Dobrodružný / Drama / Thriller / Akční

USA / Austrálie, 2011, 104 min

John Garvin
  • J*A*S*M

Pro podzemní prostory mám slabost, zvláště pak pro ty krasové. Kdybych byl dostatečně odvážný a fyzicky zdatný, byl bych nejspíš jeskyňářem. Nejsem ani jedno, a tak koukám na filmy... Sanctum je klasický survival se vším, co k němu patří. Herecké výkony odpovídající kvalitám levné televizní inscenace jej bohužel táhnou dolů. A ne vždy je to jeskynní putování zrovna přehledné. Ale docela jsem se bavil.(24.2.2011)

Jeskyňáři uvíznou při bouřce v jeskyni a jediná šance je najít alternativní východ. Přežijí? Místy mi vadilo chování neadekvádní situaci - někdo se choval naivně, jako by se ani nechtěl zachránit, někdo to zase až moc přeháněl. # příběh 5 | hudba 6 | humor 0 | akce 1 | napětí 5 | pustil bych si znovu 4(27.8.2011)

Nechápu to slaboučký hodnocení, asi se musim smiřít s tim, že jsem asi koukal na něco jinýho než ostatní, protože tohle prostě je dobrý, staví to na příběhu jako měl třeba Poseidon a podobný filmy, akorát tady je potřeba se dostat ze zatopených jeskyní, což je udělaný skvěle, je to sakra napínavý, postavy odpadávaj sice v předem určeným pořadí, ale to je fuk, navíc Richard Roxburgh je správně elitní dobrodruh, celý to šlape parádně a nezajímá mě, že si tu ostatní honí ego, aby ukázali, jak rozumí psaní kvalitních scénářů.(19.5.2011)

Vydal jsem se spolu s expedicí do neprobádaných jeskynních oblastí v Nové Guinei a byl to docela intenzivní zážitek. Výprava se totiž rázem změnila v dramatický boj o holé životy poté co zasáhly přírodní živly a jeskynní komplex se stal pro účastníky mise vězením z kterého je najít cestu ven pořádná fuška. Celé je to natočeno podle skutečných událostí a není to moc předvídatelně pojato. Pod svá producentská křídla si projekt vzal slovutný James Cameron a když hlavní roli hraje voda a potapěči tak kdo jiný by měl mít dozor než právě on. V rolích členů výpravy nenajdeme žádné megahvězdy, které by spolkly většinu rozpočtu, ale solidně hrající herce z nichž trojice Richard Roxburgh, Rhys Wakefield a Ioan Gruffudd dávají o sobě vědět. Největší pozornost na sebe strhává asi Roxburgh, který na všechny většinu filmu řve nebo rozdává rozumy a když už není jednomu z členů pomoci tak ho jednoduše utopí. Jeho vztah se synem, který je také v expedici není zrovna nejlepší, a přesto v druhé polovině filmu utvoří perfektní tandem. Natáčení bylo jistě fyzicky náročné a při potápění a zdolávání kolmých stěn si herci kteří se nenechávali zastupovat kaskadéry (nebo to nebylo vůbec poznat) sáhli na dno fyzických sil. Tohle intenzivní vyčerpání a beznaděj se výborně postupně přenesla i na mě jako diváka a když se někdo topil, docházel kyslík nebo se zachytili dívce vlasy do lana tak to zasáhlo bezchybně nervovou soustavu. Napětí, občas patetické proslovy a postupná ztráta členů expedice spolu s perfektně nasnímanými záběry z jeskynního potápění tvoří drama, které tady dlouho nebylo a mně se líbilo. Naštěstí se nekonal žádný Pád do tmy. 100%(10.3.2011)

Prosím vás pěkně, rád bych se s váma o něčem poradil. Já když koukám na film, tak normálně sedím na zadku, ruce mám založené, nohy natažené, uši nastražené, oči otevřené a namířené na zdroj. Občas teda změním polohu, protože v Kamasutře říkali, že je to prý zdravé, ale přísahám, že můj divácký výkon tím nijak netrpí. No a tak by mě zajímalo, jestli to koukání na filmy dělám správně? Protože já mám pocit, jak se tady rozhlížím po tom hodnocení, že musím něco pěkně ku*vit...(7.1.2015)