Mexická jízda

• Mexiko Y tu mamá también (více)

Julio a Tenoch jsou stejní jako většina sedmnáctiletých kluků: vzájemné přátelství je pro ně posvátné, diktát hormonů možná ještě posvátnější. Jejich nespoutaná jízda životem však má svoji konečnou zastávku, a tou je dospělost. Během slavnostního odpoledne, kterého se oba účastní se svými rodinami, potkávají Luisu, vdanou osmadvacetiletou Španělku, a začnou ji svádět s nadhledem a lehkostí, která odpovídá jejich povahám a věku. Jen tak z legrace pozvou svou osudovou ženu na výlet na nádhernou pláž Boca del Cielo; přitom ovšem nemají tušení, zda takové místo vůbec existuje. Luisa navštíví lékaře, který má pro ni špatné zprávy. Žena následně příjme nabídků překvapených mladíků, a všichni tři se spolu vydají na cestu. Možná nevědí kam dojedou, ale určitě na tuhle jízdu nezapomenou. Zbytky přátelství a chlapecké nevinnosti totiž mizejí ve zpětném zrcátku

Režisér Alfonso Cuarón a kameraman Emmanuel Lubezki (kteří spolu natočili pozoruhodné filmu MALÁ PRINCEZNA a VELKÉ NADĚJE) ve velmi citovém a otevřeném road-movie MEXICKÁ JÍZDA kombinují smysl pro obrazovou poetiku s nevázaným humorem, erotikou i smutkem. Vyprávějí příběh o zážitcích, jaké přicházejí jen jednou za život. (oficiální text distributora)

SaNcHeZ_cz

Skvěle natočený příběh dvou chlapců, kteří chtějí konečně zažít něco nového, kterým vstoupí do života vdaná žena které byla diagnostikována rakovina. Cuarón natočil dramatickou Road Movie, která baví více a více s přibývajícím věkem. ()

TomX2

Miestami neskutočne zábavné, miestami neskutočne divné, miestami neskutočne uletené, avšak väčšinu času stále vtipné. Herecké duo Luna/Bernal super, ženská hrdinka pre mňa osobne nie veľmi sympatická, dramaturgická stránka nič moc, dialógy o sexe vtipné, sexuálne scény už pre mňa osobne ani tak veľmi nie, keďže sa nikdy neviem stotožniť s ľuďmi, ktorí praktikujú sex bez lásky. Komediálna stránka filmu to ťahala na solídne štyri hviezdy, dráma už však bola o niečo slabšia a celkovo mi tu chýbala nejaká silnejšia, intenzívnejšia, emocionálne vyhrotenejšia scéna, naviac ku koncu som sa mierne nudil, takže štyri hviezdy by už boli trochu dosť. Ale stále celkom super film, jeden z tých, na ktoré človek nezabudne. ()

Vojcl

Klasická road-movie, přesto natočená zajímavým a neokoukaným způsobem. Přirození herci, nápaditá režie a především uvěřitelný příběh o dospívání, přátelství, lásce a sexu. Zní to sice trochu jako námět z červené knihovny, ale Cuarón vás svým syrovým stylem rychle přesvědčí o opaku. ()

Freemind

Závěr, který měl asi diváka dostat, mi paradoxně pokazil celý film - považuju ho za laciný scenáristický trik, který používají autoři blbých seriálů, aby z toho udělali trochu větší drámo. Takže gratuluju, v tomto případě způsobili, že neuchopitelný, organicky košatý příběh lze najednou popsat jednou větou s jedním velkým spoilerem. Letní sexuální taškařice si čtyři hvězdy nezaslouží. ()

MajklCZsk

Velmi upřímný film o dospívání, životě, očekáváních jak o sexu tak o přátelství, a tak nějak o smrti. Hned napoprvé si Mexická jízda získala mé srdce a Cuarón (ač jsem ho měl rád už dost) ve mně vyvolal emoce dosti melancholické. Výborné. Chci víc. ()

raimi

Mé první setkání s obrovským talentem Alfonse Cuaróna skončilo jednoznačným k.o., pro mě jako diváka. Dostal mě tam kam chtěl, lišák jeden! ()

Damiel

Kdo umí španělsky, přijde si na svý, protože ten mexický slang - tzv. chilango -, který Julio a tenoch mluví, je úplně boží. Právě kvůli němu jsem to viděl asi 20x a vždycky jsem se bavil, jako bych to viděl poprvý. Sledovat to v češtině, asi by mě to nijak nezaujalo, ale to mexické výrazivo je prostě boží. A taky se hodí - jednou jsem v Lucerna Music Baru narazil na přiopilého Mexičana, který se okolo sebe rozháněl a pokřikoval na nerozumící domorodce všlijaké sprosťárny, tak jsem mu jednu "oplatil" - ten zůstal stát jako malej Jarda, možná tam stojí ještě teď :) ()

