Mexická jízda

• Mexiko Y tu mamá también (více)

Julio a Tenoch jsou stejní jako většina sedmnáctiletých kluků: vzájemné přátelství je pro ně posvátné, diktát hormonů možná ještě posvátnější. Jejich nespoutaná jízda životem však má svoji konečnou zastávku, a tou je dospělost. Během slavnostního odpoledne, kterého se oba účastní se svými rodinami, potkávají Luisu, vdanou osmadvacetiletou Španělku, a začnou ji svádět s nadhledem a lehkostí, která odpovídá jejich povahám a věku. Jen tak z legrace pozvou svou osudovou ženu na výlet na nádhernou pláž Boca del Cielo; přitom ovšem nemají tušení, zda takové místo vůbec existuje. Luisa navštíví lékaře, který má pro ni špatné zprávy. Žena následně příjme nabídků překvapených mladíků, a všichni tři se spolu vydají na cestu. Možná nevědí kam dojedou, ale určitě na tuhle jízdu nezapomenou. Zbytky přátelství a chlapecké nevinnosti totiž mizejí ve zpětném zrcátku

Režisér Alfonso Cuarón a kameraman Emmanuel Lubezki (kteří spolu natočili pozoruhodné filmu MALÁ PRINCEZNA a VELKÉ NADĚJE) ve velmi citovém a otevřeném road-movie MEXICKÁ JÍZDA kombinují smysl pro obrazovou poetiku s nevázaným humorem, erotikou i smutkem. Vyprávějí příběh o zážitcích, jaké přicházejí jen jednou za život. (oficiální text distributora)

Jinny

Důkaz toho, že i nezávislé filmy trpí klišé a kalkulací (takže si radši pusťte Jízdu českou). Mexická jízda může na lidi působit různě. Na mě jako dobře natočené soft porno. Á propos - Amores perros je o třídu někde jinde. ()

Pítrs85

Však to známe všichni a už je fuck, jestli to někdo prožil doopravdy a někdo o tom jenom sní... Film, po jehož konci nebudete vědět, jestli máte být veselý anebo smutný, ale hlavně film, který ukázal, že točit film s puberťákama nemusí ve výsledku zajímat zase jenom puberťáky, ¡bravo, pán Cuarón. ()

Janek

Velmi naturální snímek, který není komedií (jak je v záhlaví psáno), jde o drama s prvky road movie...a ani bych dokonce netvrdil, že jde o romantický film. Za pozornost určitě stojí. ()

Xeelee

Tuhle hloubkovou sondu do života teenagerů mám moc rád. Něco tak výstižného, realistického, smutného, veselého a nutícího k zamyšlení zárověň jsem ještě neviděl. ()

eraserhead666

Že se ty mladí kluci občas chovají jako idioti by mi ani nevadilo, ono v tomhle věku to tak má skoro každý. Pořád přemýšlím, jestli ty příběhové promluvy jsou zajímavým přínosem nebo otravnou vsuvkou (a to i v souvislosti s českým dabingem). Bavily mě nenásilné sociálně-kritické vsuvky. Ale jako že by to celé nějak výrazněji zaujalo, to zase ne. ()

ScarPoul

Alfonso Cuarón je režisér, ktorý strieda žánre ako ponožky, ale v každom jeho filme je originalita, ktorá sa len tak nevidí. Nemal som možnosť vidieť všetky Cuarónové filmy, ale tie čo som videl pokladám za najlepšie filmy čo som videl. V každom svojom filme prejavuje určitú originalitu jemu vlastnú- napr. dlhé zabery v potomkoch ľudí, prelety v potterovi 3 a v Mexickej jazde rozprávač, ktorý do príbehu vstupuje neočakávateľne a drzo aby nám objasnil príbeh a vôbec to není rušivé. Čo ma prekvapilo sú fantstické výkoni hlavných predstaviteľov, ktorý odohrávajú fantastický koncert a objasňujú nám tažkosti dospievania lepšie ako iné podobné filmy a koniec aj keď je úplne iný ako celý film ma tak chytil za srdce a tento film bude ešte dlho rezonovať v mojej hlave. Takýchto filmov je naozaj málo a som rád že som mal možnosť tento zhliadnuť. Mexico Rules ()

