Snowtown

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní / Životopisný / Historický

Austrálie, 2011, 119 min

Justin Kurzel

Předloha:

Debi Marshall (kniha), Andrew McGarry (kniha)

Shaun Grant

Adam Arkapaw

Jed Kurzel

Veronika Jenet

Scénografie:

Fiona Crombie

Kostýmy:

Fiona Crombie

Jamie žije spolu so svojimi dvomi bratmi a matkou v menšom bungalove. Ich rodina je typickým príkladom sociálne slabšej vrstvy s množstvom problémov. Bez otca vyrastajú niekoľko rokov a keď ich matka už konečne niekoho spozná, je to vždy krok "vedľa". Napríklad poslednou známosťou bol pedofilný sused. Jedného dňa sa v matkinom živote objavuje ďalší muž. Najbližšie k novému členovi rodiny, otčimovi, má práve Jamie. Je ale John iný ako ostatní, predchádzajúci matkini partneri, alebo je niečim horším s čím vôbec nerátali? Pomerne ťažký, depresívny snímok nasmerovaný na psychiku diváka. Svojským spôsobom rieši problematiku pedofílie, zneužívania i narkománie. Čiže ľudí o ktorých je vedení "všeobecný" názor, že práve tento druh je dnešným systémom "spravodlivosti" viac pod ochranou, ako slušný človek. Počas celého snímku hlavné postavy riešia jednu a tú istú otázku dookola. "Čo by ste spravili VY, keby poznáte identitu takých ľudí? Odovzdali ich úradom, alebo zobrali spravedlnosť do vlastných rúk?" FILM PODĽA SKUTOČNOSTI.(4.12.2013)

Disciplinované cvičení v odmlkách, elipsách a skryté brutalitě, kterou zmatenému divákovi vyleje Kurzel na hlavu zhruba po hodině a čtvrt se vším všudy. Krajně nekomfortní a náročný divácký zážitek, psychologický thriller bez možnosti empatie. Jediný způsob, jak autenticky zachytit svět psychopata Buntingovy ráže.(22.4.2015)

Určitě silné téma a bůh ví, že mám pro skutečné příběhy slabost. Bohužel je tady ale až příliš znát nezkušená ruka režiséra. Místy nepřehledné, jindy zase unáhlené (zapojení Jamieho do samotného ''procesu'' budiž příkladem). Škoda, film na mě nezapůsobil tak, jak mohl. I přesto ale stojí za promítnutí - 60%.(3.12.2011)

Syrové / nechutné / nervy drásající kriminální drama z Austrálie, svojí depresivní atmosférou a i tematicky podobné o rok staršímu, taktéž australskému snímku Animal Kingdom. Zároveň sociální sonda do poměrů na předměstí Adelaide. ~ Příběh natočený podle skutečné události o tom, jak /spoiler/ John, největší sériový vrah v historii Austrálie, vezme v prostředí pedofilie a homosexuality spravedlnost do svých rukou. Fanatičnost, špína, zmar. Absence citu a lásky. Hodnota života klesla na minimum. ~ Odpudivé lokace, pod mrakem, bláto, násilí, fet, psychiatrie, bezhlavý klokan, krajta pochutnávající si na potkanovi, zkrvavená koupelna, smrt. Estetika hnusu – škaredí, sociálně slabí lidé na okraji společnosti, jejich chování, mluva a tomu odpovídající morálka. Deformace prostředím, v němž člověk žije a vyrůstá, aniž by měl možnost jiné volby. Interakce v jádru dobrého jedince s lidmi již intelektuálně, mravně i psychicky zdeformovanými. To vše a především patřičně depresivní psychedelický hudební podkres napomáhající už tak dost dusné atmosféře je k vidění ve Snowtownu. Civilně natočeném, s kvalitními hereckými výkony. ~ Solidní psycho. A zároveň hodně povedený debut Justina Kurzela. Doporučuji. (Anebo možná radši ne.)(15.2.2012)

Blivno. Má recenze zde.(15.10.2012)