Snowtown

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní / Životopisný / Historický

Austrálie, 2011, 119 min

Justin Kurzel

Předloha:

Debi Marshall (kniha), Andrew McGarry (kniha)

Shaun Grant

Adam Arkapaw

Jed Kurzel

Určitě silné téma a bůh ví, že mám pro skutečné příběhy slabost. Bohužel je tady ale až příliš znát nezkušená ruka režiséra. Místy nepřehledné, jindy zase unáhlené (zapojení Jamieho do samotného ''procesu'' budiž příkladem). Škoda, film na mě nezapůsobil tak, jak mohl. I přesto ale stojí za promítnutí - 60%.(3.12.2011)

Ťažko sa mi o tom čo som práve videla čo i len premýšľa, takže v tomto prípade budem stručná. Zrejme bol ten odstup a chlad s akým bol tento film natočený zámerný z dôvodu toho, aby ste ani nemali šancu nebodaj niekoho ľutovať či chápať....ale toto sa jednoducho aj tak pochopiť nedá, to je len čistá prázdnota...Silný námet, ale ten film mi miestami vadil. Niekedy nám blbším (hovorím samozrejme o sebe) jednoducho treba hodiť viac udičiek na to, aby sme chápali kto, čo, prečo, začo a na čo....pretože v tomto filme sa k čomukoľvek vracať, aby som pochopila kto je kto mi bolo vyslovene proti srsti.(26.7.2015)

Surový, nahrubo opracovaný film, natočený mockdokumentárnym štýlom, z prostredia austrálskej spodiny. Pristihol som sa, že sledujem čas, koľko minút zostáva do konca. Snowtown mal rovné dve hodiny. Vedel som, že sa bude niečo diať, keď si partička psychopatov vytvorila zoznam pedofilov a homosexuálov. Napokon ich začala aj systematicky likvidovať, ale aj tak, to podstatné bolo vypovedané až v záverečných titulkách. Presné časopriestorové zakotvenie príbehu (Adelaide, Snowtown, 1998) vo mne vzbudzovalo zlé tušenie, že pôjde zas o nejakú true story. Spôsobom spracovania mi Snowtown pripomenul film Winter's Bone, ktorý hľadaním strateného otca išiel do hĺbky. Tu sa prehlbovala len depresia. Snowtown sa ponášal na hudobnú skladbu zahranú v jednej tónine, bez ohľadu na to, či jej obsahom boli banality, alebo úkladné vraždy.(18.6.2012)

• - Spoiler: Poslednou natočenou scénou bola tá, kedy Jamie (Lucas Pittaway) zastrelí pri večeri psa. (MikaelSVK)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v Austrálii a podporila ho aj tamojšia vláda. (MikaelSVK)

• - Daniel Henshall (John) žil v hoteli v oblasti Snowtownu po dobu 6 týždňov, aby spoznal miestnych obyvateľov s cieľom lepšie sa vžiť do života postavy, ktorú stvárnil. (MikaelSVK)