Bakaláři 1997

Dobrá zpráva (E17)

(epizoda)
  • angličtina Good News (festivalový název)
Komedie / Krátkometrážní
Česko, 1997, 35 min

Dobrá zpráva je bakalářská povídka, která se odehrává na vesnici mezi rekreanty. Miroslav Donutil v hlavní roli znamenitě hraje muže, který si chvíli dělá plané naděje, že se změní politický vývoj, jenž se mu nelíbí. Tato povídka získala v roce 1997 cenu Trilobit za přínos původní televizní a filmové tvorbě. (oficiální text distributora)

dandy11

Donutilovi šly ty komunistický rudý držky vždycky na jedničku :D...Tyhle kecy se v hospodách vedly, vedou a víst budou, což jen vypovídá o tom, jak je tahle povídka nadčasová... ()

altaica

Narvat do půl hodiny tolik hlášek a hereckého mistrovství a totálně odmaskovat myšlení staré nomenklaturní “struktury” to je na aplaus. Slyším ozvěny hurónského smíchu roku 1997, kdy jsme si říkali, že je to definitivně pryč a ať se třeba pos*erou, stejně jako v příběhu. Jenže já to viděl až dnes – únor 2012. Po 15ti letech zrudly kraje, zrudl Senát a po Narcisovi na Hradě Becher Bimbo. Ještě jedny volby a mají to komplet. Úsměv už ztuhnul, teď začne řídnout stolice. Všem. Všem, co tam zůstanou. Příště místo sametu snad raději šmirgl. ()

Jozka7

Geniální počin, snad nejlepší Bakaláři vůbec a rozhodně nejlepší po roce 1989. Fantastický herecký výkon Miroslava Donutila v roli zarytého komunisty Karla Jelečka, kterému zdatně sekunduje Eva Holubová jako přesvědčená prozápadní demokratka. Výborní jsou však i Bohumil Klepl a Vlastimil Bedrna. Pro Jana Hřebejka a Petra Jarchovského pak jde o skvostné preludium před jejich nejlepšími filmy. Tento letní příběh z jižních Čech mi dnes slouží i jako lakmusový papírek k současným politicky zabarveným debatám a názorům. Žel, co se mi v roce 1997 zdálo jako extrémní, to dnes slýchám pomalu od každého druhého spoluobčana. Což ale není problém tohoto díla. Za mě plný počet. ()

jolly.rose

Miroslav Donutil v podstatě exceluje ve všem, jeho herecké umění patří k těm neopakovatelným. Za tento výkon bych mu dala ještě jednu hvězdu navíc. Bohuslav Klepl a Eva Holubová byli rovnocenní partneři, bez kterých by také hra nevyzněla tak svěle, jak se stalo. Místo xkrát do roka (jako se pouští trilogie Slunce.....atd, Kameňák ...a jiné - které stejně už všichni známe zpaměti) bych do televizního vysílání zařadilá daleko více takovýchto krátkometrážních filmů. Pane Hřebejku, skvěle odvedené dílo..... ()

Boudyy

Celkem dějově jednoduchá záležitost, konverzační mikrokomedie o zastánci starých pořádků a trochu naivních demokratů. Základní trio Donutil-Holubová-Klepl to pořádně rozjeli. Přijde mi, že tohle byla jakési předehra na Pelíšky, zvlášť Donutil tady měl velmi podobnou roli, ačkoliv v Pelíškách byl více fanatický a tady hraje spíše člověka zmateného z nového systému (ve kterém nebylo vše košér) než pravověrného bolševika. Navíc povídka se odehrává na pozadí puče v SSSR, o který se 19.-21. srpna 1991 pokoušelo armádní velení SSSR, nespokojené s politikou tehdejšího prezidenta velmoci, Michaila Gorbačova. V dnešní době by se podobný příběh klidně mohl odehrát v nějaké ukrajinské hospodě. ()

