Zlo

• angličtina Evil

Ak ste v ZLOm čase, na ZLOm mieste, stačí ZLOmok sekundy a dostane vás…  Videá o paranormálnych javoch sa partii chalanov vymknú spod kontroly, keď prijmú ponuku neznámeho muža, nakrúcať v jeho dome. Udalosti naberú rýchly spád a dom začína odkrývať stále hrôzostrašnejšie tajomstvá. Všetko, čo sa v dome deje im najprv pripadá ako zlý vtip, ale veľmi rýchlo pochopia, že zlo existuje a je stále bližšie a silnejšie. Pohltení reportážou a vlastným strachom začínajú svoj boj o život... (oficiální text distributora)

Niles

Bol som zvedavý čo nového naši filmári vytvorili, dokonca v žánri horor, ktorý u nás nie je ešte ani v plienkach, a tak som siahol po tomto kúsku, ktorý vôbec nie je taký zlý. Na naše pomery je to hotový trhák. Hneď na úvod ma prekvapilo, že som tu nevidel Kramára, Studenkovú, Vajdu a podobných, pretože som si myslel, že oni sú už naozaj všade. Neopozerané tváre každopádne potešili. Má to atmosféru, zopár ľakačiek, pri ktorých som skoro zinfarktoval a nenudilo ma to. Škoda, že na logiku v scenári očividne pozabudli. ()

Cappuccino

Pán domu pôsobil celkom desivo, ale partia amatérskych filmárov ma skôr iritovala. Zápletka so zlom nie je rozvinutá a zábery v dome ma príliš nedesili. ()

S.Quentin QUALE

Slabší čtyři hvězdy tomuto pásnou. Při srovnání s podobnýma FFkama z různých prdelí světa tohle ZLO s přehledem obstojí, nicméně nepřináší nic nového. Starej zabedněnej barák s residentem Evilem funguje naprosto bez problémů, takže u mě dobrý. 70% ()

misterz

Na slovenské pomery celkom slušný FF hororík. Len škoda, že scenár nepočítal s rozšírenou slovnou zásobou, vlastne si vystačil iba s nadávkami, čo mi po čase začalo ísť na nervy. Niektoré momenty sa však hororovo celkom vydarili. Priemer. 60/100 ()

MIMIC

Pokiaľ sa nemýlim, dej filmu je situovaný do Bernolákova, s ktorým to skutočne asi nie je celkom v poriadku. Kedysi som totiž strávil niekoľko desivých hodín sám v obrovskom, opustenom a k posraniu strašidelnom bernolákovskom zámku, píšuc seminárku z barokovej architektúry. Snáď mi nikto nebude vyčítať, že svoju unikátnu skúsenosť z daného genia loci premietnem do hviezdičky navyše. PS: Herecká účasť intelektuálneho výtvarníka Andreja Dúbravského (blonďavý zvukár) na brakovom horore nie je celkom nelogická. Poslaním umelca je - slovami Woodyho Allena (alebo Gertrúdy Steinovej?) - nájsť liek na prázdnotu bytia (a on ho nachádza), no gotický princíp s príbuznou snahou o demonštráciu čohosi, čo musí byť demonštrované, aby znepokojujúcu realitu učinilo znesiteľnejšou by nemal byť vzdialený žiadnemu umelcovi. ()

dr.horrible

Dobré to bolo! A neprišlo mi to ako kopírka - pocta skôr. Ona to vždy začala nejaká tá povedomá situácia (hlavne teda z Recu a Blair Witch, alebo napríklad aj z Kubrickovho Shining), ale pokračovala nakoniec inak, akési alternatívne vyústenie situácie (minimálne tá Blair Witch scéna bola rozhodne pocta). Trochu ma iritovali herci, ale čo som čakal?! Vraj prvý slovenský horor. Bože díky že to neni slasher! Napätie ujde, lakačky fungujú a atmosféra, tá ma vyložene bavila. Okrem toho, je to sranda: "Potraviny sú vaše tiež? Boli. Museli sme zavrieť, keď to celé začalo. Prečo? Nedalo sa. Vždy som musel prísť ráno poupratovať. Tovar rozhádzaný po zemi, dotrhané obaly, porozbíjané flaše. Ľudia prestali chodiť keď to našli a Jednota je tu kúsok za rohom..." 65% PS: Ak má pán Bebjak s found footage ešte nejaké plány, doporučil by som mu navštíviť so štábom staré kasárne na Vojenskej ceste, v Bratislavskej Dúbravke. Je to tam síce opustené, so zákazom vstupu, ale koho to kedy zastavilo, že? ()

sochoking

Vôbec nie zlé na Slovákov, akurát mi dosť vadil ten dedinský kulturák z dôb ešte predrevolučných, v ktorom sa to celé odohrávalo! ()

Jordan

Konečne dobrý slovenský žánrový film. Formálne a technicky bez nejakých veľkých chýb, poctivo, klasicky, jednoducho, no účinne urobený film, za málo peňazí (a pomerne rýchlo urobenej) veľa muziky, žiadne faux pas sa nekonalo, normálne v pohode blair-witchovsky urobený horor, kde dokonca aj herecké výkony a dialógy nepôsobili vôbec trápne, ale prirodzene a normálne, dokonca miestami aj humor, a atmosféra tiež vcelku solídna - slabšie povahy a horormi nevytrénovaní diváci (a diváčky) sa možno budú aj báť. Spokojnosť. ()

