Australané v první světové válce nebojovali jen na Gallipoli, ale i v hlubokém evropském podzemí. Příběh filmu australského režiséra Jeremyho Simse vychází ze skutečných událostí. V roce 1916 se první světová válka dostala do patové situace. Fronta se táhla od kanálu La Manche až ke švýcarským Alpám. Miliony životů byly ztraceny. V zoufalém pokusu o průlom byli do tunelů a šachet pod nepřátelskými liniemi povoláni civilní důlní inženýři a horníci. Tím začala tajná, tichá podzemní válka. Jedním z těchto mužů byl i Australan Oliver Woodward, který sloužil u 1. australské tunelářské roty a zúčastnil se proslulé bitvy o messinský hřeben. Za svou službu byl vyznamenán Vojenským křížem 1. stupně a stal se tak jedním z pouhých čtyř Australanů, kteří toto vysoké vyznamenání obdrželi. Film, sledující válečné osudy Woodwardovy jednotky, získal celou řadu cen. (Česká televize)

Yokolobuna

Správně ušmudlaný film z prostředí poměrně atraktivní 1. sv války, kterému vychází to nejpodstatnější – hutná atmosféra. Jedinou záhadou je pro mě hlavní hrdina, který prostě na 26 nevypadá ani omylem a celkově se do filmu nehodí. ()

kluk z Na

Tak todle je výživný válečný materiál. Docela mě to překvapilo,nikde to nedrhlo. Těm chlápkům prostě musíte fandit, chytnou vás za srdce. Tísnivá atmosféra všudypřítomné hlíny a vlhka. No a hlavní hrdina? Supr herec. ()

Santino7

Ak mám narýchlo vymenovať zopár solídnych vojnových filmov, nie je problém. Pokiaľ by sa však mali týkať iba prvej svetovej vojny, to by už problém bol a pred týmto snímkom by ma nenapadol pravdepodobne absolútne žiaden (možno ruský Admirál, hoci ten o vojne ani nie je). A to je veľká škoda, pretože prvá svetová má podobne ako tá druhá obrovský potenciál a skrýva mnoho kvalitných príbehov, ktoré by si sfilmovanie zaslúžili. Tento film je tomu dôkazom, Austrálčania sa danej témy (o ktorej som vopred popravde nemal žiadnu šajnu) chytili dôstojne a výsledok je vcelku sympatický. A hlavne je to niečo nové, no schválne, napadá vás niečo na tému tunelárov? A nie tých súčasných... Ak by som mal niečo vytknúť tak by to paradoxne boli práve retrospektívne scény v Austrálii z čias spred narukovania, tie mohli byť aj lepšie a o niečo výpravnejšie, aby tak balansovali tento nedostatok vo zvyšku filmu. Mohli sa s tým pohrať viac a dať im väčšiu váhu, takto vyzerali dosť nasilu vložené a hlavne zbytočné - "len aby boli". To je však v podstate iba taká maličkosť, filmu ako takému to nejak zásadne neuškodilo. Mimoriadne silná bola naopak scéna s 16 ročným zdravoťákom, ten trpký humor sa tu naozaj vydaril. Ako sa hovorí, úsmev cez slzy. 4/5 ()

KOZEL84

Australani nebyli žádní přizdisráči.Hlína (doslova) by byla,kdyby jim to tam práskli na Silvestra.Nepamatuju kdy sem naposled viděl tak dobrý ratatata-bum film.Milostná linie nebyla vůbec otravná,ba naopak působila osvěžujícně a člověk aspon' na chvilku nemusí myslet na tu špínu a dřinu kolem.Plus krásná hudba a příjemné obsazení.Kopem! http://www.youtube.com/watch?v=BMa5SgNza5w ()

KoleckoR

Parádní film z první světové války o četě australských tunelářů - saperů, kteří se podkopávají pod nepřetálské zákopy, aby je odpálili. Stejný záměr ale mají i Němci. Nastává tak hra na ticho a čekání na chybu nepřítele 25 metrů pod zemí, kde na povrchu řádí zákopová válka. Již od prvních minut filmu jsem byl v napětí, které mě neopustilo po celé 2 hodiny. Film o skutečných lidech a pravdivém příběhu. ()

joudas

Spolu s krokodýlem Dundeem a Šíleným Maxem asi jediný „čistokrevný“ Australský film, co jsem viděl. A musím říct, že není vůbec špatný. Filmů z období 1. Světové války zase tolik není a tento se navíc dívá na tuto válku s trošku jiného úhlu. Totiž z podzemí, kde Australští horníci podkopávají Německou frontu, aby ji pak mohli vyhodit do vzduchu. Vážně dobře natočené a navíc zahrané neokoukanými herci. Obzvlášť Cowella bych uvítal ve více filmech. ()

warrenur

Vyborne sfilmovane.Tento sposob boja v obdobnych filmoch mi nepodali tak autenticky, ak vobec. Vynikajuce herecke obsadenie i vykony. Klobuk dolu, odporucam. ()

WillyMarks

"thats your heart, feel it?" Jeden z nejlepších válečných dramat posledního roku...příběh mě dojal odvahou mužů v boji a jejich odhodlání dokončit úkol za každou cenu.. film má perfektní zvuk a klidnou přehlednou kameru, která přidává další polínka do pekelného dramatu. Toto je realný důkaz o skutečné Velké Válce. 89% ()

agassi68

Štýlom 60 tych rokov natočený film bez výraznejšej postavy. Prakticky sa odohráva celý v podzemí a o napätie sa má postarať konflikt Nemcov a spojencov. Bohužiaľ to veľmi nevychádza tak to režisér strihol romantickou linkou medzi hlavným hrdinom a mladučkou dievčinou, ale staromódne spôsoby nahovárania tomu tiež veľmi nepomohli. Tých pár akčnejších momentov aspoň potiahlo celý film na priemer. ()

