Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,301,582Tržby Celosvetovo $15,705,007║ Kódovací systém Enigma bol jeden z najznámejších strojov na šifrovanie cez 2.svetovú vojnu, a práve v tomto príbehu sa rozvinú konšpirácie okolo agendy, zamerané na získavanie vtedajších tajných informácii. /70%/ ()

Merggie

Pre milovníkov špionážnych filmov určite lahôdka. Angličania dokážu natočiť inteligentný film, a ešte k tomu pôsobivo. Tento film nie je silný v jednotlivých scénach, či obrazoch, ale je úžasne prepojený do celku. Všetko má svoju logiku a zapĺňa hluché miesta v poznaní. Mnohými kritizovaná romantika mi vôbec nevadila, pretože bola prirodzenou súčasťou deja a nespomaľovala ho. Pôsobila viac menej ako faktor uvedomovania si skutočnosti. Bodaj by sa Robert Harris dočkal podobne kvalitných adaptácií na svoje diela. Táto o kolieskach, písmenkách a záhadnej blondíne vyšla dokonale. ()

Rex Mundi

(pozor, možné spoilery!!!) Dougrayho Scotta môžem, aj keď sa správa ako naivná kocka, čo nedávno objavila sex vďaka rafinovanej blondínke, ktorá hrá na príliš veľa strán. Keď sa ho prefíkaná sexica zbaví, on sa zrúti, pričom tesne predtým by kľudne vymenil všetky vojenské tajomstvá sveta za jedno blonďavé ohanbie. A že v hlave zopár takých tajomstiev má! Kate Winslet je takisto moja slabosť a Jeremy Northam sa narodil pre role slizkých záporákov. Plus sympaťák Tom Hollander vo vedľajšej roli a cameo Anne-Marie Duff ako sladké čerešničky. Všetkým im to veľmi svedčí a i keď mám nejaké výhrady voči scenáru, ako celok mi Enigma spravila jedno príjemné filmové popoludnie :-) ()

Olík

Trocha dramatu, trocha romantiky, trocha války, spousta špionáže, ale především zdlouhavý začátek a o poznání napínavější druhá polovina filmu. Já osobně beru toto dílo spíše jako vzdání holdu neprávem opomíjeným členům dešifrovacího týmu v Bletchley Parku. Producentský nováček Mick Jagger nesáhl vedle, když si jako předlohu vybral bestseller Roberta Harrise - skokem do louže je spíše uspávající uchopení námětu. ()

rikitiki

Průměrný film, který je navíc lživý, nebo minimálně zavádějící. Hlavní hrdina rozluštění kódu Enigma byl ve skutečnosti úplně jiný. Viz níže: Matematik Alan Turing patří k mužům, kteří měli největší podíl na vítězství Spojenců v druhé světové válce. Jeho země se mu odvděčila tím, že ho dohnala k sebevraždě. Turing v britském špionském centru Bletchley Park za války zkonstruoval stroj, který byl schopný prolomit kód německého šifrovacího stroje Enigma. Spojenci tak mohli číst důležité nacistické depeše. Veřejného uznání se ale Turing nikdy nedočkal. O svém úspěchu nesměl promluvit, aby neprozradil důležité tajemství. Dočkal se naopak veřejného odsouzení. To když vyšlo najevo, že je homosexuál, což byl ve Velké Británii na začátku padesátých let trestný čin. Dostal na výběr: buď půjde na rok do vězení, nebo se podrobí chemické kastraci. Turing si vybral druhou variantu. Celý rok pak dostával dávky hormonu, což mu způsobilo řadu zdravotních problémů. Turing nakonec propadl depresím a v roce 1954 se otrávil kyanidem. /// zdroj: Internet/// ()

• V jedné scéně Tom ťuká tužkou na desce stolu. Nejde o bezmyšlenkovité jednání, morseovkou vyťukává jméno ''Claire''. (ImNotThere)
  • Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)
  • Ide o posledný film skladateľa Johna Barryho. (U_S_O)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted