Poviedkový film, ktorý sa odohráva v slovenských horách na konci druhej svetovej vojny. Jeden zo zlatého fondu slovenskej kinematografie. Na svoju dobu modernými prostriedkami filmového rozprávania v kinách oslovovil aj v zahraničí. Film Pieseň o sivom holubovi je celovečerným režijným debutom Stanislava Barabáša. Ako predloha pre film poslúžil scenár Alberta Marenčina a Ivana Bukovčana ktorý získal prvú cenu v štátnej súťaži k pätnástemu výročiu oslobodenia Československa. Pieseň o sivom holubovi pozostáva zo šiestich poviedok, ktoré však vytvárajú kompaktný a súdržný celok. Dej filmu tvorí filmu šesť príbehov - prvý sa začína v lete 1944, posledný sa končí na jar 1945 - no tieto príbehy na seba nadväzujú, ich hrdinami sú vždy predovšetkým tí istí traja vidiecki chlapci rozličného veku, Rudko, Vinco a Martin. Práve skrz nich vnímame všetky udalosti prezentované vo filme. A to aj napriek faktu, že základnou a nosnou témou filmu je Slovenské národné povstanie. Pôsobivo prostredníctvom detských hrdinov vypovedá o hrôzach a nezmyselnosti vojny. (oficiální text distributora)

Martin741

Ano, ano - som mylovnik ceskoslovenskej kynematografyje, ale urcite nemam rad rezisera Stanislava Barabasa a ani Rezuchu, no a pochopitelne Vojtecha Trapla. Takze tato znoska pribehov od vypuknutia SNP az po prve vojnove udalosti na mna nefunguje. Takze sa nestotoznujem s entuziazmom miestnych mentalov a napliaskam tomu len takych obycajnych 25 % ()

zette

Velmi dobre zpracovane epizodni drama z posledniho roku druhe svetove valky, nekde na Slovensku. Slusne herecke vykony, jak deti, tak dospelych. Hezka kamera, scenar a hudba. Urcite jeden z nejlepsich slovenskych filmu. ()

majo25

Skvelé herecké výkony, takmer autentické bojové zábery, akčné scény na úrovni, velmi dobré vykreslenie dobovej drámy. Akurát tá poetika tlačí film trošku nižšie. 70% ()

HonzaBez

"Člověk, to zní hrdo," zapsala hlavnímu dětskému hrdinovi tohoto poetického snímku z období slovenského národního povstání do deníčku ruská vojačka Nataša. Hrdí na své dílo mohou myslím být i na autoři tohoto povídkového filmu. Film svým důrazem na dětské hrdiny v kulisách událostí konce 2. světové války připomene obdobně laděné snímky a zejména pak ten Kachyňův (Vlak do stanice nebe). S tím má film mj. společného autora hudby (Z. Lišku), přičemž zejména tóny v úvodní povídce jsou vskutku mistrovské. První dvě povídky jsou svým vypravěčským jazykem takové trošku naivistické, což ale v zásadě koresponduje s reálnou situací "klidu před bouří". Ve třetí povídce zaujme v netradiční epizodní roli Jiří Sovák snažící se pro zábavu partyzánů karikovat Hitlera („Čo sem vlastně umelec nebo špeditér?"). Od okamžiku, kdy je tato postava odvelena k plnění "bojových" povinností začíná atmosféra filmu docela houstnout. Asi nejsilněji na mě v tomto smyslu zapůsobila předposlední pátá povídka z období vánoc, kde jsou děti konfrontovány s německými vojáky, jejichž pozornost se snaží (žel neúspěšně) odpoutat lidovými písněmi a říkadly. Ta poslední povídka mě pak svým koncem trošku naštvala. Byl sice dost šokující a dojemný zároveň, ale rozhodně ne "kachyňovský"... Pět hvězdiček i proto dát nemohu. ()

farmnf

Očekával jsem od Barabáše něco tak skvělého jako Zvony pre bosých. Padající rubl do vody s CCCP vyleštěným jako psí kule jsem ještě vydržel ale vykreslení Chudíka jako buržoazního zbabělce, co má na starosti 2 kluky, to už jsem nezvládl. Klišovitý komunistický dětský film. Určitá poetika propracovanější v Zvonoch per bosých tu malinko vyčuhuje růžky. ()