FeriusParfax

Tento víkend byl opravdu na kvalitní filmy velmi skoupý. Započal hned tímto nepovedeným válečným filmem. Ač mám válečné filmy hodně ráda, tak tento mě zklamal. Konečně se ukázal originální husarský kousek australských vojáků, kterak nechali vybouchnout Němce přímo pod jejich zadky (nutno dodat, že to bylo v konečném důsledku trošku zbytečné). Ale provedení opět haprovalo. Jedinou emoci jsem cítila při hrozných podmínkách v zákopech, které byly, jak tušíme, strašné. Druhou emoci vyvolal pohřeb no name postavy. To mě naštvalo, protože se vám tvůrci snažili vnutit smutek nad jednou umřelou postavou, kterou jste viděli snad 2x. Ale možná se pletu. Všichni tam totiž tak splývali, byli nudní a nezajímaví, že jsem si zapamatovala jen obličej hlavní postavy. Zklamání. Ke zmíněnému pohřbu mě hned napadl citát J. V. Stalina: „Smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika. ()

Lucas87

Co si budeme povídat, filmů, které se věnují první světové válce je pramálo, a když jsou povedené tak jsou cennější než zlato, Hill 60 mě přesvědčil o svých kvalitách svým surovým zobrazením jak zákopové tak i havířské války. Muselo to být zvláštní cítit v Londýně nebo v Dublinu vůni tak velké exploze z evropského bojiště. Film je dost napínavé drama i přesto, že je o kopání v podzemí většinu času. Pro člověka se strachem ze stísněných prostor to musí být až hrůzostrašné a realistické během toho filmu. Musím vyzvednout kameru, herecké výkony a především skutečný příběh podkreslený vynikající hudbou od Cezary Skubiszewski. ()

Whitebeard

Jo, tak tohle je lahůdka, kterou mam v hlavě ještě dva dny po shlédnutí. Krásně odvyprávěný příběh australských horníků, kteří se v první světové válce podkopávali pod německými zákopy a snovali největší člověkem kontrolovaný výbuch té doby (výbuch v Belgii byl údajně slyšet až v Londýně a Dublinu), Neuvěřitelně natočeno, klaustrofobikům film rozhodně nedoporučuji, z některých pasáží až běhá mráz po zádech. Ono trčet 27 metrů pod zemí pod nepřátelskou linií neni rozhodně sranda... ()

Jeand´Boa

Velic zvláštní válečný film, který však má zdařilou atmosféru...Boje o různé kopce a kóty se vedou většinou způsobem běžným, tedy na povrchu, kde umírá mnoho vojáků, což se dá zachytit rozličnými způsoby...tento snímek však dokazuje, že i bez přímého kontaktu s nepřítelem lze hovořit o pořádně těžké bitvě, kdy možná nepadne tolik mužů, ale i tak je to dramatické a kruté...stísněné prostory totiž dokáží plnohodnotně nahradit prostředí krvavého bojiště... ()

mi-ib

Řemeslně velmi dobře zmáknutá práce. Bahno je bahno. Co mi přijde jako slabina filmu je ne nějak závratně zajímavý děj, ale asi to bude tím, že tvůrci nechtěli moc ulítnout od autenticity a pravdivosti předlohy. Což bych ale zase ocenil. Navíc to s tím dějem nebude tak horké, protože jsem tento dvouhodinový snímek uplně v pohodě zhlédnul i s jednou otravnou reklamou. Možná by to chtělo ještě přitlačit, protože i přese všechno zobrazené v tomto snímku tuším, že 1.SV byla mnohem větší maso. Povedený snímek, ale k plné spokojenosti má přecejen dál, než bych doufal. ()

kluzo

Skvěle udělané válečné drama. Neotřelé herecké výkony. Neokoukané tváře. Pro mne jako člověka pohybujícího se celoživotně v hornickém prostředí navíc jako bonus právě hornické prostředí (hvězdička navíc) Z válečných filmů řadím u sebe k nejlepším filmům jako např. Četa, Nepřítel před branami, Stalingrad, Na západní frontě klid, atd.. ()

anitae

První světová a její největší výbuch, tunely, vlhko, déšť, bahno, zranění a mrtví, flashbacky, které film zlidšťují. Bohužel mě žádná z postav nevzala za srdce, ale námět je zajímavý. ()

vojtylla

Sledování tohoto filmu pro mě bylo opravdu silným zážitkem, ještě teď mi buší srdce napětím a stále musím přemýšlet nad osudy jednotlivců, kteří byli obětováni vyšším zájmům. Od australské produkce jsem toho příliš nečekal, musím však konstatovat, že jsem dlouho neviděl takhle povedený film o první světové válce. Kontrast nádherné australské idylky a zákopových hrůz ještě umocňuje sílu filmu. ()

netWoor

i když jsem se na začátku nudil, postupně mě film dostal a já byl zvědavý, jak to dopadne. Řemeslně určitě solidně zvládnuté, celou dobu jsem věřil, že takhle nějak to klidně mohlo být. Na úplně celé čtyry hvězdy to necítím, přesto je dát chci ... minimálně za originalitu ... ()