foto

Justin Kurzel

  • nar. 3.8.1974 (46 let)
    Gawler, South Australia, Austrálie

Biografie

Filmový a divadlení režisér a výtvarník. Absolvoval výtvarný kurz na divadelní škole NIDA a filmovou režii na umělecké škole Victorian College of Arts. Jeho závěrečný film Blue Tongue (2005) získal řadu ocenění za nejlepší krátkometrážní film 2005 včetně Ceny za nejlepší australský krátkometrážní film. Ve stejném roce začal pracovat v produkční společnosti Cherub Pictures. Režíroval videoklipy pro indie rockovou kapelu The Mess Hall, kterou založil jeho bratr Jed Kurzel.

Hned za svůj první celovečerní film, psychologické drama SNOWTOWN, získal ocenění (AACTA award) za nejlepší režii od australské filmové akademie. K projektu ho táhlo i to, že vyrůstal blízko oblasti, kde působil John Bunting, masový vrah vyobrazený ve filmu. Snowtown získal ceny i v mnoha dalších filmových kategoriích a byl uveden i na prestižním festivalu v Cannes. Poté měl režírovat adaptaci knihy Johna Le Carrého Our Kind Of Traitor, kvůli neshodám ohledně scénáře ale nakonec od projektu odstoupil (Film byl nakonec natočen o několik let později). Tato nepříjemná věc byla dost možná to nejlepší, co mohlo Justina Kurzela potkat. V době, kdy byl prakticky bez práce se mu ozval Michael Fassbender, který si jedno volné odpoledne v Londýně zašel do kina na film Snowtown a byl tak nadšený, že se chtěl setkat s jeho režisérem. Oba tvůrci si padli do oka (Fassbender: „Jakmile jsem ho potkal, tak jsem cítil, že tenhle chlap mě něco naučí a že s ním musím pracovat"). Fassbender měl v přípravě adaptaci Shakespearovy hry a Kurzela projekt zaujal.

MACBETH byl stejně jako Snowtown přijatý na festival v Cannes, dočkal se dobrých kritik a je považovaný za jeden z nejlepších britských filmů roku 2015. V té době měl Michael Fassbender ve vývoji několik let adaptaci světově známé herní série Assassin´s Creed. Již v době samotného natáčení Macbetha v první polovině roku 2014 se objevily první zprávy, že Justin Kurzel nejspíš nahradí předběžně domluveného Daniela Espinosu. Skutečně se tak i stalo a ASSASSIN´S CREED se v srpnu 2015 začíná natáčet na Maltě. Jde o první velkorozpočtový trikový Kurzelův film, i na tomto projektu spolupracuje Justin se svým bratrem Jedem, který má na starosti hudbu a s předním australským kameramanem Adamem Arkapawem.

Kurzelovy první dva značně divácky náročné filmy se vyznačují temným tónem a fascinací násilnými postavami.

Martin "Rob Roy" Mrhálek

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2017 Ivan Lendl Never Learned to Volley
2005 Blue Tongue (studentský film)

Fanoušci tvůrce