Viděl jsem ďábla

(festivalový název)
  • Jižní Korea Akmareul boattda (více)

Korejský autor vytříbených žánrových snímků Kim Ji-woon se opět vrací na Filmasii. Po mandžuském westernu Hodný zlý a divný, existenciální gangsterce A Bittersweet Life a přelomovém hororu A Tale of Two Sisters přináší osobité a kontroverzní uchopení filmů o masových vrazích. Premisu o zastánci práva, který se tváří v tvář brutální vraždě své přítelkyně stává zaslepeným mstitelem, rozvádí do podoby divokého a drsného thrilleru prodchnutého groteskním násilím. Hrdina toužící po zadostiučinění se postupně stává stejnou bestií, jako jeho protivník. (oficiální text distributora)

Qeo

Zase taková pecka to nebyla. Tempo bylo opravdu...pppooommmaaalllý, záběry na které stačilo maximálně 10 sekund se vlekly nekonečné minuty. Kamera sem, kamera tam. Námět celkem slušný, taková zvláštní honička na kočku a myš. ()

Rockerman

Brutální "lahůdka" korejské produkce není originální vtom, o čem to je, protože těch, co brali spravedlnost do vlastních rukou už bylo dost. Originální je spíše způsob pomsty. Mstitel je dost nápaditý, ale úchylného sadistu podceňuje a vymyká se mu to z rukou. Přitom sám si nedělá servítky a tak je k vidění výživná podívaná pro silnější povahy. Trochu mi vadila ta neuvěřitelná neschopnost korejské policie, ale asi je to na celém světě stejné. No není tomu moc co vytknout, téměř celé dvě a půl hodiny jsem se mrazivě bavil a tak neváhám s plným počtem bodů. ()

Shredo

Milé prekvapenie tento film. Titul horor sa však ku nemu určite nehodí, skôr iba ten psychologický drámový thriller lepšie vystihuje, o čo go. Nedáva si pred seba servítku, scénami šokuje, či už brutalitou, nechutnosťou a úchylnosťou. Niečo, na čo Európa nie je nastavená a je citeľne cítiť práca tak neskutočného perfekcionistu, ktorý tento snímok posúva na doteraz pre mňa neznámu rovinu, ktorá ma baví a otvára filmový svet do novej perspektívy. Hádam tieto typy nebudú rozvíjať potencionálnych psychopatov, aj keď riziko tam je. :) ()

strikeman

Korejci válí - parádní syrový nepříjemný thriller bez kompromisů. Další korejský bonbónek, u kterého mne i přes typicky velkorysou stopáž ani na vteřinu nenapadlo podívat se na hodinky ... 87% ()

Raziel_cz

Ultimátní serial killer pulp. Vzdor přepálené stopáži (a to je vlastně jediná chyba – pro větší údernost by to klidně šlo bez úvodních dvaceti minut) přímočarý, zábavně cynický a krutě černohumorný revenge thriller. Není to horor, není to procedurálka, je to film o tom, že Korea je plná sériových vrahů řídících taxíky a stravujících se lidským masem a hlavní hrdina, který k tomu nemá daleko, má na radaru jednoho z nich. Není to tak strašně temné (i když je to samozřejmě pořád dost temné), ani tak sofistikované, jak se vám snaží namluvit plakáty. Ale je to zatraceně poutavé, pekelně zábavné a zrežírované i zahrané s takovou jistotou, že se od toho nebudete moct odtrhnout až do talesfromthecryptovsky ironického finále. A budete se celou dobu parádně bavit. ()

JankaJBLK

Parádne natočený triller-horor...brutálne scény ty kokso...síce dosť dlhé ale napínavé od začiatku až do konca filmu, takže nuda rozhodne nehrozí....Skôr budete tŕpnuť kedy konečne toho diabla zlikviduje:)) ()

Rathalos

Reziser Jee-woon Kim natocil fakt drsny,kruty,divoky a nasilny thriller o seriovom vrahovi zien,ktori brutalne zavrazdi priatelku jedneho chlapika a tak prichadza pomsta ako sa patri,velmi dobre technicky zvladnuty film,skvele gore,nechyba napatie a samozrejme vyborne herecke vykony,je to taka chutovka z Juznej Korei,na ktoru clovek nezabudne...:-) ()

fr0sty

Další korejský film o pomstě, ale na kvalitu např. Oldboye, který pracuje se stejným tématem, si nedosahuje. Film se mi navíc strašně táhl, být o 40 minut kratší, hodnotím nejspíš o hvězdu více. ()

mrtvej pes

Netradičně zpracovaná revanšovka, které bych stejně jako ostatní diváci vyčetla délku a nelogičnost. Sice rozumím snaze co nejvíc protáhnout antagonistovo utrpení a proto mu trochu upustit řetěz a pak ho zase utáhnout, aby nikdy neměl jistotu, co se stane. Ale to, jak protagonista svou pomstu pojal, bylo překombinované, ať už se na to koukám z jakéholiv úhlu. Kdyby měl toho hajzla víc pod palcem, někde v omezeném prostoru... budiž. Ale takhle to nefunguje. Nebyl totiž vždy o nutný krok napřed a nebyl ani natolik inteligentní, aby antagonistu v nehlídaných momentech vždy včas dohnal a zastavil. Namísto kýženého pocitu zadostiučinění pak přišla frustrace. "Ne, už zase? Kolik nahatých, krvavých koz ještě uvidím?" Stačilo. ()

Al44...

