Cukr-blog

• USA Sugar Blues (festivalový název)

Režisérka aktuálně ohrožená těhotenským diabetem je donucena ze dne na den přestat konzumovat rafinovaný cukr. Stižena abstinenčními příznaky zjišťuje, jak obtížné je zbavit se této návykové látky a jak těžké je na trhu nalézt ty, které cukr neobsahují. Cukr je všude - od rohlíku, chleba, nejrůznějších polotovarů až k pivu, konzervované zelenině, slaným brambůrkům a uzenině, je v cigaretách, reklamě, v politice. Režisérka se investigativně pouští do zkoumání důsledků staleté konzumace cukru na jednotlivce a společnost. Zjišťuje, jak obrovskou moc tento prášek v historii měl a stále má. Objevuje neuvěřitelné souvislosti mezi duševními nemocemi, poruchami chování a nadměrnou konzumací cukru. Film se pohybuje na hranici historického thrilleru, vědecké observace a sociálně angažovaného filmu. (oficiální text distributora)

kittyMITTY

To, co mě osobně přijde na dokumentu absolutně nejšpatnější je část v uprchlických táborech. Člověk ze střední Evropy, který netrpí hlady a drží ceduli s nápisem cukr zabíjí, je hodně špatný vtip. Sic myšlenka dobrá, provedení naprosto bizarní. ()

nula87

Na jednu stranu jako dokument celkem zajímavě zpracované, ale jak já nemám rád tu hysterickou angažovanost! "Děti už pochipily tvrdé principy kapitalismu a chtějí protestovat" - proboha, tohle už je tak přes čáru, že nemám slov.50% ()

MyrnaAlec

Jo, bílý jed je návykovější než cokoli jiného a jestli je jen polovina z toho pravda, tak lidstvo směřuje oprávněně ke svému zániku. ()

Wecfarien

Naprosto chápu, že lidem, kteří se v osobním životě nepotýkali s tím, s čím autorka, to přijde poněkud extrémní. Ale jelikož patřím taky mezi zasažené těhotenskou cukrovkou, tak se s jejím poselstvím ztotožňuji. Bez cukru se opravdu dá žít. A líp. ()

MartinTerran

Jak já mám rád tyhle agitky! Je až s podivem, že toto je zařazeno jako dokument, ale v České televizi jsem už zažil i vetší krávoviny maskující se jako dokument (viz Detektor). Neříkám, že cukr je zdravý o tom žádná, ale přílišné zjednodušení a demagogie je vždy cesta do pekel. Je zde mnoho nepodložených a neprokazatelných informací a domněnek a občas nějaké fakta. Ano, jíme cukru hodně a výrobci ho cpou do věcí kde by neměli a ano, měli bychom ho omezit, ale není nutné pořádat "hon na čarodějnice". Fanatismus není dobrý ať je veden kýmkoli a proti čemukoli. Rád bych viděl zdroje většiny zde řečených prohlášení. Nepochopil jsem proč, když jim vadí cukr, tak se stávají vegetariány/vegany to nedává vůbec žádný smysl. A nevím kde vzaly, že po tučném mají lidi chuť na sladké, já teda ne. Zakončím to okřídleným: "Dávka dělá jed." Hodnocení: 34/100. ()

capka

Film cílený víc na Ameriku než na Česko - hlavně na lidi, kteří ještě neslyšeli o tom, že sladké limonády jsou škodlivé a způsobují obezitu. Těm z vás, kteří řeší, jak se stravovat zdravěji a výživněji, a čekáte, že se o tom v tomto filmu dozvíte nějaké cenné informace, příběh a rady člověka, který na této cestě již pokročil, film moc nových informací nedá. Místo toho si vyslechnete tisíckrát totéž o tom, že cukr je fuj, co všechno možná způsobuje (což film podává, jako když to způsobuje URČITĚ) a kdo všechno možná (a dle filmu URČITĚ) usiluje o to, abychom ho konzumovali. Pár zajímavých myšlenek se tedy ve filmu najde, ale celkově velmi laické a nevyvážené pojetí mě mrzí. ()