Gary

Já jsem tak přemýšlel, až jsem skončil u plného hodnocení. Film je zrežírovaný s citem a po Harry Potterovi si začínám Alfonse Cuaróna více a více vážit. Krom toho, film je absolutně realistický a přináší jedny z nejpřirozenějších hereckých výkonů posledních let. A to je co říct. ()

maseer2

(ne)splněné chlapecké fantazie v precizním Cuarónově balení s nemalou dávkou nahoty (či erotiky), která zde ale vůbec nepůsobí samoúčelně, právě naopak.. je to o životě, o dospívání, o sexu.. a přestože se v závěru možná trochu zbytečně hraje na vážnější notu, tak chybí jen kousek, abych dal plný počet.. ()

bouncer

Dokonalá road movie z krásného prostředí, která je žhavá jako mexické slunce. Ze všeho nejvíc bych vyzdvihl skvěle napsané i zahrané postavy...Cabrón! ()

Luciana

Svižně natočený film u kterého jsem se ani chvilku nenudila, což považuju za jeho velký klad. Na druhou stranu, mne ale zklamal jeho konec, ve kterém je doslovně vysvětleno Luisino nevázané chování. Myslím, že by závěru prospěla spíše rouška tajemství nad jejím životem, i když něco je naznačeno už když se s Luisou poprvé setkáváme. Co se týče hereckých výkonů nemám výhrad (velmi zajímavá závěrečná erotická scéna) i režisér Cuaron se zdá být v lepší formě než když točil "Velké naděje". Celkově vzato "Mexická jízda" je velmi příjemným filmem, který z vás jen tak nevyprchá. ()

Johny_fork

Zdánlivě fádní příběh u kterého stále čekáte nějaký šok, zvrat.. ale nic drastického nepřichází a přesto je to nehorázná síla, síla přátelství, moc ženy, která dokáže spojit i zničit, pokud to jde měli bychom si užívat, dokud to jde. ()

Terva

Mexická jízda je tragikomedie kombinovaná s road-movie se silně erotickou atmosférou a odvážnými scénami..... Ocenění: Oscar '02 - nominace: původní scénář Zlaté glóby - nominace: cizajozyčný film (Mexiko) BAFTA - nominace: neanglicky mluvený film, původní scénář FF Benátky - scénář, cena Marcella Mastroianniho, nominace na Zlatého lva MFF pro děti a mládež Zlín - film Boston Society of Film Critics Awards - cizojazyčný film (Mexiko) Broadcast Film Critics Association Awards - cizojazyčný film Chicago Film Critics Association Awards - cizojazyčný film (Mexiko/USA) Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - cizojazyčný film Film Critics Circle of Australia Awards - cizojazyčný film Florida Film Critics Circle Awards - zahraniční film Independent Spirit Awards - zahraniční film (Mexiko) Las Vegas Film Critics Society Awards - zahraniční film London Critics Circle Film Awards - zahraniční film (Mexiko) Los Angeles Film Critics Association Awards - zahraniční film New York Film Critics Circle Awards - cizojazyčný film (Mexiko/USA) San Francisco Film Critics Circle - cizojazyčný film Seattle Film Critics Awards - cizojazyčný film (Mexiko) Scénář: Alfonso Cuarón, Carlos Cuarón Kamera: Emmanuel Lubezki ()

MrCreosote

Nevím proč, ale vůbec mě to nevzalo. Ale pozdější Cuarón, jó to už je jiná káva (zdravím Harry Pottera a Clivea Owena). ()

Nick Tow

Dlhý čas som mal pocit (najmä vďaka komentárom rozprávača), že tá coolovosť celej snímky je viac chcená ako faktická, ale postupne každý kamienok začal zapadať do mozaiky a na konci zostala zvláštna melanchólia - aká sa dostavuje po prehýrenej noci, ktorá vám niečo dala, ale čosi si aj vzala. Pekný film o prchavosti života a o veciach, ktoré by mali stáť...za to. ()

jahol

Nemohu si pomoci, pro mne dosti přeceněný film a důkaz toho, že každé nezávisle se tvářící filmové dílko ještě nutně není výhrou. Psychologie hlavních hrdinů je místy rozbitá a nejde úplně do hloubky, doprovodný komentář nerezonuje s hlavním příběhem, jak by mohl, závěrečná "pointa" je neoriginální a předvídatelná a slibovaná erotika nic moc (ale zaplaťpánbu, že v rozporu s mnoha komentáři zde na csfd nedošlo na porno). Lepší vydrží být po celou stopáž filmu střípky v pozadí a několikrát jsem se přistihl, že bych hlavní trojku klidně oželel, kdyby se kamera uráčila posunout o pár metrů dál a přiblížit mi to mnohem zajímavější, co se děje tam. Na tři nakonec vytahuje hodnocení jediná opravdu dobrá scéna s odcházející naštvanou Luisou. Kdybych dal více, kolik bych musel dát jiným roadmovie? ()

Haluzz

Mexická, netolerantní road-movie s uvěřitelným a upřímným pohledem na nadrženost, kde sex má nádech zrady a zklamání, kde jedinou racionální postavou je vypravěč, nezaujatý voice-over bez sebemenšího ohledu na postavy. ()

Terminus

Julio a Tenoche si před starší Tenochovou sestřenicí vymýšlejí, že pojedou na výlet do „Nebeské brány“. Když se však dívka neočekávaně ozve, že by též ráda jela, vydají se na cestu. Na první pohled teenagerská zábava, jíž dominují řeči o sexu a sex samotný, při bližším ohledání nesmírně upřímný film se sociálním přesahem a závěrečným odhalením, které změní pohled na veškeré zdánlivě banální řeči i činy hrdinů. „Celé Mexiko čiší životem!“, říká Ana a není od věci říci, že velmi živoucí je i tento film. Vynikne i kamera Emmanuela Lubezkiho, který se uplatnil v Hollywoodu nasnímáním několika výtvarně opulentních filmů (Ospalá díra, Řada neuvěřitelných příhod). Snad to bylo pochopení pro mladého diváka, které Cuarónovi vyneslo zakázku režírovat ceněného Harry Pottera a vězně z Azkabanu. ()

LINKIN

MANIFEST: 1. Je největší čest bejt nebeskej borec 2. Každej si dělá co chce 3. Popírat poezii - ale poeticky 4. Joint denně - klíč ke štěstí 5. Nevyspíš se s holkou jinýho nebeskýho borce 6. Kdo fandí klubu America je hajzl 7. Ať chcípne morálka, ať žije chaos 8. Neoženíš se s pannou 9. Kdo fandí americe, je hajzl 10. Pravda je super, ale nedosažitelná 11. Kdo fandí americe, je děsnej kretén 12. Kdo poruší nějaký pravidlo, není nebeskej borec... ()

Květula

Na začátku jsem se musela opravdu hodně přemlouvat, abych tenhle film s naprostým znechucením nevypnula. Jsem ráda, že jsem vydržela, ten konec za to stojí. ()

Oskar leze

Oskar leze

05.07.2006

Takhle se u nás doma říká, když z temné oblačné oblohy vykoukne na svět zlaté sluníčko. No, a tentokrát vykouklo na svět filmu a jeho nejprestižnějšího ocenění. Pravidla, na jejichž základě jsou do… (více)

Luna mezi hvězdami

Luna mezi hvězdami

06.02.2005

Příjmení má stejné jak básnické označení měsíce a jeho hvězdný potenciál stoupá, ale dosti astrologie. Mexičan Diego Luna zůstává věrný své mateřštině. Ve filmu TU VIDA EN 65 MINUTOS, jehož natáčení… (více)