Láska v hrobě

Česko, 2012, 79 min

David Vondráček

Jan Kadeřábek
  • Pluhy

Ohánění se za svobodou u PETky s denaturákem a s užmoulaným cigárem z kanálu. Filozofické mrmlání po třech promile o ženskejch a sraní na práci. Hlavní dvojka dokumentu je zkrátka pořád na plech, pozorovat přes hodinu, jak se převalují ve špinavé kobce a jejich životní cestu odnikud nikam, je celkem nuda. Vytvořit dokument o outsiderech společnosti je fajn, pokud se s hlavními protagonisty alespoň trošku ztotožníte. Jan a Jana, jsou ovšem obyčejní a nudní bezdomovci, jejichž výjimečnost pravděpodobně tkví v tom, že do sebe strkají své nemyté genitálie. Ono by se to možná celé dalo natočit a sestříhat mnohem poutavěji a zajímavěji, takhle dokument působí pouze jako lacině natočený materiál za úplatu krabičky cigaret a PETce chlastu hlavním aktérům.(21.7.2014)

• Houdini

Český Lev 1 : Dokument(10.3.2013)

• Dadel

Houmlesáci se spokojí s honorářem ve formě krabičky cigaret či levného chlastu, proto je dobrý nápad udělat z nich téma svého famáckého cvičení...oh wait, on je to regulérní film pro kina. Takhle jsem po většinu filmu doufal, že všichni zúčastnění umřou na žloutenku, že přijede četnictvo a zatkne je pro potulku, nebo tak něco. Splněno jen z poloviny. Kvalitní slzopudná hudba.(1.3.2013)

Do poloviny dokument je vcelku "pohoda". Jinýmy slovy pohled na vcelku běžný život lidí bez domova. V tomto případě jen na nevšedním místě. V polovině dokumentu to vystěhování je vcelku drsné. Bohužel nikde není popisek, zda je to v to datum, do kdy měli odejít (což v tom případě by to byla jejich blbost), a nebo ještě před tím. Tak i tak mi přijde hnusné je skoro nenechat si vzít věci, co chtějí. Také naprosto netuším, proč se Honza o případnou práci správce hřbitova, či tak, neucházel, a jen o tom lhal matce. No nic. Chm, mohlo to dopadnout úplně jinak. Hlavně nechápu, prostě mi nejde do hlavy, proč těm lidem nepomohou? To je klidně nechají umřít jen aby měli co nejlepší dokument? Toto mi nešlo do hlavy už u dokumentu Katka. Chápu že žádný sociální dokument by neměl do průběhu zasahovat, jelikož pokud by zasál, byl by to již hraný dokument. Ale stejně, přijde mi to jako hrozný hyenismus.... Na druhou stranu, z dokumentární stránky dobré. Hezky zachycen život těch lidí a postupné "prokousávání" se životem. Nicméně ten Honza je na facku. Měl podle dokumentu X možností jak to napravit. Jak zajistit lepší život. Jak pro sebe, tak pro Janu, ale nevyužil ani jednu a naopak začal chlastat. Ale asi je to tak, jak řekla ke konci Jana: "Já se z toho mohu ještě dostat. Když budu chtít." Oni očividně nechtěli.... Silné v jednom směru, nechající bez zájmu ve směru druhém.(3.3.2014)

Bukowski v kontejneru? Kam ten svět spěje! Obnažené na kost, nervy, co se cukají při letmém doteku, zatímco v hlavě víří "s lahvičkou antibakteriálního přípravku až na věky". Praha špinavá, Praha umírající, pět lidí v hrobce, z toho dva živí. Tyhle dokumenty nechávají jizvy na mozku a pachuť v ústech. Syrové.(4.3.2013)