Pozemšťané, koho budete volit? (TV film)

Earthlings, who are you voting for?

(festivalový název)

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2010, 30 min

Aleš Koudela

V dnešnej spoločnosti majú aj mentálne postihnutí možnosť voliť a rozhodovať o budúcnosti národov, volebné právo nie je ohraničené inteligenčným kvocientom, čo je síce spravodlivé, no možno nie až tak rozumné. Niekedy som mal pocit, že postihnutí tam boli iní, niekedy som mal pocit, že je to dobré zrkadlo do spoločnosti, no pozorovateľné boli aj stereotypy. Občas som sa celkom pobavil, občas mi prišlo milé ako sa správali politici a to nielen Paroubek, ale aj Schwarzenberg, ktorý svojím prejavom akoby medzi nich zapadol. Blbosť súčasného systému dosť dobre vystihli, je to práve blbosť, ktorá bráni tomu, aby tu fungovala priama demokracia, je to práve blbosť, ktorá bráni aj v posune spoločnosti vpred a myslím, že mentálne postihnutí na tie chyby celkom poukázali svojou úprimnosťou, no problémom nie je len blbosť. Zaujímavé a priam experimentálne dielo, ktoré sa len tak nevidí.(29.9.2013)

Výborný námět. Lidé s mentálním postižením zkoumají naší politickou scénu těsně před volbami. Nic nedovede politiky vyvést z míry víc, než prosté otázky, o nichž si každý myslí, že na ně každý zná odpověď. Navíc sympatické zahrávání si s mimozemskou sférou, když se jeden z aktéru ptá kolemjdoucích, kdo z politiků je největší mimozemšťan, když v tom se za ním na celoplošné obrazovce zjeví mistr Paroubek. Milé, vtipné, vede k zamyšlení. Škoda, že některým politickým stranám nebylo věnováno zrovna příliš prostoru, v němž by se mohli ukázat v ostřejším světle.(7.11.2010)

Geniální! :-) 100%(15.12.2010)

LFŠ 2011 ... Ohromná sranda, občas trochu na úkor mentálně postižených, ale to snad nevadí. Na celém - vskutku unikátním - dokumentu bylo asi nejpůsobivější, že ukázal na "retardech", že smýšlejí v podstatě stejně jako většinová populace ČR s tím rozdílem, že zmínění aktéři umí své názory aspoň celkem jasně a hlavně upřímně zformulovat. Rozhodně sofistikovaněji než volič KSČM pokřikující cosi o Baníku a Pyče. :)(2.8.2011)

Ten film trošku připomíná snímek Larse von Triera Idioti :-) Bez urážky ...(17.3.2011)