Teena Brandonová, děvče z malého městečka, utíká po krádeži auta před spravedlností. Při té příležitosti si změní jméno na Brandon Teena a spolu s tím kompletně změní svou osobnost. Teena má totiž už dlouho pocit, že se narodila ve špatném těle. V obrovských zmatcích, které provázejí její přeměnu se seznamuje s dívkou jménem Lana, která fatálně vstoupí do jejího života. Po krátké romantické známosti se Lena doví celou pravdu - policie totiž zatkne "Brandona" a uvězní ho v ženském oddělení. Vyjevit těžkou pravdu milované osobě je pro Teenu nadlidský úkol, ale ukáže se že pravda její vztah s Lanou neohrozí. Bohužel do situace zasáhne Lanina rodina - která vyrovná účty za "zrazenou Lanu" po svém... Film vznikl na základě skutečných událostí a neskutečně věrohodný herecký výkon vynesl představitelce hlavní role Oscara v roce kdy Cenám Akademie dominovala Americká Krása. (oficiální text distributora)

Piškotka

Působivý snímek, který nutí člověka neustále přemýšlet, jak musí být bolestné žít s cizím tělem a díky předsudkům zemřít. Kontrast vůči obrazu USA, které se považují za svobodomyslnou zemi. H. Swank svou roli přesvědčivě zahrála, nemusela se přehnaně stylizovat. Asi to bude tím, že je spíše klučičí typ. ()

BuddyO

Už od první minuty mi byl hlavní hrdina respektive hrdinka nesympatická. Vím, že je to netolerantní a je to totálně proti mému přesvědčení, ale prostě jsem její chování nemohl zkousnout a zažíval silnou dávku averze. Naštěstí jsem vytrval a zažil silný a poutavý - nenudící příběh, který je údajně podle skutečné události. Přesto nemohu hodnotit příliš vysoko, jelikož bych se bez tohoto filmového kousku v podstatě obešel. A jelikož je mi jasné, že narodit jako vězeň v ženském těle (a naopak) se může kdokoliv, se skloněnou hlavou a kapkou studu přikládám slabé hodnocení 3* - 65%. ()

Ještěřák

Interesantní nízkorozpočťák o tom, co se stane, když se jeden nebo dva křehcí lidé dostanou mezi bestie - mění se role. Zlo ani dobro není, je jenom strana A a strana B. Alespoň na 118 minut tohohle filmu. ()

Káronoš

Poutavé a hlavně silné drama o lidské krutosti a odlišnosti, jenž v mnoha případech vede k nepochopení a odporu. Už si ani nepamatuji kdy jsem naposled takhle od srdce fandil hl. postavě a přál jí štěstí. Příběh a vyvrbení děje snad nešlo neemotivně prožívat, dokonce jsem při krutých scénách v koupelně a při znásilnění hmatal na přehrávači po stopce, jelikož to mírně přesahovalo mou toleranci (prostě jsem se na to nedokázal dívat). Fakt, že se jedná o pravdivý příběh jen potvrzuje lidskou "nelidskost", styďme se všichni. O výkonu Hilary není třeba hovořit, smekám. Hodnocení: 9/10. ()

DannyBoy80

3* za excelentní výkon Hilary Swank a taky Chloé Savigny. Zbytek je průměrný film plynoucí odnikud do téměř nikam. Spousta hluchých míst a zbytečných keců o ničem. Je to zřejmě na motivy skutečných událostí (soudím podle titulků na konci filmu), ale přesto je scénář španý a plytký. Vůbec se nejde na dřeň podstaty problému hlavní hrdinky, jen to brouzdá na povrchu. Naštěstí tam hraje Hilary Swank a Chloé Savigny jinak by to padlo na 2* ne-li míň. Film mě nevtáhnul, chybí tomu emoce nebo je to prostě špatně natočené. 68% ()

