• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Thriller / Akční

USA / Austrálie, 2011, 104 min

John Garvin
  • Pilda17

Zajímá mě jak může být producent James Cameron. Podle traileru jsem čekal větší odvaz a ne béčkově zpracovaný film podle skutečné události s naprosto hrozným dějem. Celkově mě film nezaujal a bohužel ani herecké výkony všech co se objevili. Pár kladů by se našlo třeba prostředí a atmosféra nebyla špatná, ale to je tak jediné... 4/10 = 40%(1.3.2011)

• castor

Urážka jména James Cameron, jehož asistentka mu zřejmě musela na pracovní stůl položit chybný scénář. Jinak si to vysvětlit nedokážu. To, že ji James následně shodil do Propasti, převrhl na ní akvárko s hladovými Piraněmi (za které se toho času slušně styděl) a to, co zbylo, předhodil Vetřelcům, už nechejme stranou. Kdo ví, kolik stránek scénář vůbec měl. Skupina jeskyňářů/potápěčů/horolezců/dobrodruhů/snílků/milionářů/začátečníků/debilů se pokouší zmapovat zřejmě největší neprobádaný jeskynní systém na světě. Jenže nahoře si příroda zachtěla své, jeskyně se plní vodou a naděje s každým novým přitečeným hektolitrem rychle klesá. Parta nejprve plácá nesmysly, hledá cestu ven a postupně přichází o své méně zajímavé kolegy. Bohužel nezajímaví jsou prakticky všichni, a jakmile začnou řešit osobní bolístky, do sedačky začneme zlostí vyřezávat kosočtverec. Scénář tak zřejmě musel vytvořit nějaký hodně poruchový počítačový program z roku 1997, který na klasický survival thriller nabalil už stokrát řešené problémy otravných postav. Vše navíc korunují neuvěřitelně jalové herecké výkony (asi nejvíc děsí Ioan Gruffudd a Rhys Wakefield). PS: Zub divočáka si nicméně hnedka dávám kolem krku!!(2.5.2013)

Vydal jsem se spolu s expedicí do neprobádaných jeskynních oblastí v Nové Guinei a byl to docela intenzivní zážitek. Výprava se totiž rázem změnila v dramatický boj o holé životy poté co zasáhly přírodní živly a jeskynní komplex se stal pro účastníky mise vězením z kterého je najít cestu ven pořádná fuška. Celé je to natočeno podle skutečných událostí a není to moc předvídatelně pojato. Pod svá producentská křídla si projekt vzal slovutný James Cameron a když hlavní roli hraje voda a potapěči tak kdo jiný by měl mít dozor než právě on. V rolích členů výpravy nenajdeme žádné megahvězdy, které by spolkly většinu rozpočtu, ale solidně hrající herce z nichž trojice Richard Roxburgh, Rhys Wakefield a Ioan Gruffudd dávají o sobě vědět. Největší pozornost na sebe strhává asi Roxburgh, který na všechny většinu filmu řve nebo rozdává rozumy a když už není jednomu z členů pomoci tak ho jednoduše utopí. Jeho vztah se synem, který je také v expedici není zrovna nejlepší, a přesto v druhé polovině filmu utvoří perfektní tandem. Natáčení bylo jistě fyzicky náročné a při potápění a zdolávání kolmých stěn si herci kteří se nenechávali zastupovat kaskadéry (nebo to nebylo vůbec poznat) sáhli na dno fyzických sil. Tohle intenzivní vyčerpání a beznaděj se výborně postupně přenesla i na mě jako diváka a když se někdo topil, docházel kyslík nebo se zachytili dívce vlasy do lana tak to zasáhlo bezchybně nervovou soustavu. Napětí, občas patetické proslovy a postupná ztráta členů expedice spolu s perfektně nasnímanými záběry z jeskynního potápění tvoří drama, které tady dlouho nebylo a mně se líbilo. Naštěstí se nekonal žádný Pád do tmy. 100%(10.3.2011)

Bol som veľmi zvedavý pod čo sa to Cameron podpísal a hlavne či budem taký zhnusený ako väčšina užívateľov. Výnimočne plávem proti prúdu, lebo sa mi zdá , že som videl iný film. Súhlasím, že scenár nieje žiadna sláva, ale čo iné ako hľadať cestu von zo zatopenej jaskyne by ste chceli? Skúsený jaskiniar R. Roxburg mi počas celého filmu pripomínal herca S.Skarsgarda. Neviem prečo zhadzovať celý film len preto, že v úvode vzdáva poctu Coppolovej Apocalypse, čí klišovitej otcovsko-synovskej scéne tesne pred záverom. Mne sa film veľmi pozdáva a hlavne mi pripadá napínavý a to aj napriek tomu , že vieme ako to skončí. Scéna s vlasmi nemala chybu, rovnako ako všetky scény pod vodou. Poniektorých možno zaujme japonský tank...Po technickej stránke je film skvelo zvládnutý a 3D mi vôbec nechýba.Všetka snaha o prežitie, šetrenie svetlom, jedlom, prístrojmi, všetky reči o tom ako pod vodou nespanikáriť mi pripadali zaujímavé aj preto, že ja sám by som sa rád brodil takýmto miestom. Už keď sme pri téme trápnych scenárov...Pokiaľ viem, Cameron nikdy nemal v rukách nejaký originálny a premakaný scenár, no napriek tomu je " King of the world". Ak sa vám páčil Cameronov Abyss, tak to toho určite choďte a neberte do úvahy nízke hodnotenia niektorých "top" uživateľov. 80%.(31.8.2011)

Takový Vertical limit v jeskyních. Těšil jsem se na velké dobrodružství a přitom jsem shlédl průměrný film s profláknutým příběhem. Krásné záběry zatopených jeskyní bylo to jediné, na co se dalo koukat. Předvídatelná posloupnost úmrtí jednotlivých osob a nakonec vítězství jedince, kterému k přežití pomohl předtím nenáviděný otec - nevím, ale takové zápletky jsou na dnešní dobu málo a mnohokrát už tu byly. Výhodou je, že si člověk odnese alespoň pár dobrých postřehů o potápění.(26.4.2011)

• - Film stál 30 miliónov dolárov. [Zdroj: FilmMax] (ash99)

• - Při natáčení filmu byla použita technologie vyvinutá pro Avatar. Jedná se o 3D kamerový systém Jamese Camerona, uzpůsobený pro použití v extrémních podmínkách. (dex2man)

• - Natáčení probíhalo na Zlatém pobřeží v Queenslandu a v jeskyních v jižní Austrálii, z části pak i v obrovské umělé nádrži. (dex2man)