Charly

Ralph Nelson

Stirling Silliphant

Ravi Shankar

Ralph Nelson

Atmosféru povídky se tedy filmu zachytit nepodařilo, ale stále je to dobrý film.(27.11.2009)

Koho by nenasralo, keď v testoch obstojí myš lepšie ako vy. “IQ-ak“ Charly je každému na posmech a preto súhlasí s operáciou i nekonečnými súvisiacimi testami. To z neho po čase urobí neskutočného génia, ktorý má odpoveď na každú otázku. V práci kolegom úsmevy zmrznú, zvlášť pobaví scéna, keď Charlyho nechajú ovládať „zložitý“ stroj. Lenže tak rýchlo ako sa Charly na kopec „slávy“ dostal, tak rýchlo z neho i spadne... Film v mnohom pripomenie film Čas prebudenia s DeNirom, ktorý rovnako prináša iba krátku radosť v úspechu liečby pacienta. Filmom sa preženie i love story, v kde Charly neodolá doktorke, ktorá ho má na starosti. Príjemný a pohodový film, ktorému by som ešte pár humorných scén pridal. 80%.(2.2.2012)

Výborný film na motivy sci-fi povídky Růže a Algernon. Cliff Robertson hraje skvěle a dějově jde o velmi zdařilé zpracování poměrně složitého námětu.(25.7.2002)

Vědecky laděný Rain man, který má místo velkého bratra velkou sestru. Cliff Robertson hraje velmi vkusně a přirozeně, takže jeho postava ani na vteřinu nesklouzává do jakéhokoliv pitvoření, ale je uvěřitelným mentálně zaostalým člověkem. Je škoda, že příběh je opravdu dost jednoduchý, ale potěší závěr... I přes délku 103 minut mi přišlo, že jisté pohnutky a dějové skoky (např. po incidentu s učitelkou) mohli být více rozvedeny a hlavně smysluplně vysvětleny (stejně jako chování třeba učitelky po útoku...). Snímek tak působil trochu stroze a prostříhaně a sci-fi prvků je tu opravdu minimum, v podstatě pouze samotná operace, která vede k zvýšení IQ hlavní postavy.(30.12.2009)

Smutný příběh o tom, že vzestup znamená pád z větší výšky. Charlie je hlupák, ze kterého si všichni dělají srandu, protože je hloupý. Svojí neústupností a díky experimentální mozkové operaci se ale posune dost vpřed a najednou vtípky na svojí hlavu začíná chápat. Najednou vyhrává nad myškou, která vždycky našla cestu z bludiště rychleji než on. Najednou pozná, co je láska. A najednou pozná, že ho lidé neberou takového, jaký je. 70%.(1.5.2012)