Sherlock - Série 4 (2017) (série)

Skomírající detektiv (S04E02)

(epizoda)
  • Česko Prolhaný detektiv (více)

Watson se vyrovnává se šokující tragédií. Sherlock se mezitím pouští do boje se svým zatím nejschopnějším protivníkem – bohatým filantropem s temným tajemstvím. (Netflix)

Alvin

Fetujícího Sherlocka a zhrouceného Watsona už jsem párkát viděl, takže v tomhle ode mně žádné pozitivní body dvanáctý díl nesbírá. Jak jsem očekával, s odchodem Mary je to trochu složitější, takže než se s touhle, pro mě zbytečnou, postavou seriál vypořádá, bude tu ještě nějaký čas strašit. Pozitivní ale je návrat Moffata s Gatissem k tomu co jim šlo nejlíp, totiž moderní adaptace původních Doylových povídek. Sice to ještě není dokonalost prvních dvou sérií, rafinovaný scénář kde se najednou prolíná několik případů, aby se v závěru chytře potkaly, to celé servírované v rychlém sledu, bez zbytečné emocionální vaty, maximálně tak prošpikované černým humorem, ale posun na tři silné hvězdy tu vidím. PS: Ta nová ženská postava na scéně (v BBC vyšel nějaký genderový kodex či co?) zatím vzbuzuje větší obavy než očekávání, ale nechám se překvapit. ()

Tomulka

Už jsme se Sherlockem asi moc dlouho, protože mne nejvíce mučilo to, že celý díl je jen manipulace s Watsonem. A nejvíce rušivé je, že to Watson nevídí. Po tom všem co s Sherlockem prožil a po tom co k němu cítil kvůli smrti své ženy , nevidí , že je manipulován. Nic méně dva předchozí díly evokují docházející dech serie a tento díl se aspoň pokusil vše zasadit do starých kolejí, tak snad to tak opravdu bude. ()

Tumbik

*SPOILERY* Rozhodně bych toto neoznačil za "nejlepší díl celého seriálu" - to ani náhodou. Snad všechny díly z úžasné první a dokonalé druhé série byly lepší než tento. Stále to není jako starý dobrý Sherlock, kterého jsem tak zbožňoval - tím myslím celkovou atmosféru, scénář, apod. Ovšem pokud bereme v potaz vizuální efekty apod., pak žádný díl neměl tak dobré efekty jako tento. Dokonalá kamera a výborné záběry propracované do nejmenšího detailu (Např. když Sherlock hodil tou kabelkou, to s oknem a nástěnkou apod.). Příběh byl vymyšlen skvěle, avšak na předchozí díly (hlavně prvních tří sérií) je to slabota... Toby Jones jako záporák zaválel, avšak na nejlepšího záporáka - Moriartyho - jednoduše nemá. Shrnutí: Výborně (až dokonale) vizuálně zpracovaný díl, poměrně dobrý příběh (avšak bylo tak strašně moc mindfucků - Sherlock, který pozná, co dotyčný člověk dělal před třemi roky, jestli je rozvedený nebo ženatý či co má rád za knížku pouze díky jedinému pohledu, nepozná dva jednoduché převleky jediné ženy... - Co to jako má bejt!? - Ale pořád to není tak absurdní, jako že je Mary rychlejší než kulka - tím myslím předchozí díl)... Herecké výkony Cumberbatche i Freemana opět úžasné.... Chápu, že je velmi těžké navázat na dokonalé dvě (potažmo) tři bezchybné série, ale tomuto srovnávání se tvůrci jednoduše nemohou vyhnout - stále je bude "pronásledovat" stín přechozích sérií.... Čtvrtá série je v půlce (dokonce za půlkou) a celkově se to ani zdaleka nevyvíjí podle mých představ - čekal jsem něco úplně jiného a něco mnohem lepšího... Snad finále této série bude nezapomenutelné a napraví reputaci tohoto výjimečného seriálu - Pevně v to věřím a doufám, že se to tvůrcům povede... Avšak celkový potenciál seriálu se pomalu ale jistě s každou další epizodou vytrácí... I tak se ale těším na další díl, který snad už bude pětihvězdičkový, pořádně sherlockovský, s pořádně sthrujícím finále! ()

Kyrgyzstanec

SPOLERY Záporák i zápletka může na první pohled vypadat absurdně, ale myslím, že jsem vlastně do hlavní myšlenky epizody pronikl: Snaží se zobrazit ten neuvěřitelný kontrast, co rezonuje Watsnonovy v hlavě, když si vybírá, jestli pomůže naprosto evidentnímu (ukazoval mu kapačky na vymazání paměti, "márnice - můj nejoblíbenější pokoj") vrahovi, co ale v ten moment vypadá slušně a Sherlockovi, který sice 3 týdny předem všechno předvídal, ale najednou drží v ruce skalpel a je třeba jednat. ()

ELDoctorow

Po jednoznačne vôbec najhoršej (regulérnej) časti seriálu prichádza jedna z najlepších a moja viera v budúcnosť Sherlocka sa opäť o niečo rozjasnila. Bavil som sa. Bolo to napínavé a konečne opäť i vtipné. O výkone Tobyho Jonesa sa dá samozrejme polemizovať, a ani ja sám nie som rozhodnutý či bol super, alebo len bolestne prehrával, no nevadilo mi to natoľko, aby som s tvorcami na tú hru nepristal. Moja najväčšia výtka tak smeruje k opätovnému použitiu (zneužitiu) psychedelických pasáží. Urobiť to raz je zaujímavá zmena, opakovať to znova a znova je už len otravné. A zbytočné. Napriek tomu s druhou epizódou u mňa panuje veľká spokojnosť. Už len nepokaziť finále... ()

Feacher

I tento díl je pro mě hranou mezi 4* a 5*. Také to není výborné, ale je to tak akorát dobré, že jsem byl obměkčen k hvězdě páté... stojím si ale za tím, že 4. série je a zůstane tou nejhorší kvůli snížení významnosti té úžasné geniality a složitých případů a zvýšení důrazu na děj okolo postav... Škoda... ()

poppy75

mali to uz davnejsie zabalit...z tolkeho mnozstva drog som som uz aj ja samotnym sledovanim kdesi inde..toby jones vyzeral ako skaredsia verzia moriartyho /ved len porovnajte zakladne crty tvare/.a zo svojej postavy spravil groteskny paskvil..zo sherlocka sa stava definitivne nadclovek svojimi jasnovideckymi schopnostami,ktore s dedukciou nemaju nic spolocne...tolko nelogickych teatralnych chujovin nevidiet hadam ani v americkych b-ckovych filmoch...britsky rozpocet a statne ulohy najviac ohrozuje dvojica bratov,ktori si spravili velke ihrisko na prekonavanie svojich detskych traum-mycroft a sherlock..k tomu adlerova a sestricka,ktoru ani vlastny brat nespozna...moffat,gatiss-doyle vas vidi!!! ()

Fragonar

Hůl nelámu. Celá ta epizoda pro mě byla posezením na houpačce, jejíž prkénko se ovšem - dlužno říct - nacházelo po většinu času dole. Zvykl jsem si už na to, že Sherlock je neustále ozvláštňován nejrůznějšími filmařskými postupy, že neustále vizuálně překvapuje, nebo se o to přinejmenším pokouší. Tentokrát mi ale silně přerůstal přes hlavu nedostatek realistické kamery. Všechno se to pořád houpe, rozostřuje a zpomaluje, ať už je důvodem Holmesova kokainová sjetost, nebo fakt, že náš hlavní padouch opětovně promazává paměť vybraných zpovědníků. Toho mimoňství, té vyšinutosti je tady zkrátka tolik, že místo lákavého, napínavého matení zvědavého diváka se dostavuje jenom otrávenost a nuda. Kriminální zápletka se ocitá, zdá se, opravdu někde bokem. Mnohem více pozornosti musíme soustředit na to, jestli se všichni naši milí hrdinové dokážou do týdne nezastřelit žalem, případně zda jim do té doby neselžou játra. Hraje se teď vabank o to, jestli diváci po třech sériích svého Sherlocka a Johna milují natolik, aby tvůrcům s blahosklonným mávnutím ruky odpustili, že žánr tohoto seriálu se značně proměnil. V závěru sice přichází překvapení - jako obvykle - , jenom mám nepříjemný dojem, že i tohle překvapování se poměrně snadno stává nepřekvapivým a celkový dojem už pak vylepší jen s obtížemi. Dávám tři hvězdičky, protože musím přiznat, že přese všechno řečené jsem se párkrát hezky zhoupl. A zvědavost na poslední díl se z té houpačky naštěstí taky nevysypala. ()

Mr.Neutron

Parodie sama sebe, zbytečná snaha šokovat, upřednostňování vizuální stránky nad příběhem. Přičemž zápletka tentokrát velmi zajímavá a vzhledem k Sherlockovým schopnostem prezentovaným v prvních dvou sériích se z ní dalo vytřískat mnohem víc. Jedna hvězda za hlášky Mrs. Hudson a druhá za Aston Martin. Spoiler: Navzdory závěru předchozího dílu jsme se nezbavili té otravné ženské. Poselství: 4/10 magiků doporučuje spoléhat se na magické číslo 4 a nikdy nevěřit v číslo 3 ... ()

marsic

I když je to už čtvrtá řada, stále si udržuje vysoký standard a tvůrcům patří můj velký obdiv za to, jak dokáží skvěle vymyslet souvislosti na několik dílů dopředu a propojit je s dějovou linií. Sherlock je prostě nejlepší. ()