Viděl jsem ďábla

(festivalový název)
  • Jižní Korea Akmareul boattda (více)

Korejský autor vytříbených žánrových snímků Kim Ji-woon se opět vrací na Filmasii. Po mandžuském westernu Hodný zlý a divný, existenciální gangsterce A Bittersweet Life a přelomovém hororu A Tale of Two Sisters přináší osobité a kontroverzní uchopení filmů o masových vrazích. Premisu o zastánci práva, který se tváří v tvář brutální vraždě své přítelkyně stává zaslepeným mstitelem, rozvádí do podoby divokého a drsného thrilleru prodchnutého groteskním násilím. Hrdina toužící po zadostiučinění se postupně stává stejnou bestií, jako jeho protivník. (oficiální text distributora)

agentmiky

Od Korejců jsem zvyklý na pořádně hutný materiál, jehož se divák v amerických i evropských filmech nedočká, ale Viděl jsem ďábla bych asi zařadil do samotné kategorie. Tak naturalisticky zobrazené násilí a nepříjemné situace, z kterých se vám při sledování rozhodně dobře neudělá, to se vidí pramálo. Chvilkami jsem normálně váhal, zda nedat filmu stopku, ale ne z důvodu nějaké nekvality filmu, nýbrž z té explicitnosti, jež číší z tohoto snímku na každém kroku. Ale to nutkání jsem překonal a ve výsledku jsem za své rozhodnutí rád. Musím prostě holt na druhou stranu filmaře pochválit, že se toho vůbec nebáli a počínání sériového vraha ztvárnili takovým, pro mnoho lidí nepřijatelným, způsobem. Dvou hlavních postav se ujali renomované herecké hvězdy tohoto asijského poloostrova a divák hned pochopil, že se dočká dialogově vytříbeného scénáře do nejmenšího detailu. Fakticky rozmluvy postav patří k tomu nejpropracovanějšímu aspektu vůbec. Kromě těch kladů ale musím vytknout jednu věc. A to absence údernějšího závěru. Ano, konec se nedá označit jako špatný či odfláklý, ale ten náběh na jednu z nejlepších detektivek zde byl a ta samotná gradace mě asi navnadila na něco ještě honosnějšího. I tak ale mohu doporučit. Za mě dávám 81 % ()

RasputincZ

Pomsta je v Korei očividně jedna ze stěžejních filmařských témat. Zaobíral se jí Kim ki-duk i Park a Ji-un Kim se ji pokusil ve 144 minutách definovat a ukázat nám její nejupřímnější a nejzvrácenější podobu. Film i přes dlouhou stopáž není nudný, Min-sik Choi v záporné roli exceluje a ačkoliv film místy působí až jako šílená cynická komedie, nikterak to nesnižuje výsledný dojem řemeslně excelentního a obsahově přinejmenším kontroverzního díla. Na celkem logickou pointu bychom sice nemuseli čekat dvě hodiny a půl, jenže když je to taková zábava :) ()

Korbitch

9/10 Zapomeňte na Kill Bill, zapomeňte na Tenkrát na západě a vlastně všechny další filmy o pomstě....tohle nabývá naprosto nového rozměru...na jedné straně totální, zvrhlý šílenec vs. muž, který přišel o vše. A mezi nimi další vrazi, kanibalové a tak dále....neskutečné!! Jestli tohle s někým nehne, měl by se nechat V*Y*Š*E*T*Ř*I*T. ()

TomX2

Vysoké hodnotenie snímku "I Saw the Devil" je bez pochýb oprávnené (hudba, herci, nápaditosť), mňa však nadmierne sklamal. Nemôže za to ani klišéovitý príbeh, ako skôr neinteligentný scenár alebo zbytočne rozťahaný dej. Film síce zahŕňa lepšie momenty a má hĺbku, no vo výsledku na mňa zapôsobil tak nejak priemerne. ()

Davson

Při sledování jsem si vzpomněl na Parkův opus Sympathy for Mr. Vengeance a v jistém smyslu mi ty filmy přišly podobné, akorát, že I Saw the Devil není zdaleka tak myšlenkově hluboký, postavy nejsou tak propracované, příběh je přímočarý, stopáž přepálená, konec je nesmyslný, akorát Kimův film je hodně brutální, až je to často zbytečné (jak ti Korejci dokáží přežít tolik úderů kladivem do hlavy, to fakt nechápu:)). Je mi jasné, že to srovnání není zrovna dvakrát fér a oba filmy jsou v mnohém odlišné, ale to na výtkách napsaných výše nic nemění. Navíc ta logika některých scén... raději mlčet :) Raději investujte svůj čas do Parkova filmu, když člověk neuvidí tohle, nic se nestane. ()

topi

Tak to je námrd!! Neskutečnej nářez, adrenalinová jízda, léčba šokem!!! Úchvatná kamera, každej záběr nádhera!! Nemám slov!!! Jeden z mála filmů, kdy jsem si nepřál i přes vyšší stopáž, aby byl konec, tak jsem byl do filmu zažranej a přímo lapenej v ději!! A ta hudba, tolik různých hudebních nástrojů, přes smyčce, píšt´ale, klarinet, hoboje, bubny...Nadšenost největší, to prostě žeru!!! Vynikající herci a ty scény - brutus!! Scénu v taxíku bych pasoval za jednu z nejkrvavějších a nejbrutálnějších v historii filmu, kterou jsem kdy viděl!! Přitom tak realisticky ztvárněná!! A ten zvuk!! Achchch, opravdu jeden z nesilnějších zážitku, co jsem zkouknul!! Nemám jedinou výtku! Korejci mě pořádně rozsekali!! ()

