Sherlock - Série 4 (2017) (série)

Skomírající detektiv (S04E02)

(epizoda)
  • Česko Prolhaný detektiv (více)

Watson se vyrovnává se šokující tragédií. Sherlock se mezitím pouští do boje se svým zatím nejschopnějším protivníkem – bohatým filantropem s temným tajemstvím. (Netflix)

herr_carter

Je až k neuvěření, jak si se mnou tahle epizoda pohrála. Celou dobu mě tenhle díl bavil zcela nejméně zatím ze všech shlédnutných epizod, hlavní záporák byl pro ně naprosto otravný, nezajímavý a pokud to srovnám s předchozími, tak i inteligenčně na dosti nižšní úrovni. Stačila ale závěrečná dvacetiminutovka, aby se všechno komplet přeházelo a kromě všudypřítomného smradu po Moriartym se ještě objevila zcela nová persona, která všechno staví na hlavu - ántré k závěrečnému dílu jak hovado !................moje hodnocení = 8 z 10. ()

matolas

Fantastická snová atmosféra, kde divák netuší, čo vlastne vidí a začína spochybňovať aj svoj zrak, ono Watsonove "Takéhoto si si ma len vysnívala, Mary," je príjemná facka divákom a ich pohľadu na celý seriál. Nečakal som, že to príde, ale druhá časť štvrtej série je posledný z vrcholov celého seriálu. ()

Milano33

Príliš prekombinované, zmätočné a okázalé, a to už hovorím ja, človek, ktorý sa výživa v mysterióznych až kryptických príbehoch. Každopádne, samotná spletitosť zápletky mi nevadí, takisto ani večne enigmatický Sherlock, v tom problém nevidím. Avšak kameň úrazu tkvie v tom, ako vyslovene nerealisticky a nelogicky sú niektoré fakty podložené, dosť sa tu hraje na náhodu. Je vidieť, že autori žiaľ varia už z vody a až príliš povolili uzdu svojej fantázie. Na druhú stranu musím uznať, i keď som spočiatku pokladal vývoj deja za predvídateľný, nakoniec som bol poriadne prekvapený. A tiež uznávam, že záverečná osobitná chvíľka ma krásne rozcítila, aj keď ma vsuvky s Mary iritovali. Epizóda ako akýsi psychedelický zážitok celkom dobre fungovala, drogy vskutku pozoruhodne otvorili Sherlockovú myseľ. ()

Belatris

Po dlouhé době konečně zas výrazný sherlockovský zážitek. Přetrvávají věci, které mě od 3. série neskutečně štvou (vztahové rošády a množství prostoru, který je jim věnován, patos), ale hravostí a odvahou ve věcech formy se vrátil drajv, o němž jsem si myslela, že už se do Sherlocka nevrátí. Destrukce, risk, hra vabank s vlastním zdravím/životem - alespoň záblesk Sherlockovy osobnosti se opět objevil. Ještě by to chtělo lépe naložit s krkolomností v sociální interakci, která k postavě neodmyslitelně patří (místy ji odhazují úplně, pak se k ní polovičatě vrátí = nezvládnuté). Ale jinak tahle epizoda potěšila nad rámec vlažných očekávání. Možná přece jen budu i u 4. série SHERLOCKED! ()

DocBrown

Oni prostě nejsou schopní skončit zavčas a po pointě musíme sledovat dalších 10 minut nesmyslů. Mohl to být dobrý díl, ale zase tam musí nacpat kraviny jako ducha a sestru a Mrs Hudson s pistolí a závodící v Astonu. Přesto to nechám na dvou, protože u minulého dílu na hraně jsem se rozhodl dolů. Doyle se dále točí jak divej, hlavně že ten díl místní páni experti hodnotili 5* ještě než ho uvedla BBC. ()

SpaceOdyseus

Chapu to. Sherlock neni detektivka primarne zamerena na pripady. Ale tvurcum jde o vztah Watsona a Sherlocka s nejakyma pripadama na pozadi, trosku jako telenovela, i kdyz vizualne podmaniva a s production values na speedu. To je sice fajn, ale... ()

IvoB

Skomírající detektiv je krůček správným směrem. Méně zbytečností, lepší příběh, zajímavější případ a docela dobrý záporák. Bohužel ale přichází s příliš mnoho otázkami a málo uspokojivými odpověďmi. Na dějovou linii se tak stále nabalují další a další dějové kličky, které trošku rozbíjí výsledný dojem. Více na Věčnýkritik.cz ()

laepus

Dokonce jsem v jednu chvíli váhal i nad pěti, ale opět lehce podhodnotím a dám jen čtyři. První půlhodina je totální bizár a reklama na to, jak je úžasné se pořádně sjet. Prostřední půlka je skvělá a napínavá detektivka. A závěrečná půlhodinka to celé vyřeší - jak jinak taky, že? Bál jsem se osobních psychologických výlevů jednotlivých postav, ale nakonec byly podány tak civilně a uvěřitelně, s tak krásným a silným poselstvím, že to paradoxně byla možná i ta nejlepší část celého dílu. No a ten můstek k poslednímu dílu stál za to. Tou drobnou chybkou, kterou skončím, je pro mě čím dál tím větší šílenost všech postav - jeden fetuje, babka jezdí supersporťákem, další zas vidí ducha... Ale ne, skončím pochvalou - a to za scénu, kdy Sherlock na ulici vysvětluje, kde v kuchyni visel ten papírek :) ()

