foto

Benedict Cumberbatch

  • nar. 19.7.1976 (44 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Celým jménem Benedict Timothy Carlton Cumberbatch, je britský divadelní, filmový, televizní a rozhlasový herec. Narodil se 19. července 1976 v Londýně. Je synem herců Timothyho Carltona a Wandy Ventham. V rodině má také významné předky v britských vojenských a diplomatických službách.

První náznaky herecké kariéry Cumberbatch absolvoval již v útlém dětství, nejprve na soukromé škole Brambletye School v Západním Sussexu a poté na prestižní škole Harrow School v severozápadním Londýně, protože rodiče z něho chtěli mít právníka. Po úspěšném absolvování školy odjel na jeden rok učit angličtinu do tibetského kláštera. Poté se definitivně rozhodl pro hereckou kariéru a šel studovat herectví na univerzitu v Manchesteru. Jeho herecké snahy však mířily ještě dále, a proto pokračoval ve studiích na Londýnské akademii hudby a dramatických umění.

Na divadelní prkna vystoupil poprvé roku 2001. Dostával hlavní role v klasických hrách v Open Air Theatre, Regent´s Park, Almeida Theatre, Royal Court Theatre a Nation Theatre. Byl nominován na Cenu Lawrence Oliviera za nejlepší výkon ve vedlejší roli ve hře Heda Gablerová.  V únoru 2011 začal hrát na alternativních nocích v The Children´s Monoluges a jako Dr. Frankenstein. Tuto roli si zahrál i v londýnském národním divadle. Tamní záznam Frankensteina byl dokonce v březnu 2011 uveden do kin.

Práce pro televizi mu přinesla kvalitní role a také první uznání -  za ztvárnění známého britského vědce v televizním filmu HAWKING, byl roku 2004 nominován na cenu BAFTA a odnesl si televizní cenu Zlatá nymfa. V roce 2005 hrál  mladého šlechtice Edmunda Talbota v britské  minisérii To The Ends of The Earth, založený na trilogii Williama Goldinga. Tehdy se při natáčení v Jihoafrické republice spolu s několika kolegy stal obětí ozbrojeného přepadení, když byli uneseni z porouchaného auta, odvezeni a několik hodin drženi v zajetí. Prohlásil, že tehdy si uvědomil, že nezáleží na tom, jak moc je člověk milován, že ve smrti je stejně vždycky sám.V roce 2008 si zahrál hlavní roli v další vynikající minisérii BBC The Last Enemy, za kterou dostal cenu Satelite pro nejlepšího herce ve filmu nebo minisérii.V roce 2009 hrál v seriálu Slečna Marplová, také v televizní adaptaci Small Island a znovu získal cenu BAFTA TV za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Další velmi úspěšná a kvalitní minisérie BBC, tentokrát z první světové války,  s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli, se jmenuje Parade´s End.

Ale to už je v (prů)běhu seriál BBC Sherlock, kterým se Benedict dostal do povědomí a hlavně srdcí stovek miliónů lidí na planetě a na špici žebříčků všeho druhu nejen u fanoušků, ale v celém filmovém a televizním průmyslu. Jak o něm nedávno prozradila kolegyně Keira Knightley: „je neuvěřitelně pracovitý a poctivý - věděli jsme, že není otázka, jestli se proslaví, ale kdy se to stane". Benedict ovšem dělá všechno co umí, aby nezůstal mužem jedné role a protože umí hodně, daří se mu to.

V roce 2006 si zahrál ve filmu Nezlomná vůle, kde ztvárnil britského premiéra Williama Pitta jr., který pomáhal svému příteli Williamu Wiberforcerovi v  intenzivních a dlouhých politických bojích o zrušení otrokářství v britském království, za kterou byl nominován na  London Film Critics Circle Award v kategorii nejlepší herec. Také se objevil po boku Jamese McAvoye, Keiry Knightley a Juno Temple v úspěšném filmu Pokání (2007 )  a  jako manžel Mary Bolenové ve výpravném velkofilmu Králova přízeň (2008) s  Natalií Portman, Scarlett Johansson, Kristin Scott Thomas a  Ericem  Banou. Velmi přesvědčivě ztvárnil hlavní a jedinou dvojroli v silném 20 minutovém minipříběhu Inseparable (2007). V roce 2009 si zahrál v  životopisu Charlese Darwina Creation. V hlavní roli jsme ho viděli v krásném příběhu o kamarádství, životě a smrti Third Star a v příběhu dvou bratrů a jedné ženy s názvem  Wreckers. V roce 2010 se v malé roli ukázal v thrilleru  z války v Bosně Whistleblower. V  roce 2011 měl příležitost pracovat s Stevenem Spielbergem na jeho velkofilmu Válečný kůň. O rok později jsme ho měli možnost vidět ve snímku Jeden musí z kola ven, kde si zahrál s Gary Oldmanem, Colinem Firthem a Tomem Hardym.

V roce 2013 zazářil  v roli vesmírného padoucha Khana v americké sci-fi Star Trek: Do temnoty, kterým na sebe upozornil nejen nový okruh fanoušků, ale i zámořská filmová studia. Odtamtud přišla nabídka na roli umírněného otrokáře v Oscary ověnčeném americkém filmu podle skutečného příběhu z  otrokářského jihu  12 let v řetězech. Samostatnou kapitolou, jíž sám Benedict přikládá velký význam a fanoušci ji milují, je excelentní ztvárnění draka Smauga  v sérii filmů na motivy knihy Hobbit od britského spisovatele  J.R.R.Tolkiena.

Benedict vlastní neuvěřitelně variabilní hlas, který se uplatní nejen na divadle a v rozhlase, ale i ve filmu - daboval například herce Alana Rickmana v seriálu Simpsonovi nebo vlka v Tučňácích z Madagaskaru. V roce 2013 si s přáteli zkusil natočit první krátkometrážní nezávislý akční snímek Little Favour, kde byl vůbec poprvé k vidění jako rváč zbrocený krví. V tomtéž roce natočil v Americe životopisný snímek o zakladateli kontroverzních webových stránek Wikileaks Juliana Assange. Sám Assange nadšen nebyl, protože se točilo podle knihy jeho bývalého společníka Daniela Berga, který ho kvůli neshodám opustil. Odmítl se s Benedictem setkat a napsal mu dopis s výzvou, aby se filmování nezúčastnil. Ten ale hájil svoji práci tím, že film napomůže otevřít diskusi o ne/oprávněnosti utajování informací. Ačkoli Benedictův herecký výkon chválili všichni včetně kritků, film sám neměl velký ohlas, nepřála mu ani distribuce, možná právě ze solidarity k Julianu Assangeovi, stále střeženým na britském velvyslanectví Equadoru. Dalším americkým filmem roku 2013 byla adaptace divadelní hry August Ossage County, kde mohl spolupracovat s takovými jmény jako je Meryl Streep, Julia Roberts nebo Chris Cooper.

V současnosti se do kin chystá film The Imitation Game, kde Cumberbatch ztvární geniálního vědce Alana Turinga, který za druhé světové války prolomil německý kód Enigma a měl neobvyklý a tragický osud. Také ho uvidíme v živtopisném snímku o známém gangsterovi Whitey Bulgerovi Black Mass jako Whitneyho bratra senátora a uslyšíme ho jako tygra SherKhana v adaptaci Kiplingových Knih džunglí Jungle Books:Origins. Nejnovější zprávy potěší fanoušky Marvelu, protože se ukazuje, že Benedict velmi pravděpodobně bude hrát hlavní roli v chystaném projektu Dr.Strange. Nechme se překvapit. A průběžně se můžeme těšit na další příděl příběhů Sherlocka Holmese, se kterým - jak Benedict řekl - „by chtěl zestárnout a jednou za pár let pár dílů natočit".

Jeho rozhlasová práce je velmi obsáhlá, spolupracuje převážně s rádiem BBC 4, kromě série o mladém Rumpoleovi jmenujme alespoň jeho Capt. Martin Crieffa v seriálu Cabin Pressure a adaptaci Gaimanovy knihy Neverwhere, kde propůjčil svůj uhrančivý hlas andělu Islingtonovi. 
Nezanedbatelnou částí jeho aktivit je také práce a focení pro význačné časopisy, například Time, QG, Elle, Harper´s Bazaar apod. 

