Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

Redi

Velká škoda, že je scénář nudný, nezáživný, až jednoho ani nezajímá, co se na konec doopravdy stane. Mohlo to být jinak velice dobré drama. Takto z něj dělá lehký nadprůměr jen výborné herecké duo, neurážlivá režie a místama audiovizuál, což na víc nestačí. 65% ()

Mishqo

tento film držia pokope najmä herci a scenár ale koniec koncov aj námet bol dobrý a ešte lepšie prevedený na plátno, drží vás v napätí, očakávaní, skvelá atmosféra...75-80% ()

Narya89

Pro náš kategorizující způsob myšlení je typické používat labely jako "šílený" nebo "nemocný" člověk, nicméně stejně jako si dříve lidé spojovali lidé východ a západ slunce nebo slapové jevy s bohy, i my bychom si mohli uvědomit, že jsou tu věci, které nás přesahují a zkrátka jim zatím nerozumíme - a hranice mezi tím, co nyní považujeme za šílenství či genialitu je často velice tenká a překrývající se. ()

hroubek

Jeff Nichols mě dostal svým filmem Mud, a nedávnou jsem jsem si řekl, že bych mohl zkusit film, který natočil předtím. Take Shelter hodně zajímavý film, který se umí trefit do černého a krásně si hraje i s divákem. Nichols je jako režisér velmi jistý a ze svých herců dostává maximum, takovým způsobem, že je obdivujete, bojíte se o ně nebo jen mlčky sledujete co bude dál. Hodně moc se mi líbilo jak si Nichols hraje s přírodou(bouře, ptáci) a jakým jednoduchým způsobem umocňuje atmosféru. Michael Shannon je zde perfektní a jeho proměna v průběhu filmu je herecký koncert. Jessica Chastain jako milující manželka je zde naprosto parádní, i když nemá tolik prostoru. Film má super atmosféru a díky tomu fungují spousty scén jako ta v jídelně, v úkrytu nebo sny. Take Shelter je dost znepokojivý film, který jsem si užil, protože je to parádní řemeslná práce a důkaz toho, že Nichols je obrovský talent. ()

Všivák

Celou dobu jsem si říkal. Kéž by ten paranoidní schizofrenik měl nakonec pravdu. Škoda, že se film celou dobu drží tak při zemi. Holt, geny jsou geny. S tím člověk nic neudělá. Koho by to pak mělo překvapit. Vzít to do ruky nějaký šílenec. Mít na to totální svobodu a tak 100 mega navíc. To by mohlo být zajímavější. ()

pursulus

Že prd je na prd.¬         Je mi prd po tom, které osoby zahrály tu kdovíjaké herecké koncerty, jestliže celek je o hovnu a slouží pouze pro účinnou podívanou a prázdnou hru. Tímto způsobem podaná "umělecká" díla množí se čím dál víc, za umění jsou vydávány "svaté" obrázky se zvučnými jmény, odlitky z hliníku. A ani ta forma zde není nikterak výrazná nebo původní. Co dodat? Že prd je na prd? ()

ghatos

Dvouhodinová vyjebávka s divákem. Kdyby se zkrátilo o 45 minut, tak bych ještě chápal určitě postupy (ničím invenční), jenže sledovat úmorné dlouhé záběry na psychicky zničeného týpka, jehož noční můry mu otravují život nemají v sobě nic zajímavého. Nakonec je to vcelku předvídatelné a zoufale jednoduché. 42% (never ever). ()

klima777

Výsostně americké. Ale jsem tolerantní děvče. Tudíž jsem se opanovalo. Na antipatie vůči survivalistům, zjednodušeným diagnózám (psychiatrickým, ekologickým, náboženským aj.), jakož i vyděračským praktikám nehledělo. Jízda po hraně únosnosti a vkusu. P. S. Curtisi, kdybys býval lépe vybíral manželku, svět by pravděpodobně vypadal jinak... Škodolibost? Ale, no tak... Tenhle film není propadák, leč hysterie netřeba.---- Tudíž se uklidním a uspěchanou třetí hvězdu (pelyněk černobýl, aneb tenkrát rovněž pršelo) odeberu. ()

Guzo

Když se podívám na oscarové nominace z 2011, určitě by se jedna hodila i pro Jeffa Nicholse nebo Michaela Shannona. Take Shelter je totiž skvěle natočený atmosferický film o jednom psychicky labilním člověku, který všechno vsadil na jednu kartu. Musím ocenit i nádherné scenérie s oblohou a hudbu, všechno do toho hezky pasuje. Není to u mě zrovna na 5 hvězd (třeba konec filmu mě úplně nezaujal), ale to ani King's Speech. ()