Anderton

Absenciu napätia Zlu rozhodne vyčítať nemôžem. Lenže keď necháte bežať ručnú kameru, pripravíte diváka na to, že v nej možno uvidí niečo strašidelné, tak sa bude báť automaticky. Ale dobre. Som rád, že Bebjak a spol. pripravili zopár CGI, že ukázali divákovi aj to ZLO a že teda nemá na konci pocit, že ostal o niečo ochudobnený. Lokácia je fajn, herci sú zlí, čo dodáva filmu nechcene na autenticite no a teraz ku kameńu úrazu. Tým je samozrejme scenár. Zlo neponúka absolútne nič originálne, iba stokrát prevarené klišé, ktoré vídame so železnou pravidelnosťou od 60tych rokov v dielach amerických, talianskych a španielskych. Mytológia je neprepracovaná, doslova smiešna, ak by som vedel, že za strelcom v DNV, ktorého som počul na vlastné uši strielať, stojí ono ZLO, tak sa dávno odsťahujem:). Chovanie postáv v duchu dôležitejší je film, ako vlastné životy sa vo svojej stupidite ukáže v najdebilnejšej scéne filmu, a to jeho závere. SPOILER: Čo tak zlo radšej vypustiť von a pripraviť si aspoň pôdu pre pokračovanie? Alebo som to zle pochopil? Chcelo to ešte mesiac popracovať na scenári a nemuseli tu padať jednohviezdičkové hodnotenia, ktoré plne chápem. Ja sa snažím byť objektívnejší a zároveň aj vlastenec, takže kompromis v podobe troch (za tú peknú mrazivú levitáciu) mi pripadá v poriadku. Ako španielsky alebo americký flák by som to odpísal. ()

Carol Pifková

Bože tak ten nehorázne dlhý nudný začiatok ma fakt iritoval. A tí herci ani nehovorím, ťažko sa mi zvykalo na to, že to nie je po anglicky alebo dabované. Nemám rada slovenské filmy príde mi to vždy, že nikto tam nevie hrať a každý sa mi tam zdá neprirodzený. Ale tu uznávam, že to nebolo ako v amerických filmoch, kde sa na niečo divné alebo buchot spýtajú Čo to bolo?! a tvária sa vyľakane a tu sa spýtali, že Čo to bolo do piče?! Tak to rozhodne prirodzené bolo pre mňa. Znie to divne ale tie nadávky dopomohli k väčšej vierohodnosti, pretože keby som tam ja nadávam 3x toľko. Už počas filmu to bolo samé kurva, kurva, kurva, piči, piči, piči... ako sa má človek odnaučiť nadávať, keď pri horrore sa to proste nedá. Slovenský či uzbekistánsky horror, keď je tam proste duch alebo démon som v riadnej kaši a bojím sa. Ale tak na to, že je to zo Slovenska to bolo fajn. A to nepíšem za to, že som Slovenka radšej by som to zprdla ako chválila ale tak priznávam sa, že som sa bála. A tomu vlasatému už chýbala len Filchova mačka. ()

Frajer42

Více než první polovina filmu je zcela o ničem. Divák je mučen pohledem na 2 extrémně nesympatické příšerně hrající idioty. Je to extrémně nudné, ubíjející a uspávající. Něco se začíná dít asi až zhruba v poslední čtvrtině, kdy konečně snímek dýchne na diváka lehkým náznakem atmosféry bezmoci. Nápad jako takový je na horor v pohodě. Provedení je extrémně amatérské a těžce stravitelné. Překvapily mě docela dobré masky a pár zajímavých efektů. Věčná škoda toho utahaného a debilního úvodu, kterým bylo zřejmě třeba jen nahnat stopáž. [25 %] ()

MikeCool

Dlouho jsem tento found footage horor slovenské produkce odkládal, asi jen proto, že jsem neočekával výraznou kvalitu na slovenské poměry. Udělal jsem převelice převelikou chybu! Kvalitní atmosféra slušně burcovala moje nervy a po delší době jsem se trochu bál a za to musím jít s hodnocením nahoru. Hodně silný nadprůměr. A na slovenské poměry, hororová špica. ()

AllShallFall

Smekám před Slováky. Absolutně mě tenhle film dostal na prdel. Je to takový REC ve slovenském podání. Možná, že se tam našli nějaké chyby, ale já jsem je vůbec nevnímal. Seděl jsm zařezanýa čuměl jak puk. Vážně jsem nečekal tak perfetní hutnou atmosféru. Bylo to perfektně zahrané, efekty byly autentické. Mělo to grády. Já nemůžu jít pod 5 hvězd. Na 100% mě film dostal. Doporučuji každému co se rád bojí. Slováci udělali tímto snímkem obrovský skok dopředu co se týče vývoje kvalit filmů. Viděno 3x a stále stejná atmosférická mrazivost! Bez jakéhokoliv přemýšlení bych se na tento film podíval znova. ()