Další korejský film, který se s divákem opravdu nemazlí. Min-sik Choi si zde opět zahrál zápornou roli a evidentně si to ve filmu užívá. Mírou brutalit a násilností patří tento snímek opravdu ke špičce korejského slasher krimi žánru. Co se týká dějové stránky - z počátku je to klasické, korejské téma pomsty, které snad nikdy neomrzí. Bohužel jak film směřuje ke konci, začnou se objevovat některé dějové kolapsy a přemety, které snímku škodí. Hold v tomto filmu 100% platí: "Kdo jinému jámu kopá..." ()

gauron666

Jo tak tohle můžu, film jako by z oka vypadl Parkovy trilogie. Kim Ji prostě umí a když hlavní roli hrají podle mě ti nejlepší korejští herci, je na trhák zaděláno. Min-sik Choi si roli vraha fakt královsky užívá. Někteří to tady už zmiňovali, ale scéna v autě se prostě nedá zapomenout, kamera lítá jak splašená a Min-sik bodá a bodá, ale i Byeong-heon Lee si v krutosti s ničím nezadá, prostě cesta pomsty může začít. Film ani na chvíli nenudí a přepálená délka filmů? Já bych to chtěl ještě delší:-). Tohle sice s filmem nesouvisí, ale dost mě zklamalo, že Kim bude další filmy točit v Americe, snad to bude jenom krátká epizodka. A je opravdu škoda, že se takové filmy nepromítají v českých kinech, protože I Saw the Devil je proto jako stvořený, ale to už je holt na jinou debatu. Plných 5, ďábel si to sakra zaslouží. ()

KOOHA

Nic moc. Přepálené, tohle by se nikdy v reále nestalo a je to vidět. Min-sik Choi, který byl v OldBoyovi skvělej, tady jeho úsměv trochu hatí napětí. Ve spoustě záběrů mu nevěříte, že hraje bestii. Divnej film, kterej stačí vidět jednou a zavřou se za nim vody....ale super interiéry ()

Ygnor

Nejsem z toho všeobecně nadšen, jako většina přítomných, ač mé sympatie pro tento žánr mohou mít zásadní symptomy rysů mé osobní zvrhlosti, když jsem se schopen občas na takový brak dívat. Bohužel, „krásný a hodný policajt“ měl u mě menší pochopení, než pan "Old Boy", který přirozeně dle své role ze scénáře nemohl oplývat přehnanou filantropií. Myslím si, že právo na pomstu, které je někdy (snad) opodstatněné, nemůže být nadřazeno našim skrytým zvířecím pudům nebo pudům lovce. K řemeslnému zpracování nemám moc námitek až na slabší scénář, tedy nejen pro svou filozofii, ale i logické chyby, které však bývají spíše pro takový žánr všeobecněji tolerovány. Rozhodně se mi více líbilo režisérův Dalkomhan insaeng. Ale dobré! ()

ozeki

Napínavá vytříbenina ze sympatičtější části Korejského poloostrova, v níž "hlavní" hrdinové ukazují, jak se dá zábavně trávit volný čas. Jeden se zabývá anatomií lidského těla a vyrábí puzzle o 6 dílech jak na běžícím pásu a druhý (policista samozřejmě) se mu to poté, co se setká tváří v tvář se svojí ženou (5 částí puzzlí tady ale chybí), snaží znepříjemnit. Lépe řečeno se mu chce pomstít mimo hranice zákona hodně krutým způsobem a je mu úplně jedno, že mezitím Oldboy zabije dalších x lidí. Nápad to je hodně originální, zpracování klasicky šikmooké a já se až hrozivě těšil, co dalšího oba zúčastnění vymyslí za trestací metody. V hlavních rolích: krutost, sadismus, gilotina a sekáček na maso. Po dlouhé době asijský film, který nadmíru uspokojil úchylnost, která se ve mně skrývá :) ()

