Konečná uprostřed cesty

• Německo Halt auf freier Strecke (více)

Drama vypráví příběh ze života čtyřicátníků. Simone a Frank se právě se dvěma dětmi nastěhovali do nového domu a v tu chvíli se dozvídají tragickou zprávu: Frank má rakovinu a je smrtelně nemocen. Tato událost zcela změní praktický chod domácnosti, vztah členů rodiny k otci a pohled na to, co je umírání, láska a sebeobětování. Režisér analyticky s citem pro detail sleduje průběh nemoci a nevšedně pohlíží na tabuizované téma - smrti a umírání. Civilní snímek zachycuje obyčejné i dramatické situace, ve kterých nechybí optimistický náboj. (oficiální text distributora)

easaque

+3* nechci upírat kvality tohoto filmu o umírání na rakovinu, ale přece jen mám nakoukané jiné podobné filmy a navíc i zkušenosti ze života a tento byl na můj vkus natočený až moc komorně, syrově a stylově spíš polodokumentaristicky. Rozhodně doporučuji těm, co by se o tomto tématu chtěli dozvědět víc a nevyžadují od filmu estetické hodnoty. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Lanark

Zdá se, že Klepání na nebeskou bránu naše německé sousedy omrzelo a rozhodli se ukázat taky druhou stranu mince. Hezky pomalu a potichu. V civilním podání a čtvrtinou stopáže "natočenou" na iPhone tu těžko můžeme někoho obviňovat z citového vydírání a spíš blahopřát autorům, že dokázali ukázat to, co si pravděpodobně předsevzali. Ukázat konec člověka, tak jaký většinou je. Se všemi klady i zápory. Nejvíce mi vyrazilo dech, že ve mě konec probudil větší chuť do života, než všechna Nedotkutelná Klepání a jiné pohádky. ()

C0r0ner

V podstatě ve všech jednotlivých aspektech (excelentní herci, téma, zpracování, realističnost...) je to špičkové, ale jako celek to pro mě moc nefungovalo, protože mě to prostě nebavilo. Není to tím, jak je to nepříjemné, na takové filmy jsem zvyklý, ale prostě jsem se do toho nějak nedokázal dostat, ač je to skvěle natočené. 65% ()

Tomatáš

Silný zážitek. Brilatní střídání tragických momentů, které plynule přecházejí ve velmi vtipné až komické odlehčení děje. Téma je bohužel tak strašné a běžné zároveň, že stojí za to nezapomínat a prostě sdílet pocity. Producent filmu naznačil, že po každé natočené scéně si tvůrci dali panáka. Plně chápu a všem vřele doporočuji. ()

Danikaa

Ak ma vie niečo rozhádzať, sú to filmy zo života chorých ľudí. A pokiaľ ide o mladého človeka, je to zvlášť des. Tento film sa vôbec nesnaží vytisnúť z diváka slzu, ukazuje holú realitu. Kameňu v žalúdku a stiahnutému hrdlu, sa však asi nevyhnete. Milan Peschel, autentický v úlohe umierajúceho. Vzťahy v rodine, manželka, deti, rodiča, perfektne vykreslené. Zúfalstvo, láska, zlosť, únava a hlavne bezmocnosť......tiež. Znova vidieť to určite nechcem. ()

janisska

O filmu se říká, že působí jako dokument - a aby ne, když "scénář" vznikal tak, jak vznikal. Při pozornějším sledování ale divákovi nemůže ujít množství slovních i vizuálních hříček, které film velmi pevně drží v určitých intencích (a mimo to film zdánlivě retardují, v druhém plánu nicméně také strukturují - rytmus beznaděje, smutného pousmání, snahy o normální fungování a zase beznaděje je neúprosný) a díky kterým film působí dokonale naplánovaně a sevřeně; místy nicméně také relativně chladně (ale i to snad kopíruje typickou zkušenost pozorování umírajícího).// SPOILER: Mám podezření, že české titulky zcela obrátily vyznění filmu. Místo "Nic si z toho nedělej" (Mach dir nichts draus) jsem totiž slyšela "Už se neprobouzej" (Wach nicht mehr auf). Tohle rozdvojení možnosti interpretace mě nicméně ohromně baví, takže se ráda udržím v nevědomosti.// Když jsem jela na film, zjistila jsem, že se v Čechách spustila plakátová (a prý i televizní) kampaň pro "zlidštění" smrti. http://www.umirani.cz/ ()

decay

Andreas sa s tým vôbec, ale vôbec nepára. Myslím, že dvaja (ne)herci ešte hodili aj očkom do kamery. Výborne spracované, príde to k vám až na kožu a neprestáva vám to dýchať na krk. Veľmi civilne pojaté s presahom do dokumentárnosti. Chvíľu mi trvalo než som privykol obrazu, spracovaniu, alebo lepšie poňatiu, ale potom sa to už rozbehlo. Odkrývanie človečiny procesom prijatia smrti, jej akceptácie a nedočkavého čakania na ňu. ()