Campbell

Tak už i Slovensko má svůj FF. Teď už jen čekat až se vytáhneme mi:-) Tenhle film sice není nijak extra převratný, a ani v něm není ani jedna zapamatování hodná scéna, ale dokoukal jsem to poměrně v pohodě. Herci byly sice příšerní ale to vynahradily poměrně zdařilé efekty a zvuky které dodávaly na atmosféře. Celkem zdařilý film který stačí vidět jednou a dost. ()

cukorek

Zlo je všade, zlo si cestu nevyberá a nikdy ho nezastavíš. Zlo si našlo aj skupinu mladých ľudí na Slovensku, ktorý boli silno inšpirovaní a infikovaní filmami ako sú Rec či Cloverfield. Ich "posadnutosť" snímania real kamerou a vytvorenie skutočného psycho hororu bola taká veľká, že si to chceli vyskúšať na vlastnej koži. Z istého pohľadu ich práca bola úspešná, pretože nemajú konkurenciu na Slovensku a z istého pohľadu išlo skôr len o kopírovanie spomenutých filmov. U mňa zlyhali v tom, že nepriniesli takmer nič originálne, niečo čo by bolo sprievodným javom ich vlastnej fantázie, niečo čo na čo by som povedal tak to tu ešte nebolo. Našlo sa aj niekoľko slabších scén a dosť malo dôveryhodných efektov hlavne pri love exmanželky ako aj jej príliš krátke zobrazenie, čo ochudobnilo príbeh a priviedlo ho do nudnejších stôp, ale inak desivú atmosféru dosiahli veľmi dobrú, hlavne dobrým interiérom a slabým osvetlením. Film u mňa zanechal pocit strachu tak na 40%, ale za snahu mladíkov sa prikláňam k 50%. ()

PetrPan

Slovenský horor, který šlape na paty podobným filmům z daleko rozvinutějších zemí. Naši východní bratři se mohou tedy na rozdíl od nás pochlubit čistokrevnou žánrovkou, která sice není dějově ničím překvapivá, ale potěší civilními herci ,což se v našich luzích a hájích nenosí a naši "páni umělci" vždy do všeho musí vnést "kus dramatu", slušnou atmoškou a lekačkami, které ač očekávané, fungují slušně. Opět závidím a třeba jednou i v České kotlině nebo na Moravském poli, Slezsko nevyjímaje, vznikne něco podobného, do té doby musí stačit Vlčí bouda. ()

klerik

Prekvapivo slušné. Hlavne to, že ide o štandardný horor v štandardnom prevedený (ten štandard je dobre zvládnutý) robí z filmu príjemnú zábavu. Jednotlivé scény sú lepšie ako celý film (chýba väčšia zomknutosť i gradácia). REC je v rámci tohto subžánru ťažko prekonateľný, preto poteší, že tvorcovia sa na nič nehrali a odpozerané finty použili len ako povinnú jazdu a sústredili sa na vlastný prístup. Najviac sa mi páčilo pohrávanie sa s humorom... ()

Arsenal83

Až na silno nesympatických hercov, kde mladá trojica je mimoriadne amatérska a filmu tak vládne mastnovlas Peter Bartoš, je to dobrý ľakací horor, na slovenské pomery prekvapujúco dobrý. A to po prvých 15 minútach som to mal chuť vypnúť, pretože prefarbený blondín a dement vo vlnenej čiapke ma mimoriadne iritovali. Takže herecky to je odpad, ale kamerové triky ušli a navodili potrebnú atmosféru. ()

heyda

Slováci překvapili. Když si zadáte do CSFD žánr horor a původ vzniku Slovensko, vyskočí vám jen 2 filmy: jeden jakýsi prapodivný pseudohoror a druhým je právě Zlo, které i vzhledem k prvnímu zmiňovanému, lze považovat za jediný pořádný Slovenský horor. Myslím si, že poptávka po hororech jak v ČR tak v SR rozhodně je a byla by škoda zůstat zaprdlí jen v komediích a dramatech. Navíc, když se ukazuje, že to jde! Že lze i v našich krajích natočit vesměs sympatické found footage, které se technicky nemá za co stydět a bez problému by šlo porovnat i s horory jako The Tunnel apod. Ač nepatřím mezi fanoušky tohoto žánru kvůli roztřepanému obrazu a špatnému zvuku, tak musím ocenit snahu Slováků. Má to jasnou gradaci, vesměs sympatické trio mladíků a hlavně i náznak nějakého toho příběhu. Když jsem přemýšlel nad tím příběhem, tak mě napadlo, jak z toho udělat ještě větší pecku a to tehdy, kdy by se ukázalo, že nejde o žádného ďábla uvězněného v těle manželky, ale že ten fotr je psychopat a dole vězní a týrá svoji manželku. Kdyby se to z duchařského námětu přesunulo v druhé polovině filmu do exploitační roviny, tak bych byl naprosto nadšený. Ale je to tak, jak to je a moje hodnocení jsou 3 zcela zasloužené hvězdy. ()