Bird_house

Neměl jsem nejmenší tušení, o čem film je.. Nicméně jde o brutálně masakrující pomstu, s mnoha nečekanými zvraty.. Po poměrně drsném začátku nastává "uklidňující" fáze, která se opět rozjede a končí až v posledních vteřinách filmu.. Důležité záběry podtrhuje znamenitě vybraná hudba a dodává tak vážnější dojem celé situace.. Některé záběry detailů jsou snímány až nebývale syrovým způsobem.. Minimálně u jednoho takto provedeného záběru jsem musel "ucuknout".. Rozhodně film, který stojí za shlédnutí, ale ne pro slabé povahy..!! ()

Whitebeard

Dobrá magořina, až úchylná magořina. Ale koukatelná magořina. Syrovost záběrů vražd až zaráží. Japonci jsou holt cvoci. Trochu mě na filmu mrzí nelogika mladýho mstitele, kterej pouští vraha stále a stále na svobodu a má tim na svědomí další a další životy těch, které vrah mezi dalším střetem zabije. Přitom stačila chatka v lesích a... Každopádně komu nevadí hektolitry krve a nějaká ta tyč nebo kladivo v hlavě, tak se to dá vřele doporučit. 4*. ()

Yomega odpad!

Nevadí mně násilí ve filmech, ale musí to mít nějaký důvod. Viděl jsem ďábla je film o násilí, ovšem pod vším tím utrpením (bohužel i diváka) je tak stupidní příběh, že samotné násilí nestačí. Naprosto nelogické chování všech postav ve filmu, obzvláště dvou hlavních dementů je až komické. Spoiler: takže frajer přijde o snoubenku, když mu ji naporcuje místní vrahounek. Jelikož jeho budoucí tchán je nááhodou bývalý kapitán policie, dostane se frajer k policejním spisům. Vyšetřování probíhá následovně: máme čtyři podezřelé, protože ti už v minulosti něco podobného udělali, logicky to tedy musí jeden z nich být, že?:-) Frajer si je najde jednoho po druhém. Neřeší, jestli to udělali nebo ne, to je fuk. Na potřetí má štěstí a dostane se na stopu našemu vrahounkovi. Jelikož má frajer rentgenový zrak a samozřejmě intuici, objeví v temné místnosti u vrahounka doma prstýnek zapadlý v odpadu, který patřil jeho milé. A je hotovo. Mám tě hajzle. Člověk by čekal, že teď přijde velké finále, ale co to, máme za sebou teprve hodinu filmu? Když se ti dva setkají, není to zrovna vlídný pokec. Frajer je mimochodem tajný agent, takže každy, kdo se proti němu ve filmu postaví je nemilosrdně zlikvidován. Takže frajer omlátí držku vrahounkovi parkrát o šutrák, prošlápne mu zápěstí a donutí ho spolknout gps štěnici i s mikrofonem, který odposlouchává ne jen co řekne vrhounek, ale i jeho okolí a to vše z jeho žaludku:-DD Následně se náš zmlácený a již sledovaný zloduch probudí se šrajtoflí plnou peněz a frajer nikde. Super říkal jsem si, teď si ho frajer vychutná a začne zvrácená hra typu SAW…bohužel nezačala. Místo toho přišla totální nuda, kdy obě postavy jednají naprosto dementně. Frajer opětovně vypouští vrahounka na svobodu, který při tom vždy někoho dalšího (většinou nevinného) zabije, nebo aspoň znásilní. To frajerovi nevadí, je to drsný tajný agent a když se kácí les, lítají přece třísky. Policie v Koreji bohužel neexistuje, je tam jen banda šašků, kteří jsou neviditelní a občas pořádají soutěž v hledání useknuté lidské hlavy na poli. Ten kdo ji najde, zařve „našli jsme hlavu“. Následně je hlava uložena do papírové krabice, ze které je pro pobavení okolostojícího davu občas vyhozena a kutálena po zemi…Ale něco jsem se z filmu přece jen dozvěděl. Průměrný Korejec/ka má neuvěřitelně odolnou tělesnou schránku. Několik ran do hlavy kladivem, trubkou, kamenem, činkou není problém, stejně jako prošláplé zápěstí, useknutá achilovka, atd. Pořád se dá běhat, zabíjet ostatní, řídit auto a dokonce si i zapíchat. Když už logika pokulhává moc, režisér to vyřeší jednoduše střihem. Například závěr, kdy zloduch stojí s nožem v ruce na silnici a frajer ho za jizdy nabere jednou rukou do auta…pak už jen střih a náš vrahounek je pod gilotinou se špagátem v hubě. Uznávám, že herecky to špatné nebylo, stejně tak řemeslné zpracování a kamera byla nadprůměrná. Jenže je to celé tak strašně hloupé, že nemohu hodnotit jinak. Filmy jako Americký zločin, či Zvrácený jsou také plné násilí, ale tam to dává aspoň nějaký smysl (u Amerického zločinu je to skutečný případ, který se stal). Viděl jsem ďábla je bohužel jedno velké, stupidní nic, utopené v krvi. () (méně) (více)

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“