Mexická jízda

• Mexiko Y tu mamá también (více)

Julio a Tenoch jsou stejní jako většina sedmnáctiletých kluků: vzájemné přátelství je pro ně posvátné, diktát hormonů možná ještě posvátnější. Jejich nespoutaná jízda životem však má svoji konečnou zastávku, a tou je dospělost. Během slavnostního odpoledne, kterého se oba účastní se svými rodinami, potkávají Luisu, vdanou osmadvacetiletou Španělku, a začnou ji svádět s nadhledem a lehkostí, která odpovídá jejich povahám a věku. Jen tak z legrace pozvou svou osudovou ženu na výlet na nádhernou pláž Boca del Cielo; přitom ovšem nemají tušení, zda takové místo vůbec existuje. Luisa navštíví lékaře, který má pro ni špatné zprávy. Žena následně příjme nabídků překvapených mladíků, a všichni tři se spolu vydají na cestu. Možná nevědí kam dojedou, ale určitě na tuhle jízdu nezapomenou. Zbytky přátelství a chlapecké nevinnosti totiž mizejí ve zpětném zrcátku

Režisér Alfonso Cuarón a kameraman Emmanuel Lubezki (kteří spolu natočili pozoruhodné filmu MALÁ PRINCEZNA a VELKÉ NADĚJE) ve velmi citovém a otevřeném road-movie MEXICKÁ JÍZDA kombinují smysl pro obrazovou poetiku s nevázaným humorem, erotikou i smutkem. Vyprávějí příběh o zážitcích, jaké přicházejí jen jednou za život. (oficiální text distributora)

Morien

(1001) Asi mě nikdy nepřestane fascinovat, jak jsou ti kluci dobří a přesní. Nicméně čím jsem starší, tím pro mě začíná být tento film o něčem úplně jiném než dřív. Dřív to byla otázka, podle čeho si člověk vybírá, do čeho se zamiluje. Dnes to ještě neumím pojmenovat, ale můžu snad říct, že mimo jiné o tom, podle čeho si člověk vybírá, komu se svěří s nejniternějšími věcmi. ()

Kryšpín

Hups, ze začátku jsem si připadal jak u erotického filmu. V jistých směrech mi to připomíná život mýho kámoše s kterými si občas někam vydám. Přesně teenagerský humor, tak jak znám. Je to lepší než film třináctka, který jsem viděl na febiofestu. O hodně lepší. Masturbování u bazénu je fakt ostrý. Po půl hodině už se dostaneme k roadmovie a začne to. Občas mě zarazí absolutní ticho a asi dvě vteřiny potom začne mluvit vypravěč. Ty jejich žvásty o sexu a vše kolem toho jsou k zasmání. Když se po dlouhé době setkají, jsou úplně jiní a s novýma zážitkama a závěrečným proslovem. ()

Lynn

Fascinující mexický kousek! Živočišný sex, přátelství, chlapecká (ne)vinnost, zrada a odpuštění. Tuhle mexickou jízdu bych si nechala líbit (asi proto, že je mi stejně jako hrdinům sladkých sedmnáct). Oba mladí představitelé, Gael García Bernal (Julio; Amores perros, Špatná výchova) i Diego Luna (Tenoch; Terminál, Hříšný tanec 2 : Havana Nights) podávají skvělé herecké výkony. Hlavně díky nim a ruční kameře působí film tak realisticky, až to bere dech. A vyvrcholení snímku - polibek těchto dvou mladíků působí tak silně a emotivně, že se ve vás cosi změní. Asi ta nevinnost zanechaná za sebou a život čekající před tebou. A konečná pointa o životě a smrti je pověstnou ranou do hlavy. Jen tak nezapomenu... ()

Aluska88

Mexická jízda je divokou a opravdovou jízdou, ze které nesrší jakákoliv prvoplánovost, a při sledování jsem neměla pocit, že je vše vyumělkované a jakési "nachystané." Nevyhýbá se žádným záběrům, je provokativní a není v ní zdrženlivost. Příběh prosycený erotikou, prosluněný ostrými mexickými paprsky, provoněný sálajícím vzduchem, a ovíjený větrem. Ostrý, odvážný a pikantní scénář, nezapomenutelní a famózní Gael Garcia Bernal a Diego Luna. Ti se zde zhostí rolí chlapců, kteří před sebou mají představu možnosti, že výlet na neexistující pláž by mohli strávit užíváním si s krásnou Španělkou Luisou v podání excelující Maribel Verdú. Setkání s ní a tato cesta jim však zcela změní život, a vrátí se z ní odlišní a o mnoho vyspělejší. Mexiko, jeho temperament, bezstarostnost, horkokrevnost, smyslnost a vášnivost. Mládí a přátelství a jeho obrovská zranitelnost. Síla života a jeho neustálá křehkost. Toto vše z Mexické jízdy doslova sálá. Ukázkově natočený a zahraný snímek o životě, přátelství, zážitcích a jedné velké jízdě, po níž se změní vše, čím tímto snímek začal. "Život je jako pěna. Tak si ho užijme jako moře." ()

