Vor v zakoně, vládce podsvětí

• Česko Zločinci podle zákona (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Ukázka z filmu
Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Ruské kriminální podsvětí nechvalně známým pojmem v celém světě. Tento tajemný a uzavřený svět dráždí představivost mnoha lidí. Jakými zákony se řídí? Kam sahají jeho kořeny? Jací jsou to lidé? Vše je opředeno mnoha záhadami. Roušku tajemství nám ve strhujícím dokumentu pomohou poodhalit lidé, kteří ve světě zločinu udělali závratnou kariéru. Vor v zakoně je pro někoho zkrátka mafián a špička ruského organizovaného zločinu, pro jiného autorita, vážený člověk, který pomáhá druhým. Tito lidé nezískali své vědomosti ve školách, ale ve věznici. Tam strávili celé své mládí a tam v Rusku začíná ta pravá zločinecká kariéra. Především ve vězení je možné vystoupat na nejvyšší stupně v hierarchii zločinu, jehož zákony jsou jednoduché: nezradit, nespolupracovat se státní správou, nesvazovat se rodinou a vychovávat pokračovatele, kteří převezmou štafetu. Nahlédneme do divokých let před i po rozpadu sovětského impéria, do doby sílícího propojení organizovaného zločinu se soukromým podnikáním. (oficiální text distributora)

Ferenzo

Velice zajímavý příběh několika ruských gangsterů, kteří po letech vraždění a vydírání otevřeně promluvili. Do jaké míry je to opravdově nevím, ale rozhodně mě to upoutalo a velice mě to začalo zajímat. Milovníkům dokumentů mohu jen doporučit. 80%. ()

Ludo444

Pokiaľ ste nedotknutý aspoň nejakým povedomím o tom čo sa dialo v 90. rokoch po pádoch komunizmu a do čoho sa to transformovalo tak vás to môže dosť šokovať. Inak je to zaujímavá sonda do ruského podsvetia a tá chladnokrvnosť prítomných až vyráža dych. Špeciálne si obdiv zaslúžia tvorcovia, že sa do takých priamych spovedí zúčastnených pustili. Osobne mám na nich jeden názor - zavrieť na Kolymu! ()

MyrnaAlec

Evidentně gaunery nejvíc sere, když je nazývají pravým jménem a nerespektují je. Přehlídka ega a ruské duše formované jejich skvělými dějinami. Ten nejdrsnější, co vraždil vždycky sám, si na stará kolena kupuje svědomí opravami kostela, který mu posvětil Putin, dobrácký Asiat se zase rozčiluje nad tím, že na Západě je demokracie a vychrtlý karatista točí filmy dle skutečných událostí. Bylo by to k smíchu, kdyby to přesně neilustrovalo většinový přístup Rusů k právu. ()

kolly13

Z velkého potenciálu se vyloupl amatérský dokument. Přesto spousta zajímavostí, chladnokrevnost a dech reality. ()

lajkus

Tři rozdílní a přesto stejní ruští mafiánští bosssy se rozhodly odtajnit část svého života a tím i tajnou historii ruského podsvětí a samotného Ruska. 1. Boss žije ve Francii, užívá si luxusu, rodinného života, spolupracuje s místní ruskou komunitou a je již zavedeným podnikatelem se kterým pracují i západní firmy, pokud se snaží dostat na ruský trh a potřebují získat místní kontakty. Charakterově by se on něm asi nejlépe z těch tří dal natočit film, je si vědom, co dělal (dělá) a nijak se tím moc netají, má vlastní kodex se kterým si vše dokáže ospravedlnit..... 2. Týpek je původem Uzbek a ten naopak všechno tají, jeho vyprávění jsou veskrze nudná, neustále povídá, že on nic, jsem nevinej atd. Rád se chlubí majetkem a luxusem, který má a ospravedlňuje mafii jako don Corleone, že pomáhá lidem, kteří za ním přijdou s problémem. A klasicky je podnikatel s velkými kontakty ve vládě a jinde.... 3. Boss je jiná sorta. Když se ten na vás zamračeně podívá, tak víte, že jste v pěknou průseru, Prototyp likvidátora. Víc než o luxusu a stycích s politiky a podnikately se nejraději baví o vydírání, vraždách a podobně, je filmový fanda a pár amaterských gangsteřin už natočil, nesnaží se nijak přehánět a nijak si své činy neospravedlňuje. Zkrátka takhle to bylo a takhle se to dělalo. Z něj mě mrazilo nejvíc...... Shrnutí : Skvělí dokument o mafii, zločinu a ruské mentalitě, přirovnal bych to k americkým Kokainovým kovbojův, které mam taky dost rád aneb doporučuji...... ()

fishbonik

dvě hvězdičky ne za dokument, ale za ty lidi a jejich křivé charaktery. Promiňte, ale já pro tohle prostě nemám pochopení...ještě mě to otupilo a zkazilo zbytek dne ()

leon66

Nemůžu si pomoci,ale celý tenhle dokument mi přijde jako jakási mafiánská agitka,na to,aby byl nestranný,tam je málo pohledů z "druhé strany".Celkově to na mně působilo dost děsivě. ()

ales1

Doporučuji před shlédnutím tohoto kouknout na dokument "Vysoké hry ruské mafie" která se tímto "fenoménem" zabývá od vzniku a do konce minulého století. Např. o "Thajvančíkovi" (Tokhtakhunov) se mluví už i tam odkaz http://www.zvraceny.cz/video/50238-/ ale bacha je to 4 v 1 ()

El_indiano

Právě shlédnuto a skvělý zážitek. Být režisér bondovek, tak obsadím Vitalije do hlavní záporné role, jestli by ho to neurazilo.... Vůbec nevím, jak bych měl jako malý podnikatel v Rusku vůbec uspět. Na kolik je to tady, když třeba v Praze začíná být slyšet ruština častějc než náš jazyk? U mě třeba i ze světlíku... ()