Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

J.e.r.e.c

Linklater to vystihnul, přestože jde o nesouvislý sled scén a scének ze života (klidně by se dal přestříhat na úplně jiný tříhodinový film, nebo třeba desetidílný tv seriál), říká toho o něm víc, než dost. A je jen na vás a vašich zkušenostech, s čím se ztotožníte, nad jakou radou otce se zamyslíte, nad jakou mávnete rukou, čemu se zasmějete, v čem se poznáte, co jste naopak nezažili a (ne)litujete toho... pár míst jsem si tedy procítil dokonale. Přitom nikde žádná nosná linie nebo dramatický oblouk, podle mě je to celé postavené na myšlence, že život sám je ten největší příběh, ať už se vyvíjí jakkoliv nečekaně nebo naopak „standardně“. Unikátní časosběrný způsob, jakým byl film natočen, posouvá zážitek na ještě vyšší úroveň a dává mu punc neopakovatelnosti – nic takového tu předtím nebylo a patrně už ani nebude. Takže „seize this movie“, nebo spíš „let the movie seize you...“ Za 15-20 let bych si dal „Manhood“. 80 % ()

neo250 odpad!

Jednoducho neviem pochopiť ako tento film mohol dosť zlatý glóbus. Je to jeden z najhorších filmov a zahodených skoro 3 hodín môjho života. Vo filme kde sa nič nedeje, stále po toľkých super hodnotení očakávam, že sa niečo udeje, no stále nič a nič bez pointy. Ak je pointa to, že to natáčali miliardu rokov, s tým, že každý rok sa niečo udialo no bez akejkoľvek myšlienky - "jedina myšlienka je asi taká, že rok svojho života niečo spravil, napr. si zapálil cigaretu, opil sa a pod." no sorry ale videl som veľa sračiek, no toto je mega sračka! ()

hero_bk

Nikde nic. Hovno zabalené do zlatého staniolu časosběrného natáčení. Takto to dopadá, když zvítězí forma nad obsahem. Jedna hvězdička za koncept a za to, že jsem to dokoukal. ()

LakiyL

Úplne obyčajný film. Nie je v ňom ani jeden moment, kde by som vyslovene súcitil alebo vo väčšej miere prežíval pocity spolu s hlavnou postavou. Keď sa už niekto rozhodne natočiť takýto unikátny projekt, musí mať vopred premyslené niektoré životné situácie, ktoré vo filme ukáže. Zrejme to zámerne nebolo cieľom, pretože sa jedná o takmer obyčajné dospievanie obyčajného chlapca- čo je ale v tomto prípade len na škodu. Najzaujímavejšie na filme je fakt len to, že sa natáčal niekoľko rokov. Čakal som viac. ()

Marator

Nedokáži si představit, jak muselo být nesmírně těžké sestříhat materiál točený 12 let. Byla by škoda udělat devadesátiminutový film i tak to mohlo být o něco kratší, a nebo jinak provedené. Byla tam občas hluchá místa v dialozích, která jsou Linklaterovi tak vlastní. Co bylo však zajímavé sledovat, v tomto triviálním příběhu ze života, jak protagonisti stárli. U dětských rolí mně to tak nepřišlo, jak u těch dospělých což se může jevit jako paradox. Každopádně se jedná o ojedinělý projekt, kdy se nejen herci zavázali na několik let tomuto filmu a to z něj dělá něco vyjímečného v historii kinematografie. ()

Neuge

Film se natáčel v průběhu dvanácti let. A to je tak to jediné, co je na něm zajímavé. Grow up, Mason. ()

Petike

Snaha bola, za ňu aká-taká hviezda. Třeštíková takéto niečo zvládla milárdkrát lepšie. Ďalší film, ktorý je tancujúcim medveďom, ale inak neobstojí. Zaujímavé komentáre: Aresko123, hero_bk, FMP, Shaleman, elanista1 ()

papadoce

Dovolím si povedať, že som pochopil čo chcel tento film povedať a povedal to dobre, veľmi trefne. Myslím, že nemá vo svojom žánri konkurenciu, lebo spôsobom akým bol točený vlastne vytvoril vlastný žáner, lenže popravde...........nudil som sa. Patrím k divákom, ktorí sa nechcú pri filme nudiť ani za predpokladu, že má film vysokú výpovednú hodnotu. Chcem sa baviť, chcem napätie a ja neviem čo ešte. Nechcem len sucho sledovať, že o čom je život. Viem o čom je život, žijem ho. Nie som z tohto filmu taký unesený ako väčšina a tomu zodpovedá aj moje hodnotenie. 50 percent by bolo spravodlivých. ()

