Šťastní to lidé: rok v tajze

• Německo Happy People - Ein Jahr in der Taiga (více)

Navštívíme vesnici Bakhtia. Evropanům připomínají zdejší podmínky zimu, ale tady je jaro. Jsme totiž v srdci Sibiře. Nekonečná divočina kolem se nazývá tajga. Nevedou tu žádné silnice, ani železnice. Existují jen dva způsoby, jak se sem
dostat: vrtulníkem nebo lodí. Řeka Jenisej je zamrzlá. Lodě se do Bakhtii dostanou jen během pár letních měsíců. Ve vesnici žije asi 300 obyvatel, většina se živí jako lovci kožešin. (oficiální text distributora)

Autogram

Šťastní ľudia to svojim spôsobom sú, aj keď nám sa tento spôsob šťastia môže zdať zvláštny kvôli nepredstaviteľne tvrdým podmienkam života. Ale majú úplnú a skutočnú slobodu, pretože nemajú žiadne predpisy, žiadnu byrokraciu, žiadnu vládu, iba svoju prírodu, psy a lovecké schopnosti. Vedia vyrobiť lyže priamo zo zoťatého stromu, postaviť zrub, vychovať loveckého psa a stavať pasce. Nie je to ale úplná divočina, majú aj snežné skútre, motorové člny alebo reťazové píly a v lete raz za štyri roky k nim zavíta nejaký politik s vrecami kukurice získavať ich hlasy, pričom sa stretne s maximálnou ignoráciou. Titulky v dokumente boli fajn, ale zážitok mi dosť kazil akoby nezúčastnený anglický komentár, privítal by som ruský a hlavne originálne ruské hlasy protagonistov, tie mohli byť radšej bez anglického prekladu. ()

klima777

Jsme-li šťastni, většinou to neregistrujeme... Prostě jsme. A tak jsou zde nejrůznější duchovní osoby, filosofové a žel, také snobi, aby nám tento prostý fakt připomínali, zpřítomňovali a v horším případě neadekvátně komentovali... ()

vitekpe

Slabsi 4. Za prve - protoze to kazil nejaky nesmyslny flegmaticky a neprijemny komentar v nedobre anglictine, ktery trval po celou dobu filmu (proboha proc?), a za druhe - si myslim, ze z takovehoto dokumentu (mel-li to byt opravdovy dokument) se dalo "vytriskat" mnohem vic...Posudte sami, ztraceny cas to ale neni. ()

bari68

Jak atmosférou, tak i naturalistickým vyznením sa jedná o veľmi pôsobivý dokument, zachycujúci a obsahujúci posolstvo, resp. myšlienku života ľudí na Sibíri. ()

klukluka

Jasně, byla za tím samozřejmě vidět ta neskutečná filmařská dřina, proti tomuhle je klasickej celovečerák procházka růžovým sadem. Ale jinak mě to nějak extra nebavilo. Chyběl mi tam nějaký silný příběh. Ten o psu roztrhaném medvědem mi nestačil. A silnější tam nebyl. Prostě ne! A pak je tu moje výhrada na adresu názvu: jací šťastní to lidé? Kdo tam kdy mluvil o štěstí? Nějaký komerční lovec, který tam jezdí jen na zimu, se zmínil o tom, že ho baví lovit. Ale to bylo všechno. Jinak se tam všichni jen klepali zimou, dřeli jak mezci a natírali se mazutem, aby je nesežrali komáři. Jestli jsou i tak šťastní, tak to pro nás páni režiséři nezaznamenali. Že pálí jednou v roce figurínu Paní zimy? Umí se bavit ještě nějak jinak? Nebylo tam o tom ani zbla. Název je návodný, ale zavádějící. ()

Romario

Neskutečný obdiv k tomuto způsobu života. Co všechno musí takový člověk umět, kolik dovedností a řemesel ovládat, aby sám přežil po dlouhé měsíce odkázaný jen sám na sebe a svého psa. ()