Easykk

Přepálená úchylárna s naprosto debilním dabingem. Skoro nic se tam nestane, možná až na ty živočišné scény a výborný konec, ale to je zoufale málo na stošest minut stopáže, road movie si představuji rozhodně jinak. Nejhorší Cuarón. ()

Aiax

Kdybych tohle viděl PŘED 21 gramy a Amores Perros, dal bych hvězdičky tři, ale takhle... A Mexičani už by mohli začít točit taky o něčem jiném než o mezilidských vzazích. ()

FilmFan24

...aneb "Kluci to chtěj taky a kvalitně". Výtečná road-movie s velice civilními hereckými výkony. Nemusíte být zrovna v teenegerském věku a film vás tak nějak zasáhne svojí velice všedně budovanou atmosférou současného Mexika. ()

*Elfík*

Vcelku perverzní, přemýšlivá a nepředvídatelná komedie. Zajímavý pohled vypravěče, který se chvílemi vmísí do děje a vypráví příběh od začátku do úplného konce. Příběh dvou mexických kluků, kteří se od ostatních teenagerů příliš neliší. Jsou nadržení, zvědaví, nesnáší školu, rodiče, využívají své sourozence, mají holky, kterým zahýbají. A zahýbají sami sobě. Lžou si a navzájem se okrádají. O čas, ne o peníze... Alespoň doufám. Je ještě něco, co jsme se nedozvěděli? V průběhu se setkáváme s lidmi, kteří mají sami o sobě zajímavý příběh, který by se dal samostatně vypracovat. Každý detail je důležitý a nebyla minuta, kde bych se nudila. Alfonso Cuarón je přinejmenším talentovaný režisér. Sice to asi nemohu tvrdit po zhlédnutí jen jeho dvou filmů, ale oba jeho filmy jsou krásně zpracované. Kameraman se také velmi snažil, jen bych vytkla výběr herců. Pokud to mají být dva mladí kluci, proč nejsou hezcí? A Luisa? Ta také nedostala do vínku moc krásy. Dost už bylo kritizování, radějii budu vzpomínat v dobrém na Mexickou jízdu, která si svůj název rozhodně zasloužila... ()

Lennnnna

Spíš tak trochu pekelná jízda....která je stejnou měrou zvráceně přitažlivá i odpudivá zároveň a stejné pocity z ní mám i já. ()

wipeout

Celkom obstojný road movie s riadnou dávkou sexu a mladíckej pojašenosti. Celý čas nás hlavný rozprávač zaplavuje detailmi, často absolútne nesúvisiacimi s dejom, v snahe vytrhnúť diváka z pôžitkárskeho putovania naprieč Mexikom k vysnívanej na rýchlo v mysliach týchto dvoch večne nadržaných mladíkov vytvorenej pláži. No nemôžete sa zbaviť pocitu, že všetko je to len robené na efekt, vrátane podľa mňa zbytočného konca, ktorý len narušil zaujímavo namiešaný mix good feelingu. Ana López Mercado je dostatočne príťažlivá aby udržala vašu pozornosť a spolu s oboma spoločníkmi na tejto ceste vytvárajú naozaj podarený trojuholník, ale filmu ako celku sa napriek tomu sa filmu darí sprostredkovať toho okrem už spomínaných dávok sexu len naozaj veľmi málo. 2,5* ()

Huntelaar

... aneb i nebejskej borec může být pěkná svině. Je strašně jednoduchý se na Mexickou jízdu dívat jen jako na film plný fullfrontalu a nevěnovat pozornost té katarzi hrdinů, která je alfou a omegou každé roadmovie. Pak se strašně lehce mine ta chemie ústřední trojice, která tento Cuarónův film dostala až do špičky žánru. ()

Violeta

Těžko říct, jestli se pro mě informací v závěru filmu něco změnilo. Sledovat počínání těch, kteří nemají co ztratit vs. těch, kteří teprve hledají (co by mohli ztratit), pro mě bylo zajímavé už od začátku a nutilo mě přemýšlet. V každém okamžiku a fázi života prostě máme co dostat, pokud se nebojíme brát. ()

/Pablo

Aneb mladí utržení z řetězu...Celé to promiskuitní počínání Luisi vysvětluje až samotný závěr. Na druhou stranu je to přeci film o bujarém mládí, které jsme mnozí z nás, byť v různé formě a intenzivní podobě, prožili. Herecké výkony mimořádné. ()

Oskar leze

Oskar leze

05.07.2006

Takhle se u nás doma říká, když z temné oblačné oblohy vykoukne na svět zlaté sluníčko. No, a tentokrát vykouklo na svět filmu a jeho nejprestižnějšího ocenění. Pravidla, na jejichž základě jsou do… (více)

Luna mezi hvězdami

Luna mezi hvězdami

06.02.2005

Příjmení má stejné jak básnické označení měsíce a jeho hvězdný potenciál stoupá, ale dosti astrologie. Mexičan Diego Luna zůstává věrný své mateřštině. Ve filmu TU VIDA EN 65 MINUTOS, jehož natáčení… (více)