Kontraband

• slovenský

Kontraband

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie / Francie, 2012, 110 min

Islanďan Baltasar Kormákur sází na můj vkus až příliš na náhodu. Nic tu totiž nejde podle plánu a nasraný prďola Giovanni Ribisi by chtěl už brzy někomu ustřelit hlavu. Všechno záleží na bývalém pašeráckém esu, které, aby splnilo jednu misi, musí po hlavě vlítnou do druhé, pak do další a ještě do jiné.. Jakoby tvůrcům nestačilo, že divák chce zase po čase vidět film, který sází na postavy, slušné napětí a atmosféru a na realisticky pojatou akci (což se taky ze začátku děje). Jenže tahle (na první pohled) poctivá žánrovka to chce mít komplikovanější, za každým rohem čeká podraz na druhou a alespoň mě to zamrzelo. Protože osobně mi stačilo, když ten samý prďola Ribisi někomu máchal bouchačkou před obličejem a když se tu a tam přitvrdilo (pašerácká fuška se jednou změní ve velmi slušnou přestřelku). Přesto tuhle místy elegantní jízdu tahají nahoru herci – Diego Luna a opět ten samý prďola Ribisi jsou slušní magoři, Ben Foster a Mark Wahlberg jsou zase těma chlápkama od vedle, kvůli kterým si divák počká na jejich další hereckou štreku. Slušně odpracované, ale na vyšší level to nepochybně taky mělo..(9.4.2012)

Nelákalo ma to. Hovoril som si, že to bude opäť jedna z priemerných akčných zábaviek, ktorú budú o rok vysielať všetky komerčné stanice. Nakoniec ma presvedčilo meno režiséra, tušil som trochu iný prístup. To sa z veľkej časti potvrdilo. Film má spád, neustále graduje až do finále. Asi bude lepšie filmy vždy podceňovať, potom budú mnohí z nás spokojnejší. Príbehy o vydieraní a "poslednom kšefte" tu už boli x-krát, ale nie vždy sa to podarí takto namixovať. Mám len dve výhrady. Z Panamy sa im s dodávkou podarilo ujsť až nečakane hladko a K. Bakinsale by sa v igelite zadusila už po dvoch minútach...Toto mohli urobiť reálnejšie. Najviac ma potešila "plachta". Poznám Pollockove obrazy a na tej plachte som sa celý čas bavil. 70%.(2.2.2013)

Slušné řemeslo, s několika výbornými momenty. Wahlberg začal hrát zase snesitelně, Foster jede svůj standart a Ribisi si toho svého slizkého sráče vychutnává. Čím blíž jsme konci, tím víc to skřípe, ale co. Hlavně, že je sranda. Úroveň zábavnosti neklesne.(27.8.2012)

Ta pohádka je notoricky známá. Nezkušenému kohoutkovi zaskočí dodávka koksu a poblíž stojící švagr slepička musí kvapem sehnat kapku hotovosti. Putujíc od čerta k ďáblu nakonec uspěje, kohoutek radostně vyskočí a zakokrhá: „Kykyryký, Jackson Pollock!“ Islandský gejzír Kormákur vám zprvu pod nohama jen nevzrušeně bublá, od Panamy začne syčet a vřít a nakonec prudkou erupcí vynese vaše tělo k žánrovým výšinám - škoda jen, že pak na nafukovací matraci a s mojitem v ruce dopadnete uprostřed prosluněné kalifornské pláže.. Jinak G.Ribisi pojal roli sjetého gangstera opravdu zodpovědně - osobně si myslím, že na jeho účes padla minimálně třetina řecké roční produkce olivového oleje..(2.5.2012)

Páčilo sa mi to. Scenáru síce chýba nejaký silnejší (netradičný) moment, ale v rámci žánru dobre odvedená robota. S poodbnou béčkovou zápletkou naložilo 60 SEKÚND omnoho horšie. ITALIAN JOB bol na prvý pohľad poctivejší, ale omnoho rýhchlejšie my vyfučal z hlavy. V záplave priemerných filmov z poslednej doby vytŕča práve tento... (Najzaujímavejšie sú momenty, keď sa film začne hrať na ZBESILÝ ÚTEK.) Stačila by jedna nekomrpomisnejšia scéna (napr. drsnejšie finále) a bola by to pecka...(31.7.2012)