Doručovací služba čarodějky Kiki

Hajao Mijazaki

Předloha:

Eiko Kadono (kniha)

Hajao Mijazaki

Rozpočet ¥800,000,000(približne $8miliónov)Tržby Celosvetovo $12,200,000║ Na čarovnú tvorbu plnú najrôznejších fantázií od majstra animácie Miyazakiho sa to drží až prekvapujúco moc pri zemi, ako rozprávka to je fajn ale chýba mi tam väčšia hĺbka, je to len také sladké cukrátko, ktoré neprinesie silnejší okamih čo by toto dielko niekam vyššie zaradil, takto mi to príde len ako všedný priemer. /60%/(6.9.2009)

Mijazakiho nejfeminističtější pohádka. V celém celovečerním snímku vystupují pouhé dvě důležitější mužské postavy (tři, počítáme-li kocoura Jijiho), hlavní roli zde však hrají ženy. Přátelská, mateřská pekařka, úspěšná, sofistikovaná designérka, moudrá a hodná babička a především pak nezávislá mladá umělkyně - to všechno jsou pro malou Kiki vzory, bez kterých se během dospívání neobejdou ani čarodějky. Kiki sice není tak originální a plná nápadů jako Cesta do Fantasie a její animace je o poznání klasičtější, než vizuálně strhující Zámek v oblacích; ale svými krystalicky čistými postavami a hlavně vzorným, didaktickým zpracováním si místo po boku těchto šperků zaslouží. 90%(11.3.2015)

Jeden z nejlepších Miyazakiho filmů. Půvabná pohádka o malé čarodějce (aneb Harry Potter v sukních:), která musí potěšit všechny malé i velké.(18.11.2003)

Dobrota, laskavost, přívětivost, barvičky, perfektní animace, fascinace prostotou.(14.3.2009)

Sympatická a vtipná rozprávka. Jednoduchý, ba až priam primitívny príbeh bez výraznejšej zápletky, a pritom veľmi pôsobivý výsledný efekt. Miyazaki aj po vizuálnej stránke tradične nesklamal, takže 80% ako lusk.(31.3.2008)