Autogram

Opäť jeden pohľad na vojnu a povstanie očami detí, mladšieho Rudka a staršieho Vincka. Keď gumipuška už prestáva byť dostatočnou zbraňou, prichádza predčasne dospelosť. Každý v dedine s niekým spolupracuje, taká bola doba, učiteľ je zvláštnym prípadom presvedčeného sadistu. Ruštinu bez titulkov zvládam lepšie ako nemčinu, takže mi to až tak neprekážalo, Nataša bola symaptická aj so svojou proruskou propagandou a ceruzkou s očkom. Príbeh viac lyrický, ako by sa mi páčilo, ale o to príjemnejší, bez príliš drastických scén, až na ten záver. –––– Ľúbme si svoju slobodienku, chráňme si ju pred nepriateľmi. Vždy buďme, milé deti, na stráži! –––– Človeče, z gardy do povstania, to je teda riadny skok! Na to treba mať riadnu kožu. Buď, alebo. Buď si chlap alebo kurva. ()

klúčik

Režisér Stanislav Barabáš natočil už tradičný slovenský príbeh z druhej sv. vojny. Slovenské hory, partizáni, miestny a Nemci. Natočil to ale formou krátkych poviedok. Film je to netradičný ale pôsobivý........65%. ()

Marina111

Pieseň o sivom holubovi, to je pre mňa súhra toho najlepšieho možného, čo mohol slovenský film 60.rokov ponúknuť. Úžasná, ba vlastne takmer veľkolepá kamera Vladimíra Ješinu a jeho pohľady vrátane nadhľadov a podhľadov, citlivý scenár Alberta Marenčina a Ivana Bukovčana, a najmä výborný výber hercov : veru, niet sa čomu čudovať, že ide o jedno z najsugestívnejších a najzaujímavejších slovenských (resp. československých ) filových diel. Je až neuveriteľné, že v prípade režiséra Barabáša šlo o debut. Dovoľte mi ešte pár myšlienok z dobovej kritiky, ktorým môžem len horlivo prikyvovať, a teda : „ Barabáš s Bukovčanom sa zriekli ilustrácie dejín, zamierili na pole ľudskej psychiky, v ktorom je vojna len podnetom na obnaženie inak nepoznateľných postojov, natrvalo zasutých v spodných vrstvách vedomia.” (Václav Macek). „Jednou z najsilnejších zložiek je dokonalá práca režiséra s detskými predstaviteľmi. Jeho Vinco (Pavol Mattoš) a Rudko (Paľko Poláček) sú ako živí. Stalo sa, čo sa zavše stáva, keď sa režisér so svojimi detskými predstaviteľmi ,zohrá' a prenesie ich celkom do kože svojich hrdinov" ( Pavol Branko). ()

Vesecký

Milý dětský válečný film se smutným koncem. V krátkém čase jsem viděl film podruhé; ubírám hvězdičku za někdy dost šablonovité vykreslení příběhů i postav. Postava slovenského majora (L. Chudík), který ztratí úctu svého synka při německém náletu na silnici, je dokladem toho, že film je určen dětem. Ale pak nemusel tak špatně skončit. Nevěrohodný je i příběh ženy, která přijde rodit do vyhořelého osamělého stavení doprovázena sovětskou partyzánkou, jíž se podařil útěk z koncentráku. Dost zjednodušená mi připadá i postava učitele (K. Machata). Ale jinak je to snímek srozumitelný, ba i poetický. Jiří Sovák si tu vystřihl zajímavou postavu v době, kdy ještě nebyl (kromě Dařbujána) příliš slavný. ()

ujec

Film sa odohráva v podtatranskej obci Ždiar s prekrásnou kulisou Belanských Tatier. Evokuje silnými scénami, preto má film dobrý spád. Krásne zahrané detské scény. Rád si ho pozriem znova. ()

Biopler

Poetické filmy zväčša nezvyknú sklamať. Tento má v talóne výborných hercov, na čele s charizmatickým Machatom ako učiteľom kolaborantom, ktorý neskôr prezlečie kabát, a potom znova... ako mu to v momentálnej situácii vyhovuje. V netradičnej roli zaujal Sovák. Film je sčasti roztrieštený, sú v ňom časti, ako tá s Chudíkom a jeho synom, ktoré by sa dali vypustiť... ale celkovo je to zaujímavý kúsok, ktorý už už končí happy-endom, aby v závere došlo k detskej nerozvážnosti. Film je aj v tomto prípade nie úplne dopovedaný, a teda veľa ponecháva na divákovi a jeho predstavivosti, je to plus. ()