Putna

Po zhlednutí si již nikdy s klidným svědomím neosladíte čaj/kávu cukrem :) Ve filmu také vystupuje několik zahraničních odborníků za kterými autorka letěla. ()

universal

Na malou zaprděnou kotlinku opravdu "velké téma" výborně zpracované s hvězdným obsazením. Obdivuji celý rozsah dokumentu, tu práci sehnat tolik důležitých rozhovorů a významných osobností. Cestovat po celém světě a ještě natáčet doma. Pět let života bylo opravdu perných a tento dokument mě opravdu "dostal" Palec nahoru! 10/10 ()

zijutady odpad!

Snůška polopravd, mýtů, přikrucování fakt a jedna velká konspirační teorie. Vše je umně sestříhano do bijáku, který si určitě najde spousty militantních příznivců. Ideální film pro hledače ultimátního všeléku a milovníky výdobytků moderní civilizace jako je 'překyselení organismu'. Zůstal bych u starého dobrého 'Všeho moc škodí', včetně 'šokujících výpovědí'. ()

tulrika

Nevěřím všemu, co se v dokumentu povídalo. Nezměním prudce život, neodhodím veškerý cukr, bílou mouku, aspartam a nezačnu žít o jáhlových kaších a bio mrkvy z vlastní zahrady. Ale nepopírám, že mě štve, že jsme pořád pod nějakou lobby - farmaceutickou, potravinářskou i politickou. Ale je na každém z nás, aby si roztřídil informace a udělal si vlastní názor. Proto mi nevadí, že zde byl ukázán cukr jako masový zabiják davů. Každý má právo na názor a mě tento názor přišel zajímavý. Někdo nenávidí cukr, jiný éčka, někdo barviva a někdo všechno, co není fair trade. Ale říkám si.... když všechny tyhle věci zrušíme a začneme žít zdravě jako naši předci (který se dožívali cca 50 let), vypěstujeme tolik kvalitní stravy, aby jí bylo dost pro všechny?! Asi ne. Takže možná začnu sladit trochu míň kafe a trochu víc o tom přemýšlet. A to byl asi účel dokumentu ()

roquet

Úplně mi to nesedlo. Chyběla mi tam fakta a spíš bych radši míň fanatičnosti a víc vysvětlení. My nemůžeme nutit ostatní jednat podle toho, jak chceme my, takový přístup moc nefunguje. Víc funguje pozitivní názorný příklad, aby oni sami, až na to budou dostatečně zralí (nebo nemocní), se chtěli změnit. ()

Comodore_1

Nevím co na tom filmu nacházíte manipulativního. Ale fakt je ten, že je velmi náročné se v těchto věcech vzdělat. Doporučuji například: tuto knihu http://www.primalbody-primalmind.com/ nebo Jídlo na prvním místě od Melvilla. Film je skvělý, sice autorka neudělala podle mne všechna rozhodnutí které vedou k eliminaci cukrové závislosti - pořád jedli například celozrné pečivo, které je furt nedostatečnou alternativou cukru. Jediná dobrá alternativa je kvalitní tuk, maso, zelenina jako jádro, ale vzdělejte se sami, to je to nejlepší co můžete udělat. A hlavně aby jídlo bylo přirozené. ()

Peabody

tak tomuhle se asi říká aktivismus v poměrně krystalické podobě. Argumentace stylu - cukr je absolutní zlo, jako Babiš, jako Čína, jako Trump / Putin / Zeman, jako globalizace, jako lepek, jako laktóza, jako alkohol, *nehodící se škrtněte* ... Důkaz? Jaký důkaz? všechno je přece jasné a komu ne, je nepřítel. Je to asi i důkaz toho, že cukrovka opravdu má i vedlejší účinky na psychiku. Autorky je mi docela líto. Jistěže průmysl manipuloval, totéž je ve filmu Děkujeme, že kouříte, americká likvidace veřejné dopravy ve prospěch individuální, i jinde naftová lobby, ale to se děje bohužel všude. ()