MartinTerran

Politickou situaci v té době hodnotit nemůžu, jelikož jsem byl malý, ale muselo to být hrozné. Bakaláře jsem nikdy nesledoval jen tuhle povídku a moc se mi líbila. V hlavní roli skvělý Donutil, kterému dobře sekundují Holubová i Klepl. Prostě supr povídka. Hodnocení: 86/100. ()

majky19

Sdílím názor většiny diskutujících, že se jedná o vrchol bakalářské tvorby. M. Donutil zde vskutku předvádí mimořádný herecký koncert, až má kolikrát divák pocit, že ten herec to snad ani nehraje, ale skutečně tou postavou je.Tu postavu zarytého komunisty ztvárnil opravdu bravurně a není divu, že je tato povídka v kontextu televizní tvorby tak vysoce ceněna. Myslím si, že společně s panem Humblem byla tato role nejlepší v Donutilově kariéře v rámci televizní tvorby. ()

ostravak30

Je to rozhodně zajímavá povídka i pro ten fakt, že Miroslav Donutil hrál zarytého komunistu i o dva roky později v Pelišcích. Ale je to právě on a zejména Eva Holubová, kteří jsou největším přínosem povídky. Já na nic ovšem neshledávám nic tak zajímavého kromě politických debat ohledně nové doby a zkusmo i té staré. Je však pravdou, že pokud se pozorně zaposloucháté, v lecčems měl ten muž pravdu. ()

Luswani

Důkaz, že dobrý film lze natočit s minimem herců i v komorním duchu. Stačí dokonalý scénář, dialogy a k tomu excelentní herecké výkony. V tomto případě byl Donutil naprosto bravůrní a je to asi jeho nejlepší výkon. Holubová v této roli byla taky výborná. Trochu byly zvláštní časové skoky, ale beru to tak, že stopáž bakalářské povídky je omezená. Chválím zcela nenápadný detail: hostinský automaticky dal malé pivo Holubové a velké Kleplovi a oni si ho hned vyměnili, protože v tomto páru je jasně dominantní ona. :D Miluju, když tvůrci promýšlí i takové detaily. Ale Dobrá zpráva je o nečem zcela jiném a daří se to vykreslit naprosto dokonale. Zkrátka v jednoduchosti je síla a tato povídka to dokazuje. 90% ()

ZHODNOTITEL

No, špatné to není ALE je to na můj vkus dlouhé. Zadá se mi až skoro na úkor potřeby autorů říct všechno, co měli na srdci. Herecké výkony samozřejmě dokonalé. ()

milhouse86

Donutil vs Holubová v excelentnej prestrelke o tom, kedy nám bolo lepšie. Čo musím oceniť je, že Donutilov zarytý boľševik používa rozumné argumenty, pri ktorých sa dá veriť, že im naozaj verí, narozdiel od väčšiny tvorby na túto tému, kde argumenty komunistov si proti-argumentujú samé o sebe. ()

fooggyy7

Taková hřebejkovsko-jarchovská demagogie. Donutil - pan herec, kdežto holubice dokáže excelovat pouze v tý svý opilecké nenávisti. Už tenkrát byla holka nadprůměrně ošklivá. Ale film to byl na tu dobu dobrý ()

Muztag Ata

Tohle dílko jsem chytnul v televizi náhodou a nakonec jsem zcela bez dechu sledoval půlhodinový brilantní výkon páně Donutila. Jeho komouš těšíc se na návrat ke starým pořádkům je naprosto excelentní a trio Holubová, Klepl, Bedrna mu zdárně sekunduje... ()

FatimaO

Tuhle povídku bych - obzvlášť nyní - když je v parlamentu paní Semelová a jí podobní - pouštěla již na ZŠ dětem. Donutil hraje tak strašně přesvědčivě, že to bere dech. Jak na něj neplatí vůbec žádný racionální argument. Přesně jak na všechny jemu podobné. ()