Kontraband

Kontraband

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Velká Británie / Francie, 2012, 110 min

• Payushka

Je to hodný taťka od rodiny, řeknete si. Fajn chlap, kterýmu ale nevadí pašovat drogy do ulic, kde si je může píchnout třeba i spolužák jeho vlastních dětí. Zásadnější vyprofilování postav ve filmu nemá moc místo. Jsou jednoduše rozděleny na ty hodné a zlé, dojde i na klišé, kdy jeden druhého očekávatelně podrazí, a myšlením spadají do kolonky "vidlák, který neřeší to, co se stane, až se ráno vzbudí".(30.5.2012)

Štýlová žánrovka - nič viac, nič menej. Dalo sa z toho vyťažiť viac, ale až príliš to zaváňalo náhodnosťou, v rozhodujúcich momentoch hrá každá sekunda v prospech hlavných hrdinov, a to malo od realistickosti pomerne dosť ďaleko. Takže hlavným kameňom úrazu je prehnane vykonštruovaný scenár. Komerčný feeling filmu Kormákurovi tiež moc nesvedčí a temná atmosféra vo filme nenastane tým, že použije tmavšie filtre. V mnohých scénach som mal pocit deja-vu, zvraty tiež nepriniesli pocit prekvapenia, postavy sú pomerne stereotypné, ale svoju úlohu splnili. Potešilo najmä duo záporákov, soundtrack a akčné scény, ktoré spravili tento film pozerateľným a držali ho v tempe. 60%.(17.2.2014)

Přesně tohle, tupá akce na jakési odpoledne, kde člověk může vypnout a jen tak blbě čučet, místy slintat (Kate). Něco podobného jsem už dlouho neviděl, obzvlášť mezi novou tvorbou. Je pravdou, že je to hloupé a prostoduché, možná i zbytečné, nóo 5/10. Chtělo by to víc surovosti a měně hodného taťku.(8.4.2012)

V prvom nadšení po skončení filmu som skoro vpálil plnú pálku. Takto to mám rád. Prvotriedna žánrová prácička a najlepší adrenalín od Unstoppable. Uveriteľní hrdinovia, nie príliš prekombinovaná zápletka (napriek tomu sa nájde miesto na prekvapivý zvrat) a od polovice, keď sa tvorcovia vykašlú na realistický prístup a začnú proste vŕšiť jednu komplikáciu za druhou, aj ohromne napínavá thrillerovka. Kandidát na najzábavnejšiu žánrovku tohto roka .(11.4.2012)

Jedna s tých lepších krimináliek za poslednú dobu. Herecké obsadenie je skvelé, dej dokáže pripútať, napätie tomu nechýba a dusným scénam atmosféra tiež nie. Režisérsky dobre zvládnuté len škoda, že sa s toho nevyťažilo viac. Všetko vo filme funguje fajn, ale všetko sme už v podstate videli. Takže skratka rovnaká šablónka len s iným štýlom a dobrými hercami. Rozhodne film, ktorý ale stojí za pozretie. 70% - 3*(30.6.2012)

• - Kontraband je prvním hollywoodským filmem režiséra Baltasara Kormákura. (Conspi)

• - V původním filmu Z Reykjavíku do Rotterdamu (2008), jehož je Kontraband remakem, ztvárnil režisér Baltasar Kormákur hlavní roli. (Adrai)

• - V průběhu proplouvání nákladní lodi plavební komorou Panamského průplavu můžeme vidět velícího kapitána u řídícího kormidla. To by za skutečných podmínek bylo jen velmi těžké obzvláště proto, že lodě daných rozměrů jsou v daných místech naváděny speciálně vycvičenými piloty provozní společnosti Panamského průplavu. (Conspi)