Ferda_S

Film o tom, jak se vede boj s větrnými mlýny... Film o nepřemýšlející většině, která se sebou nechá ráda manipulovat a nerada vidí, když se jim někdo snaží tuto manipulaci ukázat. Raději pak film okomentují: "Něco tak do sebe zahleděného jsem už dlouho neviděl" (Qitek) nebo "Tak manipulativní a tendenční snímek těžko pohledat." (Petronom) nebo "Představa, že každý den jen od rána do večera vařím, je přímo úděsná myšlence, že bez cukru se snad dožiju nesmrtelnosti. Proč se do všeho tahají děcka? ..." (Bukk) nebo "Snůška polopravd, mýtů, přikrucování fakt a jedna velká konspirační teorie. ..." (zijutady) Je lepší nevěřit a vrátit se zpět do sladkého PR světa, kde vše dokonale funguje podle milovaných reklam, které zamořují svět lží. Lžím podléhají právě děti (a senioři), protože si myslí, že to co vidí v reklamách je pravda. Vše závisí na rodičích, jaký pohled dítěti poskytnou a s kterým bude pak žít, dokud nedostane svůj "rozum" (né každému se to ale povede)... Důkaz o tom, že se dá zmanipulovat i "věda", hlavně pokud je jen empirická a bez nezávislé (ale všichni jsou ne něčem závislí - třeba matka na tom, že jí jde o zdraví dítěte) verifikace a založená na "víře" ve "vědecké kapacity" a ve "zmanipulovatelné důkazy". Potvrzení toho, že i mezi "odborníky" je rozšířena korupce - úspěchem a penězi... Život holt není jednoduchý... a často selský rozum nefunguje, sorry. ()

JancakV

4* za provedení, ovšem informačně je to tak na 1* (nic o náhradě cukru, nic o možnostech - jen se dovíme, že autorka už to má zvládnuté - a není nic ani na webu na podporu filmu), v této rovině je tento dokument zcela zbytečný a zůstává z něj jen křiklavý banner pro podporu dobré věci ()

Krastom

Tento dokumentární film cením nejen z hlediska obsahu, ale také mě velmi potěšilo, že se podílel na filmu Karel Janeček. Tento český miliardář stojí za mnoha velmi přínosnými a alternativními projekty jako je např. stavba zemělodi na Sázavě, firma Liftago, Nadace Karla Janečka, Nadační fond pomoci Karla Janečka, Nadace 2.1., atd., atd. Jsem pyšný a přál bych si, aby tu takových lidí bylo více.. ()

abeauty

Viděno po masivní lákavé kampani na sociálních sítích bloggerek. A neskutečné zklamání. Absolutní antipatie k hlavní představitelce, která mi, s odpuštěním, přišla jako omezená sobecká káča. Nejdříve zvažuje, zda tedy vůbec zvolit nějakou dietu, přestože jí byl diagnostikován gestační diabetes, a pak se zvrhne ve směšnou aktivistku a zatáhne do toho všechny své děti "..chtějí demonstrovat!" - to mne vážně pobavilo, i když to celé bylo spíš k pláči - její cestování hledající sladkou senzaci, celé její hra na investigativní novinářku, opuštění vlastních dětí.. pro blaho jiných (to alespoň sama v závěru sebereflektuje). Bohužel mi tenhle celý dokument přišel směšný. Bylo by fajn působit na masy, aby začaly zdravěji žít a stravovat se podle zásad racionální výživy s omezením přívodu cukrů (a nejen jich), ale vůči téhle dokumentární kampani jsem já tedy imunní. Cukr už stejně nejím, ale tenhle snímek by mne nepřesvědčil. A pohřební hlas vypravěčky neskutečně iritoval. ()

Firuz

Většině lidí nebývá příjemné, když takto někdo zkouší rozvracet celý život zažité a společností podporované zvyky. Stejně, jako se s tím setkávala i autorka filmu při natáčení. Proto i dost špatných reakcí na film. Ale selským rozumem to, co se s cukrem děje, a v čem všem úplně je, a že ho lidi jedí po kilech, je vidět všude. A normální to není. ()