Ainy

Bojuju v sobě s rozpačitými pocity, které mi tento silně naturalistický snímek nabídl. Chvílemi jsem se přistihla, že zírám s otevřenou pusou na to, jakým způsobem ti kluci jeli svůj téměř dospělý život - pařby, sex, bezstarostnost. Bez přetvářky, bez jakýchkoliv zábran, bez obalu a s veškerou upřímností mi Cuarón naservíroval jednu velkou šou. Jsem se dokonce přistihla, že sem tam cudně klopím oči u otevřeně nabídnutých lechtivých scén. Prostě jsem si v tom okamžiku připadala jako bych někoho šmírovala :-) Vzápětí jsem si ale hned vynadala do trapek a donutila jsem se dál zírat na to nespoutané mládí. Kluci a holko ... smekám, bravo a díky! Byli jste vážně skvělí! Závěr filmu jsem sice nečekala, ale nijak mě nepřekvapil. Spíš mi došel ten hlubší rozměr celého toho výletu. (Challenge tour 2015) ()

Hellboy

(15) Výborná jízda, která nemá žádný děj a možná právě proto vás každá další scéna tak překvapí. ()

Radko

Ohliadnutie za krásnym obdobím bujarej mladosti, strácajúcej sa v opare marihuanového dymu, tequily a nepretržitej sexuálnej žiadostivosti. Zdanlivo večné pubertálne priateľstvo dvoch mladíkov, ktorí priberú so sebou krásnu zrelú ženu, zobrazené cez banálny príbeh cesty, s neustálym erotickým dusnom, ktorá je zároveň predelom od puberty k dospelosti od bezstarostného užívania sa života k uvedomeniu si konečnosti života. Sálajúca životnosť (živelnosť) a prirodzenosť konania postáv v pomerne pekne zrežírovanom filme má však niekoľko slabších miest: v kontexte filmu nezrozumiteľné politické narážky, rozťahanosť niektorých scén (napr. kúpania sa pri mori, hádky o tom kto s kým súložil). ()

castor

Bezdějová road-movie, ve které je nesmírně cítit totální herecké oddání se a zapálení od tria ústředních hrdinů. Dva mexičtí mladíci vymění úrodné klíny vstřícných vrstevnic za zralou Španělku a vydají se za příběhem, který tepe životem. Výlet kamkoliv, sexuální napětí, poznání, které bolí. A ta kamera..!! ()

MMR

Tak tohle mě dostalo. Kontroverzní otevřená komedie jako tahle stojí opravdu za shlédnutí. Určitě stojí za zmíňku pár hlášek: "Udělej se rychle, ať mám něco tvého s sebou." nebo "Stojim za hovno." "Neříkej to, jsi opilý Miláčku." Vyspal jsem se s jinou." "Cože?" "No, vždyť jsem říkal, že stojím za hovno." ()

Mahalik

Road movie miluju a když takový film dostane do rukou Cuarón, nemůže z toho vzniknout nic jiného než geniální snímek. Dřív než jsem dal DVDčko do přehrávače, jsem věděl , že je ve filmu hodně erotických scén, ale některý byly fakt moc (masturbace u bazénu). Ale to vem čert. Ovšem Alfonse už znovu (jako v předešlých filmech) musím pochválit za perfektní scénář, výběr herců, dokonalou kameru(v některých situacích jsem si připadal jako když sedím v autě vedle nich), ale hlavně za to, že dokázal natočit film bez otřepaných klišé a debilních dialogů. Mám-li vám něco doporučit, pusťte si film v originálním znění, pak z toho bude mít ještě větší zážitek. ()

Divočák

Perfektní film o dospívání a touze hodit všechno za hlavu a jen tak prostě nasednout do auta a nechat se unášet neznámou silnicí. Cuarón mladým nakoukl přímo do duše a dokázal to ještě za tepla hodit na filmové plátno. Nejlepší scéna? Luna a Bernal si honí ptáky na skákacích prkrnech nad bazénem a vzájemně si radí, která latinská kočka by jim to udělala nejlíp. ()

kinej

Člověk by neřekl, jak ten český název vystihuje film. Ano opravdu je to taková Jízda po mexicku. Typická Road Movie. ()

MISSha

Mexická jízda je přesně tím filmem který si nebere servítky z absolutně ničeho... je plně otevřený,upřímný,bez příkras a záměrně improvizovaně zahraný.Je obyčejným příběhem dvou kluků a všeho co k dospívání patří: drogy,chlast,intriky,ženský,Mexiko a erotika která je tu na můj vkus až v převelikém množství,sráží v mích očích film nejvíce,spolu s tuctovým příběhem.Veliké zklamání,těžko věřit že film natočil Cuarón... alespoň znovu dokázal že umí točit tak žánrově a stylově rozdílné filmy že mi s toho jde hlava kolem. ()

DJ_bart

A přesně proto müluju Alfonse Cuaróna a road-movie žánr jako takový.... Neskutečná jízda, jež je jednou velkou oslavou nespoutanosti mládí, sexuality a svobody. ()

Big Bear

Mexická jízda je pěkně dusná road movie po všech stránkách. U nejedné ze scén se divák zpotí stejně jako 3 hlavní hrdinové v káře uhánějící vyprahlou a prášící krajinou. Erotické dusno by se dalo krájet, stejně jako řevnivost mezi Juliem a Tenochem. Herecké výkony chvilkami zaváněli amatéřinou, což kupodivu umocnilo dojem opravdovosti. Za závěr jsem přidal o hvězdu víc. * * * * ()

Disk

Potvrdilo se mi to, co jsem si myslel už dříve. Mexická jízda je nejlepším filmem Alfonsa Cuaróna a nic na tom nezmění ani jeho poslední snímek Gravitace. Pamatuju si, jak jsem byl před deseti lety šokován z toho, co všechno jsem v Mexické jízdě viděl. Po letech lze zodpovědně prohlásit, že Mexická jízda neztratila svůj energický a revoltující náboj, precizní kamera Emanula Lubezkiho perfektně zachycuje atmosféru a krásu mexické krajiny a celé je to skvostně zrežírované. Chemie mezi ústředním hereckým trojúhelníkem je úžasná. Je to krásné, je to upřímné a hlavně - je to absolutně geniální. ()

Cappuccino

Obyčajné a zároveň mimoriadne silné. O teenageroch a pritom nie teenagersky naivné. Veľa sexu a pritom nie primárne o ňom. Citovo nevydieračné a pritom tak precítené! Niečo na tej Mexickej jazde bude. ()

misterz

Typicky južanské - hravé, nespútané, energické a rýchle. Cuarón poňal svoj snímok presne podľa naturely svojho národa. Nemá to síce žiaden chytľavý dej, ale zabával som sa na niektorých jednotlivých situáciách, hlavne keď boli v spojitosti so sexom (toho tu teda bolo dosť). Záver sa potom snažil dať príbehu akýsi punc pointy, no na mňa to po emotívnej stránke nejak výraznejšie nezaúčinkovalo. Na druhú stranu som ani nečakal nič prevratného, takže celkom spokojnosť, lepší priemer. 65/100 ()

ChewieDC

Úžasný film o jednom velkém přátelství, o jedné cestě a životnosti kamarádství. Snímek krásně vypovídá, že žena může kamarádství poškodit, ale pouze na povrchu. Uvnitř se silné přátelství zničit nedá. Žádného z herců neznám jménem, ale s jistotou můžu říct, že jsou to vynikající herci, film má životnou režii a energický spád. Tohle byl můj první film ve španělštině, který jsem kdy viděl a rozhodně jsem si nemohl vybrat lepší dílo. Dokázal mě pohltit a konec mi dokonce vehnal slzy do očí. A tak to mám rád. ()

Oskar leze

Oskar leze

05.07.2006

Takhle se u nás doma říká, když z temné oblačné oblohy vykoukne na svět zlaté sluníčko. No, a tentokrát vykouklo na svět filmu a jeho nejprestižnějšího ocenění. Pravidla, na jejichž základě jsou do… (více)

Luna mezi hvězdami

Luna mezi hvězdami

06.02.2005

Příjmení má stejné jak básnické označení měsíce a jeho hvězdný potenciál stoupá, ale dosti astrologie. Mexičan Diego Luna zůstává věrný své mateřštině. Ve filmu TU VIDA EN 65 MINUTOS, jehož natáčení… (více)