Naboř a ujeď

Hit and Run

Akční / Komedie / Romantický / Road movie

USA, 2012, 100 min

• Kopik

Komedie plná ohromně hluchých a přihlouple moralizujících míst. Jako největší mínus bych ale bohužel označil její nevtipnost, spíše by se dala označit jako podprůměrný akční film. S výjimkou Toma Arnolda, který jako jediný dokázal rozesmát svými věčnými nezdary a úlety, jinak by z hlediska komediálního žánru dané dílko padlo do ponuré šedi. Přemýšlel jsem mezi jednou a dvěma hvězdičkama, ale díky Tomu Arnoldovi alespoň ty dvě dám, i když je neberte zase až tak vážně. Bohužel obsazení relativně slušné, ale to jak víme, úspěch zdaleka nezaručí.(11.2.2013)

• predators

Bradley Cooper musí být s Daxem Shepardem hodně dobrý kámoš, jinak si nedovedu vysvětlit to, že by hrál v této dost primitivní road movie. No a i těch autohoniček (tím auto jsou opravdu myšleny vozidla) je tu poskrovnu! 35%(3.1.2013)

• Attta

Velice pohodová komedie a výjimečně mě tu nevadilo ani to, že je to z produkce USA. Pokud vypnete mozek a budete to brát čistě jako komedii u které nechcete nic řešit, tak to slouží velice dobře jako odreagovačka. Mezi tou kopou amerického odpadu komedií, je tohle určitě ta lepší.(12.4.2015)

• Terva

CITÁT - Ty tady běháš a střílíš po svém autě?......... Pane Bože to teda je blbost. Jen s velkými potížemi jsem to dokoukal. Jedna hvězda za pohledné herečky. CITÁT - Já vůbec nechápu, proč mě máš rád..........(15.4.2013)

Tenhle ryze americký subžánr road movie má dlouhou tradici a čítá legendy typu Vanishing Point, Dvouproudou asfaltku či odkazuje ještě dále až k Bezstarostné jízdě. Slabost pro koně pod kapotou a burácení motorů, vůni spálených gum, rychlost coby synonymum svobody, vytuněné oldschoolové koráby silnic, cesta, která je cíl. To všechno už tu bylo v drsných, ale svobodných 70. letech. V roce 2012 je realita ovšem trochu jiná. Už jen díky proměně dopravní infrastruktury se nedá jen tak nasednout do bouráku a s policajty v patách ujíždět za svobodou. A to dokonce ani v Americe. Změnily se podmínky, proměnil se subžánr. Rastr politické korektnosti velel hrdinovi bažícímu po svobodě usadit se, namísto ,,Born to be wild" ho donutil poslouchat nový hit ,,Born to be normal", ze solitéra se stal partnerem výrazně emancipované ženy, která ho nutí mluvit politicky korektně a neví nic o jeho minulosti. Je to peklo a jediné, co mu zbylo, je jeho nádherný černý Lincoln. Pak už je ale všechno jinak, než to bývalo kdysi, namísto dramatu je tu nově akční romantická komedie, namísto hledání svobody padání do chomoutu. Co zbylo, je láska k tomu, co kdysi ten Lincoln se sedmi sty koňmi pod kapotou představoval.(30.12.2012)

• - Rozpočet predstavoval iba 2 milióny amerických dolárov, z čoho polovica bola utratená za práva na hudbu použitú vo filme. (m.a.t.o.)

• - Při honičce na opuštěném letišti a při následné přestřelce bylo ustřeleno zrcátko u Corvetty. Později je ale v dalších záběrech zrcátko zpět na svém místě a bez poškození. (Danny F.)

• - Auto, ktoré Yul (Dax Shepard) postavil s otcom, je Lincoln Continental 1967. Alex (Bradley Cooper) jazdí na Cadillacu CTS-V Sport Wagon. (sWONDER)