Schuldiner

Zajímavý pohled do duše člověka jenž trpí krizí sexuální identity. A už méně zajímavý pohled na typické (americké) venkovské burany, s omezeností a tupostí tak očividnou, že to z nich přímo sálá. Slušné herecké výkony. Samozřejmě hlavně Hilary Swank. Musím se ale přiznat, že podle mě, takových 99,99% lidí by po tom co zjistí, že jejich přítel či přítelkyně je opačného pohlaví než si myslel/a, asi reagovali poněkud jinak. Určitě ne jako Lana. Pokud je i tato dějová linie podle skutečnosti, je to právě ta vyjímka z vyjímečných.. A tedy doufám, že je to podle skutečnosti. Jinak bych hodnotil hůře. ()

Erinye

Jedno z mých prvních setkání s Hilary Swank. A ne zrovna příjemné. Ani tak nemyslím její herecký výkon, který byl naopak velice dobrý a přesvědčivý. Syrově natočený film, o tolik přetřásané problematice transsexuality. Bohužel je děj přenesen do doby, kdy lidé ještě nebyli tolik tolerantní. O to horší je, že je to natočeno podle skutečné události. Hlavní představitelka mě přesvědčila o tom, že není žádná stvůra, jak je ve filmu mnohokrát naznačováno, ale spíše mi jí bylo líto. O to víc, oceňuji herecký výkon Hillary Swank. Snímek o tom, jak někdy život dokáže být zvláštní, lidé zlí, nechápající, a že ne vždy je dobře, když bereme spravedlnost do svých rukou. Rozhodně film, který nutí k zamyšlení. ()

Ixbalanke

Tenhle film jsem viděla, když mě bylo tak patnáct a hluboce se mi vryl do paměti, tak hluboce, že jsem na něj vzpomněla až teď a náhodou:) Ale musím říct, že jsem docela zklamaná a mám problém to vůbec dokoukat. Proto zatím nedávám hodnocení. Hilary Swank mi připadá dost nepřesvědčivý kluk, nebo aspoň rozhodně ne tak "krásný" a "přitažlivý" jak se to film snaží popisovat. Nevidím důvod, proč by se na tohohle vyzáblýho klučinu s divným ksichtem měly lepit holky. Popravdě, docela mě ten jeho obličej s průběhem filmů začíná štvát. Ale to nic nebere na tom, že je to důležité a těžké téma, které je ve společnosti potřeba rozviřovat. Hodnocení předpokládám 3-4 hvězdy... ()

bloodcountes

Jak já nesnáším filmy, kde jsou hnusný lidi na druhý lidi hnusný, kde lidi trpěj kvůli tomu, že jsou jiní. A jak moc mě oslovujou a jak moc se mě dotýkají ! Dřív bych brečela, ale poslední dobou mám spíš chuť vraždit. Sakra, nadskakuju na židli, sakra jak to, že si tohle nechaj líbit? Všichni ti lidi jsou v jakési letargii, kterou nejspíš navozují jedovatý zplodiny amerických maloměst, kde vládne nekonečná nuda, stereotyp, marnost, alkohol a drogy. Ta ochablost brání lidem nějak normálně reagovat a vzmůžou se jen na občasnou agresivitu... No nic, to jsem se zakecala. Hilary je fenomenální, to je prostě úkaz. Zamilovala jsem si ji - pardon, ho - okamžitě. Ostatní herci taky dobří - ono hrát tyhle náměsíčníky možná není tak snadné, jak to vypadá (pokud tedy nepocházejí z amerického maloměsta:) Příběh není kdovíjak komplikovaný, ale proč by měl být, (navíc je to podle skutečné události, což jsem nevěděla a tak mě to na konci filmu pěkně praštilo mezi oči.) Vzdávám respekt všem lidem, kteří jsou všelijak jiní ve své pohlavní sebeidentifikaci a držím jim palce, aby tu svoji jinakost dokázali nést a možná i přínosně zúročit a nepřišli kvůli ní o život. ()