GudMen

Chlapectví by nikdy nemohlo fungovat na papíře, čas a divákovy emoce spojené s jeho plynutím jsou neodmyslitelnou součástí tohoto pozoruhodného experimentu. Chlapectví nejsou fotky z narozenin, jsou to fotky ze všech těch okamžiků, které si nefotíte, ale které, na rozdíl od těch narozenin, mají kromobyčejný formativní účinek. Sám Linklater se nechal slyšet, že tohle jsou přesně ty „nedramatické“ věci, které se z jiných filmů vystříhávají, kdosi se ho dokonce ptal, proč by měl za něco tak „normálního“ platit. Nicméně jsou to právě nedramatičnost a normálnost, které posouvají Chlapectví na jinou úroveň a dávají vyniknout filozofii, kterou razí: život neustále plyne, chlapče, přítomnost je nepolapitelná, jsme sumou našich rozhodnutí, nikdo ti neporadí, prostě se drž a snaž se nespadnout. ()

Oudee33

Snímek je jedinečný pouze dobou, jakou se s ním všichni zúčastněný byli schopni zabývat... Jinak dosti průměrná story u které si myslím, že natočit dospívání každého druhého uživatele CSFD by bylo zajímavější a pestřejší, než právě tohle. I když pokus o nějakou hloubku tady je. Zahrané je to dobře a tak si to jakože nenuceně plyne. Chyběl tomu však nějaký top moment, nebo zvrat. Takže tak pade na pade. Tedy 50% ()

Tosca

Nějak jsem k tomu filmu měl předsudky a jakýsi odpor a trvalo mi dlouho, než jsem se přinutil se na něj podívat - taky je pěkně dlouhý... Ale jsem mile překvapen a ani ta délka mi nepřišla nakonec tak hrozná. Takový film ze života, plný emocí i zvratů, byť nijak dramatických. Obdivuji režiséra, štáb, herce, že měli 12 let tu trpělivost, ale na výsledku je to znát: jak ti hrdinové opravdu přirozeně stárnou, to je realita sama. ()

Megynka

Na jednu stranu možná ten nejpoctivější film o dospívání, který byl natočen, s obyčejnými věcmi, které se denně dějí. Ale na tu druhou stranu ... proč jsem tento film měla vidět? Co mi dal? Nic ... nebyl zajímavý, byl prostě obyčejný, stejně jako mé všední dny života ... ()

LilyDeLarge

Stopáž? Skoro tři hodiny. To bylo to, z čeho jsem měla největší strach. Tak nějak jsem si myslela, že tam budou takový ty hluchý místa, který vás uspávaj - alespoň tak je to ve většině dramat. U tohohle snímku žádný hluchý místa nečekejte. Teda já se vůbec nenudila. Jo, bylo to takový spíš kecací a člověk čeká, že se určitě stane něco trochu víc zajímavýho. Ohledně toho si přijdete na svý spíš v první polovině filmu. Nicméně co mě hned na začátku zaujalo byl soundtrack. Hned v úvodu zazněli totiž Coldplay (ach bože, jak já je zbožňuju), a tak nějak víte, že Boyhood bude váš šálek čaje. Ještě aby ne. Vždyť tam hraje Hawke! Sice ve vedlejší roli, ale je tam. Na Patricii jsem byla zvědavá, protože jsem s ní znala spíš její devadesátkový filmy, nic novějšího jsem neviděla. A zklamaná jsem rozhodně nebyla. Nelze hodnotit než pěti hvězdama. ()

sigi2

Film o živote, život vo filme, čokoľvek chcete. Obyčajný, vo všetkých svojich významoch. Možno trochu ako môj, možno trochu ako váš, možno trochu ako toho zadumaného chlapca od vedľa. Fascinujúce, i keď pridlhé, pozeranie. ()

Sammy.Boy

Ahhh. . .to bylo tak hezké! I přes vcelku jednoduchou osu příběhu naprosto famózní film s originálním způsobem natáčení. Hlavní hrdina doslova vyrostl před očima diváků! Pecka! ()

dogma97

Vzhledem k celkovému hodnocení dost velké zklamání. Režisér v druhé polovině zcela rezignoval na jakékoliv dramatičtější či aspoň osvěžující prvky - jak dějové, tak řemeslné - a nabízí nám jen nudné banality žvatlající hlavy. Mám rád dlouhé filmy, ale musí být na co koukat. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)