Neoznačoval bych tento zajímavý film jako čistokrevný western. Označil bych ho spíš za drama a slovo western bych přesunul na druhou pozici. Podle mého jde především o drama hrdého kmene Čejenů, kteří museli v dávných dobách osídlování území, mimo jiné i Čejenů, čelit násilí a bezohlednému vyvražďování bezcharakterními bělochy. Myslím, že tento film vcelku pravdivě vypovídá o těžkém osudu původních obyvatel Ameriky. Je to skutečný, nepohádkový příběh ze Západu vykreslující bídu a bezmocnost utiskovaného národa bezohlednými přistěhovalci.(25.11.2007)

Trochu rozvleklý, ale jinak poměrně zajímavý snímek z divokého Západu.(25.7.2002)

"I pes může jít kam chce, jen Čejen ne!" Dne 7. 9. 1878 Čejenové pochopili, že jsou dlouhodobě taháni sliby bílého muže za fusekli, vyrazili na dlouhou pěší tůru z rezervace do domovského Yellowstonu a to neměli dělat. V Americe si přeci nemůže jen tak někdo trvat na svých právech. Takže vojáky na ně, bulvár na ně a vlastně všichni na ně! Jenže v tomto snímku jsou indiáni ti dobří, bílí jsou vesměs svině a divák si může dějiny Ameriky vyzkoušet z pohledu rudé kůže. Mne to tedy poměrně zaujalo, ale na můj vkus to bylo příliš dlouhé, takže si po nějaké době patrně vzpomenu již jen na legendární výzvu sedícího Wyatta Earpa k souboji: "Tak vystřelte, já se pak přidám."(13.1.2016)

Hned od počátku jsem tušil, že šlo slavnému kronikářovi amerického filmového západu a režiséru Johnu Fordovi v námětu filmu o ryze realistický příběh, který moc nevzruší, ale jeho sympatie jsou především na straně indiánů, kteří byli vyhnáni ze svých území dnešní přírodní rezervace Yellowstonského parku. Chyba není ve stylizaci děje, ani v charakteristice pochopení indiánské duše, ale v uchopení látky, ze které se zrodila šedivá realita. Snad tu svou roli hrála skutečnost, že příběh nevyšel ze zaprášených svazků knih kovbojských či indiánských románů, ale autentických dobových dokumentů. Domnívám se, že nesporné hodnoty tohoto díla jsou v tom, shodneme-li se, že zde není žádná krása romantiky ani ušlechtilost odvahy bílého kolonisty, ale indiánský zubožený kmen, který s vypětím sil se snaží přežít a kritický pohled na americkou minulost. Není to prostě ten typický žánr americké kinematografie. Na mě to bylo moc rozvleklé tempo a žádný spád. Některé pasáže jsou moc zbytečně okázale popisné a přitom působí chladně. Přesto si myslím, že nebylo ztrátou času film vidět.(28.2.2009)

Rozpočet $4,2milióna║ Vyznie to svojou minutážou ako moc dlhé, na ponúknutí skoro priamočiary dej o putovaní Čejenov za slobodou ale stále to dosahuje aspoň štandart slušnej priemernosti. Kde je občas miestami ponúknutý strhujúci dej z napätím, prípadne príde aj nejaká ta prestrelka. Trošku poteší aj malé odbehnutie od rozohraného príbehu s Indiánmi do Dodge City za Wyatt Earpom. /65%/(3.3.2009)

• - Spencer Tracy byl nejprve obsazen do role Karla Shultze. Poté, co dostal infarkt, byl nahrazen Edward G. Robinsonem. Scény byly posléze přetočeny ve studiu, což je nejvíce patrné při závěrečném rozhovoru s Čejeny. (Mol)

• - Finálový duel mezi Malým Vlkem (Ricardo Montalban) a Červenou Košilí (Sal Mineo) byl natočen v den, kdy byl zastřelen John F. Kennedy. (Mol)

• - Průměrná délka záběru je 11,6 sekundy. (Mol)