Vor v zakoně, vládce podsvětí

• Česko Zločinci podle zákona (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Ukázka z filmu
Německo / Izrael / Španělsko / Norsko, 2010, 90 min

Ruské kriminální podsvětí nechvalně známým pojmem v celém světě. Tento tajemný a uzavřený svět dráždí představivost mnoha lidí. Jakými zákony se řídí? Kam sahají jeho kořeny? Jací jsou to lidé? Vše je opředeno mnoha záhadami. Roušku tajemství nám ve strhujícím dokumentu pomohou poodhalit lidé, kteří ve světě zločinu udělali závratnou kariéru. Vor v zakoně je pro někoho zkrátka mafián a špička ruského organizovaného zločinu, pro jiného autorita, vážený člověk, který pomáhá druhým. Tito lidé nezískali své vědomosti ve školách, ale ve věznici. Tam strávili celé své mládí a tam v Rusku začíná ta pravá zločinecká kariéra. Především ve vězení je možné vystoupat na nejvyšší stupně v hierarchii zločinu, jehož zákony jsou jednoduché: nezradit, nespolupracovat se státní správou, nesvazovat se rodinou a vychovávat pokračovatele, kteří převezmou štafetu. Nahlédneme do divokých let před i po rozpadu sovětského impéria, do doby sílícího propojení organizovaného zločinu se soukromým podnikáním. (oficiální text distributora)

jilda

Je to o lidech bez skrupulí a bez soucitu, zároveň ale najdete i úsměvné a poučné věci. Ruský multimilionář je prakticky pokaždé napojený na mafii, pokud sám není mafián. Rozkradení a privatizace podobná té naší, jen ve větším a děsivějším ruském měřítku. Mafián filmař, mafián uplácí na olympiádě v USA, kupuje ikony a staví pravoslavný chrám v Cannes.......... ()

arcticsky

Nejděsivější byla věta, která tu padla v souvislosti s pobytem těchto mafiánů v Německu - totiž že mají politické krytí. Myšleno ruského státu. Zde je naznačeno, že každý zásah proti těmto grázlům znamená politický konflikt s Ruskem, jestli jsem to správně pochopil. ()

Santino7

Vždy ma poteší, ak mám možnosť vidieť dokument, o ktorom viem, že sa dotýka závažnej (navyše nie ľahko spracovateľnej) témy. O to viac ma poteší, ak mi je tematicky zrovna tak blízky, pretože takéto veci skutočne cielene vyhľadávam. Svojím spôsobom ma totižto celé to fungovanie "vorov v zákone" fascinuje, avšak samozrejme nie tak, ako tým bývajú očarení napríklad puberťáci. Páči sa mi ako na to Gentelev šiel, vidno tam zreteľnú snahu niekam sa dostať, poodhaliť zákulisie, - i keď pochopiteľne dotyční nemohli nijak konkretizovať, bolo to celé viacmenej vo všeobecnej rovine - no skrátka priblížiť to najviac, ako sa len dá. A že to pri podobných dobre organizovaných subjektoch nie je žiadna prechádzka ružovou záhadou... A aj keď vizuálna stránka by si ešte možno pýtala čo-to navyše, po tej obsahovej je to vynikajúce, čiže nemám žiaden problém dať tomu plný počet. Pre mňa osobne ide dokonca o jeden z najhodnotnejších dokumentov vôbec, ktorý vyniká svojou jedinečnosťou, čo sa týka spracovania témy. 5/5 ()

Lapacka

Výborný dokument o ruském podsvětí - životě za hranicí zákona. Film ukazuje tři reálné zločince, dává prostor pro to, aby předvědli své smýšlení a způsoby, jak oni vidí sami sebe a svět okolo sebe. Všichni zahájili svoji kariéru ve světě zločinu v Rusku 90. let, kde jako by neexistoval zákon, policie byla jen loutkou v rukou jejich a jim podobných. Některé detaily jsou zvlášť mrazivé, třeba procházka po hřbitově mrtvých podnikatelů nebo vyprávění o vybírání výpalného apod. Hodně krutá je rovina běžného života těchto lidí, jakoby na jejich zločiny se zapomnělo a nyní - nebo aspoň v době kdy byl ten film natáčen - jakoby běžně žili, jeden v Rusku, jeden ve Francii a jeden napůl ve Francii a napůl v Uzbekistánu, jestli si to dobře pamatuji. Ty tři nelze brát jako "hridiny" a nelze je ani brát doslova, lidi tohoto typu mají sklon přehánět a zveličovat. A aspoň jeden světlý moment tam je, totiž když tam vystupuje bývalý důstojník izraelské rozvědky a naznačuje metody, se kterými tyto lidi z Izraele vypudili ven. Tohle je určitá naděje. A taky to, že u nás přece jenom policie pracuje líp. Režisérovi speciální hvězdička za odvahu natočit tenhle film. ()

ElManiacus

Dost stručný dokument, ve kterém je sice obsah stručný ale je ho tolik, že je celek až moc dlouhý, samozřejmě nevídaně otevření, nestydatí, o svou prdel se nebojící aktéři, šokovali - 80%. ()