GIK

Symbolika: 19:10 – GLOBUS na stole, vlevo nahoře dvojitý kříž; Globus je přímo uprostřed záběru více než jednu minutu!! Ve válečném filmu! Pokrokové školství Slovenského štátu dodává globusy i do těch nejzapadlejších horských dědin.  Malý chlapec jede v německém vojenském náklaďáku na partyzány. Chlapec je pár kroků od německého ležení a taťka partyzán si k němu vykračuje jak pan baron. Přímo před německým náklaďákem se taťka partyzán loučí se synkem (28:35). Ještě si hezky zamávají. Celá vesnice se zatajeným dechem poslouchá zprávy v rádiu. „Divízia Adolf Hitler hrdinně postupuje“. 31:50 – a už přijíždí prdlavkou jak na vejlet Chudík, který poctivě střídá role fašistů, partyzánů a důstojníků. Jaké armády je to vlastně důstojník? Z auta se line poctivá ruská častuška. Vtipné bruslení v kostele. Pan major pospíchá do povstání autem a předjíždějí ho náklaďáky a následně i cyklisté???!!!!??? Idylický výlet je náhle přerušen, když Chudík zděšeně vykřikne: „Němci, utiekajte!!!!“ Sám popadne flintu a prchá jak zajíc. Oba spolucestující chlapce nechává napospas osudu. Následně vtipně zahazuje pušku. Galapředstavení Chudíka pokračuje, když se teatrálně vrhá k zemi. Chlapci ho nevěřícně pozorují. Jedna salva ze samopalu a je po prdlavce. Chlapec se otci pomstí tím, že do ohně hodí jeho aktovku. Hned v dalším záběru symbolicky veliký nápis: „FRONTOVÉ DIVADLO“. Hezká scéna v autobuse s gardistou-partyzánem Machatou. Následně to ale doprasí tím, že Machata se opět převléká do gardistického. Cedule uprostřed pole: „Achtung! Partisanen!“ a začíná podivně přilepená povídka v ruském jazyce o těhotné partyzánce a porodu v rozpadlé lesní chalupě, při kterém pomáhají němečtí vojáci?? Další cedule „Pozor Míny“ zaminovaný kopec, kde si hrají děti. No to snad ne! ()

TAtyaNAh

Hoci ide o niekoľkokrát sfilmovaný námet, Barabáš ho uchopil netradičným spôsobom, čím dospel k zaujímavej premene celkového vyznenia vojnových drám. Príbeh podáva divákovi z optiky detských predstaviteľov, konkrétne troch malých chlapcov Vinca, Rudka a Martina. Film sa tak stáva akýmsi priesečníkom nevinného detského sveta a násilného boja sveta dospelých. Vo filme možno vnímať mnohé významné motívy, a to od rozličných foriem násilia, cez stratu rodičovskej prítomnosti a otcovskej autority, cez stret so zbabelosťou a následnou stratou hrdinských vzorov, až po jemné motívy detského myslenia a citlivosti v rozličných situáciách. Pieseň o sivom holubovi zároveň odráža slovenské reálie, či už ide o rozpor medzi dedinským a mestským životom, o veľký vplyv cirkevných predstaviteľov a katolíckej viery na konanie človeka, o tvrdú autoritu učiteľa, alebo o spôsob komunikácie rodičov s deťmi. A, hoci očakávaný, koniec dodá celej výpovedi dôraz a silu... ()

giaruj

Bezpochyby najlepší slovenský film. Metaforickosť poínt jednotlivých poviedok je úžasná, herecké výkony veku primerané, slovenská príroda úchvatná, Machata ako nacistický učiteľ marzivý. Mrazivých momentov je viacero: strieľanie na učiteľa - zbeha, koledovanie v poviedke Vianočný dar, výbeh na mínové pole krátko po vojne. Film patrí k povinnej výbave každého diváka. ()

Jimbopepo

Na dobu svojho vzniku výborný film, výborné detské výkony. Hoci sa vo filme občas mihne trochu ideológie, v globále je zatienená filmovou poetickosťou. ()

brasek

Snímok zo zlatého fondu slovenskej kinematografie? Nuž... neviem, pre mňa je to tuctový snímok. Možno mi prekáža jeho poetický charakter a vidieť ho ešte raz aby som si premyslel či zmenil hodnotenie nemám chuť, nič ma k nemu neťahá. ()

PTuranyi

Krásny až baladický príbeh mapujúci obdobie SNP hlavne vďaka postave malého Rudka Hrudku, ktorý si vďaka svojej detskej nevinnosti a pohľadu získal moje srdce. Je tu síce cítiť komunistický a prosovietsky vplyv, ale samotný príbeh tým veľmi netrpí. Produkcia je veľmi dobrá a herecké výkony napriek množstvu detských postáv výborné. Z dospelých postáv sa tu predvedú hlavne Karol Machata ako učiteľ gardista, Jirí Sovák ako kočovný herec a Ladislav Chudík ako hrdinský zbabelý major. 75% ()

Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc

Slovenská zlatá šedesátá a ještě něco navíc