Rami

Nemůžu, opravdu nemůžu dát více hvězdiček než 2. Hlavní hrdina hraje lépe než obstojně a proti komorním dramatům taky nic nemám, ale... Dle mého názoru tu jsou filmy od toho, aby lidi bavily. Ne, aby se u nich člověk unudil k smrti. Jestli chtěl pan režisér dané téma ztvárnit natolik dokumentárně, měl raději natočit dokument se vším, co k tomu patří. Mé krédo je: "Proč chodit na filmy, které jen kopírují životní situace (a nepřidávají nic svého), když dané životní situace můžeme přímo zažívat"?? Je to jako se x hodin každý den koukat na nějaký nekonečný seriál o něčím životě a sám vůbec nežít. Prostě ztráta času, i u tak komorního tématu. Jak už tu bylo zmíněno, úvodní scéna s doktorem hodně napoví o charakteru filmu a rozhodně to není nic lichotivého. ()

Kingjiri

Svojí obrovskou věrohodností hodně nepříjemnej snímek, kterej vážně vypadá spíš jako dokument, než jako zinscenovaný dílo. Ať už díky zvolenýmu způsobu natáčení nebo stoprocentně uvěřetelnym hereckym výkonům. Občas byl příběh silně cynickej (příprava vlastního pohřbu), ale nejvíc mě dostal předvídatelnej závěr korunovanej absolutně nepředvídatelnou a cynickou "hláškou". Pan režisér se opravdu s ničim nepáře a s blížícim se koncem servíruje jednu vypjatou scénu za druhou. Představa, že se něco takovýho děje každej den ve spoustě rodin na celym světě, je hodně depresivní. Pro mě jeden z nejsilnějších filmovejch zážitků vůbec. ()

kondor77

Tenhleten film o smrti a jiných podivnostech šel mimo mě. Německý vážný film je pro mě synonymum pro ruskou komedii... . ()

štíple

ZÁŽITEK JEN PRO SILNÉ POVAHY. VÝBORNÝ FILM, ALE KDYBYCH PŘEDEM VĚDĚLA, ŽE BUDE TAK BOLESTNÝ, ASI BYCH HO DOBROVOLNĚ NEVYHLEDALA. ()

pushover

Skvěle natočený film o tom co nikdo nechce nejen natáčet, ale ani vidět (ve svém okolí), natož prožívat. Kromě silného příběhu (který prožívají lidé po celém světě) bych vyzdvihnul herecké výkony herců i neherců. Film měl podle slov režiséra ve scénáři pouze načrtnutý příběh, všechny dialogy jsou improvizované. O to realističtěji film působí. Po dlouhé době dávám 5 *. ()

Dizzy_eM

Opravdu těžkej kalibr na středeční promítání filmového klubu v našem kině... tím spíš, když člověk dopředu vůbec neví, na co jde. Film o umírání, pěkně syrově a zblízka, perfektně odehraný Milanem Peschelem. Člověk má až chvílemi pocit, že se dívá na dokument a ne na hraný film. Těžce stravitelná tvrdá realita. Svíral se mi krk. Měla jsem si ke sledování koupit rum, místo piva. Nemůžu dát 5 hvězd jen z jediného důvodu – nechci ten film vidět znovu. Na to nemám. Prostě KONEČNÁ... ()

niquen

Som na vážkach. Na jednej strane nepriklášľovaná realita, na druhe strane mi ten film nepovedal nič nové. Oceňujem záblesky humoru, ktoré ale, bohužiaľ, zostali len zábleskami. Ku koncu filmu to bolo trochu nechutne drastické. Chýbalo mi viac nadhľadu, aj téma smrti sa dá spracovať inak než takto, drasticky, smutne, bezvýchodiskovo. Obrovský potenciál, dobrá téma, film v prvej polovici bol dosť dobrý, ale ten fatálny záver.. nič moc. Chápem, že to tak môže dopadnúť, ale na to, aby som to vedela a videla len holú realitu bez umeleckej nadnesenosti, humoru, absurdity a pocitov som nemusela chodiť do kina. ()

Marťulka

Reálné? Ano. Ze života? Ano! Ale, kolik lidí si přeje zemřít doma a kolika lidem se to opravdu splní? Stačí se podívat kolem sebe, ale to je jiné téma, to tady nepatří. ()

BarVo

Priznám sa, mám problém s týmto druhom realisticko-dokumentárnych filmov, kde každodenná realita ubíjajúco trčí z každého záberu a človek sa musí pýtať, prečo sa na to treba chodiť pozerať ešte aj do kina. V tomto prípade je ale nosný príbeh natoľko silný, že musím ospravedlniť formu a oceniť, že sa niekto podujal takto natvrdo a bez pátosu pozrieť na niečo, čo nikto z nás radšej nechce vidieť a vedieť. Išlo to na hranu, ale presne o tom to je. ()

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů