Válečník

• Česko Musa Válečník (festivalový název) (více)

V roku 1375 na území veľkej Čínskej ríše panuje totálny vojnový chaos medzi jednotkami znesvárenej mongolskej dynastie Jüan a čínskej dynastie Ming. Keď zajmú diplomatov zo susedného kórejského kráľovstva Coryo, obvinia ich zo špionáže a vedú do vyhnanstva. Ak chcú deviati kórejskí bojovníci ešte niekedy uvidieť svoj domov, musia vykonať záslužný čin - oslobodiť unesenú čínsku princeznú z dynastie Ming, aby jej cisársky otec im umožnil návrat do vlasti. (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Tento korejský historický film je ambiciózní, hrdý a patetický. Korea vždy stála ve stínu Číny a Japonska, a přesto si vedle těchto gigantů dokázala uchovat svoji národní identitu a vlastní státní útvar. Korejská historie v konfrontaci s Čínou musí být hrdinská a vlastenecká. Ctižádostivý filmový opus nás přenáší do čtrnáctého století k počátku formování základu nové dynastie, která zemi vládla až do japonské okupace. Po výpravné a kostýmní stránce je Válečník pestrobarevný a vtahuje nás nestrojeně a přímo do tajuplné oblasti odlišného kulturního prostředí. Je odvážný a vznešený, jak se na správný vlastenecký film patří. Největší prostor je dáván urputným bojovým scénám a zběsilému vraždění. S postupem času vice a více vadí ten nabubřelý patos gest, podbízivě vydírá, samolibě se shlíží v zrcadle a marnivost čeká na obdiv. Naštěstí není oddané hrdinství jedinou rovinou, jsou zde i pochybnosti, strach, zoufalý boj o život, platonické vzplanutí i lidská hrdost. Hlavní postavou příběhu je tichý a nedoceněný korejský bojovník Yeo-sol (zajímavý Woo-seong Jeong) v nezištné obětavosti při ochraně cenného nákladu. Vše v počátku nárokování osobní svobody. Hlavní ženskou postavou je unesená čínská princezna Bu-yong (půvabná Ziyi Zhang) v urozeném chování strachu, ochoty a rozmarnosti. Tam, kde jde o život, vyplouvá mnoho zlomyslných slov na povrch. Důležitou postavou je seržant korejské bojové jednotky Jin-lib (sympatický Seong-gi Ahn), moudrý a zkušený voják, který drží naděje na přežití pro napadené. Výraznou postavou je rozpolcený generál korejské skupiny Choi Jung (pozoruhodný Jin-mo Joo), odhodláním a osobním zaujetím nahrazuje neúčinné vedení a zachraňuje vlastní čest. Z dalších rolí: spolehlivý a obětavý podplukovník korejské jednotky Ju-myeong (příjemný Yong-woo Park), veselý a ustrašený Du-chung (Hae-jin Yoo), další odvážní korejští vojáci v schizofrenní situaci strachu a odvahy Ga-nam (Jeong-hak Park), Ha-il (Seok-yong Jeong), Ji-san (Doo-il Lee) a Dan-saeng (Yeong-mok Han), či tvrdý i čestný generál devastující mongolské armády Rambulhua (zajímavý Rongguang Yu). Je to film, který zaujme a občas i potěší, ale celkově nemůže nadchnout pro svou nadměrnou nafoukanost a patetické budování pietního pomníku národní slávy. ()

Dannysek4U

Tak proklamovany bojovy sceny jsou to posledni, ceho by si tady clovek mel vsimat. Valecnik je kovany valecny psychologicky drama. Bohuzel ale na muj vkus neuveritelne zdlouhavy. Za to s paradni kamerou a hodne sympatickym, pohrichu az neasijsky stoickym vykonem Sung-ki Ahna. ()

zette

Fanousky takovych zanru film urcite nezklame. Pro me a ostatni, docela dobre natoceny historicky film z druhe strany zemekoule. ()

majo25

Podarený snímok, aj keď pravdupovediac ma to nejako neuchvátilo. Bojové scény, ktorých je veľké množstvo, sú celkom vydarené a uveriteľné, teda až na pár výnimiek. Ale ku koncu (vlastne aj skôr) začínajú pomaličky nudiť, pretože príbeh, ktorý je sám o sebe dosť jednoduchý, sa nevyvíja žiadnym smerom a celé to pôsobí dosť rozťahane. Taktiež tomu ''pomáha'' aj dlhšia stopáž. Divím sa zvolenému názvu, pretože film nie je vôbec iba o jednej postave. Vhodnejší by bol názov 'Poslovia'. ()

Los

Velmi kvalitní film, skvělá kamera a nádherná vizuální podívaná. A nejenom to, příběh je dobře propracován a i přes velmi dlouhou stopáž se člověk (aspoň já :)) nenudí. I přes to vše dávám pouze 4 hvězdy, což je nejspíš způsobeno tím, že mnoho starších, podobných a černobílých filmů na mě zapůsobilo silněji. 8/10 ()

chelseaman22

Mělo to být velké epické drama. Místo velkého boomu přišla spleť událostí, jež se nestala ani Mojžíšovi, když vyváděl Hospodinův lid z Egypta. Sem, tam a zase zpátky. Pan "rejža" Kim uvedl a řídil naprosto skvěle prvních 30 minut filmu, pak začal neřízený chaos, jehož strůjcem byla pěkná tvářička nosící pěkný háv, zřevně od Prady. Také mne pobavil a zaujal korejský Chuck Norris, který se svým kopím zacházel stejně dobře, jako proradné sojka se Svým zobákem při bonzováním Krakonošovi. 75% ()

farmnf

Těšil jsem se na slušný válečný film z 13. století, již po 20. minutách mě došlo, že se jedná o prvoplánovitou zabíjernu s romantickým a hloupým podtextem, s kostými. 2* dávám pouze z toho důvodu, že možná a snad na konci by mě něco dobrého potkalo. Nemám na to ale čas ()

