou žánrovku, v které bych ocenil hlavně perfektní záběry, touhu po objevování a nádherné podzemní prostory... Ovšem zde se dá jen spekulovat jestli se jedná o obří akvárko nebo ne...?! Na druhou stranu mi u hrdinu chyběla větší emotivita. Mi osobně přišly vztahy hodně strojené a moc dobře nezahrané. Je hnus si představit, že něco podobného by se mi přihodilo... ()

LuciusWlk

Jak jinak mohl dopadnout snímek o jeskyňářích? Průser a snaha o cestu ven. Samozřejmě nemůže chybět nějaký ten parchant a pro někoho šťastný konec. Linie byla, je a bude dána, očekávaná a plněná u takového snímku, jen v různých barvách. Lokace jsou dobře podané, herci vcelku normální. Průměr, kde vás zajímá jak to dopadne. ()

herr_carter

Měl jsem možnost sledovat na nové LED televizi a s touto technologií jsem se setkal de facto poprvé, takže mě především prvních asi 30-40 minut fakt nadchlo - jakožto dokumentárně bráno, ty jeskynní interiéry jsou fakt krásný...V tom je ale právě ta chyba, lepší bylo z toho udělat celovečerní dokument, než-li film, ta zápletka byla o ničem a herci jakbysmet................... moje hodnocení = 3 z 10. ()

DavidS.

Cameronova produkce je jasná - je blázen do všeho pod vodou...Jinak celkové hodnocení je tu mírně podtaktováno, protože se jedná o čistý žánrový průměr, který sráží bohužel dost ochotnická sestava...Ale díra po pekla je to pěkná :) ()

Rozy

Nechápu zde to malé ohodnocení. Film je výborný. Sice jsem ho neviděl v kině, ale i přesto jsem na něj koukal bez přestávky celou dobu. Nešlo se prostě od obrazovky odtrhnout. I když děj byl trochu průhledný už od začátku, tak prostředí jeskyní na mě udělalo velký dojem. ()

Hanys_

Zase tak špatné to nebylo. Že někomu při přečtení jména James Cameron zvlhne p**el a pak naříká, že nedostal Avatara v jeskyni, je spíš věcí pro psychiatra. Já čekal survivol thriller v jeskyni a přesně to jsem dostal. S nečekanými dějovými zvraty a slušnou porcí napětí, která v kinech zas tak často k vidění není.. Určitě nebudu mít problém podívat se na Sanctum v budoucnu znovu. 6.5/10 ()

pavlikv

Docela zajímavej snímek, ale filmu by prospělo zkrácení aspoń o půl hodiny a bylo by to fajn, takhle je to zdlouhavé. Rozpočet:$30miliónů I Tržby USA: $23,209,310 I Tržby celosvětově: $79,412,234. 65%. ()

F.W.Colqhoun

Rule number one: Never hold your breath. Ta laciná otázka se vnucuje: Jak hluboko dokáže klesnout James Cameron? Ačkovli v režijní sesli nacházíme Alistera Griersona a "držitel tří cen Akademie" se maskuje v produkci, film nese atributy Cameronovy pozdní tvorby: okázale drahé zpracování, postavy dvourozměrné jako pauzák, prostoduchý scénář a dialogy hloupé tak, že by se za ně styděli i snad i přední čeští scénáristé. Kdyby se tam vůbec nemluvilo a podstatně méně hrálo, mohl bych hodnotit o plných 50% lépe. Sanctum je instruktáž k natočení filmu, v němž ze všech otvorů stříkají tekutiny, ale není to porno. Je to horší. Parta zbohatlických zmrdů zhruba charismatu zhruba Elona Muska se pokouší svá nákladná povyražení prodávat v balení kolumbusovských ideálů. Pýcha předchází pád, ale nevinnost přetrvá. Kdyby dostal námět za utracené peníze příležitost natočit někdo neštítící se nabízejících se béčkových řešení, mohlo to být alespoň dobré. Striktně áčkové putování papuánskými jeskyněmi, prosvětlenými jasněji než suterén u nás v paneláku, vede přes všechna klišé a speleologické deflorace fotogenických děr k logicky zasmrádlému vyústění. Pojmenujte si ho sami. ()

Corpsegrinder

Námět dobrej ale zpracování moc ne, film sice naláká ošklivou první smrtí na podvodní masakr v jeskyních ale to se nekoná a tak zde máme nudný chození ve tmě či CGI jeskyni s vzhledem na úrovni prvního Tomb Raidera a sledujeme klišovitý drama otec-syn a pár nesympatických postav co jim dělá křoví a občas někam spadnou, atmosféra rázem mizí. Peckám typu The Descent to nesahá ani po patičku. Poslední třetina filmu už je utrpení. ()

Hyb_rid

Jeskyňářská verze Vertical Limitu s úvodní scénou jak vystřiženou z Jurského parku. Problém je v tom, že postavy představující se v Sanctum spíš otravují než baví a to je ve spojení se slabými dialogy vražedná kombinace, navíc o napětí tu taky téměř nezavadíte. ()

Haymar

Proc tolik kritiky?! Vzdyt to nebylo vubec zly! Vcelku napinavy, zrucne zfilmovany "sportovni" drama s dostatkem adrenalinu i mrtvolek, navic (udajne) podle skutecnosti... Jasne, ze je to plny klise a nektere dialogy sou tak blby, az to rve za usi, ale jako celek me to ani chvilku nenudilo a zhltnul sem to jednim dechem (a nebo mozna je to proste jen tim, ze filmy tohohle typu mam rad a zaroven jich je jako safranu). V mnohem to pripomia vynikajici Descent nebo (uz ne tak dobrou) Jeskyni, nicmene Sanctum je zanrove ze zcela jineho soudku! Krome pusobiveho prostredi uchvatneho jeskynniho systemu - to stoji na jednoduche premise, ze skutecny charakter proveri az extremni situace na hrane zivota a smrti a ze to clovek nema nikdy nikdy vzdavat! A to je tema, ktere neomrzi! ()

Hanes88

Určitě to není žádný trhák, ale musím říct, že mě to bavilo po celou dobu. Některé efekty však byly na dnešní dobu hodně slabé. Scénář taky nic moc, ale jak už jsem napsal. Každý, kdo má rád katastrofické filmy, určitě dokouká do konce a zabije tím čas. 55%. ()

Umučení Krista – The Prequel?

Umučení Krista – The Prequel?

01.10.2012

Je libo další biblický příběh od scenáristy Benedicta Fitzgeralda, který se podílel i na Gibsonově veleúspěšném torture pornu? Ne? Nevadí, stejně vám ho studio Lionsgate naservíruje, zřejmě v naději,… (více)