Zagi20

Naprosto souhlasím s přirovnání k Melancholii na americký způsob. A i přes to že je to asi milionkrát lepší a záživnější než samotná a tolik přeceňovaná Melancholia, nedostane od mě víc jak 3 hvězdy. Skvěle zahrané i natočené, ale nic z toho co sem viděl mě nijak neoslovilo ani nenadchlo. 50% ()

zigíš

Enigmatický (!) snad není filmu co by se k tomuto slovu hodil líp (možná upstream color, ale z úplně jiného důvodu) jeff nichols výborně pracuje s napětím, co postupně houstne a to výhradně náznaky a spíš konverzací než CGI exhibicí ..a závěrečná scéna (?) katarze ()

vyfuk

[KVIFF] Bylo řečeno, že jde o životní roli Michaela Shannona. A taky že byla. Asi jsem ho nikdy neviděl v tak osobní a silné roli. Kromě toho mám typy takovýchto filmů rád. Silně mi to i atmosférou připomínalo Mechanika, na kterého i po mnoha letech s láskou vzpomínám. Styl jakým by mohl být film pojat je taky několik, ale tím jak byl pojat zde mi to právě skvěle vyhovovalo. Lehce mi to ale nesedlo tolik jako ostatní filmy podobného typu. Což byla velká škoda. Nicméně ve Varech vidět sedm let starý film a jasně vidět jeho kvality a vůbec se o něm dozvědět, to je prostě šmak. ()

European

Přepis myšlenek při sledování Take Shelter: Nechápu, chápu, nechápu, chápu, nechápu, 5 min před koncem - to je fantastický film - vynikající myšlenka a skvělé zpracování, konec - to snad nemyslí vážně= to co jsem považoval ze geniální bylo ve 2 minutách zcela rozcupováno. ()

Composter

Pro mě jeden z nejlepších filmů roku. Tento film vás obalí tak hustou atmosférou, že se vám z ní nechce ven ani po jeho skončení. Příběh člověka, který trpí utkvělou představou, že se má "něco" stát a dělá vše pro to, aby se na to "něco" připravil, jak nejlépe může. Samotné projevy jeho mánie jsou velmi efektně natočeny - některé jsou tak děsivé, že mi připomněly svou intenzitou některé mé noční můry. Ohromné překvapení. ()

Almásy

jeden z najsugestívnejších filmov aké som za posledné roky videl. michale shannon hodný oscara a scenár ktorý by sa mal vážiť zlatom. čo tam po slabších efektoch, taká story tu už dávno nebola. skutočne vynikajúci film a z konca ma mrazilo ešte druhý deň. ()

jefff

Hodně podivný, ponurý film s budovanou atmosférou, která je místy hutná, místy ztrácí lehce tempo. Michael Shannon hraje dobře - on šílence (?) umí a Chastain je skvělá herečka snad v každé roli, ona je jednoduše dobrá. Film je to zajímavý, neklidný, ale životní zážitek to není. ()

Šakalík

Vynikající drama s lehce mysteriozními prvky, ve kterém Michael Shannon opět dokazuje, jak excelentní to je herec. Svým příběhem film nechává diváka docela dlouho na pochybách, jestli je Curtis spasitel s darem vize apokalyptické budoucnosti, nebo prostě jen duševně nemocný člověk, přičemž postupně se divák kloní spíše k racionálnímu vysvětlení... aby ve finále poznal, že vlastně neví nic. :-) Po boku výborného Shannona se představí půvabná Jessica Chastain, která hraje rovněž velmi přesvědčivě. Film je pravda docela dlouhý, jenomže je natočen poutavě, takže i přes přetaženou stopáž není ve finále myslím čeho litovat. Vyzdvihl bych rovněž podařenou hudbu. ()

Firebug

Pro mě jedno z největších filmových překvapení tohoto roku. Zejména protože jsem o snímku předem nic nezjišťoval (děkuji za radu J*A*S*M). Jde o psychologické drama s pozvolnějším tempem vypravování a nic víc vědět nemusíte. Doporučuji! ()

Fisek

Film staví na děsivé atmosféře, kde je hlavní postava, v podání Michaela Shannona, blázen. Trápí jej noční můry o přicházející bouři nevídaných rozměrů nebo má pouze bludy a halucinace, které mohou být příčinou zdědění duševní nemoci, schyzofrenie, po své matce? Když se se svými problémy svěří, nikdo mu nevěří a považují ho za blázna. Divák je tak postaven do situace, kdy se musí rozhodnout, jestli bude hlavní postavě věřit či ne. Perfektní drama podkreslující úžasnou hudbou. Sledovat Shannona při práci je nádhera, člověk jen žasne. ()

LadyVader

Omg.. existuje vůbec nějakej film, ve kterým ten chlap nehraje magora, úchyla, divňáka nebo afektovanýho psychopata? Fakt se mi jeho styl líbí :). Mít strach bouřek, tak jsem asi podobně vystíhovaná jako on v tomhle filmu. Některý scény byly fakt poněkud děsivý. O dvacet minut kratší stopáž a byla by to paráda, takhle prostě jen docela dobrej film. 8/10 for me. Edit: musela jsem zvednout hodnocení, pač i přes delší stopáž se mi ten film fakt líbil. Soucit s "bláznem" co trpí zlýma snama tam prostě byl. :) ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu