Doručovací služba čarodějky Kiki

Hajao Mijazaki

Předloha:

Eiko Kadono (kniha)

Hajao Mijazaki

Jeden z mála Miyazakiho filmů, kde nejde vyloženě o fantaskní bytosti, které překvapují svou infantilností a originilatou. Jasně, příběh čarodějky, která si zřídí živnost v podobě roznášení balíků na koštěti, je samo o sobě dost zvláštní, ale u Miyazakiho je to hotová věc. Jako vždycky se musím pozastavit nad tou neuvěřitelnou animací a detailností. Nechápu, kam na to režisér chodí (možná je to tím nadměrným pitím čaje, který má neustále při sobě..), protože -ač se nad tímhle normálně nepozastavuju- tak uniknout si takové uklouznutí po lupení či při lezeni do kopce, je vyloženě hřích. Kiki by svou ochotností a ctností sice předčila i Matku Terezu, ale nějak výrazně na pěst není. Na rozdíl od svého kamaráda, který je opravdu....ale opravdu blbec. Má sice zajímavé kolo, ale to vás nezbaví dojmu, že většího protivu Miyazaki ještě nestvořil. Můj barometr značící mou momentální pohodovost ukazuje zářícího smajlíka, takže to asi nebylo tak hloupé, jak se zdálo :D(8.2.2009)

To všechno ta kočka! Jak moc bych chtěla takového Jijiho, se kterým bych poletovala nad, francouzskou atmosférou salajícím, japonským městečkem, kde je všechno bezstarostně krásné a dokonalé. Kouzelný příběh mladičké čarodějky si mě svojí odzbrojující čistotou naprosto obtočil kolem prstu. Rozkošné!(3.12.2009)

Člověku, který Miyazakiho nezná, bych toto doporučil jako první film. Vtipné ("až se ráno probudíš a uvidíš bílou kočku, to jsem já"), lehké, veeelmi pěkné.(11.4.2009)

Na povrchu velmi jednoduchy pribeh, ktory bude pochutkou pre tych mensich, no pre fanuskov Miyazakiho to bude podobne ako jeho ostatne filmy vylet do jedinecneho sveta plneho nadhernych drobnosti a fantazie, tak, ako nam to dokaze naservirovat len on. Zasol som pri scene, kde sa Kiki opakovane a neuspesne snazi vzlietnut na svojej metle. Miyazaki proste prinasa diela, ktore prekracuju hranice predstavivosti vacsiny divakov. Jeho filmy su brany do svetov, do ktorych by sme inak nemali moznost nahliadnut. (10/10)(10.9.2008)

Sympatická a vtipná rozprávka. Jednoduchý, ba až priam primitívny príbeh bez výraznejšej zápletky, a pritom veľmi pôsobivý výsledný efekt. Miyazaki aj po vizuálnej stránke tradične nesklamal, takže 80% ako lusk.(31.3.2008)

• - Autobus, se kterým se na začátku Kiki téměř srazí, nese název Studio Ghibli. Jedna z tváří za oknem pak podezřele připomíná mladšího Hayaa Miyazakiho. (Jirka_Šč)

• - Scéna, kdy paní Osono nabízí Kiki kávu, byla v dabované verzi Disneyho mírně upravena. Paní Osono v ní místo kávy nabídne Kiki horkou čokoládu, protože se tvůrcům nezdálo vhodné, aby se ve filmu nalévala káva dětem. (Hromino)

• - Postava Kiki z doručovací služby byla inspirována dcerou producenta filmu. (mr.filo)