Internátní škola Summerhill byla založena již roku 1921 a mohou ji navštěvovat žáci od 5 do 16 let. Založil ji skotský pedagog A. S. Neill (1884-1973) a její předností je netradiční přístup k výuce. Tento zakladatel tvrdil, že vnější tlak má negativní vliv na utváření člověka a funkcí učitele je chránit žáka před zhoubnými vnějšími vlivy. Dále doporučoval zrušit tresty a omezit mocenskou autoritu učitele. Kladl důraz na žákovskou samosprávu (bez zásahů učitele), na svobodné jednání dětí a výuku založenou na neformálních rozhovorech. A právě sem přijíždí malá Maddy, kterou sem přihlásili rodiče na doporučení psychologů. Ovšem školu, její vedení, ale i žáky čeká nelehký boj s úředníky o její zachování... (oficiální text distributora)

knoxwile100

Summerhill by se měl dostat více do pověmí. Já jsem na film narazil náhodou na youtube. Nikdy jindy jsem o Summerhillu neslyšel. Myšlenka naprosto geniální. Nemyslím si, že by bylo potřeba nějaké radikální změny co se týče kvality zpracování a taky myslím, že není potřeba žádných "holyvůdských" herců. Vžyť je ve filmu více emocí než třeba v Titaniku... Po sléhnutí jsem ani nemohl usnout a jen jsem uvažoval "co by kdyby". Summerhill určitě není natočen pro děti, jak tu uvádějí kolegové v komentářích, ale především PRO DOSPĚLÉ. Doporučuji všem bezohledu na to, zda upřednostňujete scifi či westerny... ( OK vracím se zpět do reality a dávám 90%, přece jenom kvalita zpracování na oskary není). ()

Alisce

Celá myšlenka Summerhillu je skvělá. Doporučuji i knihu, která obsahuje hodně informací o samotném zakladateli a vzniku Summerhillu. Zpracování filmu by mohlo být lepší, ale své kouzlo to i tak mělo. ()

regin

Tady jde spíš o hodnocení myšlenky Summerhillu než o kvalitu filmu jako takového. S českým dabingem přes youtube je to hodně chatrné, ale soustředil jsem se stejně víc na celé poslání. Snad se lidi proberou a prořídnou argumenty typu "je to špatné, protože se nám to nevleze do škatulek". Smutné potvrzení stavu myšlení některých lidí... ()

Nellie Lovett

Myšlenka školy Summerhill a jí podobných by si zasloužila mnohem kvalitnější film, než tento tendenční snímek, kde se děti zázračně napravují během jednoho týdne, kde ve škole stále svítí slunce (všimli jste si, že když Ryan vyběhl hledat otce, obloha byla najednou zatažená a všude bylo šedo?) a kde protipól svobodné školy představují upjatí úředníci v černých oblecích. Netuším, zda se mělo jednat o "film pro celou rodinu" nebo k jakému publiku měl směřovat, ale obávám se, že takhle černobíle vystavěný svět by se nelíbil ani samotným dětem ze Summerhillu. ()

StarFsh

Nemôžem si pomôcť, ale tento film o deťoch a pre deti mi maximálne pripomenul pesničku Another Brick In The Wall Pt.2 od Pink Floyd: We don't need no education. We don't need no thought control. No dark sarcasm in the classroom. Teachers leave them kids alone. Hey! Teachers! Leave the kids alone! All in all you're just another brick in the wall. ()

Aileena

Určitě stojí za shlédnutí. Námět: 100%, scénář 50% - určitě by to šlo i lépe. Ale objektivně shrnuto už za ten myšlenkový přínos rozhodně čtyři ****. ()

Semtex.cz

Výborný film. Být dítě, rád takovou školu navštěvuji. Být rodičem, budu velmi opatrný. Sestra jedno pololetí podobnou školu navštěvovala a byla to katastrofa. Musela odejít, nabídli jsme jí další podobnou školu, která má výsledky, ale sama si nakonec zvolila původní klasickou ZŠ. Dávám 4*, na pět hvězd by film potřeboval lepší zpracování. ()

KathlenLight

Tých 5 hviezdičiek je samozrejme prehnaných čo sa týka kvality filmu. Ale Summerhill ich dostal za demokratický prístup ku školstvu, ktorý mi u nás desaťročia strašne chýba. Lebo školy nemajů byť len memorovanie a roky temna. A ak tento film v človeku vzbudí aspoň malý záujem dozvedieť sa niečo o alternatívnych sposoboch výučby (samotnů podstatu učenia pána Neila si musíte naštudovať inde), tak splnil svoj veľký účel. Ja by som chcela chodiť do takejto školy. ()