Tomatáš

Krutý asijský středověk ve velice naturalistické podobě.Krásná Zhang, obdivuhodné hrdinství, příliš mnoho krve. Pro mne rozhodně koukatelné, ale stále stupeň pod Hrdinou, Tygrem a drakem či létajícími dýkami. ()

Brain-D

Bylo to velkolepé, bylo to dobré. Bohužel mě to však emocionálně ani vizuálně nezaujalo. Mám rád činské filmy bojového typu, ale tohle mě prostě moc nezaujalo. Nebýt nafoukané Ziyi Zhang. Tak by to bylo o stupeň lepší. ()

KASUGI

Čínský epos tentokrát bez mystiky a lan na kladkách. Příjemný historický akčňák s Ziyi Zhang, která se tu netypicky neohání pěstma ani zbraněmi. ()

Death

Vyborny valecny film. Naprosto skvele a realisticky(misty az brutalne) udelane boje (nektere zbrane opravdu stoji za to:)). Pribeh o lasce, pratelstvi a odvaze. Je sice fakt, ze dej neni slozity-mozna az prilis jednoduchy-ja se ale nenudil. 5* i za ten konec, ktery by v Americe urcite natocili jinak(pak by to ale nemelo to kouzlo). Dukaz, ze nejen Amerika umi tocit velke valecne filmy-skoda jen te male pozornosti, ktera byla filmu venovana. ()

Yeosol

Výborný Korejsko-Čínský historický velkofilm, který jednoduše konkuruje všemocný Hollywoodský filmařině. Vynikající a hlavně dechberoucí bitvy a ohromná výprava. To je jen malý výčet z toho, co vás v tomhle historickým filmu čeká. Doporučuju každýmu, který obdivuje východo-asijské filmy. ()

bloodvomit

Překvapivě se mi tento snímek nijak zvlášť nelíbil. Možná to bylo zčásti tím že jsem ho viděl s CZ dabingem, ale celkově i ten konec byl krapet přitažený za vlasy. A jeden dobrý řezník s kopím to nezachrání. Ke konci příliš patetické a vyhrocené, ultrastupidní princeznu snad ani komentovat nebudu ;-) ()

Jezinka

Musím přiznat, že tato "pohádka" se mi líbila i přes výhrady k délce - někdo to šlo zkrátit a někde zas jako by to bylo useklé a zůstalo mnoho nevysvětleno. Když pominu to, že nejsem milovnice létajících hlav, tak se mi na tomto snímku s jednoduchým příběhem líbila změna postavení jednotlivých postav, kterou si vynutily okolnosti. A napětí mezi generálem a bývalým otrokem, kteří usilují o úsměv princezny. Méně mne potěšily české titulky, neb si myslím, že překlepy se dají vychytat (zvlášť když to oficiálně vydají:-), a taky ve mně červík pochybnosti nahlodává, že se v jedné chvíli Juanovi vojáci baví o Čingischánovi, ač z dané transkripce to fakt není jasné. ()

WathanajX

Korejský historický film? Proč ne říkala jsem si téma sice na první přečtení dost zmatené a bylo mi hned jasné, že budu mít problém se v příběhu vyznat. Ale únos princezny a její záchrana? No tak na to slyším a vypadalo to velmi slibně!  Klady: Obecně ta akce, bitky a strkanice všeho druhu s koňmi nebo bez vypadaly skvěle a každou z nich jsem si skutečně užívala. Precizní, do detailu propracované a jistým způsobem na někoho možná brutální za mě akorát. Zápory: Hned na začátek totálně příšerná hudba. Už ani přesně nevím proč ale jednoduše mi lezla na nervy a to je prostě špatně co dodat… Bohužel jak jsem čekala ten děj pro mě na jednu stranu byl takový klasický hrdinný film s perfektní choreografií a spoustou akce. Ovšem na stranu druhou s namyšlenou princezničkou, které chcete každou chvíli vrazit a s občas nelogickým vývojem událostí a tím myslím hlavně závěr filmu a velmi zmateným dějem. Já bohužel nepochopila kdo s kým a proti komu a takový bordel prostě nemám ráda navíc v tak délkově přemrštěných filmech.  Hodnocení: 68 % / 7 z 10 - Film vhodný pro milovníky asijských historických filmů, který si možná někdy za pár let pustím znovu. (1.)   ()

Hopper

Skvelý nárez, ktorý hravo zatieni akýkoľvek Hollywoodský veľkofilm. Bojové sekvencie nemajú chybu, pri filme som sedel ako pribitý od začiatku až do konca, t.j. úplneho konca. Famózny OST zážitok ešte umocňuje. Vrele odporúčam, toto treba vidieť. ()

BlueZero

Tento film hovorí o zbytočnosti vojny, o tom, aké dokážu byť dôvody na vojnu nezmyselné. Príbeh o zachraňovaní princeznej z dynastie Ming je spracovaný takmer dokonale. Celý dej udržiava diváka v napätí. Je pravda, že toľko krvi nemusí vyhovovať každému divákovi, ale filmu to pomohlo. ()