italka63

Jsem místy na rozpacích, zda je celý děj uvěřitelný, či ne. Každopádně psychopatických sadistických vrahů běhá po světě dost, nejen v Koreji. A tenhle byl excelentní, v tom nejhorším slova smyslu, jenže šlápl vedle, když zabil policistovi těhotnou manželku.Netušil, že ten se bude snažit vzít spravedlnost do svých rukou, zcela mimo zákon.A bravurními metodami, jenže krev a násilí je všudypřítomné. Zaráží mě mírně postup korejské policie, ono je tam vůbec všechno mírně jinak. Anatomii člověka ovšem všichni znají dokonale:-) Přerod poctivého chlapa ve skoro totožné monstrum je trochu diskutabilní. Ale tolik se tomu divit...závěrečná úleva nebyla špatná, ale něco mi prostě nesedlo, Bílé maso se mi líbilo více. ()

Kaluž

Klasická jihokorejská nechuťárnička pro otrlého diváka se smyslem pro humor černějším než bezměsíčná noc. Takže u mě dobrý. ()

Remedy

Nepříjemně naturalistická podívaná, která kromě sériových vražd tematizuje starý známý koncept "spravedlivé pomsty". S výjimkou první půlhodiny se skutečně jedná o silný revenge movie, ve kterém je psychologie obou hlavních postav hodně osekaná (o vrahově minulosti se nedozvíme zhola ničeho), což na druhou stranu dává větší prostor gore a akčním scénám. Ve své podstatě je to hodně povrchní a přeexponovaný příspěvek do žánru o sériových vrazích, kterému ovšem nelze upřít několik silných scén a po formální stránce naprosto profesionální provedení. ()

JohnMiller

Veľmi emotívny ale zároveň nechutne zvrhlý film ktorý nám bez akejkoľvek servítky predvádza tú najhoršiu možnú zvrátenosť tým najrealistickejším možným spôsobom. Apelujem na kanibalizmus. Ide o thriller ktorý má nesmierne mocný účinok prekvapovať v každých desiatich minútach. Ešte som nezažil to, že som po 3/4 hodine čakal koniec, no keď som sa pozrel na čas trvania, nebol film ani v polovici.. Povedal som si: Čo ? To už brutálnejšie ani nemôže byť, prečo si to nenechajú na koniec ? A výsledok ? Je to ešte brutálnejšie, a to niekoľko násobne. Pomsta tajného agenta, ktorému zabije masový vrah tehotnú ženu, je osekaná do morku kosti. Miestami možno trocha naivné ale brutálnosť a chtíč po pomste s obidvoch strán to zakrylo bez problémov. V takejto forme mi úplne vyhovuje takto dlhé trvanie. Hodinka a pól je pre takto rozsiahlu pomstu zaručene málo. ()

vegetol.mp

Tak nevím, co si tu lidi stěžujou. Zdlouhavý mi to nepřišlo, naopak to uběhlo jako voda. Klidně bych snesl, kdyby to bylo o hodinu delší. Jedinou zásadní výtku mám k tomu, že čím víc se film blížil ke konci, tím míň byl uvěřitelnější. Taky jsem čekal, že hlavní hrdina bude mít propracovanější způsob, jak vraha mučit a znepříjemňovat mu život. Každopádně o sériových vrazích jsem přečet hodně knížek a Min-sik Choi hrál toho vraha tak realisticky, až to z toho šel mráz po zádech. Žádný rafinofaný super vrah, co nechává policii vzkazy. Prostě průměrný týpek, co má trochu neobvyklého koníčka. Nevím, proč všichni vzdychají u Oldboye, tohle je 100x lepší. ()

kalap

Toto bolo veľmi dobré spôsom oko za oko a zub za zub, ale ked niekomu chcete vypichnuť spravodlivo oko musíte to urobiť hned, lebo pri takom popichovaní obeť so sebou zmieta a nadalej rúbe a reže všetko na všetky strany. Takže zabiť hned. ()

stuntmanMIKE

vynikajuce... scenaristicky a rezisersky zmaknute na 100% ... herecky taktiez.... nemam jednu vec co by som filmu vytkol... naozaj uz velmi dlho som nevidel podobnu pecku... ()

fallangell

Hodinu a čtvrt se dívám na horor. Dobrou hodinu se tam seká, vraždí a znásilňuje. A nejlepší je, že když už čekám finále protože se snad nic horšího stát nemůže, tak zjistím, že je to teprve první půlka :) ()

IceQueen

Po tridsiatich nezáživnych minútach som mala dojem, že film sa skončil a to bol problém, pretože zaujímavý začal byť až po hodine a pól. Dlhééé a tu a tam absurdné. ()

sofiapetra

Dávám čtyři hvězdy, i když bych nejraději dala odpad, protože to byl opravdu hnusný film. Ale musím uznat, že ve svém žánru to asi výborný film je - scénář, režie i herecké výkony nebyly nudné ani průměrné (tedy aspoň to, na co jsem se dokázala koukat - dost často jsem byla zalezlá pod stolem). Ale i když to bylo dlouhé, dokoukala jsem to, protože ta linka spravedlivé pomsty se mi líbila - zabít toho hajzla rychle, nebo ho dokonce předat policii, by vážně bylo málo. Ale obecně stejně moc nechápu, proč se takové filmy vůbec točí. Jaký typ lidí vyvolává poptávku... a co nám to má jako lidstvu předat... ()

Eldrick

Žánr? Korejský film. Enough said. Nejlepší film o klepání řízků vůbec. V životě jsem nikde jinde neviděl tolik mrdání palicí do hlavy jako tady. Asi korejská specialita. ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“