Everyone

Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže. Jeden všechny přivede, do temnoty sváže. ____ Politika, podnikání, mafie, policie, justice, banky jedno jest. Že jednotlivé složky nelze propojit? Že existuje rozdělení moci? Nenechte se vysmát. Cinkání a zastrašování smete etiku a pýchu jako tsunami, v opačném případě bude o jámu navíc. ()

agassi68

Ruská trojka "nedotknuteľných" sa spovedá na kameru. Pre mňa silná káva, pretože toto nie sú Goodfellas s DeNirom, ale skutoční zločinci pretrasformovaní do uctievaných a vážených sponzorov kostolov alebo športových klubov. V podstate sú všetci rovnakí a to myslím celosvetovo - začínajú ako zlodeji a vrahovia bez škrupúľ, a na staré kolená presviedčajú verejnosť, že zlí sú tí druhí..Mám pocit, že o týchto veciach by som radšej ani nevedel. ()

crha

Stejně jako vím, že mafie byla, je a bude, tak vím, že rusáci byli, jsou a budou pěkný zmrdi. Nevím, jestli jsem už tak otupělý, ale v podstatě jsem se nedozvěděl nic nového. To, že má mafie vliv i v politických kruzích, mě fakt na zadek neposadí. Nejvíc mě asi překvapilo, jak dědek (jedinej sympaťák mezi všemi těmi hubami) skočil šipku z cca 10 metrů. Prostě mám alergii na rusáky, úkáčka a všechno to východní zmrdstvo a od toho se odvíjí i můj celkový pohled na tento dokument, kde se tři týpci ze sebe snaží dělat vážený a charakterní bytosti, i když to jsou jen tři obyčejní čůráci. ()

WillyMarks

"Vidíte tohodle pána na fotce? Měl tu velkou restauraci a slušný byznis - zastřelili ho. Tenhle ten můž měl banku - zastřelili ho..." Příběh Ruského podsvětí tak, jak si asi nedokážeme představit. Už jenom to, že tito tři muži vypovídali, může pro ně býti nebezbečné. Jsou to vážení páni a rozhodně si své místo v životě vybojovali těžkými způsoby. Neobyčejné příběhy v neobyčejném Rusku. ()

Luk Skywalker

Trojice sice potrestaných mafiánů, kteří vysvětlují jak to chodí a dříve chodilo v Rusku. A jak padlo v dokumentu, že jinde než v Rusku to fungovat nemohlo, nemůže, nebude, prostě jak by to byla snad jiná planeta. Taky je vidět, že jen Rusové jsou tak drzí vystupovat v takových dokumentech (jeden o ruských boháčích jsem viděl a tam se okázalostí nešetřilo), dále se nebáli mluvit o "zásadních rozhodnutí" (rozuměj vraždách v případě Leonida Bilunova), o tom jak jsou nevinní (hlavně Alimzhan Tokhtakhunov, který podplácel olympijské hry) a o tom jak natočit s dlužníkama reálné bitky ve filmech (Vitaly Demochka). Možná by hodina stačila bo ke konci to už nudilo, ale zajímavé jako celek to je. ()

mi-ib

Beru to spíš jako takovou provokaci a výzvu - pojdtě všichni krást a zabíjet, budete se pak mít dobře. Vrazi, násilníci a zloději se veřejně do televize chlubí svými neuvěřitelnými majetky a ani nijak neskrývají, že jsou to "bývalí" mafiáni. Se vším co k tomu patří. Dokonce se tím snad i vytahujou. Bohužel se dokument nepouští do moc velké hloubky ruského organizovaného zločinu. Spíš jen vysvětluje základní principi a zákony. Místo toho ukazuje, kdo má jakej obraz a v jakym přepychu si žijou. Já bych chtěl vidět tu odvrácenou stranu. A úplně nakonec mě dostalo trvzení, že ten kdo okrádá většinu je horší než ten, kdo okrádá jednotlivce. Možná jo, ale z vyššího principu mravnostního je pro mě zloděj stále zlodějem a vrah vrahem a nezáleží na tom zda loupí a vraždí po kusech nebo po skupinách. ()

bakeero

Perfektní dokument mapující přerod "banditů" v moderní ruské podnikatele. "Každý. Každý ze současných ruských boháčů má kriminální minulost nebo minimálně napojení na kriminální kruhy." Když si na starších fotkách zpovídajících se gangsterů všimnete tehdy zřejmě (alespoň mezinárodně) neznámých tváří (např. Medveděv), pak vám při zmínce o tom, že skutečně velcí hráči ruského podsvětí mají v zahraničí politické krití (ruské federace), přeběhne mráz po zádech. Ale dalo by se říci, že u nás probíhal obdobný cyklus, jako v Rusku. Tam to samozřejmě probíhalo ve větším měřítku a s ruskou razancí... ()

kwaicheng

Mě se to spíš hnusí, že si tihle lidi takhle žijou. Nic šokujícího mi na tom nepřišlo, asi to bude tím, že žiju v Čechách. ()

umbjaz

"Tak že u vás se nemůže tři krát trestaný člověk stát politikem, nebo starostou? Pane bože, kde to žijete." Tak to tak nějak vystihuje celej dokument :D ()

flu

Docela zklamání. Faktograficky je to hodně řídké, historie ruských kriminálních živlů, jejich hierarchie, struktura a minulé i současné vazby na politiky jsou naznačeny jen letmo a různých archivních záběrů je tam jak šafránu. Většinu stopáže tak vyplňují emeritní vorové (?) Bilunov, Tochtachunov a Djomočka, kterak popíjejí kávičku, obědvají, hrají kulečník, provází svými sbírkami umění atd. atp. a do toho trousí spoustu siláckých keců. Pozorovat tuhle trojku asi může být zajímavé pro psychology, mne to po půl hodině začalo nehorázně nudit. ()

vozralec

Trošku jiný život než má většina lidí. Hlavně ten mafián (co točí filmy) byl už od pohledu velmi příjemný a hodný člověk. Mihne se tu i ruská raketa Pavel Bure. ()