K jeho zálibám patří jízda na koni, potápění a motocykly. Benedict je také dlouholetým fanouškem britské scifi série Doctro Who, ale jeho plánované účasti na jeho natáčení zabránil právě seriál Sherlock, do kterého jej obsadil Steven Moffat, který je producentem obou zmíněných seriálů. 

Benedict udržoval vztah s herečkou Olivií Pouletovou se kterou se seznámil na univerzitě. Ovšem po dvanáctiletém soužití se v březnu 2011 rozešli. Poté začal chodit s londýnskou umělkyní Annou Jamesovou, ale po roce se rozešli. O té doby byl spatřen v přítomnosti více žen, ale sám se označil za nezadaného a odmítá dotazy tisku, týkající se jeho partnerského života. 

Benedict Cumberbatch je ambasadorem charitativní organizace The Prince's Trust, založené Princem Charlesem, která pomáhá mladým lidem ve Spojeném království. Je také patronem neziskové organizace Odd Arts, která se snaží pomocí různých podob umění měnit životy lidí od trestaných osob, závislých na alkoholu, drogách apod. Od roku 2004, kdy ztvárnil postavu Stephena Hawkinga v televizním dramatu Hawking, je aktivním podporovatelem a patronem neziskové organizace Motor Neurone Disease Association. Daroval řadu svých kreseb a maleb, ale i různých dalších předmětů, jako např. svou podepsanou čepici ze seriálu Sherlock, do různých charitativních aukcí. Velmi nápaditě se zúčastnil akce Ice Bucket Challenge, která má za cíl zvýšit povědomí o amyotrofické laterální skleróze (ALS) a podpořit její výzkum.  Od září 2014 má také svoji (zdařilou) voskovou podobu v Muzeu  Madame Tussaud v Londýně.

bloodcountes

Herecká filmografie

Filmy

2022 Doctor Strange in the Multiverse of Madness
Rio
Rogue Male
2021 The Power of the Dog
2020 Ironbark
Louis Wain
Magik
2019 1917
Avengers: Endgame
Brexit (TV film)
The Tiger Who Came to Tea (TV film)
V kapradí: Film
2018 Avengers: Infinity War
Grinch
Mauglí - příběh džungle
2017 Dítě v pravý čas (TV film)
The Current War
Thor: Ragnarok
2016 Doctor Strange
Doctor Strange - bonusový prodloužený IMAX trailer
V kruhu koruny II: Jindřich VI. (2. díl) (TV film)
V kruhu koruny II: Richard III. (TV film)
Zoolander No. 2
2015 Black Mass: Špinavá hra
Sherlock: Přízračná nevěsta (TV film)
2014 9 Kisses
Hobit: Bitva pěti armád
Kód Enigmy
Sherlock: Many Happy Returns (TV film)
Tučňáci z Madagaskaru
2013 12 let v řetězech
Blízko od sebe
Hobit: Šmakova dračí poušť
Little Favour
Star Trek: Do temnoty
Supervolcanoes - vyp.
WikiLeaks
2012 Hobit: Neočekávaná cesta
The Big Fat Quiz of the Year (TV film) - a.z.
2011 Jeden musí z kola ven
Příliš mnoho tajemství
Válečný kůň
2010 Informátorka
Sherlock - Unaired Pilot (TV film)
Třetí hvězda
Čtyři lvi
2009 Burlesque Fairytales
Small Island (TV film)
Síla lásky
2008 Králova přízeň
2007 Inseparable
Pokání
Stuart: Život pozpátku (TV film)
2006 Nezlomná vůle
Zahřívací kolo
2004 Dunkerque: záchrana expedičního sboru (TV film)
Hawking (TV film)
2003 Zabijte krále
2002 Fields of Gold (TV film)
Hills Like White Elephants
Na špičce jazyka (TV film)

