Z for Zachariah

• Kanada Z for Zachariah (více)

Príbeh je zasadený do sveta po nukleárnej vojne. Mladá Ann (Margot Robbie) má strach, že môže byť tou príslovečnou "poslednou ženou na Zemi". Táto obava sa však rozplynie, keď jedného dňa uvidí niečo neuveriteľné: ďalšiu ľudskú bytosť. Je to Loomis (Chiwetel Ejiofor), vedec, ktorý vplyvom radiácie a neúspešného hľadania iných ľudí takmer prišiel o rozum. Medzi týmto párom, aj vďaka okolnostiam, pomaly vzniká romantický vzťah. Keď však do ich údolia zavíta ďalší neznámy, Caleb (Chris Pine), ich krehké puto sa začína rúcať. (xzajox)

maddy

Z for Zachariah má síce v žánrovej škatuľke uvedené sci-fi, ale sci-fi prvok predstavuje jedine nukleárna katastrofa ku ktorej na Zemi došlo a aj o tej sa tu iba rozpráva. Inak sa jedna o komornú, civilnú drámu o troch postavách, ktoré prežívajú na farme. Je to síce pekne natočené, podfarbené jemnou hudbou a krásnymi zábermi prírody, ale inak značne minimalistické a v neskorších minútach bohužiaľ aj jednotvárne. Príbeh prakticky neexistuje a film sa celý čas snaží pomalým tempom budovať vzťah medzi postavami, vytvárať sexuálne i iné dusno medzi nimi a budovať melancholickú atmosféru. O nejakom napätí, emóciách, prekvapení tu nemôže byť reč. Celý čas je to taká zvláštna post-apokalyptická romanca, ktorá mi prvú polovicu celkom vyhovovala, ale neskôr okrem toho nič viac neponúka. Po príjemne nejednoznačnom závere tak nakoniec ostane pocit toho, že okrem postavenia jedného mlynu a jedného vzťahového konfliktu sa tu nič zásadné nestalo. Škoda, pretože sa to mohlo zamerať na frustráciu, neistotu postáv a ich osudov. Jediné čo som si tak zo Z for Zachariah odniesol je zistenie, že Margot Robbie je veľmi slušná herečka. Tým nechcem povedať, žeby doteraz nejaký film kazila, to rozhodne nie, iba ju vždy filmy situovali do rolí zvodných femme fatale. Tu dokázala, že pokojne uhrá aj úplne odlišnú postavu. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

tron

Okrem troch hercov v tejto post-apokalyptickej dráme/romanci uvidíte už len reďkovky, burgyňu, traktor, (opekané, aj živé) ryby, sliepky, zemiaky, ľadový šalát, psa a austrálsku mrd-pannu Margot Robbie. Dej sa síce odohráva v „dobe po ľuďoch“, ale nečakajte boj o prežitie s tlupou kanibalov, ani nič podobné. Producenti Tobey Maguire a Gary Ross (v roku 2003 robili Seabiscuita – Dupot koní) dali dokopy film, ktorý neponúka bežné sci-fi súčiastky. Tým môže naštvať divákov, ktorí o ňom vedia len to, že sa odohráva v post-apokalyptickej budúcnosti. Mne ale práve „nekonfliktnosť“ a absencia „poriadnych“ problémov vyhovovala. Hoci... čo je väčší problém, ak nie láska? Otvorený koniec pokladám za mínus. ()

Wacoslav1

Hmm tak co se to ke mě zase dostalo za unikát? Artové drama z postapokalyptické budoucnosti??? Ne já to vzdávám já se prostě nemůžu koukat na tyhle nudný rádoby umělecký filmy kde se po celej film nic neděje. Kromě toho, že mě to brutálně nudilo mi ani nikdo z ústřední trojice nebyl sympatickej. Pobaví snad jenom Chris Pine z vizáží houmlesáka kterej to svým nástupem po úvodní půlce která není pravda taky nijak zázračná, ale aspoň jsem to neměl chuť každých 5 minut vypnout zabije úplně. Pak už se z toho stává jenom divná Švédská trojka s totálně nijakým koncem. Jestli je tohle to jediný co na zemi po nukleární válce zůstalo, tak to je teda hodně špatný. Nemůžu zkrátka na tenhle typ filmu koukat a nemůžu. Potíž je v tom, že jsem si neměl co pustit. Mám v merku asi tři filmy, ale jeden zatím nemám kde stáhnout a ke zbejvajícím dvěma zase ještě nejsou titulky, tak co jsem měl sakra dělat?! No možná radši tupě čumět do zdi. Bylo by to efektivnější.10% ()

Phorbo

Mezi postapokalyptickými filmy je to jen menší počin s lepším obsazením. Příběh je jistě zajímavý, hodně mi to připomíná Malevil Roberta Merle. Problematika víry v Boha a sdílení jedné ženy v komunitě, tady tedy menší než v Malevilu. Tady je aspoň vidět, jak řádně funguje lidská závist a žárlivost. Na tom nejspíše i film stojí. I přes to, že je konec světa, lidí je po málu, základní instinkty v člověku pořád zůstávají a konkurence se nepřipouští. I přes to, že se ze snímku nedozvíme co se s Calebem stalo, potažmo co se stalo s Johnem a Ann, je jasný, že to John nevydržel a dal Calebovi co proto, aby si zapamatoval, že to takhle dál nejde. Nebo opravdu odešel v tom antiradiačním obleku, ale podle mě je to stejně nepodstatné. Spíše psychologický film, než nějaký thriller. Kniha jistě bude stát za to, možná si ji někdy přečtu. Akorát nechápu, proč se to jmenuje tak, jak se to jmenuje. Zmínka o Zachariahovi ani jedna. Jedině, že by ta událost, o které je párkráte zmínka, bude mít název Z jako Zachariah. 4/10 ()

KoRner

Už dávno ma nejaký záver filmu tak nerozosmial. Existenčná nuda o stavaní vodnej elektrárne a rozhodovaní, či sa jej viac hodí do postapokalyptického sveta čierny alkoholický inžinier, alebo biely vymakaný playboy. Viac nič, každý tam iba premýšľa, ale žiadne zo svojich predstáv nepretaví aj do skutočnosti, takže iba na seba žiarlia a žiarlia a žiarlia a žiarlia..... [2/10] ()

• Maska, kterou má na sobě na začátku filmu Ann (Margot Robbie), je ve skutečnosti paintballovou maskou Dye i4. (TaNya_)
  • Film je volnou adaptací stejnojmenné knihy Roberta C. O'Briena, vydané v roce 1974. Ta představuje napínavé psychologické drama rozehrané mezi dvěma postavami a současně příběh o dospívání hlavní náctileté hrdinky. Adaptace různorodé charakterové vlastnosti a odstíny ústřední dvojice z předlohy rozpustila mezi tři figury, které staví do vztahového trojúhelníku. Robert C. O'Brien patří mezi nejuznávanější autory knih pro děti a mládež, podle jeho předlohy vznikl již film Tajemství NIMH (1982). (JFL)

Warneři zbožňují Margot Robbie

Warneři zbožňují Margot Robbie