Paldiny

Dejovo dlho odnikiaľ nikam. Film sa vymyká iba uchopením hrdinky, alebo hrdinu? Hilary Swank je ostrihaná na chlapca, oblieka sa ako chlapec, nosí rifľové vypchávky a páčia sa jej ženy. Dostane sa do partie podivínov, flákačov, ktorí nevedia čo so životom aký podriadili chľastu, drogám, výtržnostiam. Film má dve-tri silné scény, zvyšok je len vata, z ktorej ide hlava kolom. Pohlavie Tiny by totiž behom sekundy prekukol aj krtko so šedým zákalom, čo sa v tomto prípade úspešne darí maskovať. A aj po silnej kúpeľňovej scéne s odhalením väčšina ako keby nebola schopná prijať pravdu a Tinu prakticky až do konca oslovujú Brandon. Našťastie film onou scénou naštartuje motor a hneď nadväzujúci výlet za mesto začína dusnom pripomínať iný slávny thriller zo sedemdesiatych rokov. Vyvrcholenie v domčeku a následný súd mi prišiel tak hopom naporcovaný, pričom kľudne mohol zabrať polovičku stopáže, tu mu stačilo pár minút. Preceňovaný film. ()

woodsman

masaker film iked ja taketo mutacie a podobne veci vobec nemusim ale nechapem preco tam ten Bandon fust s nimi bol sak henty bratie boli jebly na hlavu na drogach od takych magorov odist co najdalej ()

Damielka

Tak tohle je film, který musíte vidět! Hilary hrála kluka tak mistrně a přesvědčivě, že jsem se do ní málem zamilovala! A to se zatím povedlo jen Johnny Deppovi a Gary Oldmanovi! ()

M.I.K.E.

Drsný, násilný, smutný, ale také bohužel reálný a pravdivý snímek o životě a útrapách jednoho transexuála. Po shlédnutí tohoto filmu jsem docela změnil ( stydím se, že jsem nezměnil názor už spíš!!) svůj pohled na transexuály. Sexuální scény ( jak ta milostná, tak i ta násilná) jsou působivé a skvěle natočené. Dále scéna výslechu Brandona u policie a násilné svléknutí Teeny u Leny doma jsou děsivé. Hilary Swank si oskara za svůj úžasný a nepřehráváný (jak by se dalo u jiných čekat) zaslouží. ()

dehlie

tak to bol naozaj nesmierne silný film. neuveriteľná hilary swank predvádza jeden z najpozoruhodnejších hereckých výkonov aké som videl. chloe sevigny, herečka s najkrajšími očami hollywoodu, jej skvele sekunduje. záver bol smutný a šokujúci. pre mňa jeden z najsilneších filmových zážitkov v poslednej dobe. ()

katchi

Hilary Swank se klaním. Její výkon byl absolutně perfektní. S rolí chlapce/dívky si poradila úžasně a dokázala celému světu, že je bezesporu jedna z nejlepších hereček dnešní doby! Málokdo by tohle dokázal zahrát tak přesvědčivě! Co se týče samotného filmu, tak myslím, že není co dodávat. Všechno už bylo řečeno. Kluci nepláčou - jedno z nejlepších drama filmů, které kdy byly natočeny! ()

lareinna

Áno Hilary Swank to zahrala famózne, ale ostatné ma neoslovilo vôbec. To práve naopak, viac toho ma vytočí pri takých filmoch ako pobaví, resp. zaujme. ()

Nethar

Výborné herecké výkony (obzvlášť skvělá Hilary Swank). Smutný a surový scénář o netoleranci (to je trochu slabé slovo, vím). Myšlenkově silné. Nicméně umění, kvalita, myšlenka, tohle všechno nestačilo, aby mě to tak nějak i bavilo (a samozřejmě nemyslím, že bych se chtěl bavit ve smyslu popadat se smíchy za bříško). U podobně laděných filmů mě při pohledu na "opilé" herce taky začíná trochu bolet hlava. Zase jeden z filmů, kde musím zdůraznit, že nehodnotím obecnou kvalitu (kterou uznávám), ale to, jak mně osobně se film trefil do vkusu a chtěl bych třeba něco podobného vidět znovu. ()

Chloe Moretz krví zbrocená

Chloe Moretz krví zbrocená

31.03.2012

Dětská hvězdička, která vlastně v dětských filmech nikdy moc nehrála, nám rychle dospívá. V upoutávkách na Temné stíny jí Johnny Depp doporučuje, aby „ta rodidla nenechala více zahálet“. S dospíváním… (více)

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech