Western Stars (2019)

Bruce by dodal hlĺbku aj reklame na prací prášok

Zenové zápisky Garryho Schandlinga (2018) (TV film)

Ja neviem. Strašne som chcel, aby sa mi to páčilo. Garryho som nemal napozeraného, len občas som ho zahliadol niekde hostovať, tak som sa tešil. Myslím, že Apatow bol veľmi odvážny, keď si myslel, že vyplní viac ako 4 hodiny zaujímavým materiálom o niekom ako je Shandling. Dokument žiaľ často nudí. Občas sa objavia záblezsky starých klipov so známymi komikmi na oživenie, ale inak je to rozoberanie úplne zbytočného súdneho sporu s Shandlingovým producentom alebo zábery na jeho show, ktoré väčšinou kopírovali show, ktoré okopírovali už iné show. Nerád si to priznávam, ale asi to nie je pre mňa. Podľa dokumentu bol evidentne zvláštny, ale dobrý človek. Jeho humor ma však nebaví. Škoda.

Posledná noc Viliama Žingora (1991) (TV film)

Egotrip jedného farára s kusými informáciami o Žingorovi. Takýto dokument si nezaslúžil.

Vážení přátelé, ano (1989)

Atmosferický film, ktorý krásne ilustruje absurdnosť socializmu tesne pred jeho rozpadom. Za kvalitou stojí najmä herecký ansámbl na čele s geniálne zmäteným Lasicom.

Velký draft (2014)

Poznáte ten pocit. Pozeráte film o téme, ktorej veľa nerozumiete. Na scéne je veľa postáv, ktoré sa prekrikujú, hádajú, vymieňajú si lístočky a divoké telefonáty. Vy nerozumiete, ale bavíte sa. Draft Day mal byť ten prípad, ale nie je. Reitman na to jednoducho nemá. NFL Draft je zaujímavý proces, ale filmu sa nepodarilo ani z časti pokryť machinácie, ktoré ho sprevádzajú. Všetko je povrchné, často zmätočnejšie, a pri rozhodujúcich scénach nevie divák povedať, či je to pre hlavnú postavu dobre alebo zle. Film má celkom spád a vďaka vedľajšiemu hereckému obsadeniu (Elliott, Langella) nenudí. Ale to je na dnešnú dobu málo.

Mr. Warmth: The Don Rickles Project (2007)

Všetci, čo niečo znamenajú v komediálnom priemysle sa zišli, aby porozprávali svoje osobné zážitky s Donom Ricklesom a to celé je doplňované o faktografické informácie o jeho živote. Unikátne dielo.

Elvis Presley: Věčné hledání (2018)

V jednoduchosti je krása. Je príjemné vidieť, že v dnešnej dobe technológií dokáže niekto urobiť dokument, ktorý pozostáva len z fotografií, starých záberov a hlasov v pozadí. Dokument sprevádza diváka Elvisovým životom pomalým tempom, ale o to viac zaujímavým. Zimmy si ma získal Springsteen on Broadway, týmto si to u mňa ešte viac vylepšil.

Springsteen on Broadway (2018) (koncert)

Springsteena som vždy vnímal cez Born in the USA a Streets of Philadelphia ako ikonu svojho žánru, ale nikdy som sa mu hlbšie nevenoval. Dokonca sa priznám, že mi skutočný príbeh piesne Born in the USA dlho unikal a rovnako ako konzervatívni politici v Amerike som ju považoval viac za chválu spoločnosti než ako jej kritiku. Potom sa mi do ruky dostala audiokniha Born To Run (2016), ktorú nahovoril sám Springsteen. Niečo sa vo mne zlomilo a začal som počúvať jeho pesničky oveľa dôslednejšie. Podobne ako kniha, tak aj tento dokument je príjemným road tripom z New Jersey do Kalifornie a naspäť. Spoločnosť vám bude robiť jeden na prvý pohľad obyčajný muž v rifliach a tričku bez veľkých okázalostí. A pritom dokáže byť tak spontánny a hlboký.

Mr. Robot (2015) (seriál)

Od prelomu storočia sa vyrojilo kvantum filmov / seriálov o tom, ako sme všetci otrokmi technológií, ako sa otravujeme vlastným jedlom, stávame sa nezávislejšími od ľudského kontaktu. Často som to bral ako hippie bludy do vetra ľudí, ktorí sa chcú prechádzať po lúke v batikovanom tričku. No realita dnešných dní ukazuje, že Slaterov posledný prejav na Time Sq. je bližšie pravde, než sme si ochotní pripustiť. Po pozretí celej série musím zmeniť z 3* na 4*. Veľká škoda tých hluchých miest zo začiatku. Prvý a posledný diel sú TOP.

Ve znamení štíra (1964)

Ako film možno príliš zmätočné. No ako malý kopanček do maskulínneho a v tej dobe populárneho gangu Hell's Angels s perfektným soundtrackom je to super.