MiniMinion

Řekl bych o něco lepší díl než ten minulý. To tempo bylo až závrať (inu, drogy), což je příjemná změna od Šesti železných dam.Toby Jones byl jako obvykle geniální, jeho herectví ani tentokrát nemělo chybu, věřil jsem mu všechno. Benedict opět zaválel, nevím co moc říct, byl excelentní. Martin Freeman byl taky skvělý, moc se mi líblily jeho rozhovory s "Mary". Hudsie byla jako vždy jedním z hlavních kosmických prvků, a v tomhle díle se mi líbila snad ještě víc než jindy. Taky velmi oceňuju kameru, dřív jsem si toho nevšiml, ale ty záběry jsou geniální. Chci dát pět hvězd, ale nemůžu, protože tam prostě nechci Euros. Prosím, dejte mi Moriartyho, řekněte mi, že A.G.R.A byla pod jeho vedením, přijďte s čímkoliv, ale tohle ne. Možná, pokud se tahle dějová linka ukáže v příštím díle jako dobrá, změním názor i hodnocení, ale teď mi to přijde spíš jako parodie na tu nejabsurdnější telenovelu. Uvidíme. ()

sirien

Překvapivě světlý okamžik v upadajícím seriálu - Moffat si ráčil vzpomenout, že Sherlock neni telenovela, ale detektivka a že by se tam třeba taky kromě vztahů postav měly řešit nějaké ty případy a chytat nějací ti zločinci (a že to není ani Mission Impossible ani Bond, James a že není potřeba furt zachraňovat svět, ale že stačí řešit případ). Díl je lehce Colombovský (víme co, víme kdo atd.) a nedosahuje kvalit dílů z prvních dvou sérií, ale v zásadě to je zase prozměnu Sherlock na kterého se člověk podívá a má dojem, že viděl Sherlocka Holmese. ()

Mlle

Už už to vypadalo, že se génius díla vrací na výsluní, v tu chvíli však dětinský střih s falšovanou paní psycholožkou vše opět spolehlivě zhatil. Škoda, tenhle díl byl zatím největším odleskem prvních dvou Sherlockovských sérií, z nichž se daly vyzobat i výjimečné delikatesy. Nechyběl dokonce ani náznak souvislejšího příběhu obohacujícího veškeré to fantasmagorické snění všude kolem patřičným spádem. Bohužel ani tenhle flashback není dovařený, ale vzhledem k té spleti nesmyslného sebeklamu, který plní všechny ty špatné díly počínaje třetí sérií, si dozajista zaslouží lepší hodnocení. ()

lemonova

Malo to trochu viac hlavu a pätu než posledné štyri časti dohromady, ale.. ten náboj a sviežosť prvých dvoch sérií je skrátka preč. Uvidíme, čo nám pripravili tvorcovia na záver... ()

Luk Skywalker

Sherlock je zpět, i když to vypadalo všelijak, a že jsou tam až fantasy momenty jsem si již zvykl z dřívejška a gradace je zde vydatná, jako by už tohle byl závěr řady. Takže je otázka, jestli série skončí ještě napínavějším koncem nebo bude relativně klidný (projednou). ()

Ben Nevis

Bylo to lepší než předchozí dva díly (včetně speciálu), ale ty narkomanské fantazie mi prostě vadí. Navíc to začíná být červená knihovna pro gaye - dva ublížení chlapi k sobě hledají cestu přes melodramatické činy a pochybné sebeobětování. Hlavní záporák byl ze začátku super (i když kdo by si tuhle stvůru dal do reklamy? :-D), ale pak už jenom kecal, kecal a kecal a pochybuji, že zabil něco víc než ty cereálie. ()

Dm1tr1j

Najprepracovanejšia časť celého seriálu. Prekonala ďaleko aj svoju originálnu predlohu..ale to ostatne skoro všetky. ()

Kingjiri

Konečně se zase po delší době řeší nějakej větší případ a snaha o kontinuální příběh napříč epizodama je trochu víc v pozadí. Záporák Tobyho Jonese byl výbornej, takže víc prostoru pro něj na úkor recyklovaný a přehnaný (pani domácí) snahy o usmíření Watsona s Holmesem nebo patetickejch scén s Mary by rozhodně neuškodilo. Tohle byly společně s pokračující průběžnou dějovou překombinovaností jediný výraznější vady na kráse, jinak jeden z nejzajímavějších dílů s atmosférou prvních dvou sérií. ()