TheDude

Mrazivá dokumentární lahůdka. Sdílím s Herzogem nadšení z života lovců a jejich doslova bezmezné improvizace a vynalézavosti v těch nejtěžších podmínkách. Bonusem je zjištění, že údajný příbuzný slavného režiséra Tarkovského si tam někde v Tajze místo filmařiny loví ryby puškou. Jedna výmluvná "Za všechno mohou Rusové. S nima přišla vodka." ()

vander19

Niekedy v 70. rokoch minulého storočia napísal spisoval Žák knihu - Lovcom v tajge. Od jej prečitania sledujem vášnivo všetky dostupné dokumenty odohrávajúce sa v tejto nekonečnej divočine. Ale až tento film mi doslova presne zobrazil to čo popisovala knižka, ktorú som prečítal naposledy asi pred 5 rokmi. Presne ten štýl života, osamelého lovca v nekonečnom lese, ktorý si na svoj chlieb zarába lovom. Na druhej strane som mu závidel jeho slobodu, svet bez internetu, mobilu, stresu aj keď na druhej strane neskutočne drsný spôsob života. Teploty blížiace sa ku -50 cez zimu niesú ničím neobvyklím. Lovia pomocou starých a overených metód, aj keď mne osobne sa niektoré pasce nepozdávali. ()

angloumene

Názorné a přehledné představení toho, jak se vlastně žije v tajze. Je jasné, že to není jen tak, ale zdejší obyvatelé si jsou moc dobře vědomi, jakou mají výsadu v možnosti života v harmonii s přírodou. Já bych takto asi žít nedokázala, tak jsem ráda, že se ke mně dostala alespoň tato zprostředkovaná varianta. Když ne kvůli krásné přírodě, určitě stojí za vyslechnutí si zajímavých úvah o vztahu člověka/lovce a zvířat. ()

Mikino00

Působivý dokument z nehostinného prostředí s lidmi, kteří si obdiv jistě zasluhují, jejich schopnost přežít z toho co dá okolní svět je obdivuhodná. K tomu vám vše zajímavě vysvětlí, jen jsem z dokumentu získal jiný pocit než tvůrci zamýšleli, a to, že tajze by bylo bez člověku lépe. ()

jilda

Tvrdý život v izolované vesnici na Sibiři musím obdivovat, ti lovci jsou skuteční borci v přežití a jejich vynalézavost, šikovnost, kondice a zejména psychika stojí za vidění. ()

barteca

Ruský člověk je mistr improvizace, poradí si vždycky. Má jenom sekyrku, ale vyrobí si nejkvalitnější lyže....... cokoliv. Obdiv ! ()

vojtaz

"Místní voliče by to snad ani nemohlo zajímat míň" ... si tak člověk říká, když na to kouká, co má dneska vlastně smysl... ()

agassi68

Toto by mal každý z nás absolvovať aspoň na týždeň. Prestali by sme nadávať na náš proti tomuto prepychový život. Rusi si vždy vedeli poradiť bez rôznych výdobytkov techniky a tu máme možnosť vidieť viacero praktických vynálezov od lyží až po repelent. A nádherná príroda v strede Sibíri nepotrebuje komentár.. ()

MarleyCZ

Jak tady čtu ty komentáře, přemýšlím... Viděli jste ten dokument vůbec? Snad jeho 1/6 je o tom, jak tam jsou lidé nespokojeni(problémy s alkoholem apod.). Lidé si v té krajině jistě uvědomují, že se dá žít lépe, a proto jich také dost odchází do měst. Dalo by se říci, že zde obyvatelstvo pomalu vymírá a my tak máme jednu z posledních možností dozvědět se, jak to v takové oblasti vypadá(člověk vs. příroda vs. zima). Moc s názvem "Happy People" nesouhlasím, z filmu jsem měl opačný pocit. 95% ()