Armadillo (festivalový název)

Armadillo

(festivalový název)

Dokumentární

Dánsko, 2010, 100 min

45th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2010 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů (Armadillo / ARMADILLO / Armadillo) - Dokumenty to je to co nikdy vyhledávat nebudu a pokud si nějaké vyberu doufám, že se povedou jako tento. Možná se mi to líbilo i proto, že to ani moc dokumentárně nevypadá, je to spíše takový polofilm (než-li dokument)... - 9. 7. 2010 - kino Drahomíra - Karlovy Vary - 85%(13.7.2011)

PROVINCIE HELMAND, AFGHÁNISTÁN 2008, PŘEDSUNUTÁ OPERAČNÍ ZÁKLADNA ARMADILLO… /// Záznam půlroční mise... Loučení s mámou, kamarády, atd… zdlouhavej úvod – spíš jako k filmu, než k dokumentu. Taky sto minut – kurva to su zvědavej, co tam chtěj narvat! Seznamka se základnou, spousta plků, čumění na porno a nudný patroly. Nakonec je jedno, jestli plká nesmysly Američan nebo Dán. AKCE! Fajn dokumentární filmařina, mladíci prožívaj křest vohněm … a pak zase porno. (chvilku, dobrá…) Zajímavý jsou spíš ty hovory s místníma. Co si myslí a jak je serou. Překvapivě ne Talibanci. Další (druhá) akce a kapku mě sere, že je piču vidět. Chápu, že to není film a že dokumentarista je jen člověk. Chlapci si pak užívaj svoji chvilku slávy a mě by zajímalo, co by tam dali, kdyby k těm dvěma přestřelkám nedošlo. DOKUMENT PRO TY, KTEŘÍ TAM BYLI. Já tam nebyl. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Když najdu Mudžahída se 40ti kulkama v těle poznám, že tam byli Dánové. 2.) Chtěl bych, aby mě někdo natáčel v práci. 3.) Thx za titule ,,radmas“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(19.10.2013)

Musim říct, že více než samotný dokument Armadillo by mě lákal dokument "Jak se točil Armadillo".(26.3.2011)

Tak takhle si představuju dokument, který jde až na dřeň a dokáže bez jakýchkoli manipulativních praktik zprostředkovat svému divákovi realitu války ve vzdálené zemi, a to tak, že i člověk bez znalosti hlubších souvislostí, kontextu a historie afgánského konfliktu se dokáže dobře orientovat v pozici evropského vojáka, který má napravovat 20 let omylů dvou supervelmocí. Teprve tady si člověk uvědomí, jak absurdní je představa, že se podobný konflikt dá řešit silou. Je to srážka dvou naprosto odlišných civilizací a konflikt, který nemá konce. Při potlačování partyzánské války jsou těžké zbraně a ultramoderní vybavení často naprosto k ničemu. Tanky a automobily ničí pole rolníků, jejichž zájmy chtějí vojáci hájit. Stejně tak jakékoli vojenské akce dopadají na vrub civilního obyvatelstva, které obvykle dá přednost místním bojůvkám, jejichž jazyku a kultuře rozumí, před cizími vetřelci. Dokument ukazuje dánské vojáky jako normální kluky, kteří mají myšlení odpovídající jejich věku a životním zkušenostem. Chtějí zažít nějaké dobrodružství, touží po akci, mají normální lidský strach a projevují běžné emoce. Armadillo je cenné právě tím, že si na nic nehraje, a jestli je něčím šokující, pak spíš tím, jak hystericky reagovala média a veřejnost na chování vojáků v dokumentu. Mně přijde chování vojáků v daných situacích naprosto logické a soudnost schází spíš na té opačné straně. Celkový dojem: 95 %.(13.9.2012)

Myslím si, že to bolo trocha nezáživné. Patroly kedy sa nič nedialo ma bavili viac ako tie prestrelky, pri ktorých som nevidel kto odkiaľ strieľa. Tá neprehľadnosť vo mne dobrý pocit nezanechala. Ale našli sa aj dobré scény, hlavne tá s tým pohľadom postreleného vojaka. Tiež oceňujem režisérovu odvahu.(4.2.2014)