Dobrodružný / Drama / Thriller / Akční

USA / Austrálie, 2011, 104 min

John Garvin

Určitě to neni tak špatnej film, jak by se dalo podle zdejších komentářů čekat. Film má pěkné prostředí, dobrou atmosféru a dobré herecké výkony. Mě přišel film i poměrně napínavý a nenudil jem se u něj. Za mě 60% :)(11.6.2012)

Vydal jsem se spolu s expedicí do neprobádaných jeskynních oblastí v Nové Guinei a byl to docela intenzivní zážitek. Výprava se totiž rázem změnila v dramatický boj o holé životy poté co zasáhly přírodní živly a jeskynní komplex se stal pro účastníky mise vězením z kterého je najít cestu ven pořádná fuška. Celé je to natočeno podle skutečných událostí a není to moc předvídatelně pojato. Pod svá producentská křídla si projekt vzal slovutný James Cameron a když hlavní roli hraje voda a potapěči tak kdo jiný by měl mít dozor než právě on. V rolích členů výpravy nenajdeme žádné megahvězdy, které by spolkly většinu rozpočtu, ale solidně hrající herce z nichž trojice Richard Roxburgh, Rhys Wakefield a Ioan Gruffudd dávají o sobě vědět. Největší pozornost na sebe strhává asi Roxburgh, který na všechny většinu filmu řve nebo rozdává rozumy a když už není jednomu z členů pomoci tak ho jednoduše utopí. Jeho vztah se synem, který je také v expedici není zrovna nejlepší, a přesto v druhé polovině filmu utvoří perfektní tandem. Natáčení bylo jistě fyzicky náročné a při potápění a zdolávání kolmých stěn si herci kteří se nenechávali zastupovat kaskadéry (nebo to nebylo vůbec poznat) sáhli na dno fyzických sil. Tohle intenzivní vyčerpání a beznaděj se výborně postupně přenesla i na mě jako diváka a když se někdo topil, docházel kyslík nebo se zachytili dívce vlasy do lana tak to zasáhlo bezchybně nervovou soustavu. Napětí, občas patetické proslovy a postupná ztráta členů expedice spolu s perfektně nasnímanými záběry z jeskynního potápění tvoří drama, které tady dlouho nebylo a mně se líbilo. Naštěstí se nekonal žádný Pád do tmy. 100%(10.3.2011)

• Pilda17

Zajímá mě jak může být producent James Cameron. Podle traileru jsem čekal větší odvaz a ne béčkově zpracovaný film podle skutečné události s naprosto hrozným dějem. Celkově mě film nezaujal a bohužel ani herecké výkony všech co se objevili. Pár kladů by se našlo třeba prostředí a atmosféra nebyla špatná, ale to je tak jediné... 4/10 = 40%(1.3.2011)

Ze začátku to možná může působit trochu jako béčko, ale potom se to neuvěřitelně rozjede a divák sleduje napínavej boj o přežití, kterej se obešel bez zombíků, zmutovanejch psů a pětimetrovejch žížal. Takovejch filmů jako tenhle už moc není a to je hodně nedoceněný. Film dokáže držet tempo a napětí až do konce. Výborná podívaná.(19.10.2012)

Oproti některým zdejším uživatelům jsem od filmu o jeskyňářích čekala pouze zajímavé až klaustrofobní interiéry, sem-tam hezký exteriér pro oživení, postavy chovající se a zahrané tak, abych nemusela zmučeně třískat lebkou o stůl či jiný kus nábytku, nějaké to ohrožení, co odhalí charakterové vady a klady + pokud možno emoce cloumající mým majestátem. No, ten poslední bod se nepoštěstil, žádný ze speleologů mi nepřirostl k chlopni - ale žádný mě ani výrazněji nesral, tvůrcům budiž díky. Bylo to mokré, bylo to těsné, nenudila jsem se a úvodní upozornění "založeno na skutečných událostech" beru s úsměvem a velkou rezervou. Prostě se někdy někdo dostal v jeskyni do problémů a dost možná přitom i někdo umřel, tolik k faktům. Nevím teda, co od survival thrilleru vcelku neznámého a nezkušeného australského režiséra očekávali jednohvězdičkoví hodnotitelé - pokud jde o zklamání z nepovedené 3D projekce, no dobrá, ovšem pro domácí kino jde o naprosto pohodový film, co nenadchne ani neurazí. Kolego Malarkey, ohledně věty "Co by se nám při potápění v jeskyni mohlo stát?" doporučuji nastudovat si význam pojmu SARKASMUS;-)... připouštím však, že z českého dabingu to nemuselo být tolik patrné, zvláště když divák právě autorce této věty nekoukal do ksichtu, nýbrž na kozy. Jako nadšený speleolog-teoretik s několika málo praktickými zkušenostmi dávám 60%.(11.6.2013)

• - Film je věnován památce Wesleyho C. Skilese, podvodního kameramana a jeskyňáře, který zemřel 21. července roku 2010. (Terva)

• - Premiéra v Japonsku byla z původně plánovaného 22. dubna posunuta kvůli katastrofě způsobené zemětřesením a vlnou tsunami. (dex2man)

• - Natáčení probíhalo na Zlatém pobřeží v Queenslandu a v jeskyních v jižní Austrálii, z části pak i v obrovské umělé nádrži. (dex2man)