TV seriály

2019 Good Omens (TV seriál)
2018 Patrick Melrose (TV seriál)
Nakonec (E05)
Mateřské mléko (E04)
Jistá naděje (E03)
další epizody (5)
2017 Sherlock (TV seriál)
Poslední případ (S04E03)
Skomírající detektiv (S04E02)
Šest Železných dam (S04E01)
2014 Sherlock (TV seriál)
Poslední přísaha (S03E03)
Znamení tří (S03E02)
Prázdný pohřebák (S03E01)
2013 Simpsonovi (TV seriál)
Strasti lásky (S24E12)
2012 Konec přehlídky (TV seriál)
Epizoda 5 (E05)
Epizoda 4 (E04)
Epizoda 3 (E03)
další epizody (5)
Sherlock (TV seriál)
Reichenbašský pád (S02E03)
Psisko baskervillské (S02E02)
Skandál v Belgravii (S02E01)
2010 Sherlock (TV seriál)
Velká hra (S01E03)
Slepý bankéř (S01E02)
Studie v růžové (S01E01)
2009 National Theatre Live (TV seriál)
Slečna Marplová (TV seriál)
Vraždit je snadné (S04E02)
2008 Poslední nepřítel (TV seriál)
2005 Až na konec světa (TV seriál)
Fire Down Below (E03)
Close Quarters (E02)
Rites of Passage (E01)
Broken News (TV seriál)
2004 Nathan Barley (TV seriál)
2003 Čtyřicítka na krku (TV seriál)
Epizoda 6 (E06)
Epizoda 5 (E05)
Epizoda 4 (E04)
další epizody (6)
Špióni z Cambridge (TV seriál)
Epizoda 2 (E02)
MI5 (TV seriál)
Epizoda 1 (S02E01)
1996 Tichý svědek (TV seriál)
1992 Heartbeat (TV seriál)

Dokumentární

2017 Sherlock Holmes versus Conan Doyle (TV film) - a.z.
Walk with Me - vyp.
2016 Naples '44
2014 Cristiano Ronaldo: World at His Feet - vyp.
Lennon or McCartney - a.z.
Putování s dinosaury 3D - vyp.
2013 Jerusalem
National Theatre Live: 50 Years on Stage (TV film)
Životopis Stephena Hawkinga
2012 Pátrání po tunelech smrti (TV seriál)
Sherlock Uncovered
Stephen Hawking a jeho Grand Design (TV seriál) - vyp.
2011 The Big Picture (TV seriál)
Zvědavost (TV seriál)
2010 Do vesmíru se Stephenem Hawkingem (TV seriál) - vyp.
Příběh o původu všeho (E03) - vyp.
Cestování časem (E02) - vyp.
Mimozemšťané (E01) - vyp.
Unlocking Sherlock
Van Gogh: Příběh (TV film)
2009 Jižní Pacifik (TV seriál) - vyp.
Křehký ráj (E06) - vyp.
Podivné ostrovy (E05) - vyp.
Oceán sopek (E04) - vyp.
další epizody (6)

Hudební videoklipy

2017 Elbow - Gentle Storm (hudební videoklip)

Divadelní záznam

2016 Pocta Shakespearovi (divadelní záznam)
2015 Hamlet (divadelní záznam)
2011 Frankenstein (divadelní záznam)

Producentská filmografie

Filmy

2022 Rio
Rogue Male

Host

TV pořady

2019 The 76th Annual Golden Globe Awards (TV pořad)
2017 69. Emmy Awards (TV pořad)
The IMDb Show (TV pořad)
2015 Oscar's Red Carpet 2015 (TV pořad)
The 87th Annual Academy Awards (TV pořad)
The EE BAFTA Film Awards 2015 (TV pořad)
2014 66. Emmy Awards (TV pořad)
86. Annual Academy Awards (TV pořad)
Ocenění Breakthrough Prize 2015 (TV pořad)
Oscar's Red Carpet 2014 (TV pořad)
The 20th Annual Screen Actors Guild Awards (TV pořad)
2013 Circus Halligalli - Best of (TV pořad)
2012 64. Emmy Awards (TV pořad)
BAFTA Television Awards 2012 (TV pořad)
Módní styl hvězd (TV pořad)
2010 Conan (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
The Graham Norton Show (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
1975 Saturday Night Live (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(4 588)