Dobrodružný / Drama / Thriller / Akční

USA / Austrálie, 2011, 104 min

John Garvin

Opravdu nechápu, co někteří na těch vlhkých dírách vidí! Jakmile nějakou takovou uzří, šup do gumového oblečku, hned cpou hadici do masky a děsně touží se v ní zapotápět! A nejlepší jsou prý takové, kde ještě nikdy nikdo nebyl. No nevím. Taková neprozkoumaná štěrbina může skrývat spoustu nástrah a nebezpečenství! Leze se do ní jednak pěkně ztuha, místy může být i řádně sevřená, že se pak jeden dost odře a lze v ní narazit i na docela rezistentní zával, a to potom mnohdy teče krev! Navíc hrozí, že když se taková díra příliš zaplaví, nechce vás potom pustit ven. I zdatný a trénovaný speleolog má své limity a může se stát, že v takové situaci brzy ochabne, což nepochybně zanechá nesmazatelné šrámy na jeho psychice. Proto, když už pocítíte touhu do nějaké té jeskyňky vlézt, je lépe zvolit nějakou hezky turisticky vyšlapanou, která už má něco za sebou a je tedy perfektně připravena na kultivovaného obdivovatele krasových krás. Ale i do takové lezte napoprvé raději pomalu a hlavním vchodem, a ne že hned razantně vletíte do nějaké postranní chodby! To byste taky mohli přijít k úrazu! Rozhodně to není až tak špatné, jak mnozí tvrdí, jen je trochu škoda, že herci byli vybírání výhradně podle toho, jak jim sluší neoprén.(18.3.2011)

• Malarkey

Nedá se to hodnotit líp. Nejdřív mě naláká sám James Cameron. Pak asi po dvaceti minutách filmu jedna holka pronese filmovou větu: "Co by se nám pod vodou mohlo stát?". A chvíli potom si tvůrci utahují z jednoho z nejdokonalejších válečných filmů vůbec: Apokalypsy. Po tom jsem si hnedka uvědomil, že geniálních filmů je jenom pár a tenhle je blbej už ve všech směrech, který může mít. A na závěr? Absolutně nechápu, proč je film vysílán ve 3D. Průser v rámci 3D větší jak vrata do stodoly.(6.3.2011)

Vydal jsem se spolu s expedicí do neprobádaných jeskynních oblastí v Nové Guinei a byl to docela intenzivní zážitek. Výprava se totiž rázem změnila v dramatický boj o holé životy poté co zasáhly přírodní živly a jeskynní komplex se stal pro účastníky mise vězením z kterého je najít cestu ven pořádná fuška. Celé je to natočeno podle skutečných událostí a není to moc předvídatelně pojato. Pod svá producentská křídla si projekt vzal slovutný James Cameron a když hlavní roli hraje voda a potapěči tak kdo jiný by měl mít dozor než právě on. V rolích členů výpravy nenajdeme žádné megahvězdy, které by spolkly většinu rozpočtu, ale solidně hrající herce z nichž trojice Richard Roxburgh, Rhys Wakefield a Ioan Gruffudd dávají o sobě vědět. Největší pozornost na sebe strhává asi Roxburgh, který na všechny většinu filmu řve nebo rozdává rozumy a když už není jednomu z členů pomoci tak ho jednoduše utopí. Jeho vztah se synem, který je také v expedici není zrovna nejlepší, a přesto v druhé polovině filmu utvoří perfektní tandem. Natáčení bylo jistě fyzicky náročné a při potápění a zdolávání kolmých stěn si herci kteří se nenechávali zastupovat kaskadéry (nebo to nebylo vůbec poznat) sáhli na dno fyzických sil. Tohle intenzivní vyčerpání a beznaděj se výborně postupně přenesla i na mě jako diváka a když se někdo topil, docházel kyslík nebo se zachytili dívce vlasy do lana tak to zasáhlo bezchybně nervovou soustavu. Napětí, občas patetické proslovy a postupná ztráta členů expedice spolu s perfektně nasnímanými záběry z jeskynního potápění tvoří drama, které tady dlouho nebylo a mně se líbilo. Naštěstí se nekonal žádný Pád do tmy. 100%(10.3.2011)

• xxmartinxx

Dokud se na začátku poletuje okolo jeskyně, jde zakamuflovat lecco. Jakmile se ale prostor zúží, je potřeba vyložit karty. A ten bluf je cítit na sto honů. Přesto nejsem nějak naštvaný, spíš jsem "nepřekvapený". A má to blíž k třem než k jedné.(19.3.2011)

Parádní film. Skvělé herecké výkony, skvělé prostředí. Obdivuji lidi, kteří vyrazí do neznáma a snaží se prozkoumat místa, kde lidská noha nešlápla. Já být v jeskyni, v nějaké úzké díře, tak brečím jako malá holka. Už se těším na BLU RAY! 100% Film